Skrzynki mobilne [Ankieta]

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

Czy jesteś za dalszą możliwością zakładania skrzynek mobilnych (pod warunkiem ich poprawy) ?

Czas głosowania minął czwartek 30 października 2014, 17:52

Tak
82
65%
Nie
45
35%

Liczba głosów: 127

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Kontakt:

Re: Skrzynki mobilne [Ankieta]

Post autor: miklobit » środa 13 stycznia 2016, 23:34

art_noise pisze: A jakby tak wprowadzić zasadę że jak logujesz znalezienie to musisz przenieść?
Tak myślę w sensie teamowego szukania - kto pierwszy mobilniaka znajdzie (ma go w łapie w czasie teamowego szukania) - no to go znalazł. Loguje znalezienie i z automatu kesz jest w stanie "zabrany". Nie ma możliwości żeby pomiędzy "stan zabrany" i kolejny "stan zabrany" były 2 logi "znaleziona".
To by chyba technicznie najbardziej uprościło całą sprawę bo wtedy nie trzeba nowego typu logu robić tylko wpis znalezienia dla mobilniaka ustawiałby go na niedostępny a wpis przeniesienia go odblokowywał.
Tym bardziej, że przeniesienie można w tej chwili ( o ile pamiętam) tylko przez stronę wpisać a z okapi nie da się tego wpisu zrobić ( i kordów zmienić). A najważniejsze jest własnie żeby po usunięciu w terenie jak najszybciej zdjąć kesza z mapy (żeby ktoś inny na darmo nie jechał ) i to przez dowolną aplikację można zrobić logując znaleziony (a zmiana kodu wyzwoli zablokowanie). Dodanie obsługi przeniesienia w samym okapi nie wystarczy bo wszystkie aplikacje musiałby to potem obsłużyć. A jak ktoś odłoży w terenie to już nie ma pospiechu (bo cały czas jest niedostępny) - wróci do domu i sprzed kompa zaloguje przeniesienie.

Czyli reasumując - gdyby przyjąć najprostsze założenie że mobilny oznacza obowiązek przeniesienie - to upraszcza obsługę i
ew można by (???) nawet pozwolić logować znalezienia jedno za drugim jeśli inaczej się nie da rozwiązać keszowania w teamach .
Skoro kążdy wpis znalezienia wyłącza kesza a w tej chwili można logować zawieszone kesze to również technicznie nic tu nie trzeba zmieniać - po prostu te kolejne logi wyłączą wyłączonego.
W sumie wychodzi na to że sensownie nie da się tego zrobić w taki sposób żeby komuś (uczciwemu) czegoś nie utrudnić. Ale lepsza taka zmiana w dobrym kierunku niż żadna (i utrzymywanie fikcji "szukania" oraz stanu i lokalizacji kesza).
KEISOR pisze: Chciałem się jeszcze tylko zapytać czy ktoś z zapalonych entuzjastów skrzynek mobilnych słyszał o czymś takim jak geokrety?
A to nic, tak tylko chciałem... :wink:
Geokrety są związane integralnie z istniejącymi keszami i nie wnoszą takiej możliwości jak mobilne czyli że chowasz gdzieś gdzie nie ma (innego) kesza.

KEISOR
Stały bywalec

Post autor: KEISOR » czwartek 14 stycznia 2016, 00:01

Koledzy zwolennicy mobili: fajnie, że próbujecie "ulepszać" mobile ale jak art_noise słusznie zauważył
art_noise pisze:Wiesz jeśli byśmy chcieli zrobić idealnie uczciwą zabawę w szukanie skrzynek to.... Nie da się.
no i realne spojrzenie miklobita też uważam za w 100 % prawdziwe :wink:
miklobit pisze:W sumie wychodzi na to że sensownie nie da się tego zrobić
Ale tak teraz na poważnie: wyodrębnijcie te mobile ze statystyk, zróbcie medale i będzie git.

miklobit pisze:Geokrety są związane integralnie z istniejącymi keszami i