mapa v4 - co, jak, dlaczego...

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

kojoty
Rada Techniczna

Re: mapa v4 - co, jak, dlaczego...

Post autor: kojoty » czwartek 10 maja 2018, 15:39

deg pisze:
wtorek 08 maja 2018, 08:17
[*]Nowe mapy powinny pokazywać własne skrzynki nieopublikowane i powinna być możliwość filtrowania ich wyświetlania.
- własne - OK - wystawiam issue: https://github.com/opencaching/opencach ... ssues/1525
deg pisze:

[*]Do zastanowienia - na mapach fajnie byłoby zobaczyć nie tylko nieopublikowane skrzynki własne, ale i nieopublikowane skrzynki należące do ścieżek, które współzakładam z innymi osobami - wtedy tworzenie i weryfikacja geoszkiców byłoby łatwiejsze.
tu nie widzę prostej drogi - bo nie w każdej geościeżce chcesz pokazywać innym nieopublikowane kesze - nie wiem - ja bym się wstrzymał - po co robić robotę pod jeden "case" geoszkice.

Jak już ktoś robi geoszkic niech sobie ustawi markery na mapie floppa, zrobi listę kordów i już - ile nowych geoszkiców mamy rocznie?

deg pisze:
[*]Brakuje możliwości pobierania GPXa ze skrzynek widocznych na mapie.
OK, zgoda - to fajne - issue: https://github.com/opencaching/opencach ... ssues/1526

kojoty
Rada Techniczna

Post autor: kojoty » czwartek 10 maja 2018, 15:47

sajmon pisze:
wtorek 08 maja 2018, 08:51
- jakiekolwiek narzędzia do pomiaru dostępne w c-geo i locusie: pomiar odległości (bolduję, bo pytałem o to jakieś 5 lat temu :) ), rysowanie okręgu o zadanym promieniu.
na to już mamy issue:
https://github.com/opencaching/opencach ... ssues/1156
sajmon pisze:
- możliwość wyświetlania kesza na zmodyfikowanych współrzędnych (co ułatwi np planowanie trasy).
to może być problem "techniczny" - bo jeśli mamy wyświetlić WSZYSTKIE kesze i do tego przy każdym sprawdzić, czy przypadkiem użytkownik nie zmienił współrzędnych to to może strasznie mulić - bo cięzko będzie takie dane keszować - nie wiem

z mojej praktyki ~2,5k znalezień wynika, że bardzo często (oczywiście nie zawsze) quiz czy multi jest w pobliżu pojemnika na mapie więc nie wiem czy to warte zachodu

może jakaś taka spec. wersja mapy była by możliwa - pomyślę jeszcze...
sajmon pisze:
- ocena kesza z propozycji parlando. Plus w materii wyświetlania ocen fajnie byłoby widzieć oceny (liczbowe i ewentualnie opisowe) w zakładce z moimi keszami.
jak konkretnie to widzicie - jak ma wyglądać taka ocena i gdzie ma być prezentowana?

kojoty
Rada Techniczna
Podziękował: 13 razy
Otrzymane podziękowania: 184 razy

Post autor: kojoty » czwartek 10 maja 2018, 16:02

parlando pisze:
wtorek 08 maja 2018, 09:01
Czasami chciałbym zobaczyć tylko własne skrzynki i obecnie trzeba to robić przez wyszukiwarkę.
już sie odniosłem wyżej
parlando pisze:
Fajnie by było gdyby w Moich trasach wróciła pełna funkcjonalność.
taaak. Moje trasy to wymagają przepisana i może wtedy będzie znów to działać - poprawianie tego kodu jest hmm... trudne i męczące...

zwłaszcza biorąc pod uwagę odejście od Google API to za chwilę w ogóle to nie będzie działać :(
parlando pisze:
W ogóle menu Mapa można by zastąpić przez Mapy i tam na zakładkach mogły by być zgromadzone mapy dostępne na OC (mapa skrzynek, geościeżek, przewodników, logów, moje trasy, obserwowane).
hmm.. no nie wiem czy to fajne by było - jakoś nie mam na to wizji
parlando pisze:
A, jeszcze może przydałyby się dodatkowe filtry, np. wyświetlanie skrzynek tygodnia.
OK skrzynki tygodnia - dodane: https://github.com/opencaching/opencach ... ssues/1527
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi kojoty za post:
parlando

