Archiwizacje skrzynek - konieczne regulacje

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Karls
Forumator
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 34 razy

Re: Archiwizacje skrzynek - konieczne regulacje

Post autor: Karls »

deg pisze:Wyjaśnij mi proszę, czym różni się "system adopcji z archiwum" od założenia nowego kesza na podstawie poprzedniej wersji opisu kesza zdewastowanego?
Oj różnica jest zasadnicza - zachowana zostaje cała historia skrzynki, zawarta choćby w logu. Ktoś miał w 100% ukończoną geościeżkę i co, po takiej akcji z kasowaniem ma od nowa szukać tych samych skrzynek? A jeśli tak to czy to nie jest nabijanie logów, bo po raz kolejny znajduje fizycznie ten sam kesz? Obawiam się, że takie rozwiązanie to było by mnożenie bytów ponad miarę i komplikowani spraw statystyki i odznaczeń. Szukajmy prostych rozwiązań, które nie będą powodem nowych narzekań.
deg pisze: Co z przypadkiem, gdy oryginalny właściciel "zdewastowanego kesza" zdecydowałby się jednak go odarchiwizować (zakładając, że w tym czasie nikt nie zdążył założyć nowej skrzynki)? Przecież w sumie też ma do tego prawo. Znam użytkownika, który wielokrotnie archiwizował swoje skrzynki i niedługo później je odarchiwizowywał.
Mówimy o przypadkach gdy ktoś skończył z zabawą, więc zakładamy że takich powrotów nie będzie. Trzeba by jednak wprowadzić wprowadzić jakiś okres karencji, gdzie osoba mogła by jeszcze zmienić zdanie. Tak jak teraz po (jeśli dobrze pamiętam) 9 miesiącach w statusie "tymczasowo niedostępna" skrzynka ląduje w archiwum, tak można by dodać zasadę, że po kolejnych 9 miesiącach może być adoptowana w celu reaktywacji przez nowego właściciela. Z resztą zgodnie z twoją propozycją, jak by powstał zupełnie nowy (przynajmniej z punktu widzenia systemu) kesz, to też reaktywacja poprzedniego była by nie możliwa, więc w tej kwestii chyba nic się nie zmieni.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Podziękował;: 163 razy
Otrzymał podziękowań: 259 razy

Post autor: ronja »

Rozmowa schodzi na rozwiązania, które być może wejdą w przyszłości. Tymczasem potrzebujemy chyba czegoś uniwersalnego, co pozwoli w jakiś minimalny sposób rozwiązać kwestię impulsywnych archiwizacji (bo właściwie tylko o takich mówimy). Jeszcze raz więc wrócę do zaproponowanego wcześniej zapisu Karlsa:
7. Użytkownik archiwizujący skrzynkę zobowiązany jest pozostawić jej pełny opis w niezmienionej formie. Z obowiązku tego mogą być wyłączone sytuacje gdy archiwizacja podyktowana jest wyższą koniecznością - skrzynka narusza przepisy prawa, teren prywatny, działa destrukcyjnie na otoczenie. Decyzje w tej sprawie podejmuje Zespół OC.
uzupełnionego o moje:
Dopisałbym tylko, że zobowiązany jest usunąć fizycznie z terenu kesza i elementy z nim związane.
Myślę teraz, że nie ma co aż tak starać się o pozostawienie archiwizowanych keszy z ich opisami. Obecnie wychodzi, że bardzo nam zależy na utrwaleniu niezbyt chlubnych poczynań. Nie mam wiedzy, ale pewnie system tworzy jakiś backup, który można wykorzystać w sytuacjach skrajnych, gdy po archiwizacji zachodzi konieczność odpowiedzi np. na kwestie prawne, związane z pozostawieniem czegoś, co ma oznaczenia OC. Teraz to chyba jedyna opcja zabezpieczenia się.
Jak kogoś zmusić do rozwiązań polubownych (czytaj: zostawienia wszystkiego po staremu) ? W tej grze niestety rezygnujący ma przewagę. Nie chce rozmawiać, obrazi się, niszczy to, co go wiązało z Serwisem - trudno, do widzenia, baw się gdzie indziej. Luki w Geościeżkach, zmiany w poziomach znalezień w województwach i sprawnościach ? Trudno, przebolejemy, ale też zapamiętamy. Jedyne, co możemy zrobić, to jechać w te miejsca i zakładać własne kesze :)
Nie sądziłem, że będę chwalił gota100, ale gdy w jakiś sposób zawiesił swą aktywność, pozostawił w terenie skrzynki, po które ludzie chodzą i w jakiś sposób jeszcze dbają. Czyli można, ale już pisałem: kwestia stylu i smaku.
COG dostał w wątku wiele pomysłów. Jeśli ma chwilę (bo afera kwitowa pewnie zajmuje czas), niech spojrzy i oceni, czy jest szansa na rozwiązanie "na teraz".
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
deg
Rada Techniczna
Podziękował;: 227 razy
Otrzymał podziękowań: 515 razy

