Archiwizacje skrzynek - konieczne regulacje

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Karls
Forumator
Otrzymane podziękowania: 32 razy

Archiwizacje skrzynek - konieczne regulacje

Post autor: Karls » czwartek 09 listopada 2017, 13:31

Witajcie,
Jak wiecie ostatnio środowisko Opencachingowe po raz kolejny musiało zmierzyć się z problemem, który można by nazwać elektronicznym niszczeniem skrzynek. Chodzi o sytuację gdy jeden z użytkowników postanawia zarchiwizować swoje skrzynki bo np. kończy z zabawą. Oczywiście ma do tego prawo i o ile zrobi to w sposób kulturalny to nikt nie może mieć do niego pretensji. Problemem jest jednak gdy zamiast odejść z klasą funduje nam czyszczenie opisów i koordów, czego przykładem są ostatnie "kloce". Skrzynki nadal są fizycznie w terenie i mogły by służyć innym uczestnikom zabawy (nawet jeśli nie mieli by możliwości zalogowania wpisu, ale nie dla statystyki tu przecież jesteśmy), jednak z uwagi na dogłębne zatarcie niezbędnych informacji ich poszukiwanie - o ile ktoś nie dysponuje własną kopią bazy OC - jest praktycznie niemożliwe. Efekt jest taki, że autor nic na tym nie zyskuje a jednocześnie nieco psuje zabawę tym, którzy zostają z serwisem.

Osoby które śledzą fanpage Openching.pl na facebooku wiedzą już, że pojawiła się pewna inicjatywa, dotycząca rozwiązania problemu na drodze formalnej. Chodzi o zmiany w regulaminie, które obligowały by autora skrzynki do pozostawienia pełnego opisu/tytułu/współrzędnych skrzynki do celów archiwalnych. Oczywiście wiadomo, że osoba odchodząca z serwisu nie będzie się przejmowała regulaminem ale zostawia to pole do manewru by COG mógł przywrócić z cyklicznego backupu właściwe dane.

Odpowiedzmy sobie na kilka pytań. Po pierwsze - jak regulamin obecnie odnosi się do opisów skrzynek:
Paragraf III, punkt 1:
Za treść zawartą w opisie Skrzynki zamieszoną w Serwisie odpowiada Właściciel Skrzynki. Właściciel Skrzynki ponosi odpowiedzialność za zgodność tej Skrzynki z Regulaminem oraz z powszechnie obowiązującymi przepisami prawnymi.
Po drugie - jak reguluje ich archiwizację? Tutaj brak jakichkolwiek wytycznych, poza nadaniem Zespołowi OC uprawnień do karnego archiwizowania skrzynek, co niestety w żaden sposób nie odnosi się do omawianej sytuacji.
Po trzecie - czy Zespół OC ma uprawnienia do przywrócenia danych skrzynki oraz czy może jakoś zapobiec ponownemu skasowaniu?
Paragraf IV, punkt 3:
3. W przypadku, gdy działanie lub zaniechanie Użytkownika naruszają postanowienia Regulaminu, Zespół OC - mając na względzie w szczególności bezpieczeństwo poszczególnych Użytkowników i Serwisu – może:
[...]
ograniczyć uprawnienia Użytkownika w Serwisie,
[...]
zablokować czasowo lub bezterminowo konto Użytkownika w Serwisie
Brak więc regulacji co do przywracania skasowanych skrzynek, możliwe jest jednak zapobieganie ponownej utracie danych poprzez chociażby zablokowanie konta użytkownika łamiącego regulamin.

