Osiągnięcie Archeo

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Cezex
Nowy na forum
Podziękował: 5 razy
Otrzymane podziękowania: 3 razy

Osiągnięcie Archeo

Post autor: Cezex » poniedziałek 19 marca 2018, 21:29

Pomysł zrodził się podczas zeszłorocznych keszowań i po konsultacjach z jednym z cogowiczów, postanowiłem przedstawić swoja propozycję.

(Za długi wstęp. Można pominąć.)

Mamy na mapie wiele skrzynek, które są zdobywane raz do roku albo rzadziej, a ich podjęcie wymaga niejednokrotnie warsztatu doświadczeń niemalże jak u Indiany Jonesa, Lary Croft czy studenta archeo. Obejrzyj materiały audiowizualne, zrób kwerendę z logów, zrób dochodzenie na necie, idź w teren, do powyższych dodaj kilo wyobraźni i łap się za narzędzia ale delikatnie by nie zryć terenu wykopalisk jak stado dzików na gastrofazie. Do tego użyj lin, czekanów, woderów, noktowizorów, łopat, szufelek, wzmocnij warsztat magicznymi zaklęciami (#^%$&$@@ gdzie ta #^%$^ skrzynka) i wzmocnij swoje szanse znalezienia, odrobiną szczęścia by w nagrodę wydobyć artefakt zapomnianych bogów (Snuffera, Zyra i innych ;) ) przy którym święty grall się chowa.

(Koniec grafomanii. Przechodzimy do konkretów.)

Kto kiedyś miał te przygody ten wie, że nie da się tego z niczym porównać. Emocje i atrakcje gwarantowane jak przy skrzynkach tygodnia czy ftfach, stąd pomysł by zrobić osiągnięcie dla osób, które znajdują skrzynki bez znalezienia więcej niż rok lub dwa. Progi i nazwy osiągnięć by się wymyśliło tak jak to jest w przypadku osiągnięć Tropicieli.

Oczywiście żeby ułatwić nabijanie tej statystyki można by dodać w "MENU DODATKOWE" funkcję "SKRZYNKI ARCHEO", a w wyszukiwarce kryterium nie znaleziona od x do x dni.

Na pewno pomoże to przetrwać wielu skrzynkom, bo prędzej czy później ktoś zrobi jej serwis w razie potrzeby i może natchnie nowszych keszerów do zakładania lepszych skrzynek.

Patologii typu - zgarnę skrzynkę z terenu by jej nikt nie znalazł i po roku ją odłożę - nie przewiduję, bo na szczęście nie mamy tak restrykcyjnych przepisów co do reaktywacji jak np GC.

Oczywiście fajnie by było gdyby osiągnięcie zadziałało wstecz jak przy tropicielach.

Tak, wiem, że istnieją makabryczne zagadki/multaki, które znaleźć potrafi tylko kółko wzajemnej adoracji założyciela, albo są skrzynki w Afryce, które siłą rzeczy będą wisieć na szczycie listy archeo, ale można to obejść poprzez dodanie nawigatora stron/pozycji do listy skrzynek archeo lub będzie można szukać skrzynek z wybranego okresu za pomocą wyszukiwarki.

Oczywiście osiągnięcia nie można by zdobywać zaliczając zarchiwizowanych skrzynek.

Co Wy na to?
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Cezex za post (razem 2):
Elvis7lec
Nie musisz lubić mnie czy tego samego co ja, ale jeśli szukasz przygody to wiedz, że to ona sama mnie znajduje więc możemy razem stawić jej czoła.

