Zniesienie/zmiana limitów przy zakładaniu Geościeżki

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Błękitna Team
Centrum Obsługi Geocachera
Podziękował;: 250 razy
Otrzymał podziękowań: 54 razy
Kontakt:

Re: Zniesienie/zmiana limitów przy zakładaniu Geościeżki

Post autor: Błękitna Team »

To może do weryfikacji niech idzie 5 pierwszych skrzynek, bo tyle może mieć najmniejsza geościeżka?
Za ten post autor Błękitna Team otrzymał podziękowanie:
parlando

Terian
Nowy na forum
Podziękował;: 31 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Post autor: Terian »

Błękitna Team pisze:
piątek 20 kwietnia 2018, 12:29
To może do weryfikacji niech idzie 5 pierwszych skrzynek, bo tyle może mieć najmniejsza geościeżka?
Obawiam się że mnóstwo nowych użytkowników nie dotrwałoby do chwili, gdy mogliby publikować skrzynki bez akceptacji COG :wink:
Te 3 to taka rozsądna ilość.

Awatar użytkownika
Błękitna Team
Centrum Obsługi Geocachera
Podziękował;: 250 razy
Otrzymał podziękowań: 54 razy
Kontakt:

Post autor: Błękitna Team »

Terian pisze:
piątek 20 kwietnia 2018, 12:56
Błękitna Team pisze:
piątek 20 kwietnia 2018, 12:29
Obawiam się że mnóstwo nowych użytkowników nie dotrwałoby do chwili, gdy mogliby publikować skrzynki bez akceptacji COG :wink:
A moje zdanie jest inne , bo może to by właśnie zmobilizowało do zainstalowania pięciu skrzynek, bo z nich mogłaby powstać ścieżka. A wcześniej już doszliśmy do wniosku, że to geościeżki przyciągają poszukiwaczy, a nie pojedyncze skrzynki.

Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Podziękował;: 133 razy
Otrzymał podziękowań: 206 razy

Post autor: ronja »

brasia pisze:
piątek 20 kwietnia 2018, 12:23
Nie zauważyłem, aby któryś z zuchów założył skrzynkę (patrząc z formalnego punktu widzenia).
Przeczytaj opis w GŚ. Dzieciaki dołożyły swoje kesze i są one zarejestrowane w OC. Mamy udawać, że formalnie nie było, ale jednocześnie jeździmy ich szukać i mamy z tego frajdę ? Zaczynamy w ten sposób robić kolejne figury, byle tylko "nie ruszać". Nie pasuje mi taka konstrukcja.
Dla mnie dzieciak z legalnym kontem na OC, wspieranym przez rodziców i keszujący z nimi jest ogromną wartością dla systemu. Zysk będzie większy niż wtedy, gdy będziemy przymykać oko, bo dzieci mogą szukać pod nadzorem dorosłego.
Obrazek Obrazek

areckis
Wyjadacz
Podziękował;: 45 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Post autor: areckis »

ronja pisze:
piątek 20 kwietnia 2018, 13:08
Dzieciaki dołożyły swoje kesze i są one zarejestrowane w OC.
Czyli jednak Ty na poważnie... A więc po wejściu RODO ścieżka będzie istniała dalej, ponieważ założycielem jest osoba pełnoletnia - Koza, który to dostał pod opiekę te nieletnie dzieci. Chyba, że trzeba te zgody od rodziców dla tych dzieciaków sprawdzać, jego kwalifikacje itp.
Zrozumiałbym sytuację, gdy 8 latek zakłada sobie konto i zakłada kesze. To mógłby być powód do dyskusji.

