Niezaliczenie komuś skrzynki

Zaczynasz zabawę, tu znajdziesz pożyteczne informacje. Tu również możesz się przywitać...

Moderator: Moderatorzy

ZielonaPlazma
Bywalec
Posty: 39
Rejestracja: piątek 12 lipca 2013, 17:32
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0

Niezaliczenie komuś skrzynki

Post autor: ZielonaPlazma »

Może to trochę dziwne pytanie, ale jakoś nie znalazłam na to odpowiedzi na tym forum: czy da się komuś nie zaliczyć skrzynki? Czy usunięcie jego wpisu o znalezieniu jest równoznaczne z tym, że u niego będzie ta skrzynka figurowała jako nieznaleziona?

Nigdy też wcześniej się nad tym nie zastanawiałam, no bo i po co, przecież nie chodzi o to, żeby być złośliwym i nie zaliczyć komuś znalezienie skrzynki. W końcu to tylko zabawa.
Ale! Spotkałam się ostatnio z podejściem, które mnie mocno zbulwersowało. Mój kompan keszerowy spotkał ostatnio grupę ludzi (świeżych keszerów), którzy chwalili się tym, że nie rozwiązują zagadek, nawet nie czytają opisów, tylko jeśli ktoś im powie, że w danym miejscu coś jest, to idą i biorą, a jak nie znajdą, to też się wpisują, bo "wiedzą gdzie to jest".
Mnie, jako właściciela skrzynek wkurza takie zachowanie, bo nie po to się staram, żeby skrzynka była dobra i miała ciekawy opis, żeby potem ktoś z takim lekceważeniem podchodził do mojej pracy! Moim zdaniem, jeśli ktoś jej nie złapał w swoje paluszki i się nie wpisał, to nie powinien mieć zaliczonej skrzynki! (oczywiście z wyjątkiem wirtualnych)
Z resztą sami sobie psują zabawę...


No dobra, może gra nie warta świeczki z tym usuwaniem wpisów, bo jak już napisałam, tacy ludzie sami sobie psują zabawę, ale pytanie zostawiam.
Obrazek
zukikiziu
Bywalec
Posty: 28
Rejestracja: piątek 09 września 2011, 13:57
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Niezaliczenie komuś skrzynki

Post autor: zukikiziu »

Podstawą do zaliczenia skrzynki jest wpis w logbooku skrzynki. Jeśli go niema śmiało możesz usuwać wpis z internetowego.
Art na wiki: Zaliczenie skrzynki
Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator
Posty: 1055
Rejestracja: środa 09 czerwca 2010, 21:35
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Re: Niezaliczenie komuś skrzynki

Post autor: Krysiul »

Tak, możesz usunąć czyjś wpis, i skrzynka nie pojawi się wtedy w statystykach takiej osoby jako zaliczona. Nigdy nie musiałem korzystać z tego prawa jako założyciel, ale ogólnie czasem się to zdarza. Gdybym dowiedział się, że ktoś zalicza w taki sposób moje skrzynki, to też bym usunął takie wpisy.

Co do postawy, którą opisałaś, to też się z czymś takim spotkałem i nigdy nie zrozumiem, po co tacy ludzie w ogóle wzięli się za keszowanie. Jest tyle gier, które nie wymagają żadnego wysiłku intelektualnego ani fizycznego, żeby sobie "nabić staty". Powiedziałaś im to, co napisałaś tutaj na forum? Co oni na to?
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
siersciuch122
Stały bywalec
Posty: 85
Rejestracja: poniedziałek 15 października 2012, 10:46
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Niezaliczenie komuś skrzynki

Post autor: siersciuch122 »

<Facepalm> No widzę że narodziła się nowa forma jazdy na "haxach"
Cóż tak jak wyżej uważam że powinno się usunąć wpisy, i to nie jest jakaś złośliwość tylko "kara" za złamanie regulaminu który akceptuje się rejestrując w serwisie.

Cóż mam nadzieję że ci gagatkowie nie są z chojnic <chociaż mam wątpliwości widząc ile nowych osób pojawiło się w ostatnim czasie> gdyż w takim wypadku poległem jako przewodnik <mimo olania mnie przez nich> nie zmuszając ich do zapoznania z regulaminem

Część osób które zaczęły w mojej okolicy keszować znam osobiście no i osobiście im ogarniałem zasady gry oraz pomagałem podjąć pierwsze kesze z tym że nie jechałem z nimi na łatwiznę podając skrzynkę na tacy lecz w skrajnych wypadkach podsuwałem jakieś hinty.

