Definicje typów skrytek

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Ranwers
Forumator
Podziękował: 133 razy
Otrzymane podziękowania: 191 razy

Re: Definicje typów skrytek

Post autor: Ranwers » wtorek 12 lipca 2016, 05:17

Parlando, naprawdę bardzo przepraszam, ale czy Ty na lekcjach matematyki kamieniami w szkołę rzucałeś? Mnożenie, to zakres szkoły podstawowej. Trygonometria to zakres szkoły podstawowej. Całki to zakres szkoły średniej. Tak samo, jak bryły, macierze czy logarytmy. Kufffa, nie róbmy z keszerów debi... wróć, nie róbmy z keszerów nierozgarniętych dzieci we mgle, tylko dla tego, że niektórzy z nas są słabi w zakresie edukacji, który wszyscy powinniśmy odebrać (będąc pełnoletnimi uczestnikami zabawy). Czy będąc "kiedyś tam" w matfizie powinienem oprotestować polecenie "do wyniku dodaj <a imię jego czterdzieści i X>" ponieważ nie uważałem na j. Polskim? No naprawdę nie damy się zwariować.

Poza tym coraz częściej widać tendencję do zaniżania trudności keszy tak, żeby każdy kesz był dla każdego. Otóż nie: nie każdy kesz jest dla każdego. Na szczęście :)
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Ranwers za post:
deg
Jeśli góra idzie do Ciebie, a Ty nie jesteś Mahometem - spieprzaj, to lawina!
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani w każdym innym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

parlando
Forumator

Post autor: parlando » wtorek 12 lipca 2016, 07:25

deg pisze:Odpowiadając jednak na Twoje pytanie
Na razie dowiedzieliśmy się tylko tyle, że pytań (zwłaszcza tych prostych - o definicje, zasady) nie warto zadawać na tym forum. Zwykle głos zabierze osoba, która nie odpowie na pytanie, później zaatakuje pesronalnie, byle tylko nie odpowiedzieć na pytanie. Można napisać "nic nowego", forum trzyma poziom. Jakby ktoś się zastanawiał, czy pytanie o matematykę w multikeszu może wywołać gumnoburzę, to jak widać - może.
Poczekam jeszcze może na oficjalne stanowisko COG-u, chociaż nie wiem, czy keszer gorszego sortu (jak ja) może na to liczyć. W każdym razie tboniasty też o to pytał, więc może przy okazji i ja się dowiem.
Dla mnie sprawa nie jest jasna i do tej pory przyjmowałem zasadę, że jak muszę ułożyć działanie (nawet najprostsze), to już nie mogę użyć typu "multi".
Ranwers pisze:Parlando, naprawdę bardzo przepraszam, ale czy Ty na lekcjach matematyki kamieniami w szkołę rzucałeś?

Moja ulubiona dyscyplina to rzut pługiem przez stodołę, a co?
Widząc:
C - 2 cyfra+3*2 z tablicy 3
To jednak mam zagadkę, czy autor miał na myśli:
C - 2 cyfra+3*2 z tablicy 3 <=> C - 2 cyfra+6 z tablicy 3
czy
C - (2 cyfra+3)*2 z tablicy 3
Matematyka, taka prosta, poziom podstawowy...
Ranwers pisze:Trygonometria to zakres szkoły podstawowej.
Naprawdę?
Ranwers pisze:Kufffa, nie róbmy z keszerów debi... wróć, nie róbmy z keszerów nierozgarniętych dzieci we mgle, tylko dla tego, że niektórzy z nas są słabi w zakresie edukacji, który wszyscy powinniśmy odebrać (będąc pełnoletnimi uczestnikami zabawy)
Na prawdę nie zrozumiałeś problemu, albo masz dużo złej woli, żeby tak przedstawić problem. Żeby było prościej: jeśli pojawi się prosta matematyka w multikeszu, to czy nie wykracza to poza:
Wszystkie informacje niezbędne do odnalezienia etapu finałowego są podane w sposób jawny
Tylko tyle i aż tyle.

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » wtorek 12 lipca 2016, 09:29

Parlando - Twoje wypowiedzi sprawiły, że głębiej przemyślałem sprawę.
Forum to taka dziwna piaskownica, w której bawi się 4 (słownie: czterech) użytkowników, uznając tę piaskownicę za granice świata. Raz w tygodniu do piaskownicy zaglądnie kilka innych osób. Coś podszepnie, coś polubi i pójdzie sobie dalej.
Mnie namówiłeś, żeby w sprawy piaskownicy angażować się mniej. Zamiast 4 osób w piaskownicy zostają 3. Ja tam zajmę się keszowaniem i naprawianiem świata. Tfu - serwera OC.

Żeby nie być posądzony o brak merytoryki to jeszcze raz powtórzę, że jeśli ktoś uzna, że kesz czegoś nie spełnia - niech zgłosi kesza do COGu i już.
Zmiana definicji w kontekście jednego kesza skutkować będzie tym, że setki innych przestaną być z nią zgodne... Nie czepiajmy się pierdół, podczas gdy wiele większych gniotów jest w systemie. Wiele z nich podałem w tym wątku...
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator

Post autor: krystiant » wtorek 12 lipca 2016, 09:35

parlando pisze:To jednak mam zagadkę, czy autor miał na myśli:
C - 2 cyfra+3*2 z tablicy 3 <=> C - 2 cyfra+6 z tablicy 3
czy
C - (2 cyfra+3)*2 z tablicy 3
Ta druga - tak, wiem nie jest to zgodne z zapisem matematycznym, ale kilku znalazców już było i dali radę...
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

areckis
Wyjadacz
Podziękował: 45 razy
Otrzymane podziękowania: 45 razy

Post autor: areckis » wtorek 12 lipca 2016, 14:56

Czy wieloetapowy mulciak z elementami quizu jest bardziej mulciakiem z elementami quizu, czy bardziej quizem z elementami mulciaka? Czy taki twór jest możliwy (czyt. zgodny z regulaminem)? Jeśli tak to czym powinien być? Jeśli nie to czy należy zmienić regulamin, dołożyć dodatkowy typ czy zakazać całkowicie robienia podobnych keszy (dlaczego)?
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi areckis za post:
krystiant

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera
Podziękował: 197 razy
Otrzymane podziękowania: 240 razy

Post autor: brasia » środa 13 lipca 2016, 12:40

areckis pisze:Czy wieloetapowy mulciak z elementami quizu jest bardziej mulciakiem z elementami quizu, czy bardziej quizem z elementami mulciaka? Czy taki twór jest możliwy (czyt. zgodny z regulaminem)? Jeśli tak to czym powinien być? Jeśli nie to czy należy zmienić regulamin, dołożyć dodatkowy typ czy zakazać całkowicie robienia podobnych keszy (dlaczego)?
Moim zdaniem jest bardziej quizem z elementami mulciaka. Najbezpieczniej określić jako nietypowa ;)
Proste podstawienia, czy nawet działania matematyczne konieczne do wykonania (zsumuj cyfry daty) w mulciaku to dalej mulciak. Ale jeśli musisz te cyfry podstawić do diagramu i rozwiązać sudoku to już quiz. Wiem, że taka granica jest bardzo płynna i nie da się tego jednoznacznie określić.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi brasia za post (razem 2):
Sebastianronja
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
deg
Forumator
Podziękował: 196 razy
Otrzymane podziękowania: 475 razy

Post autor: deg » czwartek 14 lipca 2016, 13:20

Mam takie dziwne wrażenie, że bezsensownie skupiając się na szczegółach tracimy ogólną ideę.

Zastanówmy się po co są typy skrzynek i jaką informację ze sobą nieść.
Dla mnie skrzynka typu multi to skrzynka, która z założenia ma keszerowi pokazać obiekt lub grupę obiektów z wielu stron, z wielu perspektyw. Ma skłonić keszera do spaceru i pojawienia się w kilku miejscach fizycznie. Po to, by ostatecznie podjąć pojemnik finałowy. Niezależnie, czy po drodze będzie musiał wykonać tak skomplikowane działanie matematyczne jak dodawanie czy konwersja z liczb rzymskich na arabskie.
Skrzynka typu quiz natomiast to skrzynka zagadka. Tu trzeba się będzie nagłowić. ROZWIĄZAĆ ZAGADKĘ! (czy dodawanie albo mnożenie to rozwiązywanie zagadek???) Zastanowić się jaki był tok rozumowania zakładającego, co miał na myśli. Przeszukać Internet albo inne źródła. Powiązać ze sobą fakty. Zobaczyć film, posłuchać muzyki, rozgryźć szyfr.

Cytowana w tym wątku skrzynka moim zdaniem to na 100% multak. Z założenia. Z idei. Nie pozwólmy, by zapis jakiejś definicji zaciemnił ogólny obraz. Bo za chwilę okaże się, że trzeba będzie masowo zmieniać skrzynki tradycyjne na nietypowe, gdy w 100% nie jesteśmy pewni kordów. Za chwilę keszer będzie bał się założyć skrzynki, bo nie jest urodzonym prawnikiem i boi się, że sp* typ skrzynki ze względu na przecinek w definicji. Albo ze względu na "lub czasopisma" :).

Uczestniczymy w zabawie. Nie w wyścigu prawnym. Nie dajmy się zwariować. Skrzynka ma wiele etapów, masz zobaczyć obiekt z wielu perspektyw - to jest multak! Niezależnie, czy trzeba będzie cyferki dodać czy też nie.

Jeszcze trochę i tak jak na kawie trzeba pisać "uwaga! napój może być gorący", tak w miejscu ukrycia kesza trzeba będzie naklejać naklejki "uwaga! kesz w pobliżu"... żeby keszer nie umarł na zawał serca jak mu przez przypadek kesz wyskoczy z maskowania...

UCZESTNICZYMY W ZABAWIE! Więc bawmy się, a nie szukajmy kruczków jak uwalić komuś kesza, albo jak wytknąć mu błąd.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi deg za post (razem 7):
azhagkrystiantJanoareckisk.milRanwersSebastian
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

ODPOWIEDZ