Zniesienie/zmiana limitów przy zakładaniu Geościeżki

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

parlando
Forumator

Re: Zniesienie/zmiana limitów przy zakładaniu Geościeżki

Post autor: parlando » czwartek 19 kwietnia 2018, 23:25

Myślę, że każdy kto już może założyć kesza może równie dobrze założyć GŚ.
Na swoim przykładzie dość dobitnie widzę paradoks obecnego limitu - mam 78/100 rekomendowanych keszy, mogę być przewodnikiem, nie mogę założyć GŚ.

Gdzieś w całej dyskusji jakoś się nie pojawiło, to napiszę. GŚ to ukłon w stronę szukających, nie zakładających. Nie jest to też przywilej, jakby się mogło wydawać, a dodatkowe obowiązki.

Skoro obowiązki, to może tutaj warto się tu zatrzymać, zastanowić? Może jak ktoś się nie wywiąże z obowiązku utrzymania GŚ, to przed założeniem kolejnej będzie musiał odbyć karencję?
Ustawianie ograniczeń przed ludźmi z inicjatywą, to przysłowiowe karanie za niewinność:)

areckis
Wyjadacz

Post autor: areckis » czwartek 19 kwietnia 2018, 23:34

Jeżeli w etapie pierwszym reformy ma być jakiś limit, to niech chociaż ma sens i nie prowadzi do nadużyć. Skoro wymuszamy na zakładającym, żeby najpierw zobaczył realne kesze, to te "nierealne" niech nie będą do limitu liczone.

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » czwartek 19 kwietnia 2018, 23:37

areckis pisze:
czwartek 19 kwietnia 2018, 23:34
Jeżeli w etapie pierwszym reformy ma być jakiś limit, to niech chociaż ma sens i nie prowadzi do nadużyć. Skoro wymuszamy na zakładającym, żeby najpierw zobaczył realne kesze, to te "nierealne" niech nie będą do limitu liczone.
Mam wrażenie, że zanim początkujący użytkownik odkryje, że da się googlować wirtuale, zdąży te 50/100 keszy zdobyć ;)
Muszę sprawdzić w systemie po którym keszu statystycznie pada pierwsze "znalezienie" wirtuala :D
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

areckis
Wyjadacz

Post autor: areckis » piątek 20 kwietnia 2018, 07:01

deg pisze:
czwartek 19 kwietnia 2018, 23:37
Mam wrażenie, że zanim początkujący użytkownik odkryje, że da się googlować wirtuale, zdąży te 50/100 keszy zdobyć ;)
Muszę sprawdzić w systemie po którym keszu statystycznie pada pierwsze "znalezienie" wirtuala :D
Oj, zdziwisz się. :) Ale sprawdź, ciekawe...

JAsiek.
Centrum Obsługi Geocachera
Podziękował: 20 razy
Otrzymane podziękowania: 24 razy

Post autor: JAsiek. » piątek 20 kwietnia 2018, 07:18

deg pisze:
czwartek 19 kwietnia 2018, 22:56
Zanim odpowiem Brasi - w rozmowie z JAśkiem padła taka propozycja podzielenia znoszenia limitów na dwa etapy:
1) Teraz - zmniejszamy limit do 100/50 keszy
2) Gdy będą Geościeżki napisane od nowa - wywalamy całkowicie limit i wprowadzamy weryfikację pierwszej geościeżki. Plus COG ma narzędzia do wymuszenia, by wszystkie nowe geościeżki użytkownika musiały przechodzić weryfikację (tak jak w przypadku keszy)

Co Wy na taki kompromis?
Jeśli popieracie taki pomysł - napiszcie od razu jaki nowy limit z pkt 1 ma sens. Ja jestem za 50. A Wy?
Ja tylko spytałem jak skomplikowane jest przydzielenie COGowi uprawnień do włączania/wyłączania weryfikacji ścieżki, ale rzeczywiście - propozycja padła, została padnięta przed Dega :wink:

Obecnie jestem za zmniejszeniem kryterium ilości keszy znalezionych przed założeniem geościeżki do 50 (z uroczystym powiadomieniem użytkownika przy logowaniu 50. skrzynki "Hej, jesteś już całkiem doświadczonym użytkownikiem, dlatego otrzymałeś właśnie możliwość zakładania własnych geościeżek."). Co do ręcznego przyznawania możliwości zakładania geościeżek to widzę w tym furtkę w jedną i drugą stronę: jeśli ktoś jest świetny przed 50 keszami to COG mu to włącza a jeśli ktoś robi chałę nawet po 50 to mu odbieramy możliwość i szkolimy delikwenta. W sytuacjach wątpliwych wyznacznikiem dla COG może być te 5 punktów co proponowałem wcześniej. Mam nadzieję, że to jest konsensus i nie jest koszmarem do wdrożenia.