Załóżmy, że masz 8 letnią córkę z którą idziesz zakładać kesza. Dajesz jej pojemnik do schowania. Przy wszystkim jesteś obecny. Sam robisz opis na swoim koncie. Czy w tym przypadku kesz również jest kontrowersyjny?
Za ten post autor areckis otrzymał podziękowania (total 3):
sajmonPawel brasiadeg

sajmon
Wyjadacz
Podziękował;: 78 razy
Otrzymał podziękowań: 186 razy

Post autor: sajmon »

Ronja, oczywiście racja - kesze fizycznie założyły dzieciaki. Tzn schowały pojemnik. Formalnie właścicielem i założycielem skrzynek jest koza (dzieciaki nie mają swoich kont) - i tylko to ewentualnie interesować będzie kogokolwiek w kontekście RODO. Dlatego w pełni zgadzam się z Brasia - zabierając dzieci na kesze nie muszę im od razu zakładać konta. Tak jak jadąc ze mną w samochodzie nie muszą one mieć prawa jazdy ;)
Co innego, gdy dziecko chce się "usamodzielnić" - dać własną ocenę, mieć swojego kesza. Do tego jest potrzebny jakieś "ogarnięcie", które zwyczajnie keszując z rodzicami zdobędzie przed 13 r.ż.
Przymierzam się do "prezentacji" Opencachingu w szkole córki - nie będę zakładał całej klasie kont na OC :)
Poza tym już w innym wątku zostało wytłumaczone, po co jest RODO - dupochron i nic ponad to :) Jak karteczka u fryzjera "proszę nie słuchać grającej muzyki, radio tylko do użytku prywatnego" ;)

Wracając do limitów GŚ - Deg pisał, że na ta chwilę bez angażowania zasobów RT można jedynie zmienić wartość limitu, a nie "sposobu weryfikowania". Dlatego skupiając się na dostępnych możliwościach jestem za pozostawieniem limitu do założenia GŚ jednocześnie obniżając jego próg. Sądzę, że 100 znalezień jest całkiem rozsądne.
Jednocześnie przy przepisywaniu modułu GŚ warto zwrócić uwagę na umożliwienie ingerencji COG (tak jak przy keszach) i ewentualnie inne "progi" do rejestrowania GŚ.

parlando
Forumator
Podziękował;: 341 razy
Otrzymał podziękowań: 182 razy

Post autor: parlando »

Terian pisze:
piątek 20 kwietnia 2018, 12:56
Nie do końca. Obecnie mamy niby 3 pierwsze skrzynki, ale to skrót. Ja np. chyba miałem weryfikowane 4 pierwsze skrzynki:) Po prostu zasada dotyczy pierwszych 3, które są opublikowane po weryfikacji. Jeśli ktoś z jakiegoś powodu nie opublikuje od razu, to będzie weryfikowany do skutku:)
No ale jaki problem w tym, że ktoś ma weryfikowane kesze? Moim zdaniem to w niczym nie przeszkadza, nawet (a może "zwłaszcza") jeśli w perspektywie ma chęć założenia GŚ.

Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Podziękował;: 133 razy
Otrzymał podziękowań: 206 razy

Post autor: ronja »

