Zakładanie pierwszych keszy

Zaczynasz zabawę, tu znajdziesz pożyteczne informacje. Tu również możesz się przywitać...

Moderator: Moderatorzy

Pyra
Wyjadacz
Posty: 424
Rejestracja: czwartek 24 czerwca 2010, 21:40
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 13 razy

Zakładanie pierwszych keszy

Post autor: Pyra »

Witam
Informacje o tym, jak założyć pierwszą skrzynkę są na forum, lecz trochę porozrzucane, w związku z tym, postanowiłem zebrać kilka najpotrzebniejszych informacji w jednym miejscu.

W menu Użytkownika klikamy "Załóż Skrzynkę"
Obrazek

Warto najpierw zapoznać się z podstawowymi informacjami
Obrazek

Wpisujemy nazwę skrzynki oraz wybieramy jej typ.
pomocny w tym będzie OpenWiki i Parametry skrzynki

Następnie musimy wybrać rozmiar. Tu również pomocny będzie powyższy link.
Obrazek

Teraz wprowadzamy współrzędne i w zależności od wybranego typu, są to autentyczne koordy, przybliżone, lub "z kosmosu" w przypadku zagadek. W przypadku Quizu, warto koordy ustawić w miejscu gdzie założenie kesza jest mało prawdopodobne, np. środek jeziora.
Powinno się sprawdzić, czy w regulaminowej odległości nie znajduje się już jakaś skrzynka,można tego tu dokonać.
Obrazek

Teraz pozostaje nam ocenić poziom trudności, tu również pomocą służą odpowiednie odnośniki.
Obrazek
Określamy tu też czas i drogę, w przypadku multaków.

Teraz niemniej ważna sprawa, atrybuty. ustalamy nimi podstawowe informacje które pomagają zorientować się poszukiwaczom z czym mają do czynienia, np: magnetyk. Tutaj pomocą okaże się przytrzymanie na chwilę kursora nad ikoną i wtedy pokazuje się opis.
Obrazek
Tu też jak widać mamy pomoc w zasięgu ręki.

Teraz przechodzimy do opisu.
Obrazek
Tutaj mamy dwa zasadnicze pola "krótki opis" ukaże się zaraz pod tytułem, oraz opis, czyli to wszystko co znajdzie się w zasadniczym tekście opisującym skrzynkę.

Często ważną rzeczą jest umieszczenie linów do innych stron lub skrzynek (np. w przypadku projektów składających się z kilku skrzynek składowych)
Obrazek

Aby tego dokonać piszemy jakiś tekst, który będzie wyświetlany zamiast faktycznego adresu URL, zaznaczamy go kursorem myszy i wtedy aktywna staje się ikonka z łańcuchem, którego kliknięcie wywoła dodatkowe okno dialogowe z opcjami.
Obrazek

W górne pole wklejamy skopiowany adres URL
Obrazek
W kolejnym polu wybieramy czy nowa strona ma zastąpić wyświetlaną, czy ma się otworzyć w nowym oknie. Pole "Tytuł" możemy zostawić wolne, a wtedy będzie nim zaznaczony wyraz lub zdanie.

No i wreszcie koniec...
Obrazek
Data ukrycia, jest domyślnie ustawiona na czas dokonanego wpisu, może jednak być przez użytkownika zmieniona.
Teraz możemy zadecydować, czy publikacja skrzynki ma nastąpić natychmiast, czy o określonym czasie, czy jeszcze nie wiemy kiedy. Ta ostatnia opcja będzie wymuszona dla trzech pierwszych skrzynek, które są akceptowane przez COG.
Możemy teraz kliknąć "Załóż Skrzynkę" jest jeszcze opcja Hasło, ale nie jest zalecane dla większości typów skrzynek.

