Częstotliwość raportów

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

rapotek
Stały bywalec

Częstotliwość raportów

Post autor: rapotek » czwartek 04 maja 2017, 12:13

Witam,

Zauważyłem, że raporty nowych logów w skrzynkach przychodzą do mnie kilka razy na dobę, o stałych godzinach (np. 09:04, 14:04 i 00:04).
Czy u innych jest podobnie?
Jeżeli tak, to gdzie w serwisie jest opisane z jaką częstotliwością są one generowane?
Jeżeli zależy to od ustawień powiadomień, to gdzie znajdę informację, że ustawienie "Natychmiast" oznacza dla raportów generowanie ich co kilka godzin?

Jeżeli wreszcie "to wszystko prawda", a informacji na ten temat w serwisie nie ma, to może warto ją umieścić?

Piszę na forum, nie jako issue w githubie, bo nie wiem jak jest u innych i jaki jest tego status. Być może w githubie już coś takiego jest, na razie nie znalazłem.

Pozdrawiam

kojoty
Rada Techniczna

Re: Częstotliwość raportów

Post autor: kojoty » czwartek 04 maja 2017, 12:42

rapotek pisze: Zauważyłem, że raporty nowych logów w skrzynkach przychodzą do mnie kilka razy na dobę, o stałych godzinach (np. 09:04, 14:04 i 00:04).
Czy u innych jest podobnie?
u innych jest podobnie :)
rapotek pisze: Jeżeli tak, to gdzie w serwisie jest opisane z jaką częstotliwością są one generowane?
Obawiam się, że nigdzie :)
rapotek pisze: Jeżeli zależy to od ustawień powiadomień, to gdzie znajdę informację, że ustawienie "Natychmiast" oznacza dla raportów generowanie ich co kilka godzin?
A gdzie jest "natychmiast"? My mamy gdzieś takie "słowo"?
rapotek pisze: Jeżeli wreszcie "to wszystko prawda", a informacji na ten temat w serwisie nie ma, to może warto ją umieścić?
Hmm.. generowanie i wysyłka tych powiadomień odbywa się cyklicznie co kilka godzin. NIe wiem czy jest jakiś głębszy sens publikować dokładne informacje o tym kiedy to następuje, bo z różnych powodów ten czas może być różny (np. jakieś prace na serwerze mogą spowodować opóźnienie wysyłki tych powiadomień).

@Rapotek, czy dla ciebie jest różnica czy dostaniesz info o nowych logach o 9:00 czy o 11:00? Jeżeli to jakoś dla ciebie ważne, mogę powiedzieć, że obecnie to jest: 0:04, 9:04, 14:04,19:04.

Pozdrowienia!

rapotek
Stały bywalec

Post autor: rapotek » czwartek 04 maja 2017, 12:54

A gdzie jest "natychmiast"? My mamy gdzieś takie "słowo"?
To widzę u siebie:
oc_powiadomienia.png
oc_powiadomienia.png (13.75 KiB) Przejrzano 2543 razy
czy dla ciebie jest różnica czy dostaniesz info o nowych logach o 9:00 czy o 11:00? Jeżeli to jakoś dla ciebie ważne, mogę powiedzieć, że obecnie to jest: 0:04, 9:04, 14:04,19:04.
W momencie, gdy sam doszedłem do tego kiedy to się dzieje, nie jest to aż takie istotne. Dla kogoś kto "wchodzi" w ten system, taka informacja może trochę rozjaśnić sytuację.

kojoty
Rada Techniczna

Post autor: kojoty » czwartek 04 maja 2017, 13:10

faktycznie, już rozumiem o co chodziło - aktualny opis "Natychmiast" jest mylący. Śmiało, wystaw issue na githubie - pewnie nie szybko, ale kiedyś się ktoś tym zajmie.

rapotek
Stały bywalec

Post autor: rapotek » czwartek 04 maja 2017, 13:20

OK, wystawię issue. I rzeczywiście chodzi mi o głównie sytuację, gdy przychodzi ktoś, kto miał do czynienia z GC, gdzie powiadomienia o nowych logach w obserwowanych keszach są naprawdę wysyłane "natychmiast" lub prawie tak. Ktoś taki, ustawiając "natychmiast" i potem widząc, że w obserwowanej skrzynce pojawiają się logi a w mailu pusto, zaczyna się zastanawiać gdzie popełnił błąd :wink:

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: brasia » czwartek 04 maja 2017, 13:53

kojoty pisze:faktycznie, już rozumiem o co chodziło - aktualny opis "Natychmiast" jest mylący. Śmiało, wystaw issue na githubie - pewnie nie szybko, ale kiedyś się ktoś tym zajmie.
Proponuję zmienić "Natychmiast" na "4 razy dziennie" - to chyba nie jest takie skomplikowane aby musiało czekać "na kiedyś" a załatwia sprawę.

Edit: jeszcze jedna sprawa, wybierając "raz dziennie" ma się do wyboru godzinę a to nijak nie działa. Mimo wybranej godziny 4:00 powiadomienia dostaję po 9:00. Kiedyś to działało...
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

kojoty
Rada Techniczna

Post autor: kojoty » czwartek 04 maja 2017, 14:07

ech... to nie jest takie oczywiste jak by się zdawało :)

jakbyście zapomnieli, to nasz kod źródłowy jest używany także przez inne serwisy (aktualnie Rumunia, Benelux, UK) i każda zmiana musi być kompatybilna z ich ustawieniami, a ich serwery nie koniecznie mają te same ustawienia w tym zakresie :)

Z tym wyborem godziny to aktualnie to na pewno nie działa :) Myślę, że trzeba by pomyśleć jak to zmienić kompleksowo, a to znowu już nie taka prosta sprawa. Remont "ustawień użytkownika" jest na pewno w jakiś dalszych planach i ta zmiana, powinna być jego częścią.

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator

Post autor: krystiant » czwartek 04 maja 2017, 22:03

kojoty pisze:ech... to nie jest takie oczywiste jak by się zdawało
Dlaczego?
kojoty pisze:jakbyście zapomnieli, to nasz kod źródłowy jest używany także przez inne serwisy (aktualnie Rumunia, Benelux, UK)
W Rumunii tekst na przycisku jest pewnie po rumuńsku, w Beneluksie pewnie belgijski, holenderski lub niemiecki a w UK angielski - zamiana samego polskiego tekstu wyświetlanego w tym miejscu z "natychmiast" na "4 razy dziennie" nie powinna chyba wpłynąć na teksty w innych językach ani tym bardziej na jakiekolwiek ustawienia...
kojoty pisze:każda zmiana musi być kompatybilna z ich ustawieniami, a ich serwery nie koniecznie mają te same ustawienia w tym zakresie
Teraz sytuacja jest taka, że jakaś zmiana spowodowała, że treść napisu w "naszym kodzie źródłowym" jest niekompatybilna z ustawieniami, które się w tym miejscu ustawia... A jeżeli u nich to ustawienie powoduje wysyłkę natychmiast, to dlaczego u nas działą inaczej?

Czy programiści z innych krajów też tak bacznie uważają żeby wprowadzane przez nich zmiany nie miały negatywnego wpływu na pozostałe kraje?
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

kojoty
Rada Techniczna

Post autor: kojoty » piątek 05 maja 2017, 00:57

Krystian, proszę Cię :)

Jeśli już koniecznie chcesz o szczegółach:
- nasz serwis jest tak zrobiony, że wspiera wiele języków => ma wiele tłumaczeń, ale tłumaczenia są wspólne - np. serwis angielski ma ten sam plik tłumaczeń co serwis polski w wersji angielskiej - nie możemy pozwolić, żeby to się rozjechało - każdy tekst musi być dokładnie tym samym w każdym z języków
- wysyłka powiadomień jest aktywowana poza kodem źródłowym serwisu - z systemowego crona - tak obecnie jest i tyle. W związku z tym każdy serwer może sobie to mieć skonfigurowane jak chce - nie wiem jak to jest ustawione na innych serwisach - pewnie moglibyśmy ustalić wspólna wersję, ale to jest właśnie komplikacja, o której pisałem.
- tak, mamy dobrą i ścisła współpracę z kolegami z innych krajów i chcemy by tak zostało :)

- wg mnie powiadomienia wymagają kompleksowej poprawki (trzeba też pewnie wyrzucić te godziny i w ogóle to przemyśleć i obejrzeć), a nie tylko szybkiej zmiany tekstu, ale wydaje mi się, że nie jest to najważniejsza rzecz jaka nie działa dobrze w naszym serwisie - mamy masę różnych bugów :)

Krystian, jeśli ten problem jest dla Ciebie tak ważny to:
A/ możesz dostarczyć poprawkę samodzielnie - zapraszam na naszego githuba
B/ możesz zebrać 10 osób, które podpiszą pod tym postem petycję o możliwie szybkie naprawienie tego problemu, to obiecuję, że rzucę wszystko nad czym obecnie pracuję i poprawię to w pierwszej kolejności
C/ można też poczekać, aż nadejdzie kolej na rozwiązanie tego problemu - mamy go już wbitego w bazę, więc kiedyś na pewno do niego wrócimy (oprócz niego jest tam jeszcze obecnie 245 innych spraw!)

Pozdrawiam!

parlando
Forumator

Post autor: parlando » piątek 05 maja 2017, 08:35

Te języki, tłumaczenia itp. są trochę bez sensu skoro i tak trzeba mieć oddzielne konto do każdego serwisu.

kojoty
Rada Techniczna

Post autor: kojoty » piątek 05 maja 2017, 09:03

parlando pisze:Te języki, tłumaczenia itp. są trochę bez sensu skoro i tak trzeba mieć oddzielne konto do każdego serwisu.
Po pierwsze nie zgadzam się - jeśli rozkłada się tłumaczenia to mamy osobne drzewa kodu na każdy serwis. Wtedy wprowadzenie zmiany staje się trudne. Jeśli to nie jest jasne to mogę opisać to w detalach, ale to już takie techniczne sprawy.

Co do "jednego logowania" to myślimy nad tym, żeby coś zacząć z tym robić - to też osobny temat rzeka i tez dość techniczny, więc już nie będę opisywał szczegółów. W każdym razie tu też jest masa problemów :)

parlando
Forumator

Post autor: parlando » piątek 05 maja 2017, 09:50

Trochę offtop, ale mnie chodzi o czysto praktyczne sprawy: jestem użytkownikiem wersji .pl ale np. chciałbym znaleźć, czy poszukać skrzynek w .nl:
- muszę założyć nowe konto (jest ryzyko, że nick będzie zajęty)
- szukać mogę, a zakładać niekoniecznie (jeśli jest ustawione minimum znalezień a mam świeże konto)
- jeśli uda się jednak założyć skrzynkę w .nl to przykładowo chciałbym żeby była widoczna w .pl - trzeba ją znowu rejestrować, z nowym waypointem. A co z pozostałymi serwisami opencaching?:)
- powstają komplikacje, jeśli chce się dokonać zmiany w opisie, czy statusie skrzynki.
kojoty pisze:W każdym razie tu też jest masa problemów :)
Nawet jako laik to widzę:) Jednocześnie szkoda, bo przez to opencaching nie jest realną alternatywą dla gc.

rapotek
Stały bywalec

Post autor: rapotek » piątek 05 maja 2017, 10:10

Jeszcze w temacie "tytułowym" :wink:

Popatrzyłem sobie trochę, pobieżnie na kod. W mojej ocenie runwatch.php powinien działać zgodnie z ustawieniami użytkownika branymi z bazy danych, jeżeli będzie wykonywany o pełnej godzinie w przypadku ustawień godzina/dzień oraz częściej dla wysyłki "natychmiastowej". Całość więc rozbija się o crontaba, w którym jak rozumiem nie można, z przyczyn sieciowo-wydajnościowych lub innych, zwiększyć częstotliwości wykonywania tego skryptu.
Podejrzewam, że samą częstotliwość w cronie można by zwiększyć, a zamiast tego wprowadzić dodatkową zmienną konfiguracyjną w samym skrypcie, od której uzależnione byłoby dalsze przetwarzanie - to byłaby chyba najprostsza modyfikacja przy zachowaniu zgodności z obecnym działaniem.
Nie załatwia to jednak sprawy tłumaczeń, które tak czy inaczej musiałyby zostać dostosowane do zmienionej konfiguracji.

areckis
Wyjadacz

Post autor: areckis » piątek 05 maja 2017, 10:33

parlando pisze:- muszę założyć nowe konto (jest ryzyko, że nick będzie zajęty)
- szukać mogę, a zakładać niekoniecznie (jeśli jest ustawione minimum znalezień a mam świeże konto)
- jeśli uda się jednak założyć skrzynkę w .nl to przykładowo chciałbym żeby była widoczna w .pl - trzeba ją znowu rejestrować, z nowym waypointem. A co z pozostałymi serwisami opencaching?:)
Do tego, żeby było jak na GC, trzeba by scentralizować bazę danych dla wszystkich lokalizacji. Spore przedsięwzięcie, tylko czy jeszcze na możliwości działania w "open"?

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » piątek 05 maja 2017, 11:32

@parlando - problem który przedstawiłeś jest praktycznie nie do rozwiązania. Już dziś nicki mogą się dublować pomiędzy serwisami - jak wyobrażasz sobie sytuację, że Rumunia prosi Cię o zmianę nicka na inny, bo u nich jest zajęty ;). Technicznie - zwykle jeśli jesteś w Polsce (u)znanym keszerem - nie ma problemu z likwidacją wymogu posiadania 10 skrzynek przed założeniem nowej. Świeżo to przerabiałem z pewnym polskim userem, który wyjechał za granicę i tam zaczął zakładać skrzynki - wystarczył jeden mail do OC zagranicznego i już.

Problem integracji serwisów już wielokrotnie się pojawiał i wielokrotnie był omawiany. Problem techniczny jest znacznie mniejszy niż problem organizacyjny. Trudno mi sobie wyobrazić międzynarodową zrzutę na serwer tak, by spełniała wszystkie normy prawne poszczególnych krajów (w niektórych są stowarzyszenia, w niektórych firmy, w niektórych to zupełnie prywatne osoby). Ponadto w chwili obecnej poszczególne kraje mają sporą autonomię (na której brak narzekamy choćby i w tym wątku!) - we wszystkich krajach bazujących na kodzie OC PL poza Polską są np. dostępne skrzynki wirtualne. Zupełnie nie wyobrażam sobie wspólnego zarządzania, wspólnych COGów czy innych RRów. Zrobiłoby się coś na kształt Unii Europejskiej - siedzi "czapa" i wymyśla bzdurne czasy palenia lontów świec, albo decyduje jaką żarówkę możesz mieć w domu. Liczba troli na forum wzrosłaby znacznie...

@parlando - zdecydowana większość keszerów keszuje w pobliżu, ewentualnie w PL. kwestia międzynarodowości nie jest na tyle duża, żeby przesądzała o "przewadze GC". A jest cholernie ryzykowna. Pamiętaj, że GC to jedna firma, narzucająca wszystko z góry, jej decyzje są jedyne (nie ma COG!) i ostateczne. U nas jest jakby trochę inaczej... ;)

@kojoty - w sumie to nie widzę problemu w częstszym odpalaniu crona. Nie przyglądałem się obciążeniu jakie generuje ten skrypt, ale pewnie szalone nie jest. Można o tym pomyśleć.

@all - co do nazwy "Natychmiast" zawsze można coś wymyślić, co będzie zgodne ze wszystkimi nodami. "Cyklicznie" "Wielokrotnie w ciągu dnia"?
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

ODPOWIEDZ