Jeżeli w 100% jesteś pewien, że nie ma mojej skrzynki, śmiało, reaktywuj.

triPPer
Rada Techniczna

Re: Osiągnięcie Archeo

Post autor: triPPer » poniedziałek 19 marca 2018, 22:15

Gdyby to była Sprawność Archeo to co innego,,, ale Osiągniecia ??? eee to ja się na to nie pisze :P

A tak serio, dzięki za posta. Ten pomysł się już pojawił i jest na naszej liście,
Obecnie jestem trochę przywalony robotą, ale po 15.04 powinienem troszkę swobodniej oddychać i wtedy obiecuję wrócić do tematu Sprawności. Postaram się, aby kilka pojawiło się tej wiosny,

Pozdrawiam
triPPer/Jacek
Łap chwile ...

parlando
Forumator

Re: Sprawność Archeo

Post autor: parlando » poniedziałek 19 marca 2018, 22:33

Pomysł mi się podoba. Byłaby to faktycznie szansa na powrót do keszerskiego obiegu zapomnianych skrzynek spoza kręgu geościeżek.
Choć to trochę smutne, że żeby zabawa wróciła do korzeni trzeba dać keszerom znaczek do profilu.

Jano
Wyjadacz

Post autor: Jano » wtorek 20 marca 2018, 07:41

Mnie również się ten pomysł podoba, zwłaszcza, że sam mam taką skrzynkę (Uroczysko Kudłacz). Ostatnie znalezienie 1276 dni temu (wrzesień 2014 roku). Być może nowa Sprawność zdopinguje kolegów do odwiedzenia takich zapomnianych skrzynek.
Pozdrawiam
Jano

Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » wtorek 20 marca 2018, 08:16

Czy ja dobrze rozumiem? Znajduję sobie JEDNĄ skrzynkę, która pewnie przepadła 10 lat temu, ale "wisi" ciągle w systemie. Jadę ją reaktywować, wpisuję znalezienie i... jestem na szczycie (w znaczeniu: mam najwyższą rangę), a nikt następny już tego zrobić nie może na tej skrzynce? Czy czegoś nie zrozumiałem?

Inna perspektywa: Zakładając, że jest 100 takich dawno nie znalezionych skrzynek w systemie (nie wiem ile jest - nie sprawdzałem). Zakładając, że jest grupa "łowców orderów", którym zależy na zdobywaniu sprawności i każdy z nich zdobędzie średnio zaledwie 4 takie skrzynki. Czyli... cała ta sprawność będzie dla max 25 osób w systemie?

Założenia sprawności - ciekawe, ale mam wrażenie, że będzie to sprawność do bardzo wąskiego grona ludzi, a to nie działa zbyt motywująco. Chyba, że czegoś nie zrozumiałem.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

sajmon
Wyjadacz

Post autor: sajmon » wtorek 20 marca 2018, 08:47

Koncepcja motywowania do szukania starych keszy jest imo słuszna. Tylko słusznie zauważył Deg - zakładając czas od ostatniego znalezienia jedno osoba eliminuje kesza z "orderu" dla innych.
Dlatego może iść w stronę wieku kesza? Tzn dać wagi - im starszy kesz w dniu logowania znalezienia, tym wyższa waga punktowa do sprawności? Z wagą milion dla OP0001 :)
Ewentualnie - jeśli dobrze rozumiem osiągnięcia jako "wyzwanie" - znajdź (np) 50 ze 100 najstarszych aktywnych keszy w serwisie.

parlando
Forumator

Post autor: parlando » wtorek 20 marca 2018, 09:26

deg pisze:
wtorek 20 marca 2018, 08:16
Czy ja dobrze rozumiem? Znajduję sobie JEDNĄ skrzynkę, która pewnie przepadła 10 lat temu, ale "wisi" ciągle w systemie. Jadę ją reaktywować, wpisuję znalezienie i... jestem na szczycie (w znaczeniu: mam najwyższą rangę), a nikt następny już tego zrobić nie może na tej skrzynce? Czy czegoś nie zrozumiałem?
ej... ja tam staram się doglądać swoje kesze! 53 już są pogrubione na liście, czyli nieznalezione przez przynajmniej pół roku (kilka kolejnych też zbliża się do tej granicy). Także to nie jest jakaś abstrakcja:)

Nie sądzę też, by pomysł jakoś szczególnie chwycił, ale zawsze jest jakaś szansa, że takie kesze nie zostaną pominięte przy okazji gonienia za geościeżkami. W ogóle trochę żal, jak czyta się logi, że skrzynka podjęta przy okazji geościeżki.