Po Akceptacji przez COG, dostajemy odpowiednią informację przez email i możemy przystąpić do uruchomienia skrzynki. Wchodzimy w "moje skrzynki" a następnie w zakładkę "Weryfikowane" tam klikamy na skrzynkę i potem na "Edycja". Teraz musimy zmienić "status" na "Gotowa do szukania"
Obrazek
Następnie przewijamy na dół strony i robimy "Publikuj teraz"

Mamy pierwszą założoną skrzynkę. Powodzenia
Za ten post autor Pyra otrzymał podziękowania (total 2):
lavinkachinczyk
Pyra
Wyjadacz
Posty: 424
Rejestracja: czwartek 24 czerwca 2010, 21:40
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 13 razy

Pojemniki i opakowania

Post autor: Pyra »

Na pojemniki do keszy, nadaje się bardzo dużo różnych rzeczy. Nie wszystkie są jednak hermetyczne i zapewnią odpowiednią ochronę zawartości, o te trzeba lepiej zadbać, chowając je w miejscach gdzie nie zagraża wilgoć.
Oto kilka przykładów:

Skrzynki typu mikro
Obrazek
Od lewej mamy dwa pojemniki tylko szczelne, dalej pojemniki hermetyczne, wszystkie są związane ze służbą zdrowia, więc tam można je zdobyć.
Rozmiar mikro sięga do pojemnika po filmie.

Duże mikro / mała
Obrazek
Różnego rodzaju pojemniki po lekach, filmach... W prawym górnym rogu mamy pojemniki do kwiatów ciętych, po zaklejeniu otworu na łodyżkę, jest hermetyczny.

Dalej już wchodzimy w małe
Obrazek
Widać tu ciekawy pojemnik, a mianowicie zabawkę do puszczania baniek mydlanych, jest hermetyczna i mieści się w niej mały logbook. Tu już zaczynają się pojemniki klipsowe. Prawy dolny róg to nie szkło, tylko plastyk.
Uwaga, większość tych pojemników nie jest hermetyczna!
Skrzynka mała mieści się w szeroko pojętych okolicach 0,5l

Normalna
Obrazek
Zacne pojemniki, zamykane na klipsy, oraz okrągły typ "ronja" :wink: Tu już wchodzimy w okolice 1,0l i więcej

Coś co w pojemniku być musi, czyli logbook
Obrazek
W większym keszu powinno też znaleźć się coś do pisania, wbrew pozorom, najlepszy jest zwykły ołówek, gdyż nie zamazuje się w przypadku zawilgocenia się papieru, oraz działa w bardzo niskich temperaturach. Zalecana jest też ostrzałka do ołówków.

Bardzo przydatne są woreczki strunowe w różnych rozmiarach, do których wkładamy logbooki, oraz fanty, które nie lubią wilgoci.
Obrazek

Bardzo przydatny jest dział Download na OC wiki, gdzie znajdziecie wzory opisów skrzynek, logbooków i FTFów.
Ostatnio zmieniony środa 30 lipca 2014, 10:56 przez Pyra, łącznie zmieniany 1 raz.
Za ten post autor Pyra otrzymał podziękowania (total 2):
oriCosmata
Pyra
Wyjadacz
Posty: 424
Rejestracja: czwartek 24 czerwca 2010, 21:40
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 13 razy

Proste sposoby maskowania

Post autor: Pyra »

Witam
Tym razem spróbuję przedstawić kilka prostych sposobów na maskowanie kesza. Zacznijmy od leśno-parkowych.

Obrazek
Na zdjęciu są schowane dwie skrzynki, mały klipsiak i preforma PET...
Jak przygotować taką skrzynkę, wspomniałem w temacie o przygotowaniu pojemnika.
Obrazek
Tak natomiast wygląda preforma PET, która została po prostu położona koło drzewa, może się tak zdarzyć, kiedy wypadnie z właściwego maskowania, lub zostanie ono np. uszkodzone. Choć i położona w ten sposób, dość dobrze integruje się z otoczeniem.

Obrazek
A co my tutaj mamy?...
Obrazek
A mamy tu wykonany z drutu koszyczek, opleciony kawałkami brzozowych witek i źdźbłami trawy, który udaje ptasie gniazdo, a w nim mały klipsiak oklejony taśmą maskującą.
Obrazek
O kawałek ułamanej gałęzi...
Obrazek
Kawałek gałęzi, i owszem, ale po wywierceniu otworu 25mm, można w nim schować preformę. Wystarczy że będzie wystawać zakrętka i mamy swobodny dostęp do zawartości.