p.s.: Też uważam, że nam ten wątek wyszedł. Nie zmarnujmy tych pomysłów.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi JAsiek. za post (razem 3):
Błękitna Teamkuriermangus i 27@

Terian
Nowy na forum
Podziękował: 31 razy
Otrzymane podziękowania: 10 razy

Post autor: Terian » piątek 20 kwietnia 2018, 08:20

karwdo pisze:
czwartek 19 kwietnia 2018, 15:18
Jeśli chcemy likwidować do ZERA kwestie założenia geo, MUSIMY ZLIKWIDOWAĆ do ZERA kwestie 3 weryfikowanych keszy (na cholerę one, skoro od razu mogę geościeżki zakładać?)
No właśnie nie.
Najpierw COG musi puścić Ci te Twoje pierwsze 3 skrzynki i dopiero wtedy będziesz mógł z nich stworzyć geościeżkę.
Tego limitu bym nie ruszał, on akurat wg mnie jest potrzebny.

Co do limitu w geościeżkach to jestem zdania że powinien on być obniżony. Pewnie, ktoś z dużego miasta powie że zdobycie 500 keszy to żaden wyczyn, ale powiedzcie to komuś kto mieszka na keszerskiej pustyni. Przecież on będzie musiał ćwierć Polski zjechać żeby dobić do tej pięćsetki, a ktoś inny w takiej Warszawie, Wrocławiu czy Poznaniu parę wypadów pieszo rowerowych i próg osiągnięty.
Nakład sił i środków do osiągnięcia celu zdecydowanie nieporównywalny.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Terian za post (razem 2):
mangus i 27@Błękitna Team

mangus i 27@

Post autor: mangus i 27@ » piątek 20 kwietnia 2018, 09:32

Śledzę sobie dyskusje i oczywiście mięknę. Ba nawet potrafię się przyznać do błędów i słabości. Pierwsze zdanie jakie miałem to utrzymanie limitu i niestety pierwsze argumenty za jego zniesieniem do mnie nie trafiały ale... Przekonuje mnie makotka i teraz wypowiedź Teriana. Faktycznie problemem może być keszerska "pustynia" a na zdobycie limitu trzeba czasu no i niejednokrotnie koszty (chociażby dojazd). W COGu nie jestem, ale podpisuje się pod zmniejszeniem limitu np do 100. Jakiś być musi - nie może go nie być.
Pozdrawiam.

areckis
Wyjadacz
Podziękował: 45 razy
Otrzymane podziękowania: 45 razy

Post autor: areckis » piątek 20 kwietnia 2018, 10:15

To jeszcze taki mały kamyczek odnośnie jakości. Mały, bo nawet nie dotyczy nowych keszerów - są bardzo nieletnią zorganizowaną grupą... zuchów. :) Ale założyli NAM kesze. Ani jednego patentu. Poważnie. Same klipsiaki schowane gdzie się dało. Popatrzcie na oceny skrzynek. :)
https://opencaching.pl/powerTrail.php?p ... ptrail=599
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi areckis za post (razem 4):
JAsiek.rapotekdegTerian

Awatar użytkownika
erykradek
Podziękował: 47 razy
Otrzymane podziękowania: 28 razy

Post autor: erykradek » piątek 20 kwietnia 2018, 10:25

Dlaczego rozważamy opcje zerojedynkową: Zniesienie limitu lub zostawienie? Może pójść na kompromis tak, by wilk był syty i owca cała? W odpowiedzi na Degowe pytania do kandydatów proponowałem rozwiązanie:
erykradek pisze:
poniedziałek 16 kwietnia 2018, 14:32

- co myślisz o zniesieniu limitu 500 skrzynek potrzebnych do założenia geościeżki? Uzasadnij odpowiedź.

Jestem za, a nawet przeciw. 500 skrzynek, to dobry próg, by poznać grę, rodzaje skrzynek, maskowania, sposoby ukrycia. Do tej pory się to sprawdzało. Ale trzeba też wziąć pod uwagę ogólną ilość skrzynek w województwie. W Warszawie, Poznaniu, czy na Pomorzu zebranie 500 skrzynek, to chwila, ale np w warmińsko-mazurskim, to "pół województwa". Mamy mentorów, ale też nie każdy chce takim być i firmować swoim nickiem nieznane kesze młodego keszera. Może w takim wypadku pozwolić zakładać geościeżki bez limitu 500, pod warunkiem, że każdy ścieżkowy kesz będzie weryfikowany, jak trzy pierwsze?
Weryfikował będzie COG, ale możemy tu "ruszyć" lokalnych przewodników, którzy by w terenie, namacalnie widzieli skrzynki. Taki układ miałby mnóstwo zalet:
- nowy keszer miałby pomoc przy zakładaniu, przewodnik służyłby radą i doświadczeniem,
- kesze byłyby lepszej jakości (nie tylko o maskowania i super patenty mi chodzi, ale o materiały użyte do założenia, ochrona przed wilgocią, logbook)
- taka współpraca włączyłaby młodego keszera do lokalnego środowiska. Przewodnik mógłby go poznać z innymi keszerami z okolicy, "wprowadzić" w eventy itp
- nikt by nie mówił, że przewodnik, to byt martwy ;)