Cóż przyznam że przez ten post będę zmuszony zweryfikować kilka ostatnich wpisów w moich keszach. Od siebie dodam że żal mi tych osób bo raczej idąc aż tak na łatwiznę nie zasmakują tego prawdziwego geocachingu a tylko jakąś karykaturę tej gry którą sami sobie kreują.

Zielona.... jeśli te osoby są z okolic chojnic proszę o kontakt a postaram się ogarnąć trochę tych "keszerów". :(
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator
Posty: 1055
Rejestracja: środa 09 czerwca 2010, 21:35
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Re: Niezaliczenie komuś skrzynki

Post autor: Krysiul »

<Facepalm> No widzę że narodziła się nowa forma jazdy na "haxach"
To niestety nie jest nowe zjawisko.
Cóż mam nadzieję że ci gagatkowie nie są z chojnic <chociaż mam wątpliwości widząc ile nowych osób pojawiło się w ostatnim czasie> gdyż w takim wypadku poległem jako przewodnik <mimo olania mnie przez nich> nie zmuszając ich do zapoznania z regulaminem
Sądzę, że to nie jest kwestia nieznajomości zasad, bo nie trzeba być orłem, żeby wpaść na to, że to nie jest powszechnie akceptowane podejście. Takie osoby robią to z rozmysłem i leją na regularmin.

Ogólnie nie ma co się tak przejmować, bo cwaniaczków szaraczków zawsze pełno, a siana z głowy widłami nie wyrzucisz - nie pozwólmy im psuć sobie humoru :)
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
maryush
Forumator
Posty: 986
Rejestracja: czwartek 07 kwietnia 2011, 13:13
Podziękował;: 26 razy
Otrzymał podziękowań: 63 razy

Re: Niezaliczenie komuś skrzynki

Post autor: maryush »

zukikiziu pisze:Podstawą do zaliczenia skrzynki jest wpis w logbooku skrzynki. Jeśli go niema śmiało możesz usuwać wpis z internetowego.
Art na wiki: Zaliczenie skrzynki
Dokładnie tak. Natomiast warto najpierw sprawdzić, czy faktycznie nie ma w logbooku tych wpisów. Samo czyjeś gadanie to jeszcze nie dowód, a nie ma potrzeby wpakowywać się na minę.
I druga sprawa - coś mi się kołacze, że recedywa w takim logowania bez wpisu mogłaby być podstawą do bana po zgłoszeniu do COGu.
Awatar użytkownika
Silent A
Wyjadacz
Posty: 467
Rejestracja: poniedziałek 07 listopada 2011, 09:19
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 18 razy

Re: Niezaliczenie komuś skrzynki

Post autor: Silent A »

jazda na haxach jest stara jak świat (keszowy) i spotkać ją można nie tylko u "młodych" ale nawet u samej "góry" ;-)

Co innego jednak sięganie (czasami) do pomocy innych a co innego wpis w logu internetowym bez wpisu w logbooku. Rzucanie banami niewiele pomoże a czasami może wręcz spowodować że młodzi w odwecie zaczną niszczyć skrzynki. Niestety ale to już tradycja wakacyjna że pojawia się wielu pseudokeszerów którzy pobawią się miesiąc-dwa i gdy we wrześniu wrócą do szkoły przestaną się bawić. Jedyne co pozostaje to przeczekać ;-)
Obrazek
Awatar użytkownika
siersciuch122
Stały bywalec
Posty: 85
Rejestracja: poniedziałek 15 października 2012, 10:46
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Niezaliczenie komuś skrzynki

Post autor: siersciuch122 »

Haha no w tym wypadku można wyróżnić kilka podstawowych haxów z takiego Counter-Strike'a :D
-Aim - Prezyzyjne namierzanie kesza.... nie podchodząc do miejsca
- Wall Hack - Wiem gdzie kesz.... mimo że nie widziałem w życiu opisu (aka widzenie przez ściany)
- Speed Hack - Jestem taki szybki że nawet nikt nie widział mnie przy keszu... oszukałem nawet samego logbooka
itd. itd :D
Sorrki musiałem tak jakoś mi się skojarzyło xD
ObrazekObrazekObrazek
ZielonaPlazma
Bywalec
Posty: 39
Rejestracja: piątek 12 lipca 2013, 17:32
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Niezaliczenie komuś skrzynki

Post autor: ZielonaPlazma »

Dzięki za szybką i jasną odpowiedź na moje pytanie :-)