Wracając do tych skrzynek, które przepadły. Kurde, znowu się pytam gdzie jest właściciel, gdzie COG? Jak skrzynki nie ma to logujcie nieznalezienie, a nie robicie reaktywację, a opisu nie ma kto zaktualizować.

Mamy też skrzynki mobilne, które też z założenia przenosi się, więc jak już pojawi się na konkretnych kordach, to liczy się zasada "kto pierwszy, ten lepszy". Nikt następny (w teorii) nie znajdzie takiego kesza w tym miejscu.

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » wtorek 20 marca 2018, 12:03

@Parlando - w cytowanym tekście pisałem o przypadku, że zdobywam JEDNĄ skrzynkę (niekoniecznie etycznie) i mam za to najwyższe odznaczenie. Twój tekst do tego nie nawiązuje, choć oczywiście zgadzam się z Twoim postem.

A co do mobilniaków - nikt nie znajdzie w tym miejscu, ale za kilka dni - ma szansę znaleźć gdzie indziej. W przypadku tej sprawności - nie ma szans.

Żeby nie było - nie jestem przeciwnikiem takiej sprawności. Tylko zastanawiam się głośno nad wszystkimi jej konsekwencjami.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

parlando
Forumator

Post autor: parlando » wtorek 20 marca 2018, 13:28

deg pisze:
wtorek 20 marca 2018, 12:03
@Parlando - w cytowanym tekście pisałem o przypadku, że zdobywam JEDNĄ skrzynkę (niekoniecznie etycznie) i mam za to najwyższe odznaczenie. Twój tekst do tego nie nawiązuje, choć oczywiście zgadzam się z Twoim postem.
Bo w ostatecznym rozrachunku i tak liczy się +1 do znalezień (cel nadrzędny IMO), a nie do odznaka archeo:) Z resztą wagi nie musiałyby być jakoś strasznie zróżnicowane (żeby ktoś nie robił sobie z tego celu).

A co jeśli po taką skrzynkę wybierze się grupa?;P Casus podobny do pobierania certyfikatów, czy w ogóle xTF-ów (a przecież FTF-y są zliczane).

W sumie nie wiem, czy pomysł chwyci, czy będzie realizowany. Na dobrą sprawę większość keszuje na określonym obszarze (Mojej okolicy) i każda skrzynka jest zdobywa raczej bez wyjątków, zazwyczaj w krótkim czasie po założeniu. Możliwe, że takiego dawno nie zdobytego kesza będzie chciała specjalnie znaleźć garstka przyjezdnych użytkowników, pozostałe znalezienia "po czasie" będą zupełnie niezależne od sprawności (np. nowy użytkownik, albo osoba która po prostu nie selekcjonuje keszy).

Może po prostu zostawić te kesze "koneserom"?

Awatar użytkownika
Cezex
Nowy na forum

Post autor: Cezex » wtorek 20 marca 2018, 14:32

parlando pisze:
poniedziałek 19 marca 2018, 22:33
Pomysł mi się podoba. Byłaby to faktycznie szansa na powrót do keszerskiego obiegu zapomnianych skrzynek spoza kręgu geościeżek.
Choć to trochę smutne, że żeby zabawa wróciła do korzeni trzeba dać keszerom znaczek do profilu.
Jak dla mnie chodzi o to że ludzie po prostu nie wiedzą o takich skrzynkach. Ja planując trasę keszowania, wybieram temat, kesze jego dotyczące, a potem wszystkie skrzynki po drodze, a czasem 100m od ustalonej marszruty jest zapomniany kesz. Idea jest taka by dać ludziom iskrę do działania w tym kierunku. Dla mnie często taka skrzynka jest mało interesująca, bo to np Kapliczka i po prostu ją olewam nie wiedząc, że wisi nieznaleziona na mapie od 3 lat.
deg pisze:
wtorek 20 marca 2018, 08:16
Czy ja dobrze rozumiem? (...)
Nie. Jedna znaleziona skrzynka z listy archeo to 1 punkt. Inaczej ludzie by robili wały. Pozycja skrzynki na liście archeo zależałaby od jej okresu nie znalezienia, ale każda dawałaby 1 punkt tak samo jak w Tropicielach.