Propozycja jest więc precyzyjna:
1. Dodać do Paragrafu III, punkt obligujący do pozostawienia danych skrzynki do celów archiwalnych. Przykładowo:
7. Użytkownik archiwizujący skrzynkę zobowiązany jest pozostawić jej pełny opis w niezmienionej formie. Z obowiązku tego mogą by ć wyłączone sytuacje gdy archiwizacja podyktowana jest wyższą koniecznością - skrzynka narusza przepisy prawa, teren prywatny, działa destrukcyjnie na otoczenie. Decyzje w tej sprawie podejmuje Zespół OC.
2. Dodać do Paragrafu IV punkt nadający Zespołowi OC uprawnienia do przywracania skasowanych opisów. Przykładowo:
5. W wypadku gdy Użytkownik nie zastosuje się do obowiązku pozostawienia opisu skrzynki do celów archiwalnych, Zespół OC może przywrócić skasowany opis skrzynki, jednocześnie nie zmieniając statusu wpisu (zarchiwizowana).
Co sądzicie o takiej propozycji? Wiem, że zawsze lepiej rozwiązywać takie kwestie na drodze mediacji a nie regulaminu. Jednak potrzebne jest jakieś doraźne rozwiązanie na sytuacje, kiedy osoba rezygnująca z zabawy po prostu nie chcę rozmawiać. Przydały by się też jakieś możliwości dotyczące adopcji zarchiwizowanych skrzynek, jednak to już zupełnie inna sprawa i temat na kolejną dyskusję.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Karls za post (razem 3):
krcrparlandoJAsiek.
ObrazekObrazekObrazek

rredan
Stały bywalec

Re: Archiwizacje skrzynek - konieczne regulacje

Post autor: rredan » czwartek 09 listopada 2017, 13:41

Takie rzeczy, to już są, na "światowym". Nie jestem prawnikiem ale podejrzewam, że takie zapisy godzą w prawa autorskie.

parlando
Forumator

Post autor: parlando » czwartek 09 listopada 2017, 13:53

rredan pisze:podejrzewam, że takie zapisy godzą w prawa autorskie.
Na OC obowiązuje licencja https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/
Także pole do ocalenia opisów i parametrów skrzynki jest. Pytanie tylko, czy w zarchiwizowanym OP? Czy OP jest "własnością" założyciela, czy własnością serwisu OC?

rredan
Stały bywalec

Post autor: rredan » czwartek 09 listopada 2017, 14:09

I właśnie tam jest napisane, że "Licencjodawca zachowuje prawo do zaprzestania udostępniania Utworu. "

kojoty
Rada Techniczna

Post autor: kojoty » czwartek 09 listopada 2017, 14:10

Ja mogę powiedzieć, że od kiedy "klockowanie" się rozpoczęło trwa po stronie "OC-team" dość gorąca dyskusja na ten temat (to już niestety kolejny tego typu epizod w naszej historii).

Ja tam generalnie zgadzam się z poglądem @Karls-a, ale są też i tacy, którzy uważają, że autor ma pełne prawo robić co chce ze swoim opisem nawet jeśli chce go zniszczyć i nic nam do tego.

Licencja na jakiej wprowadza się wszelkie dane w naszym serwisie (moim zdaniem) pozwala na ewentualną ingerencję i przywrócenie archiwalnych opisów.

Jest też pomysł wersjonowania opisów keszy - no ale to oczywiście spory techniczny problem (dość dużo zupełnie niepotrzebnych danych będzie leżało w bazie) i udostępnienia możliwości przeglądania poprzednich wersji opisu - jest to jakieś połowiczne rozwiązanie - czy dobre - mam uczucia dość mieszane.

kojoty
Rada Techniczna

Post autor: kojoty » czwartek 09 listopada 2017, 14:15

rredan pisze:I właśnie tam jest napisane, że "Licencjodawca zachowuje prawo do zaprzestania udostępniania Utworu. "
Do zaprzestania udostepniania tak, ale jeśli masz kopię utworu to możesz jej używać - nasz backup bazy serwisu to taka kopia.
Szczegóły: https://creativecommons.org/faq/#what-i ... cc-license

PS. nie jestem prawnikiem - tak mi się zdaje :)

rredan
Stały bywalec

Post autor: rredan » czwartek 09 listopada 2017, 14:21

Nie byłbym taki pewien, ponieważ - jak pisałem wyżej - licencja przewiduje możliwość "zaprzestania udostępniania", a poza tym nie ingeruje autorskie prawa osobiste, a te oznaczają "nienaruszalność treści i formy". Można przetwarzać, kopiować, etc ale tak, że powstaje nowa skrzynka pochodna. Nikt i nic nie może zmusić założyciela do kontynuowania udostępniania w nieskończoność, tym bardziej, że wg Regulaminu nakłada się na niego odpowiedzialność za treść. Co to jest za pomysł żeby obarczać kogoś odpowiedzialnością za treść, którą zmieniliście bez jego zgody?

