Wyimki

to głównie miejsce przeznaczone dla Was...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
ronja
Centrum Obsługi Geocachera

Re: Wyimki

Post autor: ronja » sobota 26 sierpnia 2017, 10:52

"Wyimki" są dla wszystkich, bo po to je autorzy umieścili w serwisie (przypomnę: są zgodne z Regulaminem). Można ich szukać, ale też wolna wola pozwala z nich zrezygnować (jest też taki przycisk w panelu). Podobnie z lubieniem: można lub nie. Nie bardzo widzę sensu tej dyskusji :D Jak już, to rozmawiajcie z autorami na PW, czy ich kesze rzeczywiście powinny istnieć w tej właśnie, konkretnej formie.
Obrazek Obrazek Obrazek

rapotek
Stały bywalec

Post autor: rapotek » sobota 26 sierpnia 2017, 12:30

parlando pisze:Generalnie geocaching to zabawa z GPS, ewentualnie z mapą.
To w takim razie trzeba usunąć z systemu razem z wyimkami wszystkie owny, olbrzymią większość quizów i pewnie jakąś część nietypowych również. Wtedy będzie czysto i schludnie. Dla tak szczytnej idei jestem w stanie poświęcić nawet wyimki :wink:
parlando pisze:Na wyimki często nie ma metody i zamiast zagadki jest zgadywanka i trzeba liczyć na pomoc innych, lub znaleźć miejsce przypadkowo.
Odpowiedz mi na pytanie: czy Ty jesteś generalnie przeciwnikiem zagadek, których tzw. osoba z ulicy nie jest w stanie rozwiązać w ciągu godziny? Jeżeli tak, to nie mamy o czym rozmawiać, bo brak będzie wspólnej płaszczyzny.

Kołacze mi się w pamięci kilka znakomitych niewyimkowych quizów, w których z początku kompletnie nie wiadomo było o co chodzi, nie było żadnego punktu zaczepienia, żadnej metody. W wyimkach punkt zaczepienia jest: wiadomo, że trzeba znaleźć detal w danej miejscowości, więc trzeba zacząć przeszukiwać ulice. To, że może to potrwać długo i w dodatku nie dać efektu jest ryzykiem, które pojawia się również w quizach niewyimkowych (tzw. błędny trop).
Mi wyimki bardziej kojarzą się z zagadkami "dziedzinowymi": specjalista w danej dziedzinie jest w stanie szybciej dojść do rozwiązania zagadki, gdyż kiedyś już się z czymś podobnym zetknął, kompletny nowicjusz najpierw musi się z dziedziną zaznajomić. A specjalistą w wyimkach zostaje się przez... szukanie innych wyimków, chyba że ktoś już wcześniej interesował się np. architekturą danej miejscowości, wtedy pewną wiedzę już ma. Z rozmów z innymi poszukiwaczami wyimków wiem, że czasem w oparciu właśnie o informacje z architektury/historii sztuki można zawęzić obszar poszukiwań do pewnych rejonów.
parlando pisze:Ostatnio pojawiały się kesze "Częstochowa z góry", które wg mnie są dużo ciekawszą ideą i dają takie same szanse wszystkim na znalezienie.
Idea znana, nie wiem czy ciekawsza, ale na pierwszy rzut oka prostsza od wyimków. Co do szans "lokalsów" itp. taka ciekawostka: jedną z osób, które zdobyły FTF-a w pewnym wyimku jest osoba zamiejscowa. Inna osoba (aktywny poszukiwacz wyimków), która mieszka nieopodal, zna okolice "jak własną kieszeń" od strony historycznej i współczesnej, w dodatku ma kilka własnych skrzynek nieopodal - znalazła wyimek dopiero jakiś czas później.

Tak trochę podsumowując: chyba nie jest dobrze, że ta dyskusja w ogóle się rozpoczęła. Wyimki pewnie można by zrobić wg Waszych wytycznych, tak że poziomem trudności nie odbiegałyby zbytnio od skrzynek tradycyjnych, tylko dla mnie np. straciłyby wtedy wiele ze swojego "uroku".