Post autor: deg »

Karls pisze:
deg pisze: Co z przypadkiem, gdy oryginalny właściciel "zdewastowanego kesza" zdecydowałby się jednak go odarchiwizować (zakładając, że w tym czasie nikt nie zdążył założyć nowej skrzynki)? Przecież w sumie też ma do tego prawo. Znam użytkownika, który wielokrotnie archiwizował swoje skrzynki i niedługo później je odarchiwizowywał.
Mówimy o przypadkach gdy ktoś skończył z zabawą, więc zakładamy że takich powrotów nie będzie. Trzeba by jednak wprowadzić wprowadzić jakiś okres karencji, gdzie osoba mogła by jeszcze zmienić zdanie. Tak jak teraz po (jeśli dobrze pamiętam) 9 miesiącach w statusie "tymczasowo niedostępna" skrzynka ląduje w archiwum, tak można by dodać zasadę, że po kolejnych 9 miesiącach może być adoptowana w celu reaktywacji przez nowego właściciela. Z resztą zgodnie z twoją propozycją, jak by powstał zupełnie nowy (przynajmniej z punktu widzenia systemu) kesz, to też reaktywacja poprzedniego była by nie możliwa, więc w tej kwestii chyba nic się nie zmieni.
Tak sobie myślę - uwzględniając "karencję" w sumie 12-to miesięczną, to "ponaprawiać" ścieżki dałoby się po roku. Tworząc nowe kesze - można to zrobić natychmiast. Oczywiście - jak piszesz - ze stratą dla historii kesza, koniecznością ponownego jego odwiedzenia. Ale z drugiej strony - przecież to byłby fizycznie inny kesz - inny pojemnik, inaczej maskowany, inaczej wykonany logbook - to może warto go ponownie odwiedzić? A dla wielbicieli statów - kolejne plusjedynki :D

PS: To jest trzecie odejście z OC Wołka. Znam kogoś, kto 4 razy archiwizował kesze i następnie je odzyskiwał :D

@ronja - opis kesza w rozumieniu prawa jest "dziełem". W rozumieniu licencji której używamy na OC - twórca dzieła może zrobić z nim wszystko - włącznie z jego zniszczeniem.
Zapis o zobowiązaniu do pozostawienia opisu (abstrahując do tego, że godzi w licencję) byłby łatwy do ominięcia - dzisiaj niszczę opisy skrzynek, jutro je archiwizuję... zgodnie z zapisami regulaminu - zostawiając niezmieniony opis.
Co do dołożeniu informacji o usunięciu pojemnika z terenu - jestem jak najbardziej za. Ale co ze skrzynkami znikającymi z OC, ale pozostawionymi na GC? A tak chyba jest w obecnym przypadku. I jak tego dopilnować? Użytkownik odchodzi z OC - jak zmotywować ("zmusić") go do posprzątania swoich skrzynek? Tak realnie ;)

Wiele było odejść z klasą. Etnamarsi zostawili wszystkie swoje skrzynki i po pojedynczym DNFie w ich logach - archiwizują skrzynkę. Taki proceder trwa już 3 lata i wciąż mają ponad 50 aktywnych skrzynek!
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek
Awatar użytkownika
ronja
Forumator

deg pisze:...Ale co ze skrzynkami znikającymi z OC, ale pozostawionymi na GC? A tak chyba jest w obecnym przypadku. I jak tego dopilnować? Użytkownik odchodzi z OC - jak zmotywować ("zmusić") go do posprzątania swoich skrzynek? Tak realnie ;)
Realnie możemy jedynie oczekiwać, że użytkownik usunie z tych keszy oznaczenia OC (także z logbooków). Jeżeli tego nie zrobi, pozostaje dla zdeterminowanych opcja powiadomienia odpowiedniego "rewiewióra" GC, że kesz nie trzyma formy regulaminowej. Tam raczej nie ma rozważań, czy jest właścicielem, czy nie. Nie chcesz grać wg. reguł - żegnaj. Są jeszcze inne możliwości, np. CITO w bunkrach i sprzątanie śmieci, zakładanie własnych keszy z wykorzystaniem zastanych, plus parę innych opcji. Dlatego też tak ważny jest styl rozstawania się. Jeśli "normalny", to i ludzie podejdą do tematu normalnie. Jeśli na zasadzie "mam wszystkich w ....", to i indywidualne zachowania mogą być różne. Systemowo nic nie zrobisz, poza natychmiastową blokadą konta i w ten sposób ocaleniem chociaż resztek.
deg pisze:...Wiele było odejść z klasą. Etnamarsi zostawili wszystkie swoje skrzynki i po pojedynczym DNFie w ich logach - archiwizują skrzynkę. Taki proceder trwa już 3 lata i wciąż mają ponad 50 aktywnych skrzynek!
Fakt.
Obrazek Obrazek
etnamars
Forumator
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 184 razy

