Zagłuszanie sygnału

Wszystko o GPS, saperkach, zestawie serwisowym, wyposażeniu plecaka itp.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
łowca
Forumator
Posty: 1141
Rejestracja: środa 30 grudnia 2009, 10:15
Podziękował;: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Zagłuszanie sygnału

Post autor: łowca »

Gdzies ostatnio mi mignęła jakaś notatka o zagłuszaniu sygnałów GSM i GPS (tak, ja wiem że to dwie dość różne bajki). I niby nic, ale ostatnio zdarza mi się, że GPS pokazuje pozycję przesuniętą nie o kilka-kilkanaście metrów (co w mieście jest raczej normą) a np o 700. Miał ktoś ostatnio takie przygody?
Obrazek Obrazek
Jeśli hobby koliduje ci z pracą - zmień pracę.
Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Posty: 1431
Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Kontakt:

Re: Zagłuszanie sygnału

Post autor: miklobit »

Ja bym najpierw sprawdził czy to wina zagłuszaczy czy twojego GPS'a. Np przez porównanie z jakimś drugim.
Żeby oszukać gps o konkretną wartość musiałby być użyty bardzo inteligenty system, który "udaje" nadajniki z satelitów ( co najmniej 3).
Być może padłeś ofiarą prostej zagłuszarki ( używanej coraz częściej np do oszukiwania pracodawców którzy instalują w samochodach służbowych monitoring gps)
ale wtedy gps powinien pokazać utratę odbioru sygnału.
Ostatnio zmieniony czwartek 24 maja 2012, 12:33 przez miklobit, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Stryker
Forumator
Posty: 1052
Rejestracja: piątek 23 lipca 2010, 15:32
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 36 razy

Re: Zagłuszanie sygnału

Post autor: Stryker »

przyznam, że nie korzystałem, ale wydaje mi się, że zagłuszacz nie powoduje przesunięcia odczytu tylko zupełnie uniemożliwia ustalenie pozycji przez odbiornik będący w jego zasięgu.
Obrazek
u810
Wyjadacz
Posty: 465
Rejestracja: wtorek 28 września 2010, 18:11
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: Zagłuszanie sygnału

Post autor: u810 »

Zagłuszacze powodują "brak zasięgu GPS" gdy PHowiec chce sobie gdzieś wyskoczyć bez wiedzy szefa. Owszem stojąc obok takiego samochodu możesz dostawać sygnał tylko z części satelitów - sytuacja podobna do stanięcia obok stromej skarpy ( na dole oczywiście) ale to max kilkadziesiąt metrów nie kilkaset. Nawet kładąc GPS-a na parapecie okna nie robi się błąd większy niż 50m
Co do budynków to chyba nie wojsko czy inne agencje nie korzystają z takich zabawek - ostatnio zakładałem kesza obok obiektu wymazanego ze zdjęć satelitarnych, również zastanawiając się czy aby mnie nie zakłócają ale nic takiego nie zauważyłem.

A może to rozbłyski słoneczne, które mają w tym roku utrudniać zabawę ? W tym i przyszłym roku przypada maksimum. Co przyszła RR zamierza zrobić z rozbłyskami słonecznymi ? :D
Awatar użytkownika
łowca
Forumator
Posty: 1141
Rejestracja: środa 30 grudnia 2009, 10:15
Podziękował;: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Re: Zagłuszanie sygnału

Post autor: łowca »

No mnie akurat koło obiektu wojskowego przekosiło o 300 metrów (dwa tygodnie temu), a wczoraj jak szukałem 'Emilia-DNA'. Fakt, że tam jest kanał między PKINem a biurowcem złotych tarasów, ale ja bym zrozumiał tam przekoszenie o 70 metrów, a nie 700 :/

Teoretycznie możliwe jest takie zakłócanie, wystarczy ustawić na ziemi nibysatelitę który będzie miał silniejszy sygnał niż prawdziwy i będzie się pod niego podszywał - wtedy nas rzeczywiście wypchnie w kosmos.
Obrazek Obrazek
Jeśli hobby koliduje ci z pracą - zmień pracę.
Awatar użytkownika
r00t7
Centrum Obsługi Geocachera
Posty: 2105
Rejestracja: niedziela 19 lipca 2009, 22:26
Podziękował;: 74 razy
Otrzymał podziękowań: 49 razy

Re: Re: Zagłuszanie sygnału

Post autor: r00t7 »

łowca pisze:No mnie akurat koło obiektu wojskowego przekosiło o 300 metrów (dwa tygodnie temu), a wczoraj jak szukałem 'Emilia-DNA'. Fakt, że tam jest kanał między PKINem a biurowcem złotych tarasów, ale ja bym zrozumiał tam przekoszenie o 70 metrów, a nie 700 :/

Teoretycznie możliwe jest takie zakłócanie, wystarczy ustawić na ziemi nibysatelitę który będzie miał silniejszy sygnał niż prawdziwy i będzie się pod niego podszywał - wtedy nas rzeczywiście wypchnie w kosmos.
Moze gps Ci szwankuje ? W tamtych okolicach nie mialem gorzej niz 15m

Tapnięte z Defy
Obrazek Obrazek
u810
Wyjadacz
Posty: 465
Rejestracja: wtorek 28 września 2010, 18:11
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: Zagłuszanie sygnału

Post autor: u810 »

Na moim poziomie znajomości działania systemu to nie jest takie łatwe. Satelita podaje swój ID, pozycję oraz aktualny czas. Odbiornik wyznacza pozycję przez pomiar czasu jaki potrzebny jest na przebycie sygnału z satelity do odbiornika. Dla takiego naziemnego zwyczajnie czas byłby za krótki i software odbiornika prawdopodobnie powinno taki sygnał odrzucać choćby dlatego że wynik byłby sprzeczny z informacją od pozostałych satelitów ( Garmin powinien się zawiesić :twisted: ).
Awatar użytkownika
łowca
Forumator
Posty: 1141
Rejestracja: środa 30 grudnia 2009, 10:15
Podziękował;: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Re: Re: Zagłuszanie sygnału

Post autor: łowca »

r00t7 pisze: Moze gps Ci szwankuje ? W tamtych okolicach nie mialem gorzej niz 15m

Tapnięte z Defy
Hm, ale jak przeszedłem 50 metrów to mnie poprawny sygnał dogonił.
Na drugi raz faktycznie, odpalę Solida i zobaczę co się stanie.
Obrazek Obrazek
Jeśli hobby koliduje ci z pracą - zmień pracę.
Awatar użytkownika
łowca
Forumator
Posty: 1141
Rejestracja: środa 30 grudnia 2009, 10:15
Podziękował;: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Re: Zagłuszanie sygnału

Post autor: łowca »

u810 pisze:Na moim poziomie znajomości działania systemu to nie jest takie łatwe. Satelita podaje swój ID, pozycję oraz aktualny czas. Odbiornik wyznacza pozycję przez pomiar czasu jaki potrzebny jest na przebycie sygnału z satelity do odbiornika. Dla takiego naziemnego zwyczajnie czas byłby za krótki i software odbiornika prawdopodobnie powinno taki sygnał odrzucać choćby dlatego że wynik byłby sprzeczny z informacją od pozostałych satelitów ( Garmin powinien się zawiesić :twisted: ).
A gdyby ten 'nibysatelita' podawał czas z odpowiednim opóźnieniem, różniącym się od prawdziwego o .... ułameczki? Albo wręcz łapał sygnał z satelity X i go wzmacniał, dodając właśnie to mikroopóxnienie? Tak, zeby wywołać tylko lokalną anomalię?
Obrazek Obrazek
Jeśli hobby koliduje ci z pracą - zmień pracę.
u810
Wyjadacz
Posty: 465
Rejestracja: wtorek 28 września 2010, 18:11
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: Zagłuszanie sygnału

Post autor: u810 »

Meaconing GPS to się nazywa ale coś takiego można by zastosować tylko znając konkretny cel - czyli ktoś musiałby Ciebie obserwować i odpowiednio modulować na Twoje potrzeby sygnał co wymaga wielgachnego i drogiego komputera lub źródła zakłóceń podróżującego równolegle do Ciebie. Chyba nie zadzierałeś z FSB/CIA/Mossad ostatnio ?
Awatar użytkownika
łowca
Forumator
Posty: 1141
Rejestracja: środa 30 grudnia 2009, 10:15
Podziękował;: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Re: Zagłuszanie sygnału

Post autor: łowca »

Hm, chyba ostatnio nie :D
Ale taki meaconing możnaby postawić stacjonarnie, zeby 'chronić' jakąś strefę. Jak z niej wyszedłem, to wróciło wszystko do normy.
Obrazek Obrazek
Jeśli hobby koliduje ci z pracą - zmień pracę.
u810
Wyjadacz
Posty: 465
Rejestracja: wtorek 28 września 2010, 18:11
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: Zagłuszanie sygnału

Post autor: u810 »

O ile dobrze zrozumiałem to chyba nie. Bo do tego potrzeba znać prawdziwą pozycję i prędkość odbiornika, który chcemy oszukać.Objawiło by się to jakimś lodowym skakaniem GPS-a ( czarna linia) , czerwona linia = prawdziwa droga, niebieska linia = prawdopodobny meaconing

Trzeba by zamontować jakiś czuły radar sprzęgnięty z komputerem, który by określał pozycję i prędkość przechodniów/pojazdów i odpowiednio modulował sygnał. Mieszkam niedaleko rosyjskiego konsulatu w Krakowie i tam też brak zakłócania. Nie mam pojęcia co tam musiałoby się znajdować żeby walić kupę kasy na taki system. System który przecież bardziej ujawnia istnienie obiektu niż go maskuje bo terrorysta przecież weźmie sobie dane z geoportalu czy google maps bez potrzeby fatygowania się na miejsce z odbiornikiem. Dlatego też bazy wojskowe i inne wrażliwe miejsca na mapach google są "wymazywane"

Ilustracja:
Obrazek

Popatrz na ślad. Jeśli wygląda jak niebieska linia to coś może być na rzeczy.
Awatar użytkownika
Rob
Forumator
Posty: 889
Rejestracja: wtorek 15 czerwca 2010, 11:26
Podziękował;: 21 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Re: Re: Zagłuszanie sygnału

Post autor: Rob »

u810 pisze:Co przyszła RR zamierza zrobić z rozbłyskami słonecznymi ?
u810 pisze:( Garmin powinien się zawiesić)
Dzięki za poprawę nastroju :D
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Posty: 1431
Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Kontakt:

Re: Zagłuszanie sygnału

Post autor: miklobit »

u810 pisze:Co przyszła RR zamierza zrobić z rozbłyskami słonecznymi ? :D
Jeśli chodzi Ci o taki : http://pl.wikipedia.org/wiki/Burza_magn ... _roku_1859
to IMHO jak wszystko pie.....e to będziemy musieli sobie znaleźć na wiele lat zupełnie inne zajęcie.
Awatar użytkownika
pan_ryba
Wyjadacz
Posty: 275
Rejestracja: środa 04 maja 2011, 19:40
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Zagłuszanie sygnału

Post autor: pan_ryba »

Moim zdaniem powinieneś sprawdzić swojego GPSa. Spokojnie możesz porównywać do Solida.
A z tym słońcem to góra 20-30 odbicia może być (co przy mierzeniu koordów do tradycyjnej daje duże prolemy).
Obrazek Obrazek
Mówię stanowcze nie: zakopywaniu, workom oraz rdzewiejącym pojemnikom!
ODPOWIEDZ