kontakt dla niezarejestrowanych i aktywacja przewodników

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
deg
Forumator

kontakt dla niezarejestrowanych i aktywacja przewodników

Post autor: deg » środa 30 stycznia 2019, 19:12

Przewodnicy to trochę jak yeti. Każdy o nich słyszał, nikt z osób początkujących nie korzystał. Ale to temat na inną dyskusję. Nie ma sensu pisać do przewodnika, jeśli ktoś nie ma założonego konta. Nie dość, że system nie pozwoli na wysłanie maila, to osoba taka nie udzieliła zgody na politykę prywatności, więc nie możemy operować jej adresem e-mail.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

sajmon
Wyjadacz
Podziękował: 78 razy
Otrzymane podziękowania: 182 razy

Re: [Nowy Layout OCPL] Propozycje zmian i inne pomysły

Post autor: sajmon » środa 30 stycznia 2019, 19:41

To jak najbardziej rozumiem i nawet do głowy mi nie przyszło, żeby upubliczniać maila przewodnika itp. Bardziej chodzi mi o to, że ktoś kliknie z ciekawości, a tam monit o logowanie. A mogłoby być coś o tym, po co są przewodnicy, jak mogą pomóc, jak się do nich zwrócić (po zalogowaniu). I np statyczna mapa, gdzie są.
W sumie może to być skopiowane z Wiki, lub wręcz prowadzić do hasła na niej. BTW link do mapy w haśle o przewodnikach wywala błędny adres :)
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi sajmon za post:
brasia

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Post autor: ronja » czwartek 31 stycznia 2019, 16:57

Pomysł nie jest zły. Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach, które może opanować tylko RT. Mapka, czy rozwijalna lista? To, co prostsze. No i oczywiście wspomniana ochrona adresu Przewodnika, z daną mu możliwością wyboru, czy odpowiadając chce go ujawnić, czy nie. Jeśli się da zrobić, to chyba warto.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » czwartek 31 stycznia 2019, 17:25

ronja pisze:
czwartek 31 stycznia 2019, 16:57
No i oczywiście wspomniana ochrona adresu Przewodnika, z daną mu możliwością wyboru, czy odpowiadając chce go ujawnić, czy nie. Jeśli się da zrobić, to chyba warto.
Nie, nie. Zostałem źle zrozumiany.
Nie chodzi o ochronę adresu Przewodnika. Chodzi o ochronę danych osoby, która nie jest zalogowana, a chciałaby skontaktować się z przewodnikiem (ciekawe, czy w ciągu nastu lat był choć jeden taki przypadek). Osoba taka nie zaakceptowała naszej polityki prywatności i nie możemy przetwarzać jej adresu e-mail. Możemy jej podsunąć regulamin do zaakceptowania, ale... jeśli kogoś odstraszyła rejestracja konta, to odstraszy ją też regulamin.

Serio myślicie, że ktoś kto nie założył konta cholernie potrzebuje kontaktu z Przewodnikiem? Chyba mamy ludzi za debili, którzy nie potrafią przejść prostej procedury założenia konta. Z drugiej strony - znacie choć JEDEN przypadek kontaktu z Przewodnikiem w przypadku, gdy ktoś nie znalazł ani jednego kesza? Przewodnicy to martwy twór na którym łatwo ugrać kapitał polityczny. Ludzie nie korzystają z Przewodników, bo nie widzą takiej potrzeby, a my staramy się na siłę Przewodników wcisnąć... Znacie choć jeden przypadek w ciągu kilkunastu lat, żeby ktoś napisał do OC Teamu, że ma problem z kontaktem z Przewodnikiem? Serio?
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Post autor: ronja » czwartek 31 stycznia 2019, 18:37

