Archiwizacje skrzynek - konieczne regulacje

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Wołki.Lca
Wyjadacz

Re: Archiwizacje skrzynek - konieczne regulacje

Post autor: Wołki.Lca » piątek 10 listopada 2017, 09:24

krcr pisze:
Wołki.Lca pisze: Pielgrzym?
Przepraszam - misjonarz *
No to faktycznie mała różnica :lol:
A Ty jesteś w COGu? Czytasz w ogóle maile? Dlaczego się mnie o to publicznie pytasz, skoro powinieneś to wiedzieć.

Awatar użytkownika
PrincePolo
Stały bywalec
Podziękował: 22 razy
Otrzymane podziękowania: 25 razy

Post autor: PrincePolo » piątek 10 listopada 2017, 09:37

W myśl zasady: nie znam się, to się wypowiem. ;)

Wydaje mi się, że Założyciel powinien mieć prawo postąpić ze swymi skrzynkami tak, jak uważa. Jeśli więc masowo postanawia usunąć te skrzynki z bazy OC, to nikt nie powinien w to ingerować. Nie wydaje mi się też, by zasadne było przejmowanie skrzynek bez zgody Założyciela. OC przeżyło już masowe usuwanie skrzynek Wiktora K., przeżyje pewnie również brak skrzynek Wołka, choć oczywiście szkoda i jednych i drugich.
Jeśli warto pomyśleć o jakimś wyjątku, to może tylko takim, gdy skrzynka usera należy do geościeżki, której mentorem jest ktoś inny. Taka sytuacja może powodować poważne komplikacje z podejmowaniem takiego zdekompletowanego projektu lub wręcz zagrozić jego istnieniu. Być może należałoby rozważyć zmianę regulaminu, która spowodowałaby, że każdy user wyrażając zgodę na dołączenie swego kesza do czyjejś geościeżki, jednocześnie ceduje prawa autorskie do kesza np. na mentora geościeżki? Nie wiem, czy to rozwiązanie jest zgodne z prawem, ale na mój chłopski rozum taki zapis mógłby być pomocny w pewnych przypadkach.

A tak na marginesie: szkoda Wołku, czym innym te gów......ze i jakieś nie do końca dla mnie jasne konflikty personalne, a czym innym marnowanie Twego dorobku na OC. Powodzenia.
Ostatnio zmieniony piątek 10 listopada 2017, 09:38 przez PrincePolo, łącznie zmieniany 1 raz.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi PrincePolo za post:
Wołki.Lca
Obrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
krcr
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: krcr » piątek 10 listopada 2017, 09:37

Wołki.Lca pisze: No to faktycznie mała różnica :lol:
A Ty jesteś w COGu? Czytasz w ogóle maile? Dlaczego się mnie o to publicznie pytasz, skoro powinieneś to wiedzieć.
Niestety nie wiem. Napiszesz nam dlaczego to zrobiłeś?

ps: publicznie, prywatnie... Co za różnica dla Ciebie skoro i tak upubliczniasz korespondencję?
Niepraktykujący abstynent
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Wołki.Lca
Wyjadacz

Post autor: Wołki.Lca » piątek 10 listopada 2017, 09:48

Niestety to nie mój problem, że nie ogarniasz COGowych spraw. Zróbcie sobie śledztwo.
... i tak sporo podpowiedziałem ;)

kojoty
Rada Techniczna

Post autor: kojoty » piątek 10 listopada 2017, 10:09

Wołki.Lca pisze:
krcr pisze:
Wołki.Lca pisze:Szanujcie ludzi. Nie wywołujcie konfliktów. Nie pomawiajcie publicznie użytkowników ... a skrzynki przestaną znikać z OC
Przecież to jest proste jak drut.
A dlaczego usunales (zarchiwizowales) na koniec kesze usera Pielgrzym?
Pielgrzym?
krcr/wołek - w kontekście pielgrzyma - idźcie proszę na inny wątek - to znów jakaś osobista wycieczka - rozmawiajmy o ideach a nie o tym kto co zrobił, kiedy i po co.