kojoty
Rada Techniczna

Post autor: kojoty » czwartek 10 maja 2018, 16:46

areckis pisze:
wtorek 08 maja 2018, 10:12
- możliwość obejrzenia obserwowanych skrzynek
- linijka z pomiarem odległości i azymutu
to już chyba było.
areckis pisze:
- info o ilości wyświetlanych keszy
OK, to chyba da się zrobić (kiedyś)
https://github.com/opencaching/opencach ... ssues/1528

areckis pisze:
- jeżeli ten sam problem występuje również w OC.xx, to może za jednym zamachem dołożyć funkcjonalność pokazującą "obce" kesze; nie chodzi o pełną integrację - wiadomo z innych tematów dlaczego, a jedynie ich wyświetlanie na mapie (inna ikonka, żeby było wiadomo, że link skieruje do zewnętrznego portalu)
no to grubszy temat z dziedziny "integracja" - zostawmy to na osobne rozmowy
areckis pisze:
- filtry po typach skrzynek np.: niebezpieczna, letterbox...
no to już będzie w sumie wyszukiwarka 2.0 wtedy :)
nie wiem - mam wątpliwości czy to ma sens i jak to wszystko ogarnać - muszę pomyśleć...
areckis pisze:
- routing
co masz na myśli dokładnie?
areckis pisze:
- wyszukiwarka na mapie działa również na OP i nazwy keszy (przy kilku skacze do najbliższego z info o innych
lokalizacjach)
OK, https://github.com/opencaching/opencach ... ssues/1529

parlando
Forumator

Post autor: parlando » czwartek 10 maja 2018, 17:02

jak konkretnie to widzicie - jak ma wyglądać taka ocena i gdzie ma być prezentowana?
Na mapie v2 jest tylko ocena średnia, na v3 opisowa. Może być średnia w nawiasie np. Ocena: Znakomita (+2.7)
W ogóle szkoda, że oceny mają wagi także minusowe, bo średnia jest nieintuicyjna. W każdym razie czasami to info się przydaje. Zwłaszcza właścicielom.
kojoty pisze:
czwartek 10 maja 2018, 16:02

taaak. Moje trasy to wymagają przepisana i może wtedy będzie znów to działać - poprawianie tego kodu jest hmm... trudne i męczące...

zwłaszcza biorąc pod uwagę odejście od Google API to za chwilę w ogóle to nie będzie działać :(
A może są jakieś inne darmowe silniki? Brouter, graphhopper - często korzystam, ale nie wiem, czy pozwalają na użycie przez inne podmioty:)
Na dobrą sprawę, przydałoby się na początek przywrócić możliwość wgrania gpx-a z trasą by móc pobrać kesze w określonym promieniu od trasy. Typowy planer tras chyba nie jest potrzebny, skoro doskonale robią to inne serwisy (brouter web, gpsies.com, czy nawet strava).

kojoty
Rada Techniczna

Post autor: kojoty » czwartek 10 maja 2018, 17:02

Moris299 pisze:
wtorek 08 maja 2018, 19:35
Fajnie by było gdyby w opcjach zamiast "Ukryj skrzynki typu" było "pokaż skrzynki..." i wtedy jak ktoś by chciał zobaczyc tylko swoje to klkika "własne". Jak ktoś chce zobaczyć tylko tradycyjne i multi to klika te dwa pola. Obecnie działa to na odwrót i jest nieintuicyjne i ma pewne ograniczenia :)
no nie wiem - wszystko ma "jakieś" ograniczenia
może chcesz zrobić konkretny projekt filtrów, tak żeby był logiczny, intuicyjny i w ogóle super i jeszcze żeby się mieścił na stronie? - mówię zupełnie szczerze - jakis prototyp obrazkowy...

kojoty
Rada Techniczna

Post autor: kojoty » czwartek 10 maja 2018, 17:12

brasia pisze:
wtorek 08 maja 2018, 22:35
Wyświetlanie nieopublikowanych skrzynek własnych
Zmienione kordy skrzynek (quizów) - tak to działa np. w Locusie
Filtry intuicyjne (jak wyżej pisze Moris299)
Pomiar odległości jak np. na geoportalu
Licznik wyświetlonych na mapie keszy (było w mapieV2)
Możliwość zrzutu gpx i gpx+foto wyświetlonych keszy
to juz było wyżej...
brasia pisze:
Wyświetlanie nieopublikowanych skrzynek weryfikowanych (funkcja dostępna dla COG i Przewodników)
OK, na zasadzie że COG i przewodnicy mogą właczyć widok, na którym będą takie skrzynki?
CoG to jeszcze wydaje mi się OK, ale że wszyscy przewodnicy wszystkie skrzynki - hmm tu mam wrażenie będzie za chwilę masa "ftf-owo-statowych" nadużyć i pretensji...
brasia pisze:
Dodana siatka jak na mapie UMP (http://mapa.ump.waw.pl/ump-www/)
Brasia, podpowiedz mi o którą siatkę chodzi?
brasia pisze:
Dodane mapy:
Topo z geoportalu - to co teraz nazywa się topo to jest raster
Kataster z geoportalu
Messtischblatt (zamki.pl)
No tu można mieć nadzieję... bo to jest dość proste...

kojoty
Rada Techniczna

Post autor: kojoty » czwartek 10 maja 2018, 17:15

Azymut pisze:
środa 09 maja 2018, 23:15
- Dla łatwiejszego planowania tras, wyświetlanie w nieco inny sposób skrzynek ścieżkowych (plus podobne wyświetlanie w Garminie skrzynek ściągniętych w pliku gpx)

- Jeśli da się to załatwić przy okazji: możliwość zassania z mapy do pliku gpx większej ilości skrzynek niż dotychczasowe 50, które jest bardzo dużym ograniczeniem.
nie wiem jak daleko możemy iśc ze zmianą wyglądu ikonki na mapie - bo czemu akurat inne mają być te z geościeżek a nie te niebezpieczne albo te z geokretem - co kto lubi?

nie wiem - nie mam dobrego pomysłu na to.

co do gpx-ów dowolnej wielkości - pełna zgoda, to że to nie działa to żal :)

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: brasia » czwartek 10 maja 2018, 20:00

kojoty pisze:
czwartek 10 maja 2018, 17:12
brasia pisze:
Wyświetlanie nieopublikowanych skrzynek weryfikowanych (funkcja dostępna dla COG i Przewodników)
OK, na zasadzie że COG i przewodnicy mogą właczyć widok, na którym będą takie skrzynki?
CoG to jeszcze wydaje mi się OK, ale że wszyscy przewodnicy wszystkie skrzynki - hmm tu mam wrażenie będzie za chwilę masa "ftf-owo-statowych" nadużyć i pretensji...
Nie, nie o to mi chodzi. Chodzi tylko i wyłącznie o mapę, która jest na stronie kesza. Tzn. przy weryfikacji mogę zobaczyć, gdzie ten kesz jest (tylko ten jeden), lub prosząc Przewodnika o pomoc, podaje mu linka do kesza, on wchodzi na stronę i widzi tylko tego jednego.
kojoty pisze:
czwartek 10 maja 2018, 17:12
brasia pisze:
Dodana siatka jak na mapie UMP (http://mapa.ump.waw.pl/ump-www/)
Brasia, podpowiedz mi o którą siatkę chodzi?
Obrazek
Oczywiście najlepiej w "naszym" formacie SS MM.MMM. Jeśli zbyt trudne to olać ;)
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
deg
Forumator
Podziękował: 196 razy
Otrzymane podziękowania: 475 razy

Post autor: deg » czwartek 10 maja 2018, 20:06

Wg mnie prezentacja rzeczywistych (zmienionych) kordów kesza jest istotna i nie taka zasobożerna - da się załatwić tym samym zapytaniem do bazy i tylko jednym ifem więcej. A jak dla mnie - to jest główną i największą wadą mapy V3.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi deg za post (razem 2):
rapotekpawelko
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator

Post autor: krystiant » czwartek 10 maja 2018, 20:41

kojoty pisze:
czwartek 10 maja 2018, 17:02
Moris299 pisze:
wtorek 08 maja 2018, 19:35
Fajnie by było gdyby w opcjach zamiast "Ukryj skrzynki typu" było "pokaż skrzynki..." i wtedy jak ktoś by chciał zobaczyc tylko swoje to klkika "własne". Jak ktoś chce zobaczyć tylko tradycyjne i multi to klika te dwa pola. Obecnie działa to na odwrót i jest nieintuicyjne i ma pewne ograniczenia :)
no nie wiem - wszystko ma "jakieś" ograniczenia
może chcesz zrobić konkretny projekt filtrów, tak żeby był logiczny, intuicyjny i w ogóle super i jeszcze żeby się mieścił na stronie? - mówię zupełnie szczerze - jakis prototyp obrazkowy...
Tu akurat nie chodziło o zmiany filtrów tylko odwrócenie znaczenia "ukryj" -> "pokaż" bo tak jak jest teraz jest mniej funkcjonalne - nie da się np. wyświetlić tylko własnych... Dodatkowo jest pewna niekonsekwencja - w tytule ramki "ukryj" a poniżej "tylko skrzynki z geościeżek" - zaznaczenie tego nie ukrywa, tylko pokazuje...
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

Azymut
Bywalec

Post autor: Azymut » piątek 11 maja 2018, 00:55

kojoty pisze:
czwartek 10 maja 2018, 17:15
Azymut pisze:
środa 09 maja 2018, 23:15
- Dla łatwiejszego planowania tras, wyświetlanie w nieco inny sposób skrzynek ścieżkowych (plus podobne wyświetlanie w Garminie skrzynek ściągniętych w pliku gpx)
nie wiem jak daleko możemy iśc ze zmianą wyglądu ikonki na mapie - bo czemu akurat inne mają być te z geościeżek a nie te niebezpieczne albo te z geokretem - co kto lubi?
Obecnie jest mocny trend na zaliczanie geościeżek i czasem jedzie się specjalnie nawet gdzieś bardzo daleko, na daną konkretną ścieżkę. W takim przypadku keszera dużo mniej (albo i wcale) interesują inne kesze, które złapie tylko przy okazji. Jeśli geościeżka jest na obszarze, na którym jest mało keszy i większość to ścieżka, to jest ok. Ale jeśli trafiamy na teren mocno okeszowany, to wówczas zaczyna się spory problem zarówno przy planowaniu trasy, jak i przy poruszaniu się w terenie. Bardzo dobrze to widać na przykładnie ścieżki Green Velo, gdzie od pewnego momentu różne kesze mieszają się na maksa. Wyróżnienie kesza ścieżkowego lekkim kolorkiem, sprawiłoby, że układ ścieżki na mapie byłby widoczny i czytelny i ten kolorek by prowadził keszera od skrzynki do skrzynki (ikony kesza przy tym zmieniać nie trzeba).

sajmon
Wyjadacz

Post autor: sajmon » piątek 11 maja 2018, 07:50

Jadąc tylko na wybraną Gś można pobrać gpx tylko tej ścieżki.
Planując wyjazd na Gś można wejść na mapę tej ścieżki, gdzie też są tylko jej kesze.
Dodawanie kolorków niewiele da (musiały by być drastycznie różne kolory, by to było widoczne), a opcje powyżej powinny wystarczyć dla ścieżkomaniaków.
Pomijam, gdy większość keszy w okolicy jest w kilku różnych gś - też będą miały na mapie ogólnej ten sam kolor :)

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Post autor: ronja » piątek 11 maja 2018, 09:59

sajmon pisze:
piątek 11 maja 2018, 07:50
Jadąc tylko na wybraną Gś można pobrać gpx tylko tej ścieżki.
Planując wyjazd na Gś można wejść na mapę tej ścieżki, gdzie też są tylko jej kesze.
Dodawanie kolorków niewiele da (musiały by być drastycznie różne kolory, by to było widoczne), a opcje powyżej powinny wystarczyć dla ścieżkomaniaków.
Pomijam, gdy większość keszy w okolicy jest w kilku różnych gś - też będą miały na mapie ogólnej ten sam kolor :)
Azymut napisał o tym, co już kiedyś też sygnalizowałem. Kolory właśnie sporo dadzą. Każda ścieżka może mieć inny :) Przy sporym zagęszczeniu keszy w terenie dajemy w ten sposób możliwość lepszego planowania zmian na miejscu. Przerabiam to w praktyce, planując wakacje. Trasa jest bogata, ale w odległościach do 5 kilometrów od niej jest sporo starych keszy i wysyp nowych. "Moje trasy" dają mi wszystko w kupie, zrzucony gpx też, a tak miałbym dodatkową opcję, ułatwiającą szukanie.

Pojawiło się sporo fajnych pomysłów, wiele z nich to stare postulaty. Oby zmieściły się na mapie i oby RT nie padła przy tym :) Ponieważ mamy gorący okres, związany ze zmianą polityki Googla, pewnie trzeba pomyśleć w przyszłości nad jakąś mapką satelitarną. Na GC jest Esri WorldImagery. Czy da się ją jakoś przyczepić do nas? Brasia wspominał o Geoportalu. Dla mnie byłoby super.
Obrazek Obrazek

parlando
Forumator

Post autor: parlando » piątek 11 maja 2018, 10:47

A może pomęczyć twórców aplikacji, żeby dodali opcję zmiany ikonek? Tylko nie wiem, czy by się dało bez wrzucania do jednego worka quizów, multi, nietypowych i tradycyjnych. Chyba, że zrobiliby jakąś nakładkę na ikony (nie wiem - dodanie gwiazdki, kropki, czy coś). Niby w locusie da się zmieniać ikony, ale akurat kesze chyba mają to zablokowane.

ODPOWIEDZ