deg pisze:
czwartek 31 stycznia 2019, 17:25
ronja pisze:
czwartek 31 stycznia 2019, 16:57
No i oczywiście wspomniana ochrona adresu Przewodnika, z daną mu możliwością wyboru, czy odpowiadając chce go ujawnić, czy nie. Jeśli się da zrobić, to chyba warto.
Nie, nie. Zostałem źle zrozumiany.
Nie chodzi o ochronę adresu Przewodnika. Chodzi o ochronę danych osoby, która nie jest zalogowana, a chciałaby skontaktować się z przewodnikiem
Miałem ten sam dylemat, ale uznałem, że skoro ktoś chce się skontaktować, to robi świadomie, z ujawnieniem swojego maila, ewentualnie innych danych. To chyba podlega pod zwykły obieg korespondencji. Codziennie odbieramy dziesiątki maili i nie wywołuje to jakichkolwiek reperkusji (poza spamem i ewentualnymi jego ścigaczami).
deg pisze:
Serio myślicie, że ktoś kto nie założył konta cholernie potrzebuje kontaktu z Przewodnikiem?
Nie wiem. Może to sprawa jednostkowa, może zupełnie nieistniejąca? Jeśli w jakiś sposób ma pokazać nasz przyjazny wizerunek, to można spróbować. Teoretycznie obserwujemy wzrost świadomości, związanej z podejmowaniem decyzji w necie o akcesie do różnych inicjatyw (no dobra, nie do końca, ale piszemy o nas, nie o innych). Może taka forma rozmowy wstępnej będzie dla tych bardziej asekuracyjnych lepszą od rejestrowania "w ciemno"?
deg pisze:
...Znacie choć jeden przypadek w ciągu kilkunastu lat, żeby ktoś napisał do OC Teamu, że ma problem z kontaktem z Przewodnikiem? Serio?
Nie chciałbym wywoływać demonów, ale z nieodległej przeszłości da się coś takiego wyciągnąć. Nie było osobnej skargi, pojawiła się jako komentarz w zgłoszeniu do COG :)

Poruszasz przy okazji kwestie roli Przewodników w systemie. Jakimi będą zależy tylko od nas :) Kapitału politycznego na tym się nie zrobi. Ale prywatny - przewodnikowski już tak. Na szczęście ten jest tylko w rękach Przewodników. Dobrze spożytkowany może dać punkty chwały w przyszłości :) I OK, pracę trzeba doceniać i nagradzać w jakiś sposób.
Obrazek Obrazek

sajmon
Wyjadacz

Post autor: sajmon » czwartek 31 stycznia 2019, 21:41

ronja pisze:
czwartek 31 stycznia 2019, 18:37
[
Miałem ten sam dylemat, ale uznałem, że skoro ktoś chce się skontaktować, to robi świadomie, z ujawnieniem swojego maila, ewentualnie innych danych. To chyba podlega pod zwykły obieg korespondencji.
Ototo! Masa firm i ich stron prosi o podanie maila w formularzu kontaktowym. Jeśli chcę nawiązać kontakt, to oczywistym jest, że muszę podać jakiś adres :)
I tu przychodzi do głowy kolejna myśl: jedno, to przekierowanie na stronę o przewodnikach, drugie to zrobienie gdzieś (najlogiczniej w zakładce kontakt linkowanej w omówionym opisie) typowego formularza kontaktowego. Ewentualnie z opcją wyboru: czy chcesz kontakt do przewodnika (z podaniem lokalizacji), COG, RT. Maile oznaczone do przewodnika mogą iść na adres COG i być rozdzielane ręcznie (bo przecież nie będzie ich dużo) :)

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » czwartek 31 stycznia 2019, 23:12

Po wejściu RODO każda z firm z formularzem kontaktowym MUSI uzyskać zgodę na przetwarzanie danych. MUSI.

Wysłanie maila przez system to z prawnego punktu widzenia zupełnie coś innego, niż wysłanie maila osobiście - swoim programem pocztowym. Jeśli wysyłasz osobiście - to Ty przetwarzasz swoje dane i nie potrzebujesz się na to godzić ;). Gdy wysyłasz maila przez system - to nasz (Opencachingowy) serwer przetwarza czyjeś dane i na to zgoda jest już wymagana. Jakkolwiek wydaje się to głupie i bez sensu - tak jest i tego trzeba się trzymać. To jest tak samo debilne, jak słynna formułka na CV - CV składasz po to, by firma przetwarzała Twoje dane i zadzwoniła do Ciebie - taki jest Twój podstawowy cel, ale niezależnie od tego i tak musisz wyrazić na to świadomą zgodę.

