Archiwizacje skrzynek - konieczne regulacje

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

kociewie
Bywalec

Re: Archiwizacje skrzynek - konieczne regulacje

Post autor: kociewie » czwartek 09 listopada 2017, 21:04

A jak mam takie spojrzenie (abstrahując od wszelkich licencji i interpretacji prawa, takie... hmmm zdroworozsądkowe po mojemu):
- każdy ma prawo zarchiwizować kesza i nikomu nic do tego
- w systemie powinien pozostać OP (z automatu - gdy nazwa zostanie skasowana) - choćby dla osób, które go znalazły
- miejscówka jest wolna
ale...
- w przypadku geościeżek tworzonych przez wiele osób to niefajna sytuacja... tu nie mam pomysłu, "gdyż ponieważ" można uwalić cały projekt... Tu nie mam pomysła...
Pozdrawiam
Maciej /kociewie/

parlando
Forumator
Podziękował: 335 razy
Otrzymane podziękowania: 179 razy

Post autor: parlando » czwartek 09 listopada 2017, 21:08

art_noise pisze:Dla mnie niewątpliwym faux pas byłoby jeśli założyciel archiwizuje skrzynki i kasuje logi.
IMO nie w porządku wobec dotychczasowych znalazców jest także kasowanie nazwy, treści i zmiana kordów.
Choćby taka prozaiczna rzecz jak kordy już wpływa na jakieś statystyki, czy medale, zaburza też mapę znalezionych skrzynek. Nie wspominając o odwołaniu do przeszłości (pamięci, przeżyć, przygód) - ale tu już nieraz jest wina logujących, że logują anachronicznie, piszą zdawkowo, albo na zasadzie ctrl+c -> ctrl+v.
W każdym razie jest problem ze zlokalizowaniem w miejscu i czasie danej skrzynki. Myślę, że to ważne dla osób, dla których liczy się coś więcej niż +1 do statystyk.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi parlando za post:
JAsiek.

Awatar użytkownika
art_noise
Forumator

Post autor: art_noise » czwartek 09 listopada 2017, 21:33

parlando pisze:
art_noise pisze:Dla mnie niewątpliwym faux pas byłoby jeśli założyciel archiwizuje skrzynki i kasuje logi.
IMO nie w porządku wobec dotychczasowych znalazców jest także kasowanie nazwy, treści i zmiana kordów.
Choćby taka prozaiczna rzecz jak kordy już wpływa na jakieś statystyki, czy medale, zaburza też mapę znalezionych skrzynek. Nie wspominając o odwołaniu do przeszłości (pamięci, przeżyć, przygód) - ale tu już nieraz jest wina logujących, że logują anachronicznie, piszą zdawkowo, albo na zasadzie ctrl+c -> ctrl+v.
W każdym razie jest problem ze zlokalizowaniem w miejscu i czasie danej skrzynki. Myślę, że to ważne dla osób, dla których liczy się coś więcej niż +1 do statystyk.
Od zawsze pisałem barwne logi - nawet jeden był zgłoszony przez Strykera (chyba - sorry jak coś przeinaczyłem) do logu roku. Ale przyznam się że nie wracam do nich i jakoś nie zmartwiłoby mnie nawet jakbym wrócił do logu sprzed paru lat a tam opisu skrzynki brak. Historykiem nie jestem.
Więc zmiana opisu mnie nie martwi. Natomiast kasowanie logów - już tak.
Co do zmiany opisów - zamiast zmieniać na puste można przecież tam cokolwiek wkleić. Zorientujesz się po paru latach od zalogowania tego kesza że opis został zmieniony?

EDIT
O już znałazłem ten wpis swój. Kesz:
https://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=14773
wpis z 2012-06-04
Tyle tylko że film już z tego wpisu się wykrzaczył. Aktualny link do filmu:
https://www.youtube.com/watch?v=qE44MVA79-A

Fajnie w tym 2012 roku było... Działo się :)

EDIT2
Sorry bo zapomniałem. Jeden z moich logów na linii oderstellung był zgłoszony do COG przez Ronję. Wg mnie mój log był zabawny ale Ronja go zgłosił jako niezgodny z czymśtam i podpadający podcośtam. Nie wiem który to był log ale musiał być na tyle ciekawy że został zgłoszony do COG :)
Ostatnio zmieniony czwartek 09 listopada 2017, 21:54 przez art_noise, łącznie zmieniany 1 raz.
http://www.youtube.com/watch?v=UymAoyAT_bI

Serce zostało na OC. Rozum przeszedł na GC.

Obrazek Obrazek

parlando
Forumator

Post autor: parlando » czwartek 09 listopada 2017, 21:48

W sumie może racja. Co za różnica, czy skrzynka była w Tatrach, czy nad Bałtykiem?
Jeśli zauważyłbym, że zniszczone zostały opis i parametry, to chyba zmieniłbym swój log na pusty. Najlepiej to skasować i zalogować jeszcze raz z najniższą oceną, bo przecież nie wiadomo co to była za skrzynka. Rekomendację, jeśli była - zabrałbym.

Awatar użytkownika
art_noise
Forumator

Post autor: art_noise » czwartek 09 listopada 2017, 21:56

parlando pisze:W sumie może racja. Co za różnica, czy skrzynka była w Tatrach, czy nad Bałtykiem?
Jeśli zauważyłbym, że zniszczone zostały opis i parametry, to chyba zmieniłbym swój log na pusty. Najlepiej to skasować i zalogować jeszcze raz z najniższą oceną, bo przecież nie wiadomo co to była za skrzynka. Rekomendację, jeśli była - zabrałbym.
Masz do tego pełne prawo :) Ale tak z ciekawości bo ja już się "pochwaliłem" - jaki najciekawszy log zapodałeś?
http://www.youtube.com/watch?v=UymAoyAT_bI

Serce zostało na OC. Rozum przeszedł na GC.

Obrazek Obrazek

parlando
Forumator
Podziękował: 335 razy
Otrzymane podziękowania: 179 razy

Post autor: parlando » czwartek 09 listopada 2017, 22:18

art_noise pisze:Ale tak z ciekawości bo ja już się "pochwaliłem" - jaki najciekawszy log zapodałeś?
Nie chcę zmieniać tematu:) Ale pomysł fajny. Załóż oddzielny wątek, będzie odmiana od ostatnich wydarzeń.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi parlando za post:
rapotek

Awatar użytkownika
karwdo
Wyjadacz

Post autor: karwdo » piątek 10 listopada 2017, 08:18

1. Archiwizacja skrzynek bez usunięcia pudełek z terenu= natychmiastowy stały ban.
Dlaczego? Użytkownik zwyczajnie zaśmieca środowisko!
To rzecz jasna szybkie rozwiązanie doraźne.

2. Kiedyś podczas rozpatrywania zgłoszenia w COG rzuciłem pomysł likwidacji określenia "WŁAŚCICIEL", na rzecz określenia OPIEKUN skrzynki.
Jak miałoby to działać?

Osoba tworząca skrzynkę, tworzy ją na rzecz społeczności i dla niej, w sytuacji gdy przestaje się bawić skrzynka trafia drogą formalną (zgłoszenie, lub wola aktualnego opiekuna) do COG, ten zmienia jej status na... (np. Gotowa do adopcji). Jeśli w ciągu np. pół roku, ktoś się zgłosi przejmuje jako opiekun skrzynkę, jeśli nie idzie do piachu.

Reasumując :
- skrzynki są własnością społeczności i mają jedynie swoich opiekunów.
- nikt prócz COG nie ma możliwości archiwizować skrzynek
- zakładając skrzynkę wyrażamy na to zgodę.

Skąd ten pomysł?

Podczas pracy w COG miałem zgłoszenie osoby X, dotyczące zmian koordynantów kesza osoby Y, z którą nie ma kontaktu. W moim odczuciu, w świetle aktualnych uregulowań, nikt nie ma prawa w nic ingerować, bo to zwyczajnie może być działanie wbrew woli założyciela. Kordy zostały ostatecznie zmienione przez innego członka COG, niemniej jednak w mojej opinii to działania niezgodne z regulaminem.
Wprowadzenie takiej regulacji (taka mała komuna, gdzie wszystko wspólne) skasowało by takie zachowania jak ostatnio, czy takie niejasności jak w sytuacji opisanej wyżej.

Pomysł dość rewolucyjny i nie do końca mam pomysł np na już istniejące skrzynki?

Wysłane z mojego MI MAX przy użyciu Tapatalka
Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Wołki.Lca
Wyjadacz

Post autor: Wołki.Lca » piątek 10 listopada 2017, 08:40

karwdo pisze:1. Archiwizacja skrzynek bez usunięcia pudełek z terenu= natychmiastowy stały ban.
To rzecz jasna szybkie rozwiązanie doraźne.
:lol:
A znasz taką stronę jak http://www.geocaching.com? Świat na OC się nie kończy.

parlando
Forumator

Post autor: parlando » piątek 10 listopada 2017, 08:51

karwdo pisze:1. Archiwizacja skrzynek bez usunięcia pudełek z terenu= natychmiastowy stały ban.
A jeśli skrzynka ma status "gotowa do szukania", to środowisko nie jest zaśmiecone? Co z nieszczęsnymi keszami dwusystemowymi?
karwdo pisze: - skrzynki są własnością społeczności i mają jedynie swoich opiekunów.
Czyli jak opiekunowi coś odwali, to będzie za to odpowiadała społeczność?
karwdo pisze: Podczas pracy w COG miałem zgłoszenie osoby X, dotyczące zmian koordynantów kesza osoby Y, z którą nie ma kontaktu. W moim odczuciu, w świetle aktualnych uregulowań, nikt nie ma prawa w nic ingerować, bo to zwyczajnie może być działanie wbrew woli założyciela. Kordy zostały ostatecznie zmienione przez innego członka COG, niemniej jednak w mojej opinii to działania niezgodne z regulaminem.
Podaj proszę ten punkt regulaminu. Chodzi może o ten punkt?
Zespół OC ma również prawo zmienić współrzędne Skrzynki, jej atrybuty lub wprowadzić uzupełnienie opisu Skrzynki w przeznaczonym do tego specjalnym polu na stronie Skrzynki w Serwisie.

rapotek
Stały bywalec
Podziękował: 110 razy
Otrzymane podziękowania: 76 razy

Post autor: rapotek » piątek 10 listopada 2017, 08:53

parlando pisze:Nie chcę zmieniać tematu:) Ale pomysł fajny. Załóż oddzielny wątek, będzie odmiana od ostatnich wydarzeń.
Tu by się nawet przydał nieustający konkurs, a nie tylko oddzielny wątek. Tylko nie na zasadzie chwalpostów, a z możliwością zgłaszania np. najlepszych logów znalazców swoich keszy. :)

Wypadałoby się wypowiedzieć również w temacie tego wątku, jak już piszę posta, ale tutaj mój pogląd jest dość treściwy. Kesz fizycznie jest własnością jego twórcy, dopóki jawnie nie przekaże pojemnika, logbooka, maskowania itd. komu innemu - wtedy obdarowana osoba może z tym robić co chce. Natomiast dopóki regulamin obarcza użytkownika całkowitą odpowiedzialnością za opis skrzynki, oznaczenie współrzędnych, lokalizacje itp., COG czy kto inny nie ma prawa ingerować w jego treść, może co najwyżej decydować o tym czy udostępniać taki opis innym użytkownikom systemu.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi rapotek za post:
rredan

Awatar użytkownika
Wołki.Lca
Wyjadacz

Post autor: Wołki.Lca » piątek 10 listopada 2017, 08:56

Szanujcie ludzi. Nie wywołujcie konfliktów. Nie pomawiajcie publicznie użytkowników ... a skrzynki przestaną znikać z OC
Przecież to jest proste jak drut.

Awatar użytkownika
krcr
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: krcr » piątek 10 listopada 2017, 09:01

Wołki.Lca pisze:Szanujcie ludzi. Nie wywołujcie konfliktów. Nie pomawiajcie publicznie użytkowników ... a skrzynki przestaną znikać z OC
A dlaczego usunales (zarchiwizowales) na koniec kesze usera Pielgrzym?
Niepraktykujący abstynent
Obrazek Obrazek

parlando
Forumator

Post autor: parlando » piątek 10 listopada 2017, 09:01

Może zmienić zasady archiwizacji? Mutując pomysł kojoty: archiwizacja by się odbywała na zasadzie przekazania kesza do adopcji użytkownikowi SYSTEM? SYSTEM mógłby przywrócić opis i współrzędne. Prz adopcji jest take informacja o Założycielu (ale jeżeli dobrze pamiętam, to nie jest to tożsame z ostatnim właścicielem).

Awatar użytkownika
Wołki.Lca
Wyjadacz

Post autor: Wołki.Lca » piątek 10 listopada 2017, 09:06

krcr pisze:
Wołki.Lca pisze:Szanujcie ludzi. Nie wywołujcie konfliktów. Nie pomawiajcie publicznie użytkowników ... a skrzynki przestaną znikać z OC
A dlaczego usunales (zarchiwizowales) na koniec kesze usera Pielgrzym?
Pielgrzym?

Awatar użytkownika
krcr
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: krcr » piątek 10 listopada 2017, 09:16

Wołki.Lca pisze: Pielgrzym?
Przepraszam - misjonarz *
Niepraktykujący abstynent
Obrazek Obrazek

ODPOWIEDZ