areckis pisze:
piątek 20 kwietnia 2018, 13:47
ronja pisze:
piątek 20 kwietnia 2018, 13:08
Dzieciaki dołożyły swoje kesze i są one zarejestrowane w OC.
Czyli jednak Ty na poważnie...
Tak, na poważnie :) Zgodnie z mającymi nastąpić zmianami, te dzieciaki nie mają prawa dokładać czegokolwiek do OC, bo nie są w nim zarejestrowane. Dorosły musi o tym wiedzieć. A co z (hipotetyczną) sytuacją, gdy ktoś zakapuje takiego dorosłego, że łamie Regulamin i dopuszcza nieletnich do "nieuprawnionej ingerencji w system", jaką jest np. zakładanie przez nich keszy ? Poniesie konsekwencje ? A co z odpowiedzialnością za ewentualne zdarzenia niepożądane ? Wiem, to rozdrabnianie. Dotychczasowe dyskusje pokazały, że nie zastanawiano się nad szczegółami, tylko wprowadzono wersję "hard". Od niej nie ma odstępstw, więc trzeba będzie ciąć równo po łydkach, nawet kosztem Zuchów.
areckis pisze:
piątek 20 kwietnia 2018, 13:47
Załóżmy, że masz 8 letnią córkę z którą idziesz zakładać kesza. Dajesz jej pojemnik do schowania. Przy wszystkim jesteś obecny. Sam robisz opis na swoim koncie. Czy w tym przypadku kesz również jest kontrowersyjny?
Tak, bo poświadczam nieprawdę. Wolę sytuację, w której ta 8-o latka ma swoje własne konto i czerpie pełną satysfakcję z możliwości wspólnej zabawy, rozwoju, zdobywania sprawności, kolekcjonowania kolejnych obrazków, osiągnięć, itd. Jednocześnie wiem, że mam wpływ na jej konto, działania i ponoszę za to pełną odpowiedzialność. Takie spojrzenie różni się troszkę od zwykłej zabawy we wspólne szukanie, przesuwa wartości na troszkę inne obszary. Jestem w zdecydowanej mniejszości, może nawet sam. Nie oznacza jednak, że muszę iść za stadem ;) Dla swoich dzieci wolałbym takie rozwiązanie.
sajmon pisze:
piątek 20 kwietnia 2018, 13:52
Ronja, oczywiście racja - kesze fizycznie założyły dzieciaki. Tzn schowały pojemnik. Formalnie właścicielem i założycielem skrzynek jest koza (dzieciaki nie mają swoich kont) - i tylko to ewentualnie interesować będzie kogokolwiek w kontekście RODO.
Żeby było jasne - nie mam nic do tej GŚ, Kozy i dzieciaków. Jednak zapis wykluczający dzieci poniżej 13 r.ż. wycina je z zabawy na tyle, że dostają protezę, zamiast sprawnej ręki. To moja opinia.
sajmon pisze:
piątek 20 kwietnia 2018, 13:52
Poza tym już w innym wątku zostało wytłumaczone, po co jest RODO - dupochron i nic ponad to :) Jak karteczka u fryzjera "proszę nie słuchać grającej muzyki, radio tylko do użytku prywatnego" ;)
Robimy "d...chron" i jednocześnie przymykamy na niego oko, bo Polak z wszystkim sobie poradzi, szczególnie z obejściem przepisów ? Chyba nie powinniśmy - przynajmniej publicznie - sygnalizować tego ;)
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
deg
Rada Techniczna
Podziękował;: 222 razy
Otrzymał podziękowań: 492 razy

Post autor: deg »

W sprawie dzieciaków i RODO mamy oddzielny wątek viewtopic.php?f=30&t=8878
Udało nam się do tej pory bardzo merytorycznie tu rozmawiać i cudownie by było, by na nowa tradycja była kontynuowana ;)
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Awatar użytkownika
deg
Rada Techniczna