@krystiant - dałbyś radę wydzielić wątek o przewodnikach? Bo tu jesteśmy offtopic. Dzięki Ci z góry dobry człowieku.
Obrazek

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator

Re: kontakt dla niezarejestrowanych i aktywacja przewodników

Post autor: krystiant » piątek 01 lutego 2019, 00:17

deg pisze:
czwartek 31 stycznia 2019, 23:12
@krystiant - dałbyś radę wydzielić wątek o przewodnikach? Bo tu jesteśmy offtopic. Dzięki Ci z góry dobry człowieku.
Mówisz i masz - jak nazwa tematu nie pasuje to możesz zmienić, bo twój post jest pierwszy...
deg pisze:
czwartek 31 stycznia 2019, 23:12
Po wejściu RODO każda z firm z formularzem kontaktowym MUSI uzyskać zgodę na przetwarzanie danych. MUSI.

Wysłanie maila przez system to z prawnego punktu widzenia zupełnie coś innego, niż wysłanie maila osobiście - swoim programem pocztowym.
A to nie wystarczy na stronie tego formularza kontaktowego umieścić krótką klauzulę informacyjną z miejscem na zaznaczenie akceptacji tego przetwarzania? Coś w stylu:
Korzystając z tego formularza dobrowolnie podaję mój adres mailowy w celu przekazania go adresatowi tej wiadomości. Po wysłaniu wiadomości podany adres będzie zapisany w niedostępnych dla ogółu logach serwera poczty i po X dniach automatycznie usunięty
A jeśli ktoś kliknie "wyślij" bez zaznaczenia zgody wyświetlić komunikat
Bez twojej zgody na przetwarzanie adresu mailowego nie możemy wysłać tej wiadomości
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Re: kontakt dla niezarejestrowanych i aktywacja przewodników

Post autor: deg » piątek 01 lutego 2019, 01:30

krystiant pisze:
piątek 01 lutego 2019, 00:17
A to nie wystarczy na stronie tego formularza kontaktowego umieścić krótką klauzulę informacyjną z miejscem na zaznaczenie akceptacji tego przetwarzania? Coś w stylu:
Korzystając z tego formularza dobrowolnie podaję mój adres mailowy w celu przekazania go adresatowi tej wiadomości. Po wysłaniu wiadomości podany adres będzie zapisany w niedostępnych dla ogółu logach serwera poczty i po X dniach automatycznie usunięty
A jeśli ktoś kliknie "wyślij" bez zaznaczenia zgody wyświetlić komunikat
Bez twojej zgody na przetwarzanie adresu mailowego nie możemy wysłać tej wiadomości
Szczerze mówiąc - nie wiem co musi być w takiej klauzuli. Ale na szczęście na OC mamy speca od RODO.

Inna sprawa to walka ze spamem. Tworząc taką stronę pozwalamy spambotom rozsyłać codzienne setki maili do 120 przewodników w serwisie. Szybko pozbędziemy się przewodników, gdy będą otrzymywali codziennie propozycję zakupu Viagry i innych Bitcoinów.
PS: Wczoraj włączyłem ponownie możliwość tworzenia kont na Wikipedii Opencaching.eu, zabezpieczyłem reCaptchą Googla (czyli całkiem porządnym zabezpieczeniem antyspamowym) i... dzisiaj już usunąłem dwa konta założone przez spamboty :(. A i tak widzę, że reCaptcha wyłapała znacznie więcej prób. Masakra. Nauczyły się skubane omijać najlepsze zabezpieczenia.
recaptcha.png
recaptcha.png (10.39 KiB) Przejrzano 1056 razy
Obrazek

ODPOWIEDZ