Skrzynka Multicache Rozproszona

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

ArekPro
Bywalec

Skrzynka Multicache Rozproszona

Post autor: ArekPro » wtorek 02 czerwca 2015, 12:04

Na początku zacytuję z OpenGeoWiki definicję skrzynki multicache:
Skrzynka typu multicache składa się z jednego lub więcej etapów pośrednich oraz etapu finałowego.
Moja propozycja to stworzenie oprócz skrzynki multicache liniowej, nieliniowej i offsetowej jeszcze jeden przypadek rozproszona. Jest to skrzynka gdzie do zaliczenia wymagane jest podjęcie kilku etapów finałowych. Każdy etap finałowy posiada fizyczny logbook, do którego należy się wpisać. Do zaliczenia wymagane będą wszystkie lub część etapów finałowych. Ich współrzędne byłyby od razu podane w opisie skrzynki. Etapy finałowe mogą mieścić się w terenie lub w cudzych skrzynkach patrz: http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=5222
Co o tym powiecie?
Ostatnio zmieniony wtorek 02 czerwca 2015, 15:36 przez ArekPro, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator

Re: Skrzynka Multicache Rozproszona

Post autor: krystiant » wtorek 02 czerwca 2015, 12:30

Coś takiego jak bonus przy projektach tylko wirtualny? Nie podoba mi się...
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

ArekPro
Bywalec

Post autor: ArekPro » wtorek 02 czerwca 2015, 15:12

Nie wiem czy dokładnie zrozumiałeś o co chodzi. To tak jakby kilka równorzędnych skrzynek geocache połączyć w multicache, do którego zdobycia wymagane są wpisy w kilku skrzynkach.

ArekPro
Bywalec

Post autor: ArekPro » wtorek 02 czerwca 2015, 15:35

Jak zakwalifikujesz np. taką skrzynkę http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=5222?

Jano
Wyjadacz

Post autor: Jano » wtorek 02 czerwca 2015, 17:55

Mobilna bez pojemnika i logbooka? No to jest niezgodna z regulaminem. :mrgreen:
Pozdrawiam
Jano

Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Kontakt:

Post autor: miklobit » wtorek 02 czerwca 2015, 18:19

ArekPro pisze:Nie wiem czy dokładnie zrozumiałeś o co chodzi. To tak jakby kilka równorzędnych skrzynek geocache połączyć w multicache, do którego zdobycia wymagane są wpisy w kilku skrzynkach.
Jeśli ten (piramidalny) multicache będzie miał na końcu fizyczny finał z logbookiem to będzie zgodny z regulaminem.
Inna sprawa czy będzie atrakcyjny dla znalazców - im więcej etapów ( i pewnie też większy obszar całego systemu ) tym mniejsza szansa na zaliczenie całości a większa na frustracje znalazców ( bo każde brakujące ogniwo uniemożliwi kontynuację ).

ArekPro
Bywalec

Post autor: ArekPro » wtorek 02 czerwca 2015, 18:34

Na początku trzeba przyjąć, że skrzynka w obecnym regulaminie musi składać się przynajmniej z... hasła i dowolnego opakowania. Tak wynika z opisu najbardziej liberalnej skrzynki czyli nietypowej:
Pojemnik ten zawiera dziennik papierowy i/lub hasło do logu internetowego.
. Można więc zrobić skrzynkę rozproszoną, którą ukryję np. w innych skrzynkach - regulamin tego nie zabrania - do której zaliczenia będzie potrzebne zebranie kilku kodów z innych skrzynek, które np. zaprowadzą cię do finałowej skrzynki. W takiej skrzynce:
[*] Pojemnik finałowy jest określony w konkretnej lokalizacji zgodnie z regulaminem.
[*]Do podjęcia są potrzebne etapy pośrednie, które mogą być mobilne(w ramach Open Geo Wiki: "Współrzędne skrzynki wskazują na pierwszy z etapów pośrednich.", czyli wystarczy, że jeden etap pośredni będzie nie mobilny i skrzynka jest zgodna z regulaminem)
W związku z tym np. ta skrzynka:http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=5222 jest prawie zgodna z regulaminem, przy drobnych poprawkach mogłaby istnieć w serwisie.

parlando
Forumator

Post autor: parlando » wtorek 02 czerwca 2015, 19:38

W 2013 zrobiłem małą serię 4 skrzynek, w których są szablony, z których trzeba było coś odrysować. Po nałożeniu na siebie wszystkich składowych wychodzą kordy skrzynki finałowej. Tę skrzynkę oznaczyłem pierwotnie jako multicache, no bo definicja nie zabrania:) Akurat się złożyło, że COG-owicz podejmował te skrzynki i teraz finał jest nietypowy:).
Główny problem polega na tym, że w definicji mamy właśnie, że współrzędne wskazują na pierwszy etap. W moim przypadku jest to miejsce związane z tematem, ale nie jest to żaden etap.
Ogólny pomysł mi się podoba, bo przecież całą wspomniana mini seria jest dużym stopniu multi. Tylko przez niuanse definicji muszę stosować tu nietypową.
Gdzieś kiedyś czytałem o pomyśle na skrzynkę typu Finał. Też by to było OK, a nawet lepiej, bo typ bardziej pojemny niż multi rozproszone.

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator

Post autor: krystiant » wtorek 02 czerwca 2015, 20:32

ArekPro pisze:Można więc zrobić skrzynkę rozproszoną, którą ukryję np. w innych skrzynkach - regulamin tego nie zabrania - do której zaliczenia będzie potrzebne zebranie kilku kodów z innych skrzynek, które np. zaprowadzą cię do finałowej skrzynki.
bonusy i finały projektów często są właśnie w taki sposób robione. Różnica między nimi, a tym co ty proponujesz to fakt, że one istnieją w terenie pod konkretnymi współrzędnymi, co zresztą podkreśliłem w cytowanej twojej wypowiedzi. Z tego co rozumiem ty proponujesz żeby zdobyte kody zaprowadziły mnie przed komputer, gdzie będę mógł sobie zaliczyć bardzo nietypowego wirtuala...
ArekPro pisze:W związku z tym np. ta skrzynka:http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=5222 jest prawie zgodna z regulaminem, przy drobnych poprawkach mogłaby istnieć w serwisie.
Przeszkadza ci ta skrzynka? Zauważ, że w 2008 roku wirtuale były dopuszczalne...

Ostatnio jak zaglądam na forum to mam wrażenie, że ktoś ogłosił jakiś konkurs na najciekawsze (najbardziej absurdalne?) obejście regulaminu, lub na najbardziej udziwnionego kesza... Coś mnie ominęło, czy to może było ogłoszone na facebooku?
Naprawdę nie wystarczy po prostu bawić się w geocaching?
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

ArekPro
Bywalec

Post autor: ArekPro » wtorek 02 czerwca 2015, 21:00

krystiant pisze:Przeszkadza ci ta skrzynka? Zauważ, że w 2008 roku wirtuale były dopuszczalne...
Ostatnio jak zaglądam na forum to mam wrażenie, że ktoś ogłosił jakiś konkurs na najciekawsze (najbardziej absurdalne?) obejście regulaminu, lub na najbardziej udziwnionego kesza... Coś mnie ominęło, czy to może było ogłoszone na facebooku?
Naprawdę nie wystarczy po prostu bawić się w geocaching?
Nie, ta skrzynka mi nie przeszkadza. Powiem więcej ten temat jest założony m.in. po to by właśnie takie skrzynki można było nadal zakładać, bo są ciekawe dla innych jak widać po tamtej.
A o konkursie nic nie słyszałem.

Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Kontakt:

Post autor: Lza » środa 03 czerwca 2015, 22:24

etap i finał to raczej antonimy. Etap nie może być finałem, tak jak nie można cofać do tyłu. Coś Ci się pokiełbasiło.

Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Kontakt:

Post autor: Lza » środa 03 czerwca 2015, 22:26

Natomiast nikt nie broni Ci założenia skrzynki, do której współrzędne uzyskuje się zdobywając inne tradycyjne skrzynki. Wiele skrzynek-finałów geoŚcieżek to właśnie takie skrzynki.

ODPOWIEDZ