brasia pisze:
czwartek 19 kwietnia 2018, 21:44
Mam ustawione powiadomienia raz dziennie (bo tak chcę otrzymywać o wpisach do moich skrzynek) a chciałbym wiedzieć o nowych skrzynkach natychmiast, bo chciałbym biec po FTFa. Niestety nie można :( Mimo to informacja o wpisie do geościeżki przychodzi natychmiast. Jeśli ktoś zedytuje swój wpis i doda przecinek powiadomienie przychodzi NATYCHMIAST.
Dzięki za sugestię. Wylądowała tu: https://github.com/opencaching/opencach ... ssues/1507
brasia pisze:
Ale jeśli spadnie WIS ścieżki mojej, lub tej, w której jestem mentorem to się o tym nie mogę dowiedzieć w inny sposób niż otwierając geościeżkę. Obecnie jestem Mentorem/założycielem 15 geościeżek, jak często mam się przeklikiwać przez wszystkie aby sprawdzić czy są zdobywalne? Wystarczyłby mail: Hej! Twoja geościezka jest niezdobywalna zrób coś, bo za tydzień zostanie automatycznie przestawiona w stan remontu. (w jedym zdaniu zawarłem dwie nowe funkcjonalności)
Dzięki. https://github.com/opencaching/opencach ... ssues/1508
brasia pisze:
Druga sprawa: AAA jedzie na duży projekt (taki do zrobienia w 2 dni) robi w weekend 50% projektu, niestety pali jedną ze skrzynek. BBB w tygodniu zgłasza, że jedna ze skrzynek zaginęła. Skrzynkę przestawiam w stan TN, geościezkę do remontu. AAA chce wrócić po 2 tygodniach aby dokończyć GŚ, okazuje się, że jej nie ma, mimo, że kesze, które mu brakują są w terenie.
Temat znany. Wisi tu: https://github.com/opencaching/opencach ... issues/615
brasia pisze:
Trzecia rzecz COG może edytować skrzynki, przestawiać stan, zmieniać współrzędne, robić niemal wszystko. Natomiast w geościeżce nie można nic zrobić. W powołanym wyżej przykładzie doświadczonego Montora ścieżkę można tylko zawiesić a wystarczyłoby obniżyć WIS, niestety COG nie ma takiej możliwości. Krótko mówiąc jestem za rozszerzeniem możliwości działania COG w geościeżkach tak aby mogły (choć okrojone) służyć społeczności a nie tylko były zamykane.
Jak najbardziej racja. https://github.com/opencaching/opencach ... ssues/1509

Dzięki za jak zawsze trafne wskazówki i rozwiązania. W nowych geościeżkach pewnie będą, tylko kiedy @kojoty się za nie zabiorą? (taaaaaaa... to 7359035 próba wywarcia nacisku :D ).
W wolnej chwili zerknę, co dałoby się zrobić ewentualnie wcześniej.
Za ten post autor deg otrzymał podziękowanie:
Pawel brasia
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Awatar użytkownika
karwdo
Wyjadacz
Podziękował;: 42 razy
Otrzymał podziękowań: 93 razy

Post autor: karwdo »

Mnie z kolei (jeśli już tak maks odchodzimy od tematu), zupełnie nie podoba się fakt, że ktoś narzuca minimalny WIS założycielowi.
Po co?
Moja geościeżka...moja sprawa jaki WIS! ...lub WIS na sztywno dla wszystkich jednakowy (co będzie jeszcze głupsze)

W sumie po co WIS?...skoro geościeżkę będzie mógł założyć każdy, niech każdy ma możliwość zaliczyć... "Zdobądź 1 z 25 i masz znaczek". Jestem pewny że to pozwoli zachęcić rzesze niezdecydowanych do regularnej zabawy.... jedno popołudnie 30 keszy - 30 geościeżek! CZAD!
Nie stawiajmy limitów, nie zabijajmy ludzkiej chęci do zabawy, nie odbierajmy durnymi limitami radości z keszowania.

Sorry... sarkazm mi się włączył...!

----------
A tak do rzeczy... co mamy ustalone?

1. Zniesienie do 0 limitu
2. Zniesienie do 3 limitu
3. Zniesienie do 5 limitu
4. Zniesienie do 50 limitu
5. Zniesienie do 100 limitu
6. Zostaje 500
7. Limit na poziomie X% od ilości keszy w swoim województwie

(tu małe pytanie: co jeśli nie chcę ustawiać województwa lub kordów startowych, lub co gorsza,jeśli nie umiem tego zrobić bo jestem początkującym keszerem z 0,3,5 keszy znalezionych i nie mam zamiaru - nie znalazłem - nie umiem skorzystać z Wiki?)

Wrzućcie to o czym zapomniałem!

------
PS. Ładna pogoda (jutro chyba gdzieś w teren pojadę?), to i humor dopisuje:)
PS2. To z tymi punktami (1-7), to na poważnie:)
Za ten post autor karwdo otrzymał podziękowanie:
rredan
Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek

Azymut
Stały bywalec
Podziękował;: 43 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Post autor: Azymut »

Sprawa WIS to jest dobry temat na oddzielną dyskusję. Zaś w sprawie zmiany limitów przy zakładaniu geościeżki... brakuje RR/Koordynatora COG, który w tym momencie powinien zarządzić głosowanie w sondzie znoszącej/zmieniającej limity.