parlando
Forumator

Post autor: parlando » sobota 26 sierpnia 2017, 18:51

rapotek pisze:Odpowiedz mi na pytanie: czy Ty jesteś generalnie przeciwnikiem zagadek, których tzw. osoba z ulicy nie jest w stanie rozwiązać w ciągu godziny?
Hehe, co za tendencyjne pytanie:) Podstęp zdemaskowany. Nie odpowiadam:)
A tak serio, to tutaj wyrażam swoje zdanie. Nie sądzę bym je zmienił, tak samo jak Ty, dlatego już wcześniej nie szedłem w wymianę zdań.
Po tym temacie i tak nie sądzę by coś było zrobione w poruszanej kwestii:)

rapotek
Stały bywalec
Podziękował: 100 razy
Otrzymane podziękowania: 63 razy

Post autor: rapotek » sobota 26 sierpnia 2017, 21:11

parlando pisze: Hehe, co za tendencyjne pytanie:) Podstęp zdemaskowany. Nie odpowiadam:)
Tam zaraz podstęp... :wink: Są tacy, którzy twierdzą, że cyt. "Mikrusy, zagadki i traile niszczą ideę geocachingu." Tak też można.
parlando pisze: A tak serio, to tutaj wyrażam swoje zdanie. Nie sądzę bym je zmienił, tak samo jak Ty, dlatego już wcześniej nie szedłem w wymianę zdań.
Po tym temacie i tak nie sądzę by coś było zrobione w poruszanej kwestii:)
Zgadzam się, w tym temacie nic się nie zmieni. Wyimki będą powstawać, lepsze lub gorsze, bo są tacy dziwacy, którym się to podoba. Będą również powstawać np. nowe owny i mobilne, bo jest inna grupa dziwaków, którym się to podoba :wink: Myślę, że na tym głównie polega "open" w cachingu, iż gości takie różne przejawy podobnej rozrywki pod jednym szyldem i trzeba tę różnorodność zaakceptować.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi rapotek za post:
parlando

Awatar użytkownika
brasia

Post autor: brasia » niedziela 27 sierpnia 2017, 12:16

Rozpocząłem dość zaczepnie temat, jednak moim celem nie jest aby wyimki, owny, mikrusy czy inne typy zniknęły z systemu. Jednak ktoś tego szuka ;).
Generalnie każda inicjatywa zmierzająca do większej ilości keszy znalezień jest na plus i chwała dla tego co wymyśli nowy trend. Jednak myślę, że nie ma sensu tworzyć nowych typów, wszak wyimki mają to do siebie, że są jasno opisane. Może jest to alternatywa na jesienno-zimowe wieczory, dla googlowania wirtuali - wytypować miejsca i kiedyś odnaleźć pojemniki :)
Mieciu-B pisze:Generalnie skrzynki tupu "Quiz" mają to do siebie, że szuka ich, w większości przypadków, lokalna społeczność, jak np. tu:
OP1CD5 - ostatnie 4 znalezienia to zamiejscowi ;)
Sam staram się w moich quizach po kilku znalezieniach w jakiś sposób uprościć quiz.
Przypomnę moje pytanie, w którym chodzi mi raczej o to jak jest wyższość quizowyimków nad np. nietypowymi.:
brasia pisze:jaki jest sens zakładania takich quizów a nie tradycyjnych, ewentualnie nietypowych skrzynek pokazujących te ciekawe miejsca?
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

rapotek
Stały bywalec

Post autor: rapotek » niedziela 27 sierpnia 2017, 13:02

brasia pisze:Przypomnę moje pytanie, w którym chodzi mi raczej o to jak jest wyższość quizowyimków nad np. nietypowymi
Może sam sobie właśnie odpowiedziałeś na to pytanie: :wink:
brasia pisze:Może jest to alternatywa na jesienno-zimowe wieczory, dla googlowania wirtuali - wytypować miejsca i kiedyś odnaleźć pojemniki :)
A tak poważniej, to nie ma wyższości ani niższości, to są po prostu różne rzeczy. Quizy są po to, aby pokombinować przed wyjściem w teren, nietypowe - z reguły odwrotnie. Chyba, że się mylę...

parlando
Forumator
Podziękował: 328 razy
Otrzymane podziękowania: 178 razy

Post autor: parlando » niedziela 27 sierpnia 2017, 14:21

rapotek pisze:Quizy są po to, aby pokombinować przed wyjściem w teren, nietypowe - z reguły odwrotnie. Chyba, że się mylę...
Każdy typ powinien mieć swoje uzasadnienie, inaczej to będzie sztuka dla sztuki "kosztem" skrzynki tradycyjnej. W moim przypadku zagadki są zarówno "domowe", jak i "terenowe". Domowe - trudniejsze, w jakiś sposób odsiewają niepowołane osoby np. przed zniszczeniem kesza. Stosuję zazwyczaj tam, gdzie zdarzały się kradzieże. Terenowe to zazwyczaj offset, kiedy jest jakiś obiekt, ale nie ma za bardzo możliwości założyć kesza, albo koliduje z innym waypointem. Wtedy zazwyczaj daję jakąś prostą formułę, by po obliczeniach dostać kordy.
Nietypowa to zazwyczaj kesz w budynkach, jaskiniach - wszędzie tam, gdzie nie da się określić współrzędnych. Często zamiast nietypowej można zrobić multi, ale czasami nie ma co kombinować. Czasami błędnie jako nietypowe są oznaczane skrzynki, które powinny być tradycyjne, ale zakładający nie umie określić współrzędnych i COG lub użytkownicy mu w tym nie pomagają.
Są jeszcze nietypowe, schowane tradycyjnie, na kordach, ale bez lobooka, za to w pojemniku jest hasło, albo skrzynki z logiem elektronicznym.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi parlando za post:
deg