I zanim padnie argument, że COG będzie miał więcej roboty, odpowiem, ze nie wydaje mi się. Jeśli przewodnik widziałyby kesze, pomagał w założeniu i napisał do COGu "kesz jest ok", wystarczyłoby tylko "kliknąć akceptację".
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi erykradek za post:
rapotek
Pzdr

Erykradek

rapotek
Stały bywalec

Post autor: rapotek » piątek 20 kwietnia 2018, 10:47

erykradek pisze:
piątek 20 kwietnia 2018, 10:25
Weryfikował będzie COG, ale możemy tu "ruszyć" lokalnych przewodników, którzy by w terenie, namacalnie widzieli skrzynki. Taki układ miałby mnóstwo zalet:
- nowy keszer miałby pomoc przy zakładaniu, przewodnik służyłby radą i doświadczeniem,
- kesze byłyby lepszej jakości (nie tylko o maskowania i super patenty mi chodzi, ale o materiały użyte do założenia, ochrona przed wilgocią, logbook)
- taka współpraca włączyłaby młodego keszera do lokalnego środowiska. Przewodnik mógłby go poznać z innymi keszerami z okolicy, "wprowadzić" w eventy itp
- nikt by nie mówił, że przewodnik, to byt martwy ;)
Moim zdaniem pomysł bardzo dobry, z jednym ale: należałoby ustalić, że przewodnik "akceptujący" nie może wpisać sobie pierwszego znalezienia w takiej skrzynce. To byłoby nieuczciwe.

Awatar użytkownika
deg
Forumator
Podziękował: 196 razy
Otrzymane podziękowania: 472 razy

Post autor: deg » piątek 20 kwietnia 2018, 10:56

Nie sposób się z Twoim mailem nie zgodzić. Jest tylko jedna rzecz, która przyprawia mnie o niepewność:
erykradek pisze:
piątek 20 kwietnia 2018, 10:25
możemy tu "ruszyć" lokalnych przewodników, którzy by w terenie, namacalnie widzieli skrzynki.
Ruszenie przewodników w teren to taki trochę Yeti. Każdy o tym mówi - pytanie, czy ktokolwiek to przetestował? Ja w swoim wieloletnim "przewodnikowaniu" zostałem poproszony raz, z 3-4 lata temu o zerknięcie do kesza pod parapetem w Biedronce. To z resztą była i tak nieudana próba, bo miał się do mnie zgłosić autor tego kesza, ale mu się nie udało (taki dostał warunek akceptacji skrzynki od COGowiczki).

Pytania:
- czy przewodnikom będzie się chciało wyruszyć w teren?
- czy zrobią to w satysfakcjonującym czasie? Weryfikacja skrzynki/ścieżki powinna być szybka i sprawna a nie ciągnąć się 3 tygodnie, bo nie ma kto w teren ruszyć. Pamiętajmy, że mówimy o skali województwa, więc przewodnik czasami ma 300km (licząc w obie strony) do przejechania.

Niedawno wysyłałem do COGu ważne pytanie dotyczące rozwoju panelu COG - bo właśnie tam grzebałem. Wyznaczyłem 7-mio dniowy termin na podjęcie przez COG decyzji. Dostałem 8 maili zwrotnych. 4 osoby (Fishu (!), Brasia, Kurier, krcr) odpowiedziały tego samego dnia, 3 (MaciejBDG, Makotka, Andrzejj) - po 3 dniach, Mario&Monia - po 4. Drugie pół COGowiczy nie odpowiedizało wcale. Uznałem to za sukces, bo zwykle na takie pytania odpowiadają 3-4 osoby. Jeśli tak wygląda zaangażowanie osób, które zostały wybrane do COG(*) - to jak będzie wyglądało zaangażowanie przewodników? Nie twierdzę, że nie będzie, ale twierdzę, że mamy to nie przetestowane. Boję się, że zamiast podniesienia standardów - obniżylibyśmy je długim oczekiwaniem na weryfikację.

Którego przewodnika wysłalibyście do Olsztyna na weryfikację ścieżki?
Przewodnicy.png
Przewodnicy.png (116.95 KiB) Przejrzano 408 razy
... i kto by pojechał weryfikować Twoją ścieżkę https://opencaching.pl/powerTrail.php?p ... ptrail=548 ?