Post autor: etnamars »

[...głos z zaświatów]
Poza tym, że kesze zostały, to nigdy nikomu kesza do adopcji nie odmówiliśmy, 28szt. znalazło nowych właścicieli, wystarczy(ło) się skontaktować

Wydaje się, że w całej tej sprawie regulacje są konieczne, gdy kesze są adoptowane i ich właściciel (w tym przypadku Wołek) nie jest autorem opisu. W tym przypadku:
https://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=3459
w ogóle jest to kesz poZYRowy, my nadaliśmy mu drugie życie. Kawał historii, reportaż z TVNem kręciliśmy w kwietniu 2013 w tym Panzerwerku.
Jak i pozostałe nasze, adoptowane przez Wołka na MRU stały się "klockami", a to kawał historii OC, wspomnień.

Przykro. Bardzo.
Za ten post autor etnamars otrzymał podziękowania (total 3):
r00t7Wołki.LcaMario&Monia
Awatar użytkownika
Wołki.Lca
Wyjadacz
Podziękował;: 119 razy
Otrzymał podziękowań: 73 razy

Post autor: Wołki.Lca »

etnamars pisze:[...głos z zaświatów]
Wydaje się, że w całej tej sprawie regulacje są konieczne, gdy kesze są adoptowane i ich właściciel (w tym przypadku Wołek) nie jest autorem opisu. W tym przypadku:
https://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=3459
w ogóle jest to kesz poZYRowy, my nadaliśmy mu drugie życie. Kawał historii, reportaż z TVNem kręciliśmy w kwietniu 2013 w tym Panzerwerku.
Jak i pozostałe nasze, adoptowane przez Wołka na MRU stały się "klockami", a to kawał historii OC, wspomnień.

Przykro. Bardzo.
Witam Was, nie sądziłem, że tak Wam zależy na tych keszykach. Mój błąd, powinienem był zapytać, przepraszam.
Tego już naprawiłem, a resztą zajmę się niebawem
Za ten post autor Wołki.Lca otrzymał podziękowania (total 4):
art_noiseRoDaJJkrystiantPawel brasia
Azymut
Stały bywalec
Podziękował;: 41 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Post autor: Azymut »

Na profilach kilku użytkowników, w miejscu wyświetlania zaliczonych geościeżek, zauważyłem puste pola - brak jest ikony zdobytej geościeżki. Nie wiem, czy ma to związek z klockami, ale jeśli tak, to może chociaż te ikony można ludziom przywrócić?
Za ten post autor Azymut otrzymał podziękowanie:
issoria
Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Tak, ma to związek z zamkniętymi przy ostatniej fali archiwizacji geościeżkami. Ikonki wsiąkły wszystkim, którzy mieli je zdobyte.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Podziękował;: 261 razy
Otrzymał podziękowań: 333 razy

Post autor: Pawel brasia »

Po prostu użytkownik usunął ikony geościeżek, wstawiając białe pole w zamian. Nieładnie :(
Zniknięta geościeżka pozostawia normalnie ikonkę.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Rob
Forumator
Podziękował;: 64 razy
Otrzymał podziękowań: 62 razy

Post autor: Rob »

A macie wy wszyscy niedobrzy! Niezła dziecinada.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Wołki.Lca
Wyjadacz
Podziękował;: 119 razy
Otrzymał podziękowań: 73 razy

Post autor: Wołki.Lca »

Rob pisze:A macie wy wszyscy niedobrzy! Niezła dziecinada.
Tylko tyle masz/macie do powiedzenia?
To wszystko?
Awatar użytkownika
Rob
Forumator
Podziękował;: 64 razy
Otrzymał podziękowań: 62 razy

Post autor: Rob »

