[Nowy Layout OCPL] Propozycje zmian i inne pomysły

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

dzazder
Stały bywalec
Podziękował;: 76 razy
Otrzymał podziękowań: 26 razy

Re: [Nowy Layout OCPL] Propozycje zmian i inne pomysły

Post autor: dzazder »

To ja od siebie dodam, że swego czasu wziąłem się za tworzenie takiej funkcjonalności. Dla keszy "quizowych" dla zalogowanych użytkowników w opisie kesza pojawiał się nowy element:
Obrazek
Problem jaki miałem, to ściąganie nowych współrzędnych w formacie GARMIN (GPX + ZDJECIA). Zdaje się (o ile dałem radę zorientować się w kodzie), że jest to realizowane inaczej niż w przypadku pozostałych formatów. Drugi problem (?) - nie było pokazywania na mapie nowych kordów.
Z braku czasu poszło to w odstawkę, ale fajnie by było jakby ktoś się podjął tego tematu - ja przyznaję się do porażki, a rozwiązań niekompletnych nie będę nigdzie wysyłał ;) pozdrawiam!
Za ten post autor dzazder otrzymał podziękowanie:
FelixP
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Layio
Bywalec
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Post autor: Layio »

Skoro system "w locie" będzie podmieniał współrzędne tylko podczas eksportu GPX, to programy typu Columbus i c:geo nie będą odczytywać zmienionych współrzędnych, a podejrzewam też że Awaryjny GPX także nie pobierze zmodyfikowanych.

Dlatego powinniśmy założyć, że skoro ktoś edytuje współrzędne quizu to jest tego świadomy i chce mieć już wszędzie te nowe, zmienione, dlatego powinny się one zmieniać na warstwie systemowej - wszędzie gdzie się da, system podmieni na te wpisane przez użytkownika, czy to przy eksporcie, czy w żądaniach okapi.

Awatar użytkownika
łowca
Forumator
Podziękował;: 122 razy
Otrzymał podziękowań: 143 razy

Post autor: łowca »

Teokryt pisze: Nie bardzo widzę jaki cel miało by pokazywanie na mapie rozwiązanego quizu.
Taki, że planując nową skrzynkę będziesz widział, czy się nie wbijasz za blisko czegoś, co znalazłeś 3 lata temu, a co oryginalnie na mapie ma współrzędne po drugiej stronie miasta.
Obrazek Obrazek
Jeśli hobby koliduje ci z pracą - zmień pracę.

FelixP
Bywalec
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy

Post autor: FelixP »

Layio pisze:Skoro system "w locie" będzie podmieniał współrzędne tylko podczas eksportu GPX, to programy typu Columbus i c:geo nie będą odczytywać zmienionych współrzędnych, a podejrzewam też że Awaryjny GPX także nie pobierze zmodyfikowanych.

Dlatego powinniśmy założyć, że skoro ktoś edytuje współrzędne quizu to jest tego świadomy i chce mieć już wszędzie te nowe, zmienione, dlatego powinny się one zmieniać na warstwie systemowej - wszędzie gdzie się da, system podmieni na te wpisane przez użytkownika, czy to przy eksporcie, czy w żądaniach okapi.
Nie bardzo rozumiem tą "warstwę systemową". Użytkownik X wpisze swoje współrzędne, użytkownik Y wpiszę inne, swoje. Kesza ma wpisane fałszywe współrzędne. Użytkowniki X, generując gpx-a (dla tego kesza czy też grupowo) dostanie współrzędne ustawione przez siebie (z modyfikację nazwy z przedrostkiem "(F)", użytkownik Y podobnie, ale dostanie oczywiście swoje współrzędne, użytkownik Z, który swoich kordów nie podał, dostanie gpx z fałszywymi współrzędnymi podanymi przez właściciela skrzynki.
Żądania OKAPI - to inna bajka i się na tym nie znam - dlatego napisałem, że może nie działać (tj, dopóki ktoś od okapi tego nie poprawi).

FelixP
Bywalec

Krysiul pisze:Z tym, że oprócz quizów fajnie byłoby móc zrobić to samo dla multaków, bo czasem granica między tymi dwoma typami skrzynek jest płynna.
Też o tym myślałem.
Spróbujmy najpierw dla quizu i jak się sprawdzi to będzie można rozszerzyć na multaki i nietypowe.