Mamy w serwisie łowców ftfów i nikt z tym nie ma problemów, że jest to bardzo wąska grupa ludzi. Zresztą patrząc po skrzynkach, które już dziś łapały by się na archeo to i tak dociera tam ta sama ekipa. Na Mazowszu to przeważnie Azymuty, Keram, Iwonia1999, p_nowik, Rocon, a inni to ludzie z przypadku, które akurat mają tu sprawę biznesową, polują na ftfa albo kończą ścieżkę.
ej... ja tam staram się doglądać swoje kesze!
Lwia część takich skrzynek jest właścicieli, którzy przestali się bawić w OC z rożnych względów, ale dalej uznają idee geocachingu więc nie zarchiwizowali swoich skrzynek i przeważnie dają pełne prawo do reaktywacji. W końcu po co poprawiać coś lub dublować co i tak jest ok.

Ja tam loguję dnfy i nie mam z tym problemu, a jak widzę 3 już zalogowane to staram się reaktywować. Niedługo taką akcję zrobię np w Ciechocinku do którego zostałem zmuszony jechać.

Kolejny znaczek do profilu to nie zachęta dla ludzi do szukania zapomnianych skrzynek tylko chęć nagrodzenia osób pochylających się nad dolą staruszków ;) Ci którzy ich szukali i tak będą to robić, a Ci którzy do tej pory latali tylko za ścieżkami i nowościami, może wspomogą tych pierwszych. Z mojego punktu widzenia obrazki w profilu to miły dodatek (może poza ekstremalnymi czy historycznymi ścieżkami :D ) i na pewno nowy nie spowoduje u mnie białej gorączki pod kątem starych skrzynek.

I tak jak pisałem. Jedna skrzynka, jeden punkt, bo inaczej zrobią się awantury i wałki. Może nie do końca to sprawiedliwe, ale w końcu liczy się przygoda i skrzynka ,a nieobrazek w profilu.
Nie musisz lubić mnie czy tego samego co ja, ale jeśli szukasz przygody to wiedz, że to ona sama mnie znajduje więc możemy razem stawić jej czoła.

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » wtorek 20 marca 2018, 17:33

Cezex pisze:
wtorek 20 marca 2018, 14:32
I tak jak pisałem. Jedna skrzynka, jeden punkt, bo inaczej zrobią się awantury i wałki. Może nie do końca to sprawiedliwe, ale w końcu liczy się przygoda i skrzynka ,a nieobrazek w profilu.
Dziękuję Ci za odpowiedź. Czyli ja źle zrozumiałem.
Taka idea - 1 pkt za 1 skrzynkę która np. przez rok nie miała znalezienia wydaje mi się być bardzo fajna. Załatwia kilka problemów naraz. Ja mam takie skrzynki, które przez rok-półtora nie mają znalezień, a są na tyle daleko ode mnie, że nie chce mi się po prostu pojechać i sprawdzić. I nie wiem, czy po prostu nikomu tam nie jest po drodze, czy ludzie nie logują DNFów. Gdyby ktoś miał motywację pojechać po taką skrzynkę - miałbym feedback - albo skrzynka jest i ma się dobrze, albo ktoś by ją reaktywował, albo zgłosił DNFa. Jak dla mnie - wszystkie trzy możliwości są lepsze od półtora roku bez zdobycia.
Obrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Post autor: ronja » wtorek 20 marca 2018, 18:26