Aby zrobić bardziej "miejskie" maskowanie, wystarczy kupić w markecie budowlanym cegłę klinkierową, za dosłownie kilka złotych.
Obrazek
Jak widać, cegły tego typu posiadają wgłębienia technologiczne, które łatwo można dostosować do całkiem sporych mikrusów, lub nawet skrzynek małych.
Obrazek
W celu umieszczenia tam preformy, trzeba jednak wgłębienia powiększyć. W tym celu nawiercamy kilka otworów i skuwamy niepotrzebną część.
Obrazek
Jak widać pojemnik doskonale mieści się w przygotowanym wgłębieniu i nawet nie wypada przy odwróceniu.
Obrazek
Z podłożeniem takiego maskowania, nie powinno być większych problemów.
Za ten post autor Pyra otrzymał podziękowanie:
brajan74
Pyra
Wyjadacz
Posty: 424
Rejestracja: czwartek 24 czerwca 2010, 21:40
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 13 razy

Przygotowanie pojemnika

Post autor: Pyra »

Zaczniemy od mikrusów, gdyż te w warunkach miejskich są najbardziej rozpowszechnione.
Do zamaskowania, wzmocnienia oraz upraktycznienia (dodanie magnesu itp.) można użyć popularnych koszulek termokurczliwych dostępnych w sklepach z częściami elektronicznymi lub kablowymi (np. w sklepach na ulicach: Kwiatowej, Łąkowej, Siemiradzkiego, Strzeleckiej i Polance). Stosowane często taśmy klejące i izolacyjne, mają niestety wadę w postaci rozpływającego się kleju pod wpływem wilgoci i temperatury.
Obrazek
Możemy wybierać z całej gamy kolorów oraz rozmiarów, znajdziemy nawet taki na pojemniki o średnicy 50mm. Do obkurczania koszulek na pojemnikach można użyć opalarki lub zapalniczki (ja używam hot-aira do lutowania SMD). Podstawą jednak jest brak pośpiechu, gdyż należy grzać powoli i stosunkowo daleko od płomienia, zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do deformacji pojemnika.
Aby zakupić odpowiednią koszulkę, najlepiej udać się do sklepu z pojemnikiem i przymierzyć. Im bardziej dopasowana tym lepiej, gdyż tworzywo kurczy się tylko o określony procent.

Mały przykład:
Obrazek
Przygotowałem pojemnik z kilkoma udogodnieniami, pomagającymi w podejmowaniu. Żyłka jest praktycznie niewidoczna wystając z jakiegoś otworu, a daje nam dużo większą pewność, że nikt nie wepchnie zbyt głęboko kesza przy próbie podjęcia lub odkładaniu. Innym sposobem, jest zostawienie "płetwy" za którą można mikrusa bezpiecznie chwycić. Charakterystyczną płetwę wykonujemy spłaszczając szczypcami, czy dwoma linijkami, jeszcze gorącą koszulkę.
Nieocenioną zaletą takiego opakowania, jest również możliwość zamocowania magnesu (tu neodymowy średnicy 8mm, który też doskonale pasuje w zagłębienie zamknięcia). Tak zamocowany magnes, na pewno nigdy nie odpadnie. Niestety szeroko stosowana taśma izolacyjna, nie jest dobrym materiałem. W przypadku dłuższego narażenia na wilgoć, klej się rozłazi, magnes odpada...
Co do magnesów neodymowych, to bardzo dobrym źródłem mocnych magnesów, które potrafią przytrzymać 0,5l pojemnik, będąc zamocowane od środka, są stare twarde dyski, a właściwie układ pozycjonowania głowic. Małe sześcienne magnesy, można np. znaleźć w układach pozycjonowania soczewki napędów CD i DVDrom. Takie napędy można dostać w serwisach komputerowych nawet za friko.
Jak widać na poniższym zdjęciu, można też wykonać dobre pokrycie końcówki pojemnika, naciągając i skręcając jeszcze gorącą koszulkę. Wystarczy chwilkę przytrzymać do przestygnięcia i odciąć zbędny koniec.