Jano
Wyjadacz
Podziękował;: 125 razy
Otrzymał podziękowań: 83 razy

Post autor: Jano »

Teokryt pisze:Czy można dodać ze po kliknięciu na ikonę dodatkowego waypointa pokazuje się on na mapie? Przekopiowywanie kordów i ręczne wklejanie do google maps jest echm, upierdliwe.
Nie bardzo rozumiem, co masz na myśli pisząc "wklejanie do .. "? W kompie wczytujesz plik gpx gc do Google Earth i masz położenie i skrzynki i waypointa na mapie. Podobnie działają inne programy mapowe: OziExplorer, MapSource, BaseCamp, CompeGPS Land itp. W smartfonie, to już trochę gorzej, ale już w Garminach nie ma problemu. Ten sam plik gpx gc załadowany do Garmina pokaże waypointa na mapie. A w smartfonie, to na pewno Locus to potrafi i chyba columbus, ale tu mogę się mylić. Nic nie trzeba ręcznie przepisywać. Wystarczy pobrać plik gpx gc i załadować do urządzenia.

A w temacie zmian: jestem jak najbardziej za możliwością wpisania własnych kordów do quizów. Wyświetlanie na mapie, to już jest sprawa drugorzędna. Jeśli będę mógł pobrać plik gpx z prawdziwymi kordami quizów, to już sam je sobie wyświetlę na porządnej mapie, a nie na tej protezie od googla.
Pozdrawiam
Jano

Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera
Podziękował;: 218 razy
Otrzymał podziękowań: 263 razy

Post autor: brasia »

FelixP pisze:Sprawa własnych współrzędnych dla quizów: ....
Założenia bardzo dobre, jeśli się uda to będzie super :)
Dwa ostatnie (mapka i opensprawdzacz) na pewno ułatwią, ale moim zdanie nie są konieczne.
Oczywiście rozszerzenie na multaki, nietypy wskazane.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Teokryt
Wyjadacz
Podziękował;: 23 razy
Otrzymał podziękowań: 43 razy

Post autor: Teokryt »

Nie bardzo rozumiem, co masz na myśli pisząc "wklejanie do .. "?
Wystarczy pobrać plik gpx gc i załadować do urządzenia.
Będę pobierał specjalnie GPXa, odpalał jedne z wybranych programów by sprawdzić gdzie jest parking dla tego miejsca albo coś w tym guście?
Dlaczego to nie może być z pozycji przeglądarki?
Np ja nie korzystam z programów aneroidowych a Smartgpx nie ma opcji "way-point dodatkowy". Ale i bez tego sobie radze dopisując dla wybranej skrzynki współrzędne do notatki i przyklepując je lokalnie. Rzadko bo rzadko to sie zdarza ale jednak. Mam pamięć do niektórych skrzynek i miejsc i jak zobaczę na zwykłej mapie to wiem gdzie czegoś mniej więcej szukać. Najwięcej jednak szukam za pomocą pliku KML (którego nie umiem naprawić aby był użyteczny bardziej niż dziś eksport wygląda) i tam zaznaczam sobie dodatkowy punkt ręcznie.
Jedna to dopiero jak ide po skrzynki a nie jak planuję trasę i chcę miec pokazane waypointy na mapie. Równie dobrze można dodać guzik na mapie pokaż dodatkowe waypointy skrzynek. i pokazywały by się "wirtualne" punkty z waypiontem.

Jano
Wyjadacz
Podziękował;: 125 razy
Otrzymał podziękowań: 83 razy

Post autor: Jano »