Jaki kesz jest już wykopaliskiem ? Ten z 2007 roku, czy ten z 2015, przez ostatnie dwa lata bez poszukiwań ? Wydaje mi się, że nie będzie możliwości zrealizowania pomysłu w sposób jednobrzmiący dla wszystkich. Czy np. skrzynki Olgierda łapią się na sprawność (możliwe, że jeszcze da się niektóre odszukać, mimo upływu lat) ? Jak się mają do mojego kesza, którego nikt od trzech lat nie szukał ? Różne rangi, różne metody zaliczania, za dużo zmiennych, które by usatysfakcjonowały userów, fascynujących się sprawnościami. Może zamiast tego zrobić "odgórnie" (czyli COG+RT) ścieżkę z ważnymi dla historii systemu skrzynkami (10 lat to sporo) i w ten sposób zachęcić ludzi do keszo-archeologii ?
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Cezex
Nowy na forum

Post autor: Cezex » wtorek 20 marca 2018, 19:33

ronja pisze:
wtorek 20 marca 2018, 18:26
Jaki kesz jest już wykopaliskiem ? Ten z 2007 roku, czy ten z 2015, przez ostatnie dwa lata bez poszukiwań ? Wydaje mi się, że nie będzie możliwości zrealizowania pomysłu w sposób jednobrzmiący dla wszystkich. Czy np. skrzynki Olgierda łapią się na sprawność (możliwe, że jeszcze da się niektóre odszukać, mimo upływu lat) ? Jak się mają do mojego kesza, którego nikt od trzech lat nie szukał ? Różne rangi, różne metody zaliczania, za dużo zmiennych, które by usatysfakcjonowały userów, fascynujących się sprawnościami. Może zamiast tego zrobić "odgórnie" (czyli COG+RT) ścieżkę z ważnymi dla historii systemu skrzynkami (10 lat to sporo) i w ten sposób zachęcić ludzi do keszo-archeologii ?
Kesz w centrum Warszawy mający wiele znalezień, rok w rok, to nie wykopalisko. Pojemniki, wpisy, same dzienniki i inne są na bieżąco serwisowane przez użytkowników więc z oryginału już niewiele pozostało. Za to kesze, np za Warszawą, Snuffera czy Drzazgi są niezmienione w swojej postaci od nowości lub pierwszej reaktywacji. W końcu ile osób napala się np na keszowanie w Nasielsku i okolicach. Ile osób wie, że w ogóle jest taka miejscowość jak Nasielsk xD Tam jest sporo keszy znalezionych dłużej niż rok temu, a szkoda bo niektóre miejsca są tam urokliwe, a same kesze mimo że z nowymi pojemnikami to już klasyka. Kesze z tego dziesięciolecia tez powoli stają się klasykami i myślę że warto dać im szanse dożycia sędziwego wieku poprzez właśnie tego typu statystykę.

Jeżeli Twojego kesza nikt nie szukał od trzech lat to też powinien być za tego punkt do sprawności.

Zmienna jest jedna. Ilość dni od ostatniego znalezienia powyżej np 700. Albo skrzynka się łapie w ten okres albo jeszcze nie. Punkt w sprawności zdobywasz za znalezienie takiej skrzynki.

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Post autor: ronja » wtorek 20 marca 2018, 19:53

Cezex pisze:
wtorek 20 marca 2018, 19:33
...
Chyba, mimo wszystko, nadal będzie trudno zrealizować Twój pomysł. Może jednak przesunąć go do "Wyzwań", jako to jedyne, jubileuszowe, do zrealizowania w ciągu np. pięciu lat ? (Potem powstanie następny challenge). A może jednak GŚ z delikatnym przymrużeniem oka (jak wrocławskie "Boobsy"), machająca ręką do dawnych keszerów, przypominająca że nikt o nich nie zapomniał ? Ciekawe, w którym kierunku to pójdzie ?
Obrazek Obrazek

robcon
Nowy na forum

Post autor: robcon » czwartek 22 marca 2018, 13:58

ODPOWIEDZ