Obrazek
Pokazałem tu też jeden z wielu sposobów przygotowania logbooka. Końcówkę kartki przyklejam klejem do modeli kartonowych do wykałaczki drewnianej (znakomicie sprawdza się klej w tubkach "Magic" czy wikol i pochodne). Po wyschnięciu odcinamy zbędne końce wykałaczki zostawiając z jednej strony około 3 - 4mm, co w zupełności wystarcza do chwycenia i wyciągnięcia, przez obracanie wykałaczki, logbooka z pojemnika.
Tak to mniej więcej wygląda po otwarciu pojemnika.
Obrazek
Wieczko pomalowane farbką modelarską Pactra, bo akurat takie mam.
Koszulki te są również produkowane w wersji przezroczystej, a wtedy mogą służyć jako osłona dla kartki opisu kesza. Swoją drogą warto taką kartkę i tak zalaminować jeśli ma być w niesprzyjających warunkach
Obrazek

Przy pomocy tej techniki, można też wykonać ładne i trwałe etapy pośrednie do multaków, magnetyki z hasłem itp.
Oto przykład takiego magnetyka, którego podstawą jest elastyczna taśma magnetyczna wielomodowa.
Obrazek
Dodatkowo, na zaprasowanym na gorąco, przy pomocy szczypiec, końcu wykonałem otwór, który posłuży jako miejsce zamocowania żyłki zabezpieczającej przed zagubieniem. Mimo dodatkowej warstwy, magnes ma wystarczającą siłę, aby utrzymać tak wykonany element w dowolnej pozycji.
Opisy skrzynek, można zrobić za pomocą np. takiego "wynalazku"
Obrazek
Jest to folia do laminowania, fabrycznie wyposażona w klej, którym po oderwaniu zabezpieczającego papieru, można przykleić zalaminowaną kartkę do pojemnika, magnetycznej gumy itp. (doświadczenia wykazały, że najlepszy klej mają folie z żółtym papierem, jak na foto).

Teraz trochę większe mikrusy i małe.

Przyda się nam samoprzylepna taśma maskująca dostępna w sklepach militarnych.
Obrazek
Rolka zawiera 10m taśmy szerokości 5cm, i jak widać, po owinięciu pojemnika, jest on prawie niewidoczny, mimo iż nie posiada żadnego dodatkowego maskowania. Taśmy można dostać w różnych typach maskowania co umożliwia dobranie według miejsca ukrycia.
Obrazek
Tak wygląda pojemnik mały oklejony taśmą. Niestety, klej nie jest całkowicie wodoodporny, tak więc lepiej aby skrzynka nie leżała w mocno wilgotnym miejscu.
Za ten post autor Pyra otrzymał podziękowanie:
chinczyk
Pyra
Wyjadacz
Posty: 424
Rejestracja: czwartek 24 czerwca 2010, 21:40
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 13 razy

Weryfikacja

Post autor: Pyra »

Chyba najbardziej stresującym etapem dla początkujących keszerów jest weryfikacja pierwszych trzech skrzynek, tak więc znajdziecie tu kilka podstawowych spraw z tym związanych. Aby przejść ten etap bezstresowo, trzeba zadać sobie kilka ważnych pytań.

Czy kesz jest już na miejscu ukrycia? - Jeśli parametry skrzynki, jak: typ, rozmiar, miejsce ukrycia, opis itp, są prawidłowe, może się okazać, że skrzynka zostanie zweryfikowana bardzo szybko, a co jeśli nie jest jeszcze ukryta? Skrzynka powinna być ukryta przed zgłoszeniem do weryfikacji.

Czym i z jaką dokładnością zostało określone położenie skrzynki? - Należy w odpowiedzi umieścić dane zawierające rodzaj urządzenia (GPS turystyczny, samochodowy, telefon z GPS, mapa Google, geoportal...), oraz przybliżoną tolerancję pomiaru. Wymogiem dla skrzynki typu "Tradycyjna" jest aby koordy wskazywały miejsce ukrycia, ale też inne typy, jak muli wymagają dokładnego określenia miejsca ukrycia.
Jeśli nie jesteście w stanie określić koordów samodzielnie, możecie poprosić innego użytkownika, lub najlepiej Przewodnika (skrót na pasku strony OC) o pomoc. W ostateczności, można określić namiar przybliżony z mapy Google, ale wtedy jest wymagany szerszy opis miejsca ukrycia, oraz zmiana typu skrzynki na "Skrzynka nietypowa". Można wtedy umieścić też prośbę w pierwszym logu lub opisie o umieszczenie w logach pomiarów dokonanych przez pierwszych znalazców i po dokonaniu poprawek, zmienić typ na "Tradycyjna", jeśli taka wola zakładającego.
Pamiętać też należy, aby dane wpisywać we właściwym formacie WGS84.