Awatar użytkownika
karwdo
Wyjadacz

Post autor: karwdo » piątek 10 listopada 2017, 10:10

parlando pisze: A jeśli skrzynka ma status "gotowa do szukania", to środowisko nie jest zaśmiecone? Co z nieszczęsnymi keszami dwusystemowymi?

- skrzynki są własnością społeczności i mają jedynie swoich opiekunów.

Czyli jak opiekunowi coś odwali, to będzie za to odpowiadała społeczność?
Podaj proszę ten punkt regulaminu. Chodzi może o ten punkt?
Zespół OC ma również prawo zmienić współrzędne Skrzynki, jej atrybuty lub wprowadzić uzupełnienie opisu Skrzynki w przeznaczonym do tego specjalnym polu na stronie Skrzynki w Serwisie.
1. Skrzynka jest w serwisie i można ją zdobywać, nie jest więc śmieciem, a częścią gry. Gdy nie jest dostępna - to zwykłe pudełko w terenie
2. Nie wiem co masz na myśli pisząc "odwali". Zakładasz kesza a jeśli nie jest on zgodny z regulaminem - mamy normalny tryb zgłoszenia.
3. Ja znam uprawnienia COG. Czemu COG może zmienić kordy istniejącego kesza na wniosek osoby trzeciej (bo zrobił reaktywację), a już odarchiwizować kesza nie może?

Może więc zamiast kombinować z opiekunami - zrobić zapis, że kesz zarchiwizowany nie ma właściciela - chcesz zgłaszasz i przejmujesz! To chyba najlepsze rozwiązanie?

Parlando szukam rozwiązania, a nie powodów do sporu:)
Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek

parlando
Forumator

Post autor: parlando » piątek 10 listopada 2017, 10:34

karwdo pisze:parlando szukam rozwiązania, a nie powodów do sporu:)
Nie należy się obawiać sporów! Dopóki trwa dyskusja merytoryczna wszystko jest OK. Myślę nawet, że się nie sprzeczamy:) Akurat jest czas, że pojawiają się pomysły na zmianę, więc można wypracować jakieś stanowisko. Także wskazane są opinie przedstawiające problem ze wszelkich perspektyw.
karwdo pisze:1. Skrzynka jest w serwisie i można ją zdobywać, nie jest więc śmieciem, a częścią gry. Gdy nie jest dostępna - to zwykłe pudełko w terenie
Tylko dla nas, natomiast dla mugoli to bez znaczenia, czy skrzynka jest aktywna, czy nie.
karwdo pisze:Nie wiem co masz na myśli pisząc "odwali".
Nietrudno sobie wyobrazić, że zaszkodzić można całej zabawie zanim ktokolwiek zdąży zareagować.
karwdo pisze:Czemu COG może zmienić kordy istniejącego kesza na wniosek osoby trzeciej (bo zrobił reaktywację), a już odarchiwizować kesza nie może?
Dobre pytanie, ale źle zestawione. To różne tematy słabo skorelowane. Wg mnie COG może zmienić kordy, parametry i opis kesza i bez wniosku osoby trzeciej (cytowałem Regulamin wyżej).
Druga kwestia też jest ciekawa. Wiki nie wspomina o tym, kto może wystąpić o odarchiwizowanie https://wiki.opencaching.pl/index.php/A ... a_skrzynki
Ciekawy jest też fragment w kontekście tematu tego wątku:
Ślad po skrzynce pozostaje zarchiwizowany w internetowej bazie skrzynek, w której była ona pierwotnie zarejestrowana.

kojoty
Rada Techniczna
Podziękował: 13 razy
Otrzymane podziękowania: 179 razy

Post autor: kojoty » piątek 10 listopada 2017, 10:44

karwdo pisze: Może więc zamiast kombinować z opiekunami - zrobić zapis, że kesz zarchiwizowany nie ma właściciela - chcesz zgłaszasz i przejmujesz! To chyba najlepsze rozwiązanie?
mnie się to podoba - dodałbym jeszcze, że taka procedura powinna zawierać jeszcze element "odpytania pierwotnego autora" i powinna odbywać się przy _braku sprzeciwu_ tegoż. To jak najbardziej służyło by zabawie - zwłaszcza w przypadku keszy należących do geościeżek.