parlando
Forumator

Post autor: parlando » czwartek 09 listopada 2017, 14:25

kojoty pisze: ale jeśli masz kopię utworu to możesz jej używać
To miałem na myśli, dalej się zastanawiałem, czy OP jest własnością założyciela, bo jeśli nie, to można chyba przywrócić opis i parametry do konkretnej skrzynki.
Ponadto, co o tym mają myśleć znalazcy takich skrzynek, kiedy ktoś wywali kordy i opisy? Po czasie trudno zidentyfikować takiego kesza.
Jako znalazca nie chcę być robiony w konia i jeśli napiszę w logu, że skrzynka była fajna i dam gwiazdkę, to nie chcę by np. właściciel na odchodne zmienił kiedyś np. tytuł i opis na "parlando to debil" :D

Awatar użytkownika
deg
Forumator
Podziękował: 196 razy
Otrzymane podziękowania: 472 razy

Post autor: deg » czwartek 09 listopada 2017, 14:31

rredan (niestety) ma rację. Pamiętajmy, że kesz, to nie tylko opis, ale i skrzynka w terenie. Ktokolwiek może pozakładać nowe skrzynki w miejscach zarchiwizowanych, może posłużyć się tymi samymi opisami (z odpowiednią atrybucją). Ale nowy założyciel powinien podrzucić nowy pojemnik i nowy logbook w teren. I prowadzić opiekę nad tymi keszami.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi deg za post (razem 2):
rredanrapotek
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

kojoty
Rada Techniczna

Post autor: kojoty » czwartek 09 listopada 2017, 15:45

UWAGA: "bednem" teoretyzował :)
rredan pisze:... licencja przewiduje możliwość "zaprzestania udostępniania"
ja to rozumiem inaczej (jest na sali jakiś prawnik?):

tworzysz opis, wrzucasz do serwisu - OK udostepniłeś - znudziło Ci się - OK wykasowałeś, zakończyłeś udostępnianie - OK - administrator z backupu wrzuca starą kopię opisu i teraz to on udostępnia Twoje dzieło, którego kopię posiada.
rredan pisze: a poza tym nie ingeruje autorskie prawa osobiste, a te oznaczają "nienaruszalność treści i formy". Można przetwarzać, kopiować, etc ale tak, że powstaje nowa skrzynka pochodna.
Moim zdaniem, waypoint (OP...) w serwisie nie jest dziełem autora i autor nie ma do niego praw - to tylko numer pod jakim dzieło jest indeksowne. W związku z tym po zaprzestaniu udostępniania przez autora, administrator może pod tym samym numerem umieścić własną kopię dawnego działa autora i wtedy to on udostępnia, (a nie autor!) dzieło, którego autorem jest ktoś inny (jawnie wskazany jako autor).
rredan pisze: Nikt i nic nie może zmusić założyciela do kontynuowania udostępniania w nieskończoność,

no właśnie założyciel już do niczego nie jest "zmuszany" - on już tu nie ma nic do gadania :) (tzn. on stworzył dzieło (opis, tytuł, kordy), udostępnił na wolnej licencji i teraz dzieło żyje swoim życiem - właśnie takim, a on nic już nie może zrobić)
rredan pisze: tym bardziej, że wg Regulaminu nakłada się na niego odpowiedzialność za treść. Co to jest za pomysł żeby obarczać kogoś odpowiedzialnością za treść, którą zmieniliście bez jego zgody?
no nie - zupełnie się nie zgadzam :) po pierwsze przywracając treść opisu kesza nie ingerujemy w jego treść - tam nadal będzie to samo co było. Po drugie, jeśli okaże się, że np. autor popełnił plagiat, kopiując czyjąś treść we własnym opisie albo bezprawnie umieszczając cudze zdjęcie to jest jasne, że nie ma sensu go za to gonić - po prostu zaprzestaniemy udostępniania takiego utworu i już :) - natomiast to nie zmienia faktu, że historycznie to pierwotny autor złamał prawo.

Zróbmy analogię:
- ktoś napisał książkę i wydał ją na licencji CC
- kupiem sobie egzemplarz
- czy wolno mi wrzucić jej tekst na swoją stronę www (z zachowaniem reguł - uznaniem autorstwa, na tej samej lic. itd) ?
oczywiście tak. (wg mnie!)