Krysiul - ja się z nimi osobiście nie spotkałam (bo pewnie wtedy to bym nogi z d... powyrywała za takie podejście), tylko koleżanka, z którą często razem keszuję. Ją to aż tak nie wzburzyło, bo nie jest właścicielem żadnej skrzynki, natomiast ja się wolałam upewnić czy mogę jakoś działać w razie czego.
siersciuch - szczegóły Ci wyślę na maila.
SilentA - pewnie masz rację. **** się znudzi, to zostaną sami "wytrawni keszerzy" ;-)
Obrazek
Awatar użytkownika
Silent A
Wyjadacz
Posty: 467
Rejestracja: poniedziałek 07 listopada 2011, 09:19
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 18 razy

Re: Niezaliczenie komuś skrzynki

Post autor: Silent A »

siersciuch122 pisze:Haha no w tym wypadku można wyróżnić kilka podstawowych haxów z takiego Counter-Strike'a :D
-Aim - Prezyzyjne namierzanie kesza.... nie podchodząc do miejsca
- Wall Hack - Wiem gdzie kesz.... mimo że nie widziałem w życiu opisu (aka widzenie przez ściany)
- Speed Hack - Jestem taki szybki że nawet nikt nie widział mnie przy keszu... oszukałem nawet samego logbooka
itd. itd :D
Sorrki musiałem tak jakoś mi się skojarzyło xD
tylko trzeba uważać aby pod skrzynką headshota nie zarobić od autora ;-) bo może gdzieś w okolicy przykampił z awką.
Obrazek
Awatar użytkownika
Doc_with_the_dog
Forumator
Posty: 952
Rejestracja: niedziela 26 września 2010, 09:28
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 40 razy
Kontakt:

Re: Niezaliczenie komuś skrzynki

Post autor: Doc_with_the_dog »

Reasumując i doprecyzowując odpowiedzi, bo poruszyłaś dwie kwestie:
ZielonaPlazma pisze: Mój kompan keszerowy spotkał ostatnio grupę ludzi (świeżych keszerów), którzy chwalili się tym, że nie rozwiązują zagadek, nawet nie czytają opisów, tylko jeśli ktoś im powie, że w danym miejscu coś jest, to idą i biorą
Czyli skrzynkę znajdują, dokonują wpisu w logbooku. Zachowanie niezgodne ze sztuką, ale wpisu usuwać nie możesz, gdyż jest wpis w papierowym LB.

ZielonaPlazma pisze: a jak nie znajdą, to też się wpisują, bo "wiedzą gdzie to jest".
W tej sytuacji nie ma wpisu w papierowym, więc kasuj bez żadnego problemu i poinformuj ich o powodzie drogą mailową.
Chciałbym iść do nieba ze względu na klimat, ale wolę do piekła ze względu na towarzystwo.
Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator
Posty: 1055
Rejestracja: środa 09 czerwca 2010, 21:35
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Re: Niezaliczenie komuś skrzynki

Post autor: Krysiul »

Doc_with_the_dog pisze:Reasumując i doprecyzowując odpowiedzi, bo poruszyłaś dwie kwestie:
ZielonaPlazma pisze: Mój kompan keszerowy spotkał ostatnio grupę ludzi (świeżych keszerów), którzy chwalili się tym, że nie rozwiązują zagadek, nawet nie czytają opisów, tylko jeśli ktoś im powie, że w danym miejscu coś jest, to idą i biorą
Czyli skrzynkę znajdują, dokonują wpisu w logbooku. Zachowanie niezgodne ze sztuką, ale wpisu usuwać nie możesz, gdyż jest wpis w papierowym LB.
Nie zgodzę się. Skąd taka opinia? Właściciel ustala warunki zaliczenia i może z niego "rozliczyć" szukających.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Posty: 2069
Rejestracja: środa 29 października 2008, 23:55
Podziękował;: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 75 razy

Re: Niezaliczenie komuś skrzynki

Post autor: krystiant »

Krysiul pisze:
Doc_with_the_dog pisze:Reasumując i doprecyzowując odpowiedzi, bo poruszyłaś dwie kwestie:
ZielonaPlazma pisze: Mój kompan keszerowy spotkał ostatnio grupę ludzi (świeżych keszerów), którzy chwalili się tym, że nie rozwiązują zagadek, nawet nie czytają opisów, tylko jeśli ktoś im powie, że w danym miejscu coś jest, to idą i biorą
Czyli skrzynkę znajdują, dokonują wpisu w logbooku. Zachowanie niezgodne ze sztuką, ale wpisu usuwać nie możesz, gdyż jest wpis w papierowym LB.
Nie zgodzę się. Skąd taka opinia? Właściciel ustala warunki zaliczenia i może z niego "rozliczyć" szukających.
Czyli ja, jeżeli po jednej "zwrotce" wiedziałem gdzie szukać i nie przeszedłem całego quizu nie mam prawa zalogować tego kesza :?: :shock: A jak chciałbyć tego dowieść? Skoro wpis w logbooku jest, okolica dobrze znana więc i na ewentualne pytania jestem w stanie odpowiedzieć...
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11, 12 i 13