Nie zmienia to faktu, że niezależnie od tego, uważam, że powinniśmy dążyć do jakiegoś rodzaju ochrony opisów przed zdewastowaniem, bo w/w pomysł jest dobry tylko idzie trochę "z boku" rozwiązując inny - też faktyczny problem.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi kojoty za post:
karwdo

Awatar użytkownika
karwdo
Wyjadacz

Post autor: karwdo » piątek 10 listopada 2017, 10:48

kojoty pisze: Nie zmienia to faktu, że niezależnie od tego, uważam, że powinniśmy dążyć do jakiegoś rodzaju ochrony opisów przed zdewastowaniem, bo w/w pomysł jest dobry tylko idzie trochę "z boku" rozwiązując inny - też faktyczny problem.
Bezwzględny brak możliwości archiwizacji przez założyciela - chcesz zarchiwizować - zgłoś do COG, tak jak ma to miejsce z odarchiwizowaniem.
Druga metoda równoległa - tak jak do tej pory, czyli: zgłoszenie przez innego użytkownika.
Wtedy będą archiwizowane, bez modyfikacji opisów.
Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek

areckis
Wyjadacz

Post autor: areckis » piątek 10 listopada 2017, 10:55

nieaktualne :?
Ostatnio zmieniony piątek 02 marca 2018, 11:56 przez areckis, łącznie zmieniany 1 raz.

kojoty
Rada Techniczna

Post autor: kojoty » piątek 10 listopada 2017, 11:06

areckis pisze:A może, po publikacji skrzynki obowiązywałby limit na edycję opisu kesza: XX znaków na X godzin - dla drobnych poprawek. Większe poprawki możliwe po odblokowaniu edycji przez COG.
moim zdaniem to wylanie dziecka z kąpielą - mnie się zdaje, że potrzeba "pozytywnej, dużej zmiany" pojawia się o wiele częściej niż chęć zdewastowania opisu i dla ochrony przed "rzadkim" zdewastowaniem będziemy utrudniać życie wszystkim - ja byłbym przeciw takim zmianom :)

Awatar użytkownika
deg
Forumator
Podziękował: 196 razy
Otrzymane podziękowania: 469 razy

Post autor: deg » piątek 10 listopada 2017, 11:08

Ej ludziska... zaraz tu jakiś socjalizm powstanie. Keszer nie może archiwizować własnych skrzynek, może edytować max X znaków w Y godzin... A my tu "open" w nazwie serwisu mamy.

Założyciel kesza wkłada swój czas, zaangażowanie, pracę, pieniądze w założenie skrzynki. Musi przygotować pojemnik, logbook, maskowanie, opis, znaleźć miejsce. To przecież jego "święta" decyzja co i kiedy zrobi z keszem. Kesz nie jest własnością społeczności tylko Założyciela. To do założyciela (i OC Team) potem mają pretensje np. Lasy Państwowe, to do Założyciela przyjdzie prokurator, jeśli nielegalnie wpitolił kesza w skrzynkę elektryczną pod napięciem. Nie do Społeczności! Nie wyręczajmy Założyciela w zarządzaniu własnym keszem i braniem odpowiedzialności za niego. Wyjątkiem oczywiście są i muszą być naruszenia prawa.

Jeśli Założyciel ma ochotę w jakikolwiek sposób wycofać kesza z zabawy - przecież ma do tego prawo. Może chce przerobić pojemniki na kesze wreszcie na zwykłe śniadaniówki? Czemu COG (lub ktokolwiek inny) miałby decydować, że nie może SWOICH śniadaniówek odzyskać?