Czy jeśli się teraz okaże, że pierwotny autor popełnił plagiat w swoim dziele to kto jest winny?

@deg, przeczytaj pierwszy post karls-a: mówimy o przywracaniu treści zarchiwizowanych skrzynek - to ma się nijak do tego co jest w terenie - "w teren" nie ingerujemy!

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Post autor: ronja » czwartek 09 listopada 2017, 16:40

Wydaje mi się, że kwestia takich archiwizacji pozostanie tylko kwestią dobrego smaku i testem wiele mówiącym o archiwizującym i jego rozumieniu OC. Wydaje mi się, że uprawnione jest wpisanie do Regulaminu
7. Użytkownik archiwizujący skrzynkę zobowiązany jest pozostawić jej pełny opis w niezmienionej formie. Z obowiązku tego mogą być wyłączone sytuacje gdy archiwizacja podyktowana jest wyższą koniecznością - skrzynka narusza przepisy prawa, teren prywatny, działa destrukcyjnie na otoczenie. Decyzje w tej sprawie podejmuje Zespół OC.
Dopisałbym tylko, że zobowiązany jest usunąć fizycznie z terenu kesza i elementy z nim związane. Ta opcja dotyczyłaby tylko tych userów, którzy jednak zdecydują się zachować konto w systemie. A co z tymi, którzy poproszą o zlikwidowanie konta ? Trudno, rezygnują, więc tracimy podstawy do przestrzegania Regulaminu. Ewentualne roszczenia będą musiały być dochodzone inną drogą.
Obrazek Obrazek

rredan
Stały bywalec

Post autor: rredan » czwartek 09 listopada 2017, 19:49

@kojoty - to tak nie działa, tę jego skrzynkę trzeba zostawić w takim stanie, w jakim ją pozostawił po ostatniej edycji. Opis, tytuł, atrybuty i całą resztę (czyli kopię, którą posiadasz) możesz opublikować pod własnym nickiem wskazując pierwowzór i jego założyciela.
Jeśli przywrócisz w oryginalnej skrzynce te treści wbrew woli założyciela, a do tego zmienisz informację o założycielu na wskazującą na siebie albo administratora, to oczywiście naruszysz integralność, a nawet więcej, bo uniemożliwisz zachowanie więzi autora z utworem czyli złamiesz prawa osobiste, które są niezbywalne i nie mogą zostać ograniczone.
Masz rację co do identyfikatora (waypointa, OP....). On nie jest własnością założyciela ale przynależy do skrzynki więc chyba nie powinno się i nim żonglować. To trochę jak - posługując się przykładem książki - ISBN. Jeśli wydasz kopię, to dostanie nowy numer.

kojoty
Rada Techniczna

Post autor: kojoty » czwartek 09 listopada 2017, 20:01

Uwielbiam dyskusje na forum - oczywiście się nie rozumiemy :)
rredan pisze:@kojoty - to tak nie działa, tę jego skrzynkę trzeba zostawić w takim stanie, w jakim ją pozostawił po ostatniej edycji. Opis, tytuł, atrybuty i całą resztę (czyli kopię, którą posiadasz) możesz opublikować pod własnym nickiem wskazując pierwowzór i jego założyciela.
Dokładnie takie rozwiązanie postuluję - opublikowanie tej skrzynki przez użytkownika SYSTEM, z zaznaczeniem, że pierwotnym autorem był pierwotny autor pod tym samym OP i cache-id (czyli w tym samym miejscu). (Obecnie coś takiego mamy gdy oddasz kesza do adopcji - owner to ktoś tam, autor ktoś inny).
rredan pisze:a do tego zmienisz informację o założycielu na wskazującą na siebie albo administratora, to oczywiście naruszysz integralność, a nawet więcej, bo uniemożliwisz zachowanie więzi autora z utworem czyli złamiesz prawa osobiste, które są niezbywalne i nie mogą zostać ograniczone.