rapotek
Stały bywalec

Post autor: rapotek » niedziela 27 sierpnia 2017, 16:53

parlando pisze:Każdy typ powinien mieć swoje uzasadnienie, inaczej to będzie sztuka dla sztuki "kosztem" skrzynki tradycyjnej.
Zgadzam się.
parlando pisze:W moim przypadku zagadki są zarówno "domowe", jak i "terenowe". Domowe - trudniejsze, w jakiś sposób odsiewają niepowołane osoby np. przed zniszczeniem kesza. Stosuję zazwyczaj tam, gdzie zdarzały się kradzieże. Terenowe to zazwyczaj offset, kiedy jest jakiś obiekt, ale nie ma za bardzo możliwości założyć kesza, albo koliduje z innym waypointem. Wtedy zazwyczaj daję jakąś prostą formułę, by po obliczeniach dostać kordy.
Przeczytałem i zastanowiło mnie to, gdyż nie do końca się zgadzało z moim rozumieniem quizu, Zajrzałem do wiki i okazuje się, że robiłem nadinterpretację: zakładałem, że typ quiz oznacza, iż dokładną lokalizację pojemnika można poznać bez wychodzenia z domu, w oparciu tylko o informacje z opisu kesza, atrybutów itp. Co za tym idzie, jeżeli zagadkę można rozwiązać tylko po uprzednim zaznajomieniu się z pewnymi elementami w terenie, to wg mojego rozumienia nie powinna być ona quizem, tylko nietypową. Tymczasem wiki zawiera prostą definicję:
Skrzynka typu Quiz wymaga rozwiązania zagadki: wykonania obliczeń, ułożenia puzzli z obrazka, rozwiązania łamigłówki, której wynikiem są dokładne współrzędne (lub ścisłe informacje na temat położenia) ukrytej skrzynki. Pojemnik fizyczny musi zawierać papierowy logbook. Skrzynka tego typu może zawierać hasło do logu internetowego.
Nie ma tam nic o wychodzeniu lub nie w teren, więc ku memu zdziwieniu mogą istnieć również zgodne z definicją skrzynki typu quiz, które da się rozwiązać wyłącznie w terenie. To by wyjaśniało, że na moje wątpliwości, czy własną skrzynkę (rodzaj multi-quizu) oznaczyć jeszcze jako quiz czy jako nietypową, przedstawiciel COG odpowiedział, iż jest to jak najbardziej quiz.
parlando pisze:Nietypowa to zazwyczaj kesz w budynkach, jaskiniach - wszędzie tam, gdzie nie da się określić współrzędnych. Często zamiast nietypowej można zrobić multi, ale czasami nie ma co kombinować. Czasami błędnie jako nietypowe są oznaczane skrzynki, które powinny być tradycyjne, ale zakładający nie umie określić współrzędnych i COG lub użytkownicy mu w tym nie pomagają.
Są jeszcze nietypowe, schowane tradycyjnie, na kordach, ale bez lobooka, za to w pojemniku jest hasło, albo skrzynki z logiem elektronicznym.
Nietypowe to wg definicji skrzynki, które nie pasują do żadnego z pozostałych typów. Stąd moje proste wnioskowanie, że jeżeli coś jest zagadką, a nie jest quizem (patrz wyżej) - jest nietypową. Tylko, że przy tych definicjach quizu i nietypowej, quizów chyba powinno być znacznie więcej kosztem nietypowych.

Co do nietypowych - w swojej ubogiej karierze keszerskiej spotkałem się ze skrzynką (nie podobała mi się), która została wg mnie zrobiona nietypową "na siłę", gdy wszystkie "znaki na niebie i ziemi" wskazywałyby na tradycyjną.

parlando
Forumator
Podziękował: 328 razy
Otrzymane podziękowania: 178 razy

Post autor: parlando » niedziela 27 sierpnia 2017, 17:17

rapotek pisze:Co do nietypowych - w swojej ubogiej karierze keszerskiej spotkałem się ze skrzynką (nie podobała mi się), która została wg mnie zrobiona nietypową "na siłę", gdy wszystkie "znaki na niebie i ziemi" wskazywałyby na tradycyjną.
W mojej okolicy jest aż nadto takich. Czasami prośby do autorów pomagają, a czasami nie, ale wtedy przyjdzie ktoś z zewnątrz i napisze co sądzi o takich "tradycyjnych nietypowych" i to już nie jest miłe:)
Jeszcze czasami spotykam w logach rady typu: skrzynka nie jest na współrzędnych, więc powinna być nietypowa. Otóż jeśli wyróżnikiem ma być lokalizacja poza kordami, pomimo iż te da się bez trudu określić, to ja za takie coś obniżam ocenę.

