Strona 1 z 1

Adopcje nieserwisowanych przez właściciela skrzynek

: piątek 01 czerwca 2018, 14:47
autor: Qlas01
Wychodzę z dość nietypową propozycją:
Jest wiele bardzo fajnych skrzynek w różnym stanie, których właściciel nie logował się do serwisu od x lat. Czy nie lepszym pomysłem zamiast "dzikich" reaktywacji tych skrzynek, oddać je do adopcji innemu pobliskiemu koszerowi (by pomysł się nie zmarnował). Takie skrzynki można by umieścić w mojej okolicy w skrzynkach "do adopcji", można by też tam umieścić skrzynki, które chce oddać do adopcji właściciel.
Adoptować takie skrzynki mogli by aktywni keszerzy po weryfikacji zakładanych skrzynek pod warunkiem, że skrzynkę "do adopcji" wcześniej znaleźli. Przed procesem oddania skrzynki do adopcji można by dać np. miesiąc czasu na reakcję właściciela wstawiając odpowiedni post w logu skrzynki.
Co o tym myślicie?

Re: Adopcje nieserwisowanych przez właściciela skrzynek

: sobota 02 czerwca 2018, 12:49
autor: karwdo
Skrzynka jest własnością Założyciela i póki tak jest byłaby to zwykła kradzież.
Przykład z życia: Na parkingu stoi auto, którym nikt nie jeździ. Czy można to auto zabrać i przekazać komuś innemu?
:)

Re: Adopcje nieserwisowanych przez właściciela skrzynek

: sobota 02 czerwca 2018, 14:31
autor: sajmon
Przykład z życia: na parkingach stoją auta nie ruszane od XXX lat, zarastają pokrzywami, bez powietrza i blach. Wk.ją ludzi nie mających gdzie parkować. W końcu miasto zwija je na swój parking-przechowalnię, a jak się właściciel obudzi, to auto odzyska.
Więc Twój przykład pasuje do adopcji opuszczonych keszy :)
IMO pomysł Qlasa wart jest dyskusji i przemyślenia. Może to być lepsze, niż "dzikie" reaktywacje, zwłaszcza patentowych keszy :)

Re: Adopcje nieserwisowanych przez właściciela skrzynek

: sobota 02 czerwca 2018, 21:20
autor: KEISOR
karwdo pisze:
sobota 02 czerwca 2018, 12:49
Przykład z życia: Na parkingu stoi auto, którym nikt nie jeździ. Czy można to auto zabrać i przekazać komuś innemu?
:)
Karol - urzekło mnie Twoje porównanie, zapomniałeś tylko dodać, że trzeba by było mu oddać samolot. :lol: https://www.youtube.com/watch?v=OWEMoJYvbos

Re: Adopcje nieserwisowanych przez właściciela skrzynek

: niedziela 03 czerwca 2018, 07:04
autor: dallas
Zdecydowanie NIE!
Koncepcja, rekomendacje i wszystkie wpisy w logach należą do autora i jak on sam nie przekaże komuś praw do dalszego użytkowania OP, to nikomu nic do tego. Dzikie reaktywacje nie powinny być tu argumentem, bo to zupełnie inna historia.
Jeżeli skrzynka jest wskrzeszana byle jak, autor się nie bawi lub zawiesił czasowo działalność, to pozostaje pisać do COG i podać swoje argumenty. Myślę że uruchomienie procedury archiwizacji zgodnie z naszymi zasadami nie będzie problemem, a na nowej skrzynce, nowego autora nawet z takim samym pomysłem skorzystają wszyscy.

Re: Adopcje nieserwisowanych przez właściciela skrzynek

: niedziela 03 czerwca 2018, 16:32
autor: deg
Tak sobie myślę - faktycznie serwisowana przez aktywnego keszera skrzynka lepsza jest niż 40-ta dzika reaktywacja kogoś, kto od dawna się nie bawi. Z drugiej strony - argumenty w drugą stronę też są nie do pominięcia. To może tak:
  1. Zaniedbaną skrzynkę zgłaszamy do COG z prośbą o archiwizację (to generalnie powinno być zasadą i obecnie)
  2. COG standardową procedurą archiwizuje skrzynkę
  3. W zarchiwizowanej skrzynce pojawia się dodatkowy przycisk typu "kopiuj skrzynkę", który pozwala utworzyć nową skrzynkę z domyślnie skopiowanymi wszystkimi danymi ze skrzynki oryginalnej
Dzięki temu i wilk syty i owca cała - skrzynka ma nowego założyciela, logi w starej należą do poprzedniego, skopiowanie tekstu (z podaniem źródła) jest zgodne z licencją CC którą mamy na OC.
Co o tym myślicie?