Czy skrzynka znajduje się na terenie ogólnodostępnym? - Ogólnodostępność terenu, jest rozumiana jako nielimitowana możliwość wejścia. Jeżeli teren jest w jakiś sposób ogrodzony a posiada wejście dostępne dla wszystkich (kościoły, obiekty użyteczności publicznej czynne okresowo, jak muzea czy wystawy) należy określić godziny wolnego dostępu, a najlepiej mieć zgodę właściciela lub zarządcy terenu na którym ukryto pojemnik. Nie do końca rozwiązanym problemem są tereny ogrodzone, lecz ogrodzenie jest niekompletne, jednak zawsze warto skontaktować się z właścicielem lub zarządcą. Oczywiście bezwarunkowo, należy taką zgodę posiadać, w momencie zakładania kesza wewnątrz budynków i na terenach na których prawo własności jest określone. Czasem może być wymagane przedstawienie potwierdzania tego na piśmie!
Nie należy zakładać skrzynek w miejscu wyraźnie oznaczonym zakazem wstępu, i tu nawet atrybut "skrzynka niebezpieczna" nic nie pomoże. Nie wolno zakładać skrzynek np. w elementach infrastruktury kolejowej (rozjazdy, zwrotnice, czynne tory) podobnie z MPK, gdyż tam ryzyko obrażeń lub nawet śmierci jest bardzo wysokie, a nie każdy szukający może być tego świadomy.

Jak wygląda pojemnik? - Tu należy wspomnieć, że preferowane są pojemniki hermetyczne. Oczywiście można stosować mniej odporne na działanie wody czy wilgoci, ale wtedy otoczenie kesza powinno je chronić, np. pod daszkiem, parapetem itp. Nie należy zakładać keszy w pojemnikach szklanych, nie ma co prawda jasnego zakazu, ale mogą być niebezpieczne dla szukającej dłoni, jeśli zostaną stłuczone, odrębną sprawą są korodujące zakrętki.
Bardzo pomocne, mogą się okazać fotografie pojemnika, jego zawartości jak i miejsca ukrycia. Można je umieścić od razu, jak również na życzenie COG.

Czy zachowana jest minimalna odległość 150m od najbliższej skrzynki? Można to łatwo sprawdzić używając procedury wbudowanej w proces zakładania skrzynki, lub ewentualnie na mapie skrzynek dostępnej na stronie każdego kesza. Pamiętajcie, aby brać również pod uwagę skrzynki "Czasowo niedostępna" to bardzo ważne.

Wszystkie powyższe informacje, można umieścić w komentarzu skrzynki przekazywanej do weryfikacji. Nie bójcie się COG usunie wszystkie informacje po przeczytaniu, możecie też uczynić to sami, kiedy skrzynka przejdzie weryfikację. COG może także poprosić o dodatkowe informacje, w związku z tym, warto co jakiś czas zaglądać na stronę kesza.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Posty: 1849
Rejestracja: sobota 23 sierpnia 2008, 19:06
Podziękował;: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 77 razy

Re: Zakładanie pierwszych keszy

Post autor: Pawel brasia »

Kawał dobrej roboty :)
Te artykuły w całości powinny znaleźć się na wiki.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Ranwers
Forumator
Posty: 807
Rejestracja: wtorek 30 marca 2010, 15:52
Podziękował;: 28 razy
Otrzymał podziękowań: 50 razy

Re: Zakładanie pierwszych keszy

Post autor: Ranwers »

Zanim założyłem pierwszego kesza poczytałem wystarczająco dużo, żeby nie tylko zebrać tak podstawowe informacje, ale też zakumulować niejeden ciekawy pomysł... widać takie czasy, że wszystko trzeba podać na tacy ;-) Wkradła się też mała pomyłka w rozmiarówce pojemników, na wiki jest to ładnie rozpisane :)
Jeśli góra idzie do Ciebie, a Ty nie jesteś Mahometem - spieprzaj, to lawina!
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani w każdym innym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.
Teokryt
Wyjadacz
Posty: 463
Rejestracja: poniedziałek 06 sierpnia 2012, 12:19
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Zakładanie pierwszych keszy

Post autor: Teokryt »

Pomysł fajny ale nie pokazywał bym sposobów maskowań i podobnych. Dlaczego? bo to kastruje kreatywność i potem będziemy znajdować 10 taksamo ukrytych keszy.
Awatar użytkownika
Rob
Forumator
Posty: 889
Rejestracja: wtorek 15 czerwca 2010, 11:26
Podziękował;: 21 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Re: Zakładanie pierwszych keszy

Post autor: Rob »

Super przewodniki. Wszystko aktualne i w jednym miejscu. Koniecznie musi być wrzucone na wiki.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Rob
Forumator
Posty: 889
Rejestracja: wtorek 15 czerwca 2010, 11:26
Podziękował;: 21 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Re: Zakładanie pierwszych keszy

Post autor: Rob »

Skoro Pyra taką pracę wykonał to może by warto ten post "przykleić" na początku działu zanim zniknie w tłumie.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
art_noise
Forumator
Posty: 875
Rejestracja: sobota 27 września 2008, 00:30
Podziękował;: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Re: Zakładanie pierwszych keszy

Post autor: art_noise »

Świetny tutorial. Warto by było przemyśleć ogarnięcie takich tutoriali w całość na wiki lub bezpośrednio na stronie opencaching.pl + videotutoriale
http://www.youtube.com/watch?v=UymAoyAT_bI

Serce zostało na OC. Rozum przeszedł na GC.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Posty: 984
Rejestracja: czwartek 15 października 2009, 21:48
Podziękował;: 51 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy
Kontakt:

Re: Zakładanie pierwszych keszy

Post autor: lavinka »

Trochę zaniżyłeś rozmiarówkę. Warto dodać, że pojemnik normalny zaczyna się od około litra w górę. :)
sześć zero siedem sześć jeden dwa trzy dwa siedem mejl: lavinka gazetowa
Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek
Pyra
Wyjadacz
Posty: 424
Rejestracja: czwartek 24 czerwca 2010, 21:40
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 13 razy

Re: Zakładanie pierwszych keszy

Post autor: Pyra »

Witam
Teoretycznie masz rację, ale sama pomyśl, ile takich powyżej 1l znalazłaś?
Według mnie "normalna" sugeruje podstawowy rozmiar, mieszczący standardowy dziennik, ołówek czy długopis, oraz sporo miejsca na fanty.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Silent A
Wyjadacz
Posty: 467
Rejestracja: poniedziałek 07 listopada 2011, 09:19
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 18 razy

Re: Zakładanie pierwszych keszy

Post autor: Silent A »

Pyra pisze:Witam
Teoretycznie masz rację, ale sama pomyśl, ile takich powyżej 1l znalazłaś?
Według mnie "normalna" sugeruje podstawowy rozmiar, mieszczący standardowy dziennik, ołówek czy długopis, oraz sporo miejsca na fanty.
Pozdrawiam
Hmm, jako członek RR powinieneś trzymać się regulaminu a nie tworzyć nowy.
Rozmiary skrzynek są podane na wiki i tego należy się trzymać a nie wprowadzać w błąd.
Za ten post autor Silent A otrzymał podziękowania (total 2):
RanwersKTHM
Obrazek
Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Posty: 2069
Rejestracja: środa 29 października 2008, 23:55
Podziękował;: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 75 razy

Re: Zakładanie pierwszych keszy

Post autor: krystiant »

Silent A pisze:Hmm, jako członek RR powinieneś trzymać się regulaminu a nie tworzyć nowy.
A nie, właśnie jako członek RR może tworzyć nowy :mrgreen:
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11, 12 i 13

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)
ODPOWIEDZ