:) Nigdy tego nie proponowalem - jak napisałem wyżej - informacja o pierwotnym autorze musi być absolutnie cały czas dostępna.
rredan pisze:Masz rację co do identyfikatora (waypointa, OP....). On nie jest własnością założyciela ale przynależy do skrzynki więc chyba nie powinno się i nim żonglować. To trochę jak - posługując się przykładem książki - ISBN. Jeśli wydasz kopię, to dostanie nowy numer.
ISBN - z oczywistych powodów jest unikalny - my nie mamy obowiązku nadawania wiecznie-unikalnych identyfikatorów - i już :)

... i jeszcze: TO CO TU PISZĘ TO MOJE PRYWATNE ZDANIE a OC-team jak mi się zdaje nie wprowadzi takich zmian bez szerokich konsultacji społecznych bo temat pomimo dość ograniczonego zasięgu budzi nadzwyczajne emocje - co tez mnie trochę zaskakuje :) - więc jeśli ktoś już myślał, żeby zrobić jakiś raban bo tu straszna rewolucja ura-bura - to nie - to tylko dyskusja nad tematem :)

Awatar użytkownika
Karls
Forumator

Post autor: Karls » czwartek 09 listopada 2017, 20:18

kojoty pisze:Dokładnie takie rozwiązanie postuluję - opublikowanie tej skrzynki przez użytkownika SYSTEM, z zaznaczeniem, że pierwotnym autorem był pierwotny autor pod tym samym OP i cache-id (czyli w tym samym miejscu). (Obecnie coś takiego mamy gdy oddasz kesza do adopcji - owner to ktoś tam, autor ktoś inny).

[..]

... i jeszcze: TO CO TU PISZĘ TO MOJE PRYWATNE ZDANIE a OC-team jak mi się zdaje nie wprowadzi takich zmian bez szerokich konsultacji społecznych bo temat pomimo dość ograniczonego zasięgu budzi nadzwyczajne emocje - co tez mnie trochę zaskakuje :) - więc jeśli ktoś już myślał, żeby zrobić jakiś raban bo tu straszna rewolucja ura-bura - to nie - to tylko dyskusja nad tematem :)
A może by wprowadzić coś w rodzaju skrzynek porzuconych? Jeśli autor archiwizuje skrzynkę i jednocześnie rezygnuje z dalszej zabawy to może właściwym było by umożliwić jakiejś uczynnej osobie, która ma czas i chęci, poprowadzenie dalej pomysłu skrzynki o ile jest na tyle ciekawy i oryginalny, że znajdzie się chętny? Skrzynka figurowała by pod użytkownikiem SYSTEM, tak jak zaproponowałeś powyżej, ale z możliwością adopcji. Oczywiście trzeba by przedyskutować, czy nie narusza to prawa autora do dysponowania swoim pomysłem, zwłaszcza jeśli skrzynka jest dwusystemowa. Również zgadzam się, w całej rozciągłości, że takie coś musiało by być poddane pod konsultacje ze wszystkimi zainteresowanymi spośród społeczności OC. Można zrobić nawet referendum z głosowaniem w sondzie internetowej jak przy ostatnich zmianach w OC, kiedy (jeśli w ogóle) już właściwy pomysł się wykrystalizuje.

Sam ostatnio jestem dużo mniej aktywny w serwisie, i choć nie planuję rezygnacji zabawy (po prostu jakoś ostatnio warunki mniej sprzyjają) to w razie czego myślę, że nie miał bym nic przeciwko by ktoś wtedy przejął moje skrzynki. Jak pomysł jest dobry i nagradzany rekomendacjami to szkoda go zmarnować.
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
art_noise
Forumator

Post autor: art_noise » czwartek 09 listopada 2017, 20:49

Ależ dyskusja na temat ratowania skrzynek które ktoś zarchiwizował się rozwinęła. Tylko po co to wszystko? Skrzynki zostały zarchiwizowane, teren wolny, można zakładać swoje skrzynki. Dla mnie niewątpliwym faux pas byłoby jeśli założyciel archiwizuje skrzynki i kasuje logi. Tutaj nie ma takiego przypadku. Autor przestaje się bawić, kasuje skrzynki z serwisu i tyle. Jeśli plastikowe pudełka nadal są w terenie to stają się zwykłymi śmieciami.
Zresztą dla nierozumiejących naszej zabawy - one od zawsze były śmieciami bo to skandal plastikowego klipsiaka do dziupli wrzucać. Przecież tam jakiś ptaszek mógłby założyć gniazdko ale nie może.
http://www.youtube.com/watch?v=UymAoyAT_bI

Serce zostało na OC. Rozum przeszedł na GC.

Obrazek Obrazek

ODPOWIEDZ