Język kaszubski w opisie skrzynki.

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

areckis
Wyjadacz

Język kaszubski w opisie skrzynki.

Post autor: areckis » piątek 24 lutego 2017, 14:41

Czy byłaby techniczna możliwość umieszczenia języka kaszubskiego na liście dostępnych wersji językowych opisów skrzynek?

Jano
Wyjadacz

Re: Język kaszubski w opisie skrzynki.

Post autor: Jano » piątek 24 lutego 2017, 14:57

A po co? :shock:
Pozdrawiam
Jano

Obrazek Obrazek

kojoty
Rada Techniczna

Post autor: kojoty » piątek 24 lutego 2017, 15:30

mnie się wydaje to możliwe - i w sumie czemu by nie - kaszubski jest chyba oficjalnie uznawany za odrębny język - niech powstanie jakiś komitet, który wystąpi do COG z oficjalną prośbą, jeśli COG zaakceptuje to wydaje mi się, że można by to kiedyś zrobić. Nie jest to chyba zmiana "od reki" ale technicznie nie wydaje się mocno skomplikowana.

@areckis - a Ty mówisz po kaszubsku? Ilu znasz keszerów rozumiejących kaszubski na poziomie większym niż "...to je ridel, to je ticz, to są chojnë, widłë gnojné...? Jeśli to przejdzie to obiecujesz, że pojawi się min. 10 keszy z takim opisem - bo jak nie to szkoda czasu na dodawanie tego...

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: brasia » piątek 24 lutego 2017, 15:48

Zaraz ktoś będzie chciał ślaski, wiliamowski, później inne gwary i dialekty. Nie żebym miał coś przeciwko, ale prędzej widziałbym to jako opis domyślny (dowolny np. kaszubski) i dodatkowy polski lub inny.

Możesz opis podzielić na dwie części: najpierw dać opis kaszubski, później polski.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

areckis
Wyjadacz

Post autor: areckis » piątek 24 lutego 2017, 17:14

@Jano. A po co są pozostałe, dostępne języki? :shock:

@kojoty. Ja nie mówię i nie rozumiem czystej kaszubszczyzny. Ale języka kaszubskiego u nas (na Kaszubach) w szkołach średnich młodzież się uczy. A jest pomysł/projekt z wykorzystaniem tegoż języka. Nie zadałem pytania bez powodu, od tak żeby pytać. ;) A ten komitet, to ile musi mieć osób, żeby był poważnie potraktowany?
Aha. Nie wiem, czy mogę już pisać, ale tak, pojawi się więcej niż 10 keszy w języku kaszubskim. ;)

@brasia. Wiem, że można tak zrobić, mam również konto na GC. ;)

Jeżeli jest to wielka zadyma, to oczywiście gra nie warta świeczki. Zrobimy to właśnie sposobem z dwuczęściowym opisem.

/Edit. Wg. Wikipedii. Kaszubów jest więcej niż Wietnamczyków w Polsce, a ich język jest na liście :lol:

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » piątek 24 lutego 2017, 17:56

kojoty pisze:mnie się wydaje to możliwe - i w sumie czemu by nie - kaszubski jest chyba oficjalnie uznawany za odrębny język - niech powstanie jakiś komitet, który wystąpi do COG z oficjalną prośbą, jeśli COG zaakceptuje to wydaje mi się, że można by to kiedyś zrobić. Nie jest to chyba zmiana "od reki" ale technicznie nie wydaje się mocno skomplikowana.
Jak na mój gust - to zupełnie nie ma sensu. Kaszubski czy jakikolwiek inny język gwarowy można dodać do oficjalnego opisu skrzynki po polsku. I tak taki kaszubski nie będzie ściągał się do GPXa. Dodatkowo - trzeba byłoby robić konfigurację tego "per node", bo przecież kaszubskiego w Rumunii nie znają. Łamiemy zasady wynikające z tabel nuts. A jaki z tego mamy zysk?
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

areckis
Wyjadacz

Post autor: areckis » piątek 24 lutego 2017, 18:22

Czyli nie, dziękuję i pozdrawiam. :)

kojoty
Rada Techniczna

Post autor: kojoty » piątek 24 lutego 2017, 20:51

areckis pisze:Czyli nie, dziękuję i pozdrawiam. :)
@areckis
ja bym się tak szybko nie poddawał - mi się nadal zdaje, że technicznie to nie jest wielki problem, faktycznie kaszubski jest u nas nauczany w szkołach, jest uznanym językiem (na liście jezyków ISO-6** cos tam) i może było by to nawet zabawne - taki fajny regionalizm...

@deg:
tak, to byłaby zmiana per-node - wydaje mi się, że nie ma problemu, że lista języków opisu jest konfigurowana per node - to nie oznacza "pełnej wersji językowej" serwisu (dodanie wszystkich tłumaczeń etc.) ale tylko zaakceptowanie takiego języka opisu - to chyba jest możliwe (tabela languages etc.) - choć nie sprawdzałem tego dokładnie. Nie wiem co to ma do NUTS.

Jeśli powstałby do tego jeszcze jakiś projekt po góralsku i śląsku (o ile to są uznane języki, bo kaszubski na pewno jest - nie wiem - nie znam się) to ja tam nie widzę wielkiego problemu w tym - jak dla mnie im bardziej kolorowo w tej zabawie tym lepiej!

Awatar użytkownika
deg
Forumator
Podziękował: 203 razy
Otrzymane podziękowania: 476 razy

Post autor: deg » piątek 24 lutego 2017, 23:34

Mam swoje zdanie i Twoje mnie nie przekonało, ale nie o to w zabawie chodzi, żeby wszyscy byli przekonani.

Mam jednak dziwne wrażenie, że ostatnimi czasy sporo osób zgłasza, że chciałoby jakieś "bajery" mało nijak nie związane z keszowaniem. Ot - zamiast iść na kesze, szukają nowych "udziwnień". Efekt jest taki, że obecnie serwer robi wszystko poza tym, co powinien najbardziej. Kod jest już na maxa zaifowany i skomplikowany (patrz search.php i jego pochodne), a nody zagraniczne domagają się kolejnych zmian "per node". Z resztą sam dobrze wiesz, bo robisz kolejny refactoring viewcache.php. Przez ilość bajerów serwis staje się coraz mniej zrozumiały dla użytkowników początkujących. Efekt? Tracimy użytkowników na rzecz GC, który choć jest płatny - coraz bardziej UPRASZCZA swój interfejs. Dla mnie opublikowane przed chwilą Podsumowanie 2016 jest niestety bardzo smutnym świadkiem tego, co dzieje się na OC. Tracimy użytkowników, zwalniamy, zmniejszamy ilość rocznie publikowanych keszy. Czy na prawdę uruchomienie np. dedykowanego języka kaszubskiego (mimo że i teraz przecież opis moze być po kaszubsku) przyniesie nam choć naście keszy więcej? Choć kilkudziesięciu nowych keszerów którzy przybędą tylko i wyłącznie z tego powodu? Czy to na prawdę wniesie wartość dodaną do serwisu? Czy zniszczy kolejny schemat w którym języki oznaczane są kodem KRAJU, a nie dialektu czy gwary. Czy może jeszcze bardziej skomplikuje serwis i sprawi, że użytkownicy będą się dziwili dlaczego coś innego mają na ekranie, a coś innego w GPXie?
PS: Powyższy komentarz odnosi się ogólnie do trendu, a nie do propozycji areckis'a. Areckis - nie bierz proszę tego osobiście do siebie.
PPS: Na Githubie leży ponad 220 problemów do rozwiązania i propozycji rozwoju serwisu... - ciągnące się jeszcze od 2014 roku! Niektóre są krytyczne, niektóre problemy sprawiają, że już tego lata serwer przestanie poprawnie pracować (np. #830). Leżą sprawy rozwojowe - geościeżki, z odznakami męczymy się od dawna. Dlatego dla mnie kolejna dyskusja nad bajerem dla bardzo wąskiego promila keszerów jest po prostu stratą czasu (znów wybacz mi areckis - wypowiadam się w Twoim wątku, ale wypowiedź ma charakter ogólny, posłużyłem się Twoim problemem wyłącznie jako przykładem). Sam jestem administratorem systemu, więc słabym programistą - nie jestem w stanie wprowadzać jakichkolwiek poważniejszych zmian, bo pociągnąłbym co nieco do przodu...
PPPS: Kojoty - ja BARDZO cienię Twój wkład w rozwój serwisu. Powyższa wypowiedź to po prostu wyrażenie mojej opinii i nic więcej. Widzę, że to co robisz jest przemyślane i wykonane solidnie - za każdym razem cieszę się widząc kawał dobrze wykonanej pracy przez Ciebie.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi deg za post (razem 2):
krcrJano
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

areckis
Wyjadacz

Post autor: areckis » sobota 25 lutego 2017, 09:34

@deg, @kojoty. Jeszcze raz dzięki za "pochylenie się" nad kwestią poruszą przeze mnie. Zdaję sobie sprawę, że są inne ważniejsze sprawy do załatwienia, dlatego właśnie tak szybko odpuściłem. Jak pisałem - da się zrobić, będzie fajnie, nie da się, to spoko poradzimy sobie inaczej. ;) Mi również o wiele bardziej zależy (po za oczywiście poprawnym funkcjonowaniem serwisu ;) ) np. na rozwoju geościeżek o które to co jakiś czas się dopominam. ;)
Ale co do migracji ludzi z OC na GC, to bym się nie zgodził, że powodem jest właśnie uproszczony interfejs/serwis. No chyba, że wiesz(wiecie) to od X ludzi, którzy z tego powodu tam przeszli. Ale są już rozważania w innym temacie forum. :/

Aris
Wyjadacz

Post autor: Aris » niedziela 26 lutego 2017, 10:03

Nie dawać przywilejów mniejszosciom bo zaraz zaczną krzyczeć o autonomii. ;) ;) ;)

Awatar użytkownika
Sebastian
Forumator

Post autor: Sebastian » niedziela 26 lutego 2017, 22:12

OK, zostało zgłoszone zapotrzebowanie dodania języka kaszubskiego, Zespół OC stwierdził, nie jest to potrzebne. OK.
Obrazek

Awatar użytkownika
chinczyk
Wyjadacz
Kontakt:

Post autor: chinczyk » piątek 24 marca 2017, 15:06

brasia pisze:Zaraz ktoś będzie chciał ślaski, wiliamowski, później inne gwary i dialekty. Nie żebym miał coś przeciwko, ale prędzej widziałbym to jako opis domyślny (dowolny np. kaszubski) i dodatkowy polski lub inny.

Możesz opis podzielić na dwie części: najpierw dać opis kaszubski, później polski.
Kaszebe nie jest gwarą a językiem :)
Obrazek

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: brasia » piątek 24 marca 2017, 15:22

chinczyk pisze:Kaszebe nie jest gwarą a językiem :)
A czy ja napisałem, że nie jest? :wink:
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
chinczyk
Wyjadacz
Kontakt:

Post autor: chinczyk » piątek 24 marca 2017, 15:24

No tak to zrozumiałem względem tej części wypowiedzi - "Zaraz ktoś będzie chciał ślaski, wiliamowski, później inne gwary i dialekty. " ale sorki ogarnąłem już :P My w Chinach to wiesz ... :P
Obrazek

ODPOWIEDZ