To już OT, więc nie będę rozwijał, bo mógłbym długo:)
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi parlando za post:
rapotek

Aris
Wyjadacz

Post autor: Aris » poniedziałek 28 sierpnia 2017, 23:22

Typowa zgaduj zgadula dla lubiących googlować. Ewentualnie dla mistrzów telefonicznych spojlerów. Z geocachingiem ma to mało wspólnego ale gawiedź złapie +1 do statystyki.

xych
Nowy na forum

Post autor: xych » piątek 01 września 2017, 22:59

Raczej powinien zostać utworzony nowy typ skrzynki "Wyimek", a nie oznaczanie ich jako quizy. Dzięki temu, kto nie chce znajdować wyimków, mógłby sobie zaznaczyć w menu mapy "Ukryj skrzynki typu" skrzynkę wyimki i nie widziałby ich już na mapie. W tym menu jest nawet jedno wolne miejsce.
Te skrzynki stanowią poważne odstępstwo od zasad geocachingu - nie są potrzebne z założenia współrzędnie GPS do ich odnalezienia. Jest to jednak gra, a zasady gry są tworzone przez ludzi i można je zmodyfikować, aby uczynić grę atrakcyjniejszą.

Awatar użytkownika
ronja

Post autor: ronja » sobota 02 września 2017, 10:06

xych pisze:...Te skrzynki stanowią poważne odstępstwo od zasad geocachingu - nie są potrzebne z założenia współrzędnie GPS do ich odnalezienia. ...
A jak sobie wrzucisz kordy tych lokacji do GPS-a i pójdziesz z nim do miasta, żeby odszukać punkt z "wyimka" i fizyczny pojemnik z logbookiem, to nadal bawisz się w odstępstwo, czy już w geocaching ? Tak tylko pytam :wink:
Obrazek Obrazek Obrazek

xych
Nowy na forum

Post autor: xych » sobota 02 września 2017, 11:33

ronja pisze: A jak sobie wrzucisz kordy tych lokacji do GPS-a i pójdziesz z nim do miasta, żeby odszukać punkt z "wyimka" i fizyczny pojemnik z logbookiem, to nadal bawisz się w odstępstwo, czy już w geocaching ? Tak tylko pytam :wink:
Bez sensu wrzucać je w GPS, bo najbliższe mi wyimki są na morzu. Gdyby jednak w każdym był wspomniany wyżej waypoint w odległości 100m od skrzynki, to już co innego - nie byłoby odstępstwa. Obecnie wyimki tego nie mają.

Awatar użytkownika
Fotoimpresje
Nowy na forum

Post autor: Fotoimpresje » sobota 02 września 2017, 16:59

Jak dla mnie wyimki są raczej dla miejscowych Keszerów którzy maja możliwość i czas ich szukania. Ja ja jak przyjadę na dwa trzy dni do np Gdańska nie będę za nimi biegał z plikiem zdjęć i porównywał to czy nie to. Ale jeśli ktoś inny to lubi i chce biegać, niech biega.

Awatar użytkownika
Driver
Bywalec
Podziękował: 17 razy
Otrzymane podziękowania: 24 razy

Post autor: Driver » poniedziałek 04 września 2017, 13:44

Jak dla mnie Wyimki są ciekawą propozycją, zwracają uwagę na detale architektoniczne, które na co dzień mijamy.
Nie uważam że są dla miejscowych, ja zrobiłem dwie geościeżki z Wyimkami, jedną lokalną (Katowice) a drugą w Szczecinie.
Nie latałem ze zdjęciami w ręku, a po prostu wolnymi wieczorami prześledziłem sobie street view, czasami było ciężko, a czasami nie...
Na przykład w Katowicach to około 6-7 godzin mojej pracy przed kompem, i chciałem zauważyć że każdy z 70 jest do namierzenia ze street view.
Kolejne co nie rozumiem co zarzut że to nie quiz? A co? To jest dokładnie quiz, pozwolę zacytować:
Skrzynka typu Quiz wymaga rozwiązania zagadki: wykonania obliczeń, ułożenia puzzli z obrazka, rozwiązania łamigłówki, której wynikiem są dokładne współrzędne (lub ścisłe informacje na temat położenia) ukrytej skrzynki.
Pogrubiłem znaczący fragment.
Więc jeśli zadanie polega na odszukaniu wyimka, potem ma się dokładny opis jak trafić do skrzynki, to czemu to niby nie quiz?
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Driver za post (razem 2):
rapotekMario&Monia
Think. Feel. Drive.

ODPOWIEDZ