Awatar użytkownika
deg
Rada Techniczna

@karwdo - ja już zapomniałem jak się z Tobą fajnie rozmawia ;)

Geościeżkę z założenia zdobywamy CAŁĄ. 100%. Taki jest sens Geościeżek. WIS jest wentylem ratunkowym, gdyby części skrzynek nie było w terenie.

Jak dla mnie limity 0, 3, 5 - są do odstrzału. Żeby założyć kesza i tak trzeba zdobyć 10 skrzynek, więc limit 10 skrzynek zamiast mnożenia drobnostek. Podejście "zdobędę tylko WIS i mogę jechać dalej" jest wynaturzeniem idei GŚ.

Poniekąd między 50 a 100 też jest niewielka różnica. Fajnie byłoby wybrać jedną z tych dwóch wartości na ostateczną ankietę.

A %skrzynek w województwie mam wrażenie, że jest niepotrzebną komplikacją. Zarówno ze strony informatycznej (wymagałoby to zmian w systemie) jak i zrozumienia dla początkujących. Doświadczenie nabywa się ze zdobywaniem skrzynek, niezależnie ile ich jest w województwie.
Obrazek

Awatar użytkownika
erykradek
Bywalec
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 28 razy

Post autor: erykradek »

deg pisze:
piątek 20 kwietnia 2018, 10:56

Ruszenie przewodników w teren to taki trochę Yeti. Każdy o tym mówi - pytanie, czy ktokolwiek to przetestował?
Tak: Elvis na mnie ;)
deg pisze:

Pytania:
- czy przewodnikom będzie się chciało wyruszyć w teren?
- czy zrobią to w satysfakcjonującym czasie? Weryfikacja skrzynki/ścieżki powinna być szybka i sprawna a nie ciągnąć się 3 tygodnie, bo nie ma kto w teren ruszyć. Pamiętajmy, że mówimy o skali województwa, więc przewodnik czasami ma 300km (licząc w obie strony) do przejechania.
Jeśli nie ma w okolicy przewodnika, albo "nie chce mu się ruszyć", zostaje stary, dobry mail bezpośrednio do COGowicza (zdjęcia ukrycia, samej skrzynki, opis co i jak itp). Znika argument długiego czasu oczekiwania.

Edit: off top o przewodnikach:
deg pisze:
Ja w swoim wieloletnim "przewodnikowaniu" zostałem poproszony raz, z 3-4 lata temu o zerknięcie do kesza (..)
Deg piszesz wciąż, że przewodnicy, to martwy byt, Yeti, że to tylko +10 do lansu, Uwierz mi - nie! Ja osobiście wielokrotnie byłem proszony o pomoc jako przewodnik chociażby przy weryfikacji skrzynki przez Elvisa, przy zakładaniu dwóch geościeżek, które były projektem uczniów liceum (przy kolejnych dwóch obserwowałem, bo przewodnikiem był kaszel3), przy zakładaniu skrzynek przez nowych graczy np. tsalarioth z Lublina pytał o radę. Błękitna także pisała o swoich doświadczeniach.
Jeśli Ty miałeś takie doświadczenia, a właściwie ich brak, nie znaczy, że wszyscy tak mieli, a przewodnicy żyją i działają ;)
Za ten post autor erykradek otrzymał podziękowania (total 2):
degBłękitna Team
Pzdr

Erykradek

parlando
Forumator
Podziękował;: 341 razy
Otrzymał podziękowań: 182 razy

Post autor: parlando »

3 i 5 to nie były propozycje do minimalnej liczby znalezień, a weryfikacji keszy zakładanych. Czyli tutaj jest standardowe 10 znalezień, by móc zakładać skrzynki.

ODPOWIEDZ