PS: @dallas - rekomendujemy skrzynkę, nie autora, więc rekomendacje należą do skrzynki, a nie do autora. Ale rozumiem źródło sprzeciwu przed "adopcją gwiazdek".

Re: Adopcje nieserwisowanych przez właściciela skrzynek

: niedziela 03 czerwca 2018, 21:09
autor: Qlas01
Myślę, że moją propozycję bardziej przedstawia przykład bezpańskich psów. Psy porzucone przez właściciela trafiają do schroniska i znajdują nowego właściciela. Nie chcę tu porównywać skrzynek do zwierząt, ale pomyślałem by w podobny sposób zrobić z ciekawymi skrzynkami - te które zostały porzucone przez właściciela mogły znaleźć nowego. Oczywiście można zgłosić skrzynkę do archiwizacji i zrobić nową taką samą, ale czy nie lepiej ją po prostu adoptować?

Re: Adopcje nieserwisowanych przez właściciela skrzynek

: niedziela 03 czerwca 2018, 22:02
autor: Pawel brasia
Zgadzam się z degiem co do dwóch punktów, punkt 3 nie podoba mi się, bo taka automatyzacja może prowadzić poprzez lenistwo do błędów związanych z nową skrzynką. Ktoś przekopiuje bez zastanowienia a skrzynka będzie np. w innym miejscu, inne atrybuty itp.
Qlas - właśnie takiego schroniska nam brakuje. Ot, ktoś założył skrzynki w miejscu, gdzie często przebywa następnie zmienia otoczenie (przeprowadza się, kończy szkołę, zmienia pracę itp) skrzynki zostają. Ale wie, że nie będzie mógł się nimi zajmować, więc daje je do schroniska. Wystarczyła by dodatkowa ikonka, czy też widoczny zapis "oddam do adopcji".

Re: Adopcje nieserwisowanych przez właściciela skrzynek

: niedziela 03 czerwca 2018, 22:25
autor: parlando
Nie wiem po co w ogóle te nieadekwatne przykłady? I to po co? Czy postawiony przez autora temat to zagadnienie rangi problemów z fizyki kwantowej, które trzeba wyjaśniać za pomocą przykładów?:)

Za skrzynkę odpowiada aktualny właściciel. To kwestia odpowiedzialności (choć w kontekście zabawy, jaką jest OC, może to pojęcie zabrzmieć zbyt górnolotnie). Nikt raczej nie przestaje się bawić z dnia na dzień. Znudzenie to raczej proces, który trwa jakiś czas. W tym czasie można pomyśleć co zrobić ze skrzynkami, tak żeby nie zostawić po sobie "trupów" w serwisie.

Zgodzę się, że adopcja bez udziału właściciela nie wchodzi w grę. Skrzynka, którą nikt się nie zajmuje i której opis odbiega już od stanu faktycznego (położenie i parametry po "dzikich" reaktywacjach) powinna być zarchiwizowana.
Tu warto dodać, że COG ma możliwość zmiany parametrów, więc od biedy można po reaktywacji zgłosić taki fakt do COG i w ten sposób przedłużyć żywot kesza. Kwestia tego, czy reaktywujący bierze współodpowiedzialność za tego kesza (skoro reaktywuje, to moim zdaniem powinien), czy liczy się tylko +1 do znalezień, a reszta szukających niech wertuje logi.

Czytając pomysł Qlas01 przyszła mi na myśl inicjatywa WuchtaWiary. Może analogicznie powinien powstać użytkownik Sierociniec?:) Można wtedy wykorzystać obecny system oddawania keszy do adopcji. Jeśli by się dało, to Sierociniec mógłby działać w sposób zautomatyzowany - od razu przyjmuje kesze oddane mu do adopcji, kwestia logów "nieznaleziona" - po określonej liczbie mógłby przestawiać kesza na tymczasowo niedostępnego, można by dorobić jakiś przycisk w skrzynkach Sierocińca "chcę adoptować" i wtedy automatycznie skrzynka znajdowałaby nowego właściciela (spełniającego jakieś kryteria).
Oczywiście na starcie konto Sierociniec mogłoby być zwykłym kontem, do którego dostęp mają COG-owicze i wszystko trzeba by było robić "ręcznie". Kwestia wypromowania Sierocińca jest drugorzędna - może być info, czy lista w Mojej okolicy, może być filtr na mapie itd.

Ale wcześniej pisałem, że kesze powinny trafiać do archiwum... No tak, tylko że takie rozwiązanie ma też swoje minusy: jeśli powstanie na takim miejscu nowa skrzynka, to dotychczasowym znalazcom znowu zaświeci się na mapie kesz do znalezienia. Są skrzynki historyczne, lub kultowe z jakiegoś względu - tu społeczność stara się zachować ciągłość istnienia i to też trzeba mieć na względzie.

Także problem jest złożony, przez to ciekawy, zatem pewnie nic konstruktywnego się nie uradzi:)

Re: Adopcje nieserwisowanych przez właściciela skrzynek

: sobota 08 grudnia 2018, 13:10
autor: bibi1954
Witam,czytałem posty za i przeciw adopcji .Sam oczywiście uważam że powinno to się odbywać,na takich samych zasadach jak w OC. Opiekuję się skrzynką osoby która założyła 2 kesze,i się nimi nie opiekuje.COG na moje zgłoszenie ,archiwizował jednego wieloetapowego kesza,ponieważ zginęły podpowiedzi,a wlasciciel keszy,nie odpowada na e-mail.Zdecydowanie jestem za możliwością adopcji porzuconych keszy.

Re: Adopcje nieserwisowanych przez właściciela skrzynek

: niedziela 09 grudnia 2018, 13:06
autor: kurier
A ja dodam SWOJE trzy grosze. Skrzynki użytkowników nie logujących się od X czasu (np rok czy więcej,umowne)powinny być możliwe do adopcji przez innych użytkowników. W regulaminie powinno być jasno uwzglednione, że takie skrzynki uznaje się za opuszczone. A wiadomo, że jedne warto zatrzymać i są chętni do opieki a inne... Wieczna reaktywacja przez innych niema sensu.

Re: Adopcje nieserwisowanych przez właściciela skrzynek

: wtorek 11 grudnia 2018, 14:26
autor: bibi1954
Cieszy fakt ,że są osoby które tak jak ja ,są za adopcją.Ja opiekuję się skrzynką opuszczoną już 3 lata,tylko dla tego że jest koło obiektu ,w którym ja założyłem swoją z OC. Zgłosiłem do COG 2 skrzynki tego wlasciciel ,i jedną archiwizowali ,drugą nie bo się nią opiekuje. Dzięki temu zdobywają je ci z OP i OC . Pisałem do COG z pytaniem o adopcję,hinczyk z COG nawet nie raczył odpowiedzieć. Już kiedyś pisałem że OP traci na popularności , bo być może założyciel przestał się tym interesować,lub zatrudnia ludzi ,ktorym brak pomysłu jak to ożywić.

Re: Adopcje nieserwisowanych przez właściciela skrzynek

: poniedziałek 18 marca 2019, 18:50
autor: xmall
Dobry wieczór :)
Wydaje mi się, że istnieje pewne rozwiązanie przedstawianych tu problemów. Przyszłościowo.
W ustawienich profilu można umieścić opję np "Wyrażam zgodę na adopcję moich nieserwisowanych i archiwizowanych skrzynek (dodatkowe warunki ****)."
Dla nowych kont opcja byłaby zaznaczona domyślnie. Starzy mieliby domyślnie odznaczone.
Nie byłoby działania wstecz i kombinowania. Informacja do aktywnych aby mogli świadomie podjąć dezycję na przyszłość.
Jeżeli komuś nie chce się już bawić to pewnie i nie chce mu się oddawać skrytek do adopcji bo go już to nie interesuje.
Wszyskie skrytki byłyby automatycznie przeznaczone do adopcji o ile właściciel nie zdecyduje inaczej.
Każdy kiedyś przestanie się bawić z różnych powodów.

Do użytkowników z założonymi skrytkami i nieaktywnych od dłuższego czasu możnaby spreparować e-mail informujący o tym, że jego dzieło może być uratowane jednym kliknięciem. Szanse pewnie małe, ale wysiłek też niewielki :)

Pozdrawiam :)

Re: Adopcje nieserwisowanych przez właściciela skrzynek

: czwartek 21 marca 2019, 19:51
autor: Mati_KMK
Jak dla mnie pomysł bardzo ciekawy. Najbardziej jest za pomysłem xmall aby przy rejestracji/w opcjach mieć taką opcję do zaznaczenia. Od siebie jeszcze dodam że osoby przyjmujące kesze powinny mieć x znalezień lub inne wymagania.