A jak to nazwać? Mogę zrozumieć archiwizacje keszy. Masz do tego prawo, ale po co niszczyć historie tych keszy i geościeżek w systemie? Czemu to służy, że ludzie wogole nie związani z COG, RT i waszymi sporami mają burdel np. w ikonach zaliczonych geościeżek? Nie wystarczyła by archiwizacja z założeniem hasła?
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Podziękował;: 175 razy
Otrzymał podziękowań: 191 razy
Kontakt:

Post autor: Żywcu »

Smucą mnie akcje "impulsywnych działań międzysystemowych". Wydaje mi się, że chwila refleksji wszystkim zaangażowanym wyjdzie na dobre. Chyba warto się zastanowić, co jest istotą tej zabawy... . Ja już zredukowałam intensywność swoich keszerskich aktywności, ale w najbliższy poniedziałek ponownie będę w Legnicy i chętnie Krzyśkowi super miejscówkę na kesza przekażę :-)
Sykkel
Bywalec
Podziękował;: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy

Post autor: Sykkel »

Trochę się zaniepokoiłem sytuacją, więc się wypowiem.

1. Uważam że problem całkiem fajnego kolegi z Legnicy, to jednak wciąż problem interpersonalny. Z kim? to już nie ogarniam, ale raczej z garstką , a nie z całym światem i całym OC. Skoro w tym konflikcie uczestniczycie to chyba trochę emocjonalnie pojmujecie problemy i przyczyny i skutki.

2. W mojej ocenie nie jest problemem, że jeden, 2, lub 10 osób swoje kesze pochowa, albo przeniesie do "wroga". Problem twki raczej w tym by te 99,9 % pozostałych było bezpieczne, by jeden szaleniec nie poniszczył wszystkiego, korzystając, że np. jedyny admin ogarniający temat zachoruje itp. Tym trzeba się bardziej zająć.

3. Zamiast martwić się punktem 2, pojawia się wątek, by ograniczać prawa własności użytkowników do ich własnych keszy. Przecież to użytkownik inwestuje w pudełko, on wymyśla miejsce, tytuł, on tworzy atrakcyjny lub kretyński opis. A tu się pojawiają głosy, by korzystając z okazji położyć łapę na tej robocie. Czy Wam nie wstyd? To trochę przypomina Koreę, (aby nie wspomnieć Bieruta i dziś ...) chociaż i oni jako tako szanowali prawa autorskie, mniej majątkowe ;_)))))

4. Jeśli faktycznie, proszę o sprostowanie lub dokładne wyjaśnienie, już teraz wpisy do logów, tudzież opisy keszy nie są własnością autora, tylko własnością serwisu i mają status jak w Wikipedii (CC z możliwością modyfikacji do upadłego), to mam i mamy poważny problem.
- Ja bym musiał od jutra wszystkie opisy pokasować. Ja nie mogę sobie pozwolić, by te treści były dowolnie modyfikowane, kopiowane i wrzucanie wszędzie. I nigdy się nie zrzekłem prawa do dysponowania takim opisem wyłącznie, choćby dlatego, że część opisów pochodzi z legalnych wydawnictw, a najwyraźniej już ten błąd popełniłem. I nie za bardzo chcę, by po zlikwidowaniu konta, ktoś nagle kopiował te opisy z podpisem: autor: "Konto zlikwidowane", bo tak będę się nazywał po wyrzuceniu z serwera.
- każdy chłystek będzie mógł całkiem legalnie zrobić OC2, i poumieszczać opisy wszystkich keszy w mieście na swojej stronie albo w gazecie Fakt. ;-) I co mu zrobicie? Dodam, że mógłby dołączyć po kilka co bardziej kwiecistych logów, zmodyfikowanych przez siebie. A co! :)

Coś tu ewidentnie nie gra. I chyba licencja powinna być ograniczona jednak. Nie tylko z powodu chęci do ograniczenia własności, ale i ze zwykłej obawy o ich rozpowszechnianie choćby na FB.

Miało być krótko - nie udało się. :))))
Za ten post autor Sykkel otrzymał podziękowania (total 3):
art_noiselupirredan
Awatar użytkownika
Leśne oko
Stały bywalec
Podziękował;: 15 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy

Post autor: Leśne oko »

Jeżeli w jakiejkolwiek grze nawet tej planszowej postawisz domek , przeszkodę lub jak u nas skrzynkę to jest to element gry i do tej gry należy . Natomiast nikt nie neguje autorstwa . Aby gra mogła odbywać się na jakimś poziomie to niestety nie zmieniajmy ją przez gracza . Uważam że należy to uregulować .
Nie rozdziobią nas kruki ni wrony ....
ODPOWIEDZ