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)
Awatar użytkownika
maryush
Forumator
Posty: 986
Rejestracja: czwartek 07 kwietnia 2011, 13:13
Podziękował;: 26 razy
Otrzymał podziękowań: 63 razy

Re: Niezaliczenie komuś skrzynki

Post autor: maryush »

Krysiul pisze:
Doc_with_the_dog pisze:Reasumując i doprecyzowując odpowiedzi, bo poruszyłaś dwie kwestie:
ZielonaPlazma pisze: Mój kompan keszerowy spotkał ostatnio grupę ludzi (świeżych keszerów), którzy chwalili się tym, że nie rozwiązują zagadek, nawet nie czytają opisów, tylko jeśli ktoś im powie, że w danym miejscu coś jest, to idą i biorą
Czyli skrzynkę znajdują, dokonują wpisu w logbooku. Zachowanie niezgodne ze sztuką, ale wpisu usuwać nie możesz, gdyż jest wpis w papierowym LB.
Nie zgodzę się. Skąd taka opinia? Właściciel ustala warunki zaliczenia i może z niego "rozliczyć" szukających.
Nie w przypadku keszy tradycyjnych. Tam warunkiem koniecznym i wystarczającym do zaliczenia skrzynki jest wpis w logbooku znajdującym się fizycznie w skrzyce. Uzależnianie zaliczania od jakichkolwiek dodatkowych zadań jest niezgodne z definicją kesza tradycyjnego znajdującą się na geowiki.
Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator
Posty: 1055
Rejestracja: środa 09 czerwca 2010, 21:35
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Re: Niezaliczenie komuś skrzynki

Post autor: Krysiul »

Nie w przypadku keszy tradycyjnych. Tam warunkiem koniecznym i wystarczającym do zaliczenia skrzynki jest wpis w logbooku znajdującym się fizycznie w skrzyce. Uzależnianie zaliczania od jakichkolwiek dodatkowych zadań jest niezgodne z definicją kesza tradycyjnego znajdującą się na geowiki.
maryush - no tak, miałem na myśli np. quizy, nie tradycyjne, bo w tradycyjnym i tak wszystko sprowadza się do znalezienia i zalogowania, żadnej dodatkowej otoczki nie ma.
Czyli ja, jeżeli po jednej "zwrotce" wiedziałem gdzie szukać i nie przeszedłem całego quizu nie mam prawa zalogować tego kesza :?: :shock: A jak chciałbyć tego dowieść? Skoro wpis w logbooku jest, okolica dobrze znana więc i na ewentualne pytania jestem w stanie odpowiedzieć...
Po co rozmieniasz na drobne i szukasz jakichś skrajnych przypadków, skoro pierwszy post (którego właściwy kawałek zresztą zacytowałeś) pokazuje, o czym tutaj mówimy? Jeśli po przeczytaniu początku quizu odgadłeś miejsce ukrycia, to w jakiś sposób go rozwiązałeś. Mówimy tutaj o przypadku, w którym ludzie ich nie rozwiązują i nie podejmują nawet wysiłku, żeby spróbować. Nie chodzi tutaj o urządzanie dochodzeń i każdorazową weryfikację czy egzaminowanie znalazców z wiedzy dot. kesza, ale jeśli już autor kesza skądś wie, że jego skrzynka została zdobyta "na skróty", to może usunąć wpis, czemu nie? Nie przeszkadzałoby Ci, gdybyś wymyślił wypasioną zagadkę i miał świadomość, że statystyka 40 znalezień w ciągu miesiąca nic nie znaczy, bo tak naprawdę szaradę rozwiązały 4 osoby, a reszta zapytała tych, co już znaleźli, gdzie jest, i od razu po niego poszła? Pomijając satysfakcję założyciela, to takie zachowania psują keszowi opinię, bo wątpię, żeby osoba, która pójdzie po kesza bez rozwiązania zagadki, doceniła pomysłowość i kreatywność autora, a co za tym idzie dała dobrą ocenę - w końcu wiele dobrych quizów po odjęciu zagadki to zwykłe mikrusy. Z tego powodu na warszawskich masowych eventach nie robimy quizów i każdy to rozumie - nie uniknęlibyśmy sytuacji, w której zadanie wykonuje jedna-dwie osoby, a wpisuje się dwadzieścia...
ObrazekObrazekObrazek
ODPOWIEDZ