W przypadku który obecnie ma miejsce przecież każdy może pozakładać nowe kesze w miejsce zarchiwizowanych! Co więcej - może nawet skopiować oryginalny opis (pod warunkiem właściwej atrybucji), ale co najważniejsze - musi ruszyć d*psko w teren i wrzucić tam swoją skrzynkę.

Co z dewastacją opisów? Odpowiedzią jest wersjonowanie. Fajnie ma to zrobione Allegro - kupujesz dzisiaj przedmiot X. Jutro strona sprzedażowa przedmiotu X się zmienia - zmieniają się właściwości i cena. Ty w korespondencji z Allegro masz linka do wersji strony, według której kupiłeś przedmiot X. Masz też informację w stylu "oglądasz wersję strony z dnia Y. Kliknij tutaj, aby zobaczyć aktualną wersję". W przypadku OC każdy mógłby zobaczyć realną wersję kesza, który zdobył, na kordach na których zdobywał skrzynkę. Gdyby opis został zdewastowany - zdobywcy nadal mogliby podglądać wersję skrzynki którą znaleźli (z możliwością zobaczenia aktualnej wersji), a nowe osoby - widziałyby aktualną wersję. I już - Założyciel mógłby robić ze skrzynką co mu się podoba, Zdobywcy wiedzieliby co zdobyli, a socjalizmu na OC byśmy nie mieli... :)
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi deg za post (razem 3):
rapotekrredanbrasia
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

rapotek
Stały bywalec

Post autor: rapotek » piątek 10 listopada 2017, 11:27

deg pisze:Założyciel kesza wkłada swój czas, zaangażowanie, pracę, pieniądze w założenie skrzynki. Musi przygotować pojemnik, logbook, maskowanie, opis, znaleźć miejsce. To przecież jego "święta" decyzja co i kiedy zrobi z keszem. Kesz nie jest własnością społeczności tylko Założyciela. To do założyciela (i OC Team) potem mają pretensje np. Lasy Państwowe, to do Założyciela przyjdzie prokurator, jeśli nielegalnie wpitolił kesza w skrzynkę elektryczną pod napięciem. Nie do Społeczności! Nie wyręczajmy Założyciela w zarządzaniu własnym keszem i braniem odpowiedzialności za niego. Wyjątkiem oczywiście są i muszą być naruszenia prawa.

Jeśli Założyciel ma ochotę w jakikolwiek sposób wycofać kesza z zabawy - przecież ma do tego prawo. Może chce przerobić pojemniki na kesze wreszcie na zwykłe śniadaniówki? Czemu COG (lub ktokolwiek inny) miałby decydować, że nie może SWOICH śniadaniówek odzyskać?

W przypadku który obecnie ma miejsce przecież każdy może pozakładać nowe kesze w miejsce zarchiwizowanych! Co więcej - może nawet skopiować oryginalny opis (pod warunkiem właściwej atrybucji), ale co najważniejsze - musi ruszyć d*psko w teren i wrzucić tam swoją skrzynkę.
Popieram w 100% :)
deg pisze:Co z dewastacją opisów? Odpowiedzią jest wersjonowanie. Fajnie ma to zrobione Allegro - kupujesz dzisiaj przedmiot X. Jutro strona sprzedażowa przedmiotu X się zmienia - zmieniają się właściwości i cena. Ty w korespondencji z Allegro masz linka do wersji strony, według której kupiłeś przedmiot X. Masz też informację w stylu "oglądasz wersję strony z dnia Y. Kliknij tutaj, aby zobaczyć aktualną wersję". W przypadku OC każdy mógłby zobaczyć realną wersję kesza, który zdobył, na kordach na których zdobywał skrzynkę. Gdyby opis został zdewastowany - zdobywcy nadal mogliby podglądać wersję skrzynki którą znaleźli (z możliwością zobaczenia aktualnej wersji), a nowe osoby - widziałyby aktualną wersję. I już - Założyciel mógłby robić ze skrzynką co mu się podoba, Zdobywcy wiedzieliby co zdobyli, a socjalizmu na OC byśmy nie mieli... :)
Pytanie: czy w aktualnej wersji mamy mechanizm pozwalający oszacować ile takich wersji np. w ciągu miesiąca by powstawało? Oby się nagle nie okazało, że wprowadzamy wersjonowanie i miejsce na dysku nam się kończy.

A tak ogólnie odnosząc się do całości dyskusji: mam wrażenie, że część dyskutantów chce "wiecznych" skrzynek, tzn. takich, których nawet sam założyciel chętnie by się pozbył, ale nie może bo skrzynka żyje już poza jego kontrolą. Dlaczego sztucznie ograniczać miejsce dostępne do robienia nowych, być może lepszych skrzynek?
Jedynym problem może być kasowanie logów "na złość", to chyba jednak da się rozwiązać niezależnie od omawianej kwestii samych skrzynek.

parlando
Forumator

Post autor: parlando » piątek 10 listopada 2017, 11:31

deg pisze:Odpowiedzią jest wersjonowanie.
Jeżeli dałoby się to ogarnąć tak, że użytkownik widzi mapę znalezień tak, jak to miało przed zniszczeniem, to OK:) Każdy byłby chyba zadowolony.
Wydaje mi się tylko, że to dość trudne do wdrożenie (to wersjonowanie):) Mnóstwo pracy, by przeciwdziałać w sumie sporadycznym przypadkom.

kojoty
Rada Techniczna

Post autor: kojoty » piątek 10 listopada 2017, 11:47

deg pisze:Ej ludziska... zaraz tu jakiś socjalizm powstanie. Keszer nie może archiwizować własnych skrzynek, może edytować max X znaków w Y godzin... A my tu "open" w nazwie serwisu mamy.
Nie przesadzajmy z tą ideologią. Socjalizm to pojęcie które odnosi się do organizacji PAŃSTWA - ja to w domu mam nie tylko socjalizm ale KOMUNIZM na przykład - każdemu wg potrzeba, centralne sterowanie, "udomowione" środki produkcji i jednopartyjna klasa panująca w składzie: mama i tata - i taki KOMUNIZM bardzo mi odpowiada - choć nie jestem komunistą, a nawet za lewicowca się nie uważam.

Nie można mówić o socjalizmie w kontekście keszy bo to pojęcie NIEADEKWATNE! :)
deg pisze:Założyciel kesza wkłada swój czas, zaangażowanie, pracę, pieniądze w założenie skrzynki. Musi przygotować pojemnik, logbook, maskowanie, opis, znaleźć miejsce. To przecież jego "święta" decyzja co i kiedy zrobi z keszem. Kesz nie jest własnością społeczności tylko Założyciela. To do założyciela (i OC Team) potem mają pretensje np. Lasy Państwowe, to do Założyciela przyjdzie prokurator, jeśli nielegalnie wpitolił kesza w skrzynkę elektryczną pod napięciem. Nie do Społeczności! Nie wyręczajmy Założyciela w zarządzaniu własnym keszem i braniem odpowiedzialności za niego. Wyjątkiem oczywiście są i muszą być naruszenia prawa.

TAK - do swojego fizycznego majątku ma święte prawo i chyba nikt nie mówi o odbieraniu mu tu czegoś na siłę.
deg pisze:Co z dewastacją opisów? Odpowiedzią jest wersjonowanie.
Ja tam też nie jestem taki pewien tego wersjonowania - dlaczego:
A/ to technicznie komplikuje system - zyski mamy względnie niewielkie (bo można sobie podpatrzeć historię zmiany opisów kesza) a koszt (implementacja, utrzymanie, skomplikowanie (i tak skomplikowanego) interfejsu
B/ wygenerowanie nowych problemów typu: a czy COG będzie mógł zablokować/ukryć "niektóre" wersje opisu - np. zawierające bluzgi?

ODPOWIEDZ