(*) to zdanie nie jest oceną czy krytyką pracy COG. To dane statystyczne, które chciałbym odnieść do grupy przewodników, którzy z założenia mogą mieć bardziej luźny stosunek do zgłoszeń niż COG.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi deg za post (razem 2):
parlandoBłękitna Team
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Podziękował: 98 razy
Otrzymane podziękowania: 154 razy

Post autor: ronja » piątek 20 kwietnia 2018, 11:51

areckis pisze:
piątek 20 kwietnia 2018, 10:15
To jeszcze taki mały kamyczek odnośnie jakości. Mały, bo nawet nie dotyczy nowych keszerów - są bardzo nieletnią zorganizowaną grupą... zuchów. :) Ale założyli NAM kesze. Ani jednego patentu. Poważnie. Same klipsiaki schowane gdzie się dało. Popatrzcie na oceny skrzynek. :)
https://opencaching.pl/powerTrail.php?p ... ptrail=599
Być może OT, ale zastanówcie się, gdzie będą te Zuchy teraz, po wejściu RODO, gdy ustawimy granicę wieku na 13 rok życia ? Nadal będą na OC ze swoją radosną GŚ ? Czy będziemy wszyscy udawać, że Koza jako mentor "kryje" dzieciaki, które przecież pozakładały kesze w systemie i nic się nie stało ? W sumie nie OT, bo też dotyczy limitów i też GŚ. Temat pod rozwagę, nie w tym wątku, najpóźniej po wyborach.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi ronja za post:
Błękitna Team
Obrazek Obrazek

rapotek
Stały bywalec
Podziękował: 106 razy
Otrzymane podziękowania: 66 razy

Post autor: rapotek » piątek 20 kwietnia 2018, 11:52

@deg, ale weryfikacja skrzynki przez przewodnika byłaby opcją, przynajmniej ja to tak widzę. W sensie: "skrzynka zostanie dopuszczona jeżeli zaakceptuje ją COG lub poświadczy za nią przewodnik". Jeżeli keszer będzie wiedział, że ma taką możliwość, być może sam będzie wtedy szukał kontaktu z przewodnikiem. Oczywiście można szukać dziur (dobrzy w tym jesteśmy, he he ;)) np. "co jeżeli przewodnik poświadczy za skrzynkę niezgodną z regulaminem, bo w przeciwieństwie do COG nie ma on obowiązku weryfikować tej zgodności?". To jednak moim zdaniem nie neguje samego pomysłu.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi rapotek za post:
deg

Awatar użytkownika
karwdo
Wyjadacz

Post autor: karwdo » piątek 20 kwietnia 2018, 12:18

Terian pisze:
piątek 20 kwietnia 2018, 08:20
Najpierw COG musi puścić Ci te Twoje pierwsze 3 skrzynki i dopiero wtedy będziesz mógł z nich stworzyć geościeżkę.
Tego limitu bym nie ruszał, on akurat wg mnie jest potrzebny.
Czyli z zasady MUSISZ MIEĆ LIMIT MINIUM 3 skrzynek, a nie ZERA:):)
Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
brasia
Podziękował: 195 razy
Otrzymane podziękowania: 239 razy

Post autor: brasia » piątek 20 kwietnia 2018, 12:23

ronja pisze:
piątek 20 kwietnia 2018, 11:51
Być może OT, ale zastanówcie się, gdzie będą te Zuchy teraz, po wejściu RODO, gdy ustawimy granicę wieku na 13 rok życia ? Nadal będą na OC ze swoją radosną GŚ ? Czy będziemy wszyscy udawać, że Koza jako mentor "kryje" dzieciaki, które przecież pozakładały kesze w systemie i nic się nie stało ? W sumie nie OT, bo też dotyczy limitów i też GŚ. Temat pod rozwagę, nie w tym wątku, najpóźniej po wyborach.
Nie zauważyłem, aby któryś z zuchów założył skrzynkę (patrząc z formalnego punktu widzenia). Ustawiamy granicę wieku na rejestrację w serwisie, nie ustawiamy granicy spacerów w lesie i poszukiwania skrzynek w towarzystwie osoby dorosłej (przepisy mówią o przynajmniej jednym opiekunie na 15 osób). Tak jak z windą, czy schodami ruchomymi "Dzieci do lat 12 mogą korzystać z windy tylko pod opieką osoby dorosłej".
Google nie dopuszcza rejestracji osób poniżej 13 roku życia ale przy korzystaniu z wyszukiwarki nie pyta o wiek.
Rozróżnijmy rejestrację w serwisie i korzystanie z niego (mocno ograniczone) pod nadzorem osoby dorosłej.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi brasia za post (razem 2):
sajmonElvis7
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

ODPOWIEDZ