Archiwizacje skrzynek - konieczne regulacje

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Kontakt:

Re: Archiwizacje skrzynek - konieczne regulacje

Post autor: Żywcu » czwartek 16 listopada 2017, 21:53

Smucą mnie akcje "impulsywnych działań międzysystemowych". Wydaje mi się, że chwila refleksji wszystkim zaangażowanym wyjdzie na dobre. Chyba warto się zastanowić, co jest istotą tej zabawy... . Ja już zredukowałam intensywność swoich keszerskich aktywności, ale w najbliższy poniedziałek ponownie będę w Legnicy i chętnie Krzyśkowi super miejscówkę na kesza przekażę :-)

Sykkel
Bywalec
Podziękował: 5 razy
Otrzymane podziękowania: 14 razy

Post autor: Sykkel » sobota 18 listopada 2017, 19:48

Trochę się zaniepokoiłem sytuacją, więc się wypowiem.

1. Uważam że problem całkiem fajnego kolegi z Legnicy, to jednak wciąż problem interpersonalny. Z kim? to już nie ogarniam, ale raczej z garstką , a nie z całym światem i całym OC. Skoro w tym konflikcie uczestniczycie to chyba trochę emocjonalnie pojmujecie problemy i przyczyny i skutki.

2. W mojej ocenie nie jest problemem, że jeden, 2, lub 10 osób swoje kesze pochowa, albo przeniesie do "wroga". Problem twki raczej w tym by te 99,9 % pozostałych było bezpieczne, by jeden szaleniec nie poniszczył wszystkiego, korzystając, że np. jedyny admin ogarniający temat zachoruje itp. Tym trzeba się bardziej zająć.

3. Zamiast martwić się punktem 2, pojawia się wątek, by ograniczać prawa własności użytkowników do ich własnych keszy. Przecież to użytkownik inwestuje w pudełko, on wymyśla miejsce, tytuł, on tworzy atrakcyjny lub kretyński opis. A tu się pojawiają głosy, by korzystając z okazji położyć łapę na tej robocie. Czy Wam nie wstyd? To trochę przypomina Koreę, (aby nie wspomnieć Bieruta i dziś ...) chociaż i oni jako tako szanowali prawa autorskie, mniej majątkowe ;_)))))

4. Jeśli faktycznie, proszę o sprostowanie lub dokładne wyjaśnienie, już teraz wpisy do logów, tudzież opisy keszy nie są własnością autora, tylko własnością serwisu i mają status jak w Wikipedii (CC z możliwością modyfikacji do upadłego), to mam i mamy poważny problem.
- Ja bym musiał od jutra wszystkie opisy pokasować. Ja nie mogę sobie pozwolić, by te treści były dowolnie modyfikowane, kopiowane i wrzucanie wszędzie. I nigdy się nie zrzekłem prawa do dysponowania takim opisem wyłącznie, choćby dlatego, że część opisów pochodzi z legalnych wydawnictw, a najwyraźniej już ten błąd popełniłem. I nie za bardzo chcę, by po zlikwidowaniu konta, ktoś nagle kopiował te opisy z podpisem: autor: "Konto zlikwidowane", bo tak będę się nazywał po wyrzuceniu z serwera.
- każdy chłystek będzie mógł całkiem legalnie zrobić OC2, i poumieszczać opisy wszystkich keszy w mieście na swojej stronie albo w gazecie Fakt. ;-) I co mu zrobicie? Dodam, że mógłby dołączyć po kilka co bardziej kwiecistych logów, zmodyfikowanych przez siebie. A co! :)

Coś tu ewidentnie nie gra. I chyba licencja powinna być ograniczona jednak. Nie tylko z powodu chęci do ograniczenia własności, ale i ze zwykłej obawy o ich rozpowszechnianie choćby na FB.

Miało być krótko - nie udało się. :))))
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Sykkel za post (razem 3):
art_noiselupirredan

Awatar użytkownika
Leśne oko
Stały bywalec

Post autor: Leśne oko » niedziela 19 listopada 2017, 08:14

Jeżeli w jakiejkolwiek grze nawet tej planszowej postawisz domek , przeszkodę lub jak u nas skrzynkę to jest to element gry i do tej gry należy . Natomiast nikt nie neguje autorstwa . Aby gra mogła odbywać się na jakimś poziomie to niestety nie zmieniajmy ją przez gracza . Uważam że należy to uregulować .
Nie rozdziobią nas kruki ni wrony ....