Teokryt pisze:Będę pobierał specjalnie GPXa, odpalał jedne z wybranych programów by sprawdzić gdzie jest parking dla tego miejsca albo coś w tym guście?
A dlaczego nie? Zauważ, że pobierając gpxa i wgrywając go do gpsa, nie tylko zobaczysz położenie punktu na mapie (w odbiorniku), ale masz możliwość włączyć nawigację do tego waypointa np. z parkingiem. Po przybyciu na miejsce zostawiasz samochód i włączasz nawigację do skrzynki. W przeglądarce i w programach na PC możesz tylko popatrzeć, gdzie to jest. Ale programy mapowe, w przeciwieństwie do przeglądarki, mogą obsługiwać o wiele bardziej szczegółowe i dokładniejsze mapy.
Teokryt pisze:Dlaczego to nie może być z pozycji przeglądarki?
Może być, ale tam mapy są raczej mizerne. Nasza różnica zdań wynika z tego, że ja jestem nie tyle geokeszerem, co maniakiem GPS i kartografii. Geocaching wpisuje się w tę pasję, dlatego już dość dawno temu przyłączyłem się do zabawy. Mam pokaźną kolekcję map wektorowych i rastrowych różnego autoramentu. Dlatego ja wolę wyświetlić waypointy na mapie topograficznej w dużej skali lub na szczegółowym wektorze niż na mapie googla czy społecznościowych (UMP, OSM). Można też na mapie sat, ale jeśli punkt jest w lesie, to i tak nic nie widać poza zieloną plamą lasu.
A często się zdarza, że wrzucając punkty skrzynek na mapę topo w skali 1:10k już siedząc przy kompie wiem dokładnie, gdzie szukać i jakie obiekty są w pobliżu. Dodatkowo jest możliwość wyliczenia odległości pomiędzy dowolnymi punktami w linii prostej (rastry) lub po drogach - na mapie wektorowej. Przydatne, jeśli planuje się dłuższą trasę na keszowanie.
Pozdrawiam
Jano

Obrazek Obrazek

Teokryt
Wyjadacz

Zauważ, że pobierając gpxa i wgrywając go do gpsa, nie tylko zobaczysz położenie punktu na mapie (w odbiorniku), ale masz możliwość włączyć nawigację do tego waypointa np. z parkingiem.
Spójrz troche dalej niż swój rewir :-) Moim "gpsem" jest komórka. żeby robić tak jak ty muszę zestawiać połączenie bluetooth, importować gpxa, wyjśc na zewnątrz zeby złapać fixa dla GPsa tylko po to by potem wyeksportować do landmarków i te pokazać sobie na mapie? Echm. Nie.
Klikam na waypoint i sie pokazuje. Przy komputerze. jednym kliknięciem. To co piszesz to zamiana copy&paste kordów z waypointa do paska w maps.google.pl na kilkuminutowa operacje kopiowania, przenoszenia, sortowania, importowania etc. etc.
Ale programy mapowe, w przeciwieństwie do przeglądarki, mogą obsługiwać o wiele bardziej szczegółowe i dokładniejsze mapy.
Wybacz, może ja jestem jakimś troglodyta ale czy dokładność zdjęcia lotniczego w rozdzielczości 10cm/piksel to za mało? Wiem co to jest OSM i z osm korzystam dopiero jak potrzebuje zweryfikować leśne ścieżki czy jakieś przejścia wewnętrzne których nie widac (bo las) albo nie sa dobrze oznaczone (przysłonięte budynkiem)
Dlatego ja wolę wyświetlić waypointy na mapie topograficznej
Mi to już przeszło po tym jak mapy topograficzne w 90% miejsc są mocno nieaktualne.

No ale różnimy się podejściem ja na bieżąco określam trasę w terenie, a wcześniej obadam okolicę skrzynki np z której strony podejść albo jakie obiekty się znajdują albo po której stronie ogrodzenia jest psia buda ;)
Ogólnie jak szukam w lesie to idę na kordy na pałę od miejsca gdzie nie da się iść inaczej niż pieszo. Wtedy przydaje sie podkład OSM ze ścieżkami leśnymi.

rubeus
Wyjadacz
Podziękował;: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Post autor: rubeus »

Na stronie GC można zmienić współrzędne dla każdego typu skrzynki i je zapisać 'w systemie' na swoim koncie. Wtedy niezależnie od tego czy ściągasz GPX'a czy pobierasz współrzędne online korzystając z jakiejś aplikacji na swoim telefonie, zawsze masz 'swoje' kordy.

Nie sprawdzałem czy pozycję skrzynki ze 'swoimi' współrzędnymi wyświetla się również na mapie z okolicznymi keszami.

Może da się to zaimplementować na OC w podobny sposób ?

ton
Bywalec
Podziękował;: 34 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Post autor: ton »

ronja pisze:Tak mi wczoraj (dzisiaj) przyszło do głowy: czy przy logowaniu kesza możliwe byłoby dodanie pola "obserwuj" (analogicznie do "rekomenduj") tak, by nie trzeba było potem ponownie klikać z poziomu strony kesza ? Pewnie dla większości to żadne ułatwienie, ale jakoś przy wpisywaniu chyba z 50 keszy brakowało mi tego - szczególnie w środku nocy :) A już zupełnym bajerem byłoby machnięcie takiego pola w Field Notes. Klikasz w wybrane kesze, wrzucasz całość ze stosownym opisem i do wyrka, spać :D
Zupełnym bajerem to byłoby wprowadzenie czegoś, co chodzi mi po głowie już od jakiegoś czasu, a więc:
- w konfiguracji użytkownika pojawiają się parametry - "obserwuj x kolejnych logów" i "obserwuj przez y tygodni/miesięcy".
- kolejne logi są wysyłane do użytkownika w mejlu z logami z własnych i obserwowanych skrzynek (np. w trzeciej sekcji)
jeśli log jest jednym z x kolejnych logów po ostatnim wpisie użytkownika
lub nie minęło jeszcze y tygodni/miesięcy od ostatniego wpisu użytkownika
- oczywiście nie powinno to włączać/wyłączać "obserwacji" ustawionej ręcznie przez użytkownika.
Po co to? Często w logach jest odniesienie do poprzednich logów, a poprzedni logujący nic o tym nie wiedzą,
tutaj każdy mógłby ustawić sobie poziom monitorowania, jaki mu odpowiada. (:

FelixP
Bywalec

rubeus pisze:Na stronie GC można zmienić współrzędne dla każdego typu skrzynki i je zapisać 'w systemie' na swoim koncie. Wtedy niezależnie od tego czy ściągasz GPX'a czy pobierasz współrzędne online korzystając z jakiejś aplikacji na swoim telefonie, zawsze masz 'swoje' kordy.

Nie sprawdzałem czy pozycję skrzynki ze 'swoimi' współrzędnymi wyświetla się również na mapie z okolicznymi keszami.

Może da się to zaimplementować na OC w podobny sposób ?
Jeśli mówimy o funkcji "Prawidłowe współrzędne (niewidoczne dla innych)" w GC to jest ona dostępna dla skrzynek typu quiz i multicache (a nie jest dla tradycyjnej). Na mapce małej pojawia się w poprawionych współrzędnych, na dużej mapce, w oryginalnych :?: (może ma to jakiś sens, którego na pierwszy rzut oka nie ogarniam).
Bez wnikania się w technikalia, aby taka/podobna funkcjonalność miała być na OC należy najpierw 1.zbudować interfejs, 2. mechanizm podmieniania współrzędnych (oryginalne ->swoje) przy eksporcie do gpx (i innych) i na mapie, 3. później dostosować OKAPI. Na chwilę obecna "systemowo", na sztywno są pobierane współrzędne oryginalne - przypuszczam, że dostosowanie OKAPI to banał (i podmiana odbywała byś po stronie serwera) więc aplikacja (bez potrzeby zmiany funkcjonalności) będzie również wyświetlać współrzędne "własne" tj. wprowadzone przez użytkownika (tu musiałaby się wypowiedzieć kolega wrygiel).

Pozdrawiam

Teokryt
Wyjadacz

wrrr, FelixP czy ktos władny, proszę ładnie i grzecznie o dorobienie guziczków "dzień wcześniej, dzień później" przy logowaniu skrzynki, analogicznie jak przy logowaniu geokreta (forma może byc inna np - 1 i +1) na dłuższą metę poprawianie daty bywa irytujące.

dzazder
Stały bywalec
Podziękował;: 76 razy
Otrzymał podziękowań: 26 razy

Post autor: dzazder »

Teokryt pisze:wrrr, FelixP czy ktos władny, proszę ładnie i grzecznie o dorobienie guziczków "dzień wcześniej, dzień później" przy logowaniu skrzynki, analogicznie jak przy logowaniu geokreta (forma może byc inna np - 1 i +1) na dłuższą metę poprawianie daty bywa irytujące.
Nie wiem czy zrozumiałem, a nie przypominam sobie jak jest to zrealizowane, ale chodzi Ci o to, że jak dokonujesz wpisu w logu internetowym i zmienisz datę, to przy logowaniu kolejnej skrzynki data ustawia się z powrotem na wartość domyślną?
Może dobrym rozwiązaniem było by zapisanie zmienionej daty w sesji użytkownika?
ObrazekObrazekObrazek

ODPOWIEDZ