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: brasia » niedziela 19 listopada 2017, 12:11

Sykkel pisze:Trochę się zaniepokoiłem sytuacją, więc się wypowiem.
[...] Ja nie mogę sobie pozwolić, by te treści były dowolnie modyfikowane, kopiowane i wrzucanie wszędzie. I nigdy się nie zrzekłem prawa do dysponowania takim opisem wyłącznie, choćby dlatego, że część opisów pochodzi z legalnych wydawnictw, a najwyraźniej już ten błąd popełniłem. I nie za bardzo chcę, by po zlikwidowaniu konta, ktoś nagle kopiował te opisy z podpisem: autor: "Konto zlikwidowane", bo tak będę się nazywał po wyrzuceniu z serwera.
- każdy chłystek będzie mógł całkiem legalnie zrobić OC2, i poumieszczać opisy wszystkich keszy w mieście na swojej stronie albo w gazecie Fakt. ;-) I co mu zrobicie? Dodam, że mógłby dołączyć po kilka co bardziej kwiecistych logów, zmodyfikowanych przez siebie. A co! :)

Coś tu ewidentnie nie gra. I chyba licencja powinna być ograniczona jednak. Nie tylko z powodu chęci do ograniczenia własności, ale i ze zwykłej obawy o ich rozpowszechnianie choćby na FB.

Miało być krótko - nie udało się. :))))
Licencję możesz przeczytać tu:
https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/
Z licencji wynika, że każdy może stworzyć OC2 (źródła strony są otwarte) i skopiować opisy (licencja CC). Jeśli zmieni logi to musi podać co zmienił. Ale opisy i logi to nie wszystko i nie sądzę aby miało sens i jakiekolwiek powodzenie zrobienie takiej konkurencji.
Wydaje mi się (nie jestem prawnikiem, opieram się na tym co przeczytałem), że gdyby licencja nie umożliwiała kopiowania opisów to wszelkie twory jak: baza Filipsa, Locus, C:geo itd nie mogłyby funkcjonować.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

JAsiek.
Podziękował: 27 razy
Otrzymane podziękowania: 35 razy

Post autor: JAsiek. » niedziela 19 listopada 2017, 20:32

Nie wiem czemu licencja CC w naszym serwisie powoduje takie kontrowersje. Rzuca mi się w oczy taka oto moralność części użytkowników: jak Kali korzysta z OPEN to dobrze, jak Kalemu każą publikować OPEN to źle. Powiedzmy sobie szczerze - ta zabawa w dużej mierze oparta jest o dobrą wolę uczestników. Chodzi o to aby dać coś od siebie. Jedni zakładają wspaniałe kesze, inni piszą fantastyczne opisy, jeszcze inni logują to w poetycki sposób, kolejni organizują wspaniałe eventy a jeszcze ktoś inny pisze nieprzebrane ilości kodu, inny znów pilnuje aby serwer trybił. Każdy daje coś od siebie, i każdy powinien według mnie robić to pro publico bono. Ja bym sobie życzył aby nie trzeba było egzekwować praw użytkowników do korzystania ze wspólnego dobra naszego serwisu. Życzyłbym sobie, żeby każdy z pełną wyrozumiałością i zaangażowaniem współtworzył ten serwis bez żadnego "ale". Niech każdy da tyle na ile go stać. I niech to zostawi wszystkim uczestnikom już na zawsze w najlepszej formie, jaką wypracował.

Czy wyobrażacie sobie, że odchodząc z RT programista kasuje znaczną część napisanego przez siebie kodu naszego serwisu?

Albo, że ktoś poniszczył większość modyfikowanego przez siebie frontendu?

Czy wyobrażacie sobie, żeby rezygnując z COG ktoś usunął cała korespondencję i wszystkie dokumenty jakie tworzył lub współtworzył przez swoją kadencję?

Jeśli byłby to dla Was problem, to uświadomcie sobie, że odpowiednikiem tego jest niszczenie opisów do keszy, które ktoś zdobył, zalogował, pokochał. To niszczy ciągłość tej zabawy. To demotywuje do szukania kolejnych skrzynek, bo przecież kiedyś po nich może nie pozostać żaden ślad w serwisie poza niewiele mówiącym numerem OP. To nie pozwala naszemu serwisowy na rozwój. To jest problem.

I wcale nie jestem zwolennikiem jakiś dodatkowych regulacji. Ja bym skorzystał z tego, co w tym momencie może zrobić COG jako przedstawiciel całej społeczności. I nie robiłbym tego jakimś gwałtem. Ciągle wierzę, że kiedy emocje opadną to może wszystko wróci do normy. Ale gdyby miało nie wrócić to może warto ratować te nieszczęsne kesze?
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi JAsiek. za post (razem 3):
parlandokrystiantBar i Lepsza Połówka

Azymut
Bywalec
Podziękował: 22 razy
Otrzymane podziękowania: 64 razy

Post autor: Azymut » niedziela 19 listopada 2017, 21:41

Wołku,
Nie dotknęło mnie to osobiście, ale jeśli masz na to wpływ, czy mógłbyś przywrócić usunięte ikonki geościeżek? Ludzie, którzy zaliczali ścieżkowe kesze robili to także dla tych małych znaczków. Dawało im to radość i satysfakcję. Przez wyświetlanie na ich profilu, ikonki stanowiły dla nich obiekt wspomnień, historii ich keszowania i konkretnych przeżyć. Często były także powodem do dumy... Ci, którzy stracili te ikonki, pewnie w 99% nie brali udziału w konflikcie jaki miał miejsce. Dlaczego więc teraz jako bezstronne osoby, miałyby ponosić tego konfliktu konsekwencje?
Nie chcę odnosić się tu do samych klocków, a tylko i wyłącznie do ikon znikniętych geościeżek. Czy możesz je przywrócić? Proszę... :) To mały krok, a przyniesie wiele dobrego. :)
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Azymut za post (razem 2):
r00t7brasia

Sykkel
Bywalec

Post autor: Sykkel » sobota 25 listopada 2017, 22:14

Widzę, że chyba jednak post był za długi i kilka osób nie (chciało/ źle) zrozumiało.

Między różnymi licencjami CC także są zasadnicze różnice. Co innego prawo do kopiowania, korzystania z tych zasobów w ograniczony sposób a co innego prawo do korzystania bez żadnych ograniczeń. Co innego tworzyć kod, co można w wąskim gronie, które przyjmuje pewne zasady, a co innego narzucać kilku tysiącom obcych ludzi. Są elementy gry, który z natury rzeczy są publiczne i potem modyfikowane, jak nasza Wiki-instrukcja, kod, czy prawdziwa Wikipedia ale są elementy, które są od wszystkiego niezależne, tak jak logi i opisy kesza.

Prosty przykład, czy dopuszczacie, by właściciel kesza modyfikował logi? Jak kiedyś skasowałem log (z przyczyn zupełnie pozakeszerskich) to spotkałem się z wielką awanturą ;) I przywrócono go. Czyli traktujemy ten log, jako świętą własność, której nie można modyfikować. Tak samo nie bardzo sobie wyobrażam by jakiś moderator nagle modyfikował treść kesza. Chcielibyście, by po Waszej śmierci COG sobie nanosił poprawki wg własnych aktualnych poglądów?

Można oczywiście upierać się, że cokolwiek użytkownicy napiszą to już "nasze". A nasze to w końcu czyje? Nie przekonuje mnie trolololo, że to pro publico bono. Bo przez użytkowników będzie to odbierane, jakby to jednak była własność COGu. Oczywiście można żyć w przeświadczeniu, że gdyby nie COG i rząd to by zabawy nie było. Prawda. Ale gdyby nie było kilku tysięcy użyszkodników, to dla kogo ten rząd by pracował? :-)))))
Co innego dawać _coś od siebie_, a co innego brać _coś dla siebie_ i sobie to przywłaszczać.

PS. C:geo działa tez na GC, gdzie licencja inaczej jest sformułowna, więc argument odpada.

O tym, że prawo modyfikacji jest prawem niezdrowym niech posłuży przykład następujący:
JAsiek. pisze:Ja wiem do k... nędzy czemu licencja CC w naszym serwisie powoduje takie kontrowersje. Rzuca mi się na gąły taka oto moralność wszystkich użytkowników: jak COG korzysta z OPEN to dobrze, jak Sykkelowi każą publikować OPEN to źle. Powiedzmy sobie szczerze - ta zabawa w dużej mierze oparta jest o hipokryzję. Zmodyfikowano na podstawie licencji CC 3.0.5.1.2.3; 7 143, 21, 22, 25, 45 wyraz dopisał Sykkel a 12, 47,
i 99 żona jego.
Oczywiście to żart, tak nie uważam, ale może przykład zrozumiecie. :)

JAsiek.

Post autor: JAsiek. » niedziela 26 listopada 2017, 09:50

@Sykkel: Twój przykład jest ogromną manipulacją. Wciąż i wciąż zarzucacie mi, że mam ambicję modyfikować (czy też moderować) opisy keszy a ja NIGDY tego nie proponowałem. Uważam, że autor ma prawo usunąć ten opis jeśli tak sobie życzy. Jednocześnie uważam, że GOG ma prawo dodać "komentarz COG" lub "adnotację COG" i ma prawo w tych miejscach wpisać treść opisu skrzynki oczywiście z poszanowaniem autorstwa (w tym podaniem autora tekstu i nie modyfikowaniem go). Nie rozumiem w tym kontekście zarzutu o "przywłaszczanie" sobie czegokolwiek.

Sykkel
Bywalec

Post autor: Sykkel » niedziela 26 listopada 2017, 20:57

@JAśku Szanowny! Wcale nie piłem do Ciebie. To jest tylko zarzut do regulaminu! Odróżnij proszę.
Skoro uważasz, że nie wolno modifikować, no to czemu bronisz tego regulaminu?
Jak jest zły, to trzeba go poprawić, a nie bronić jak niepodległości. :)
A jak twierdzisz, że regulamin dobry, to nie pisz mi, że zmanipulowałem, bo zrobiłem to zgodnie z nim, no nie?
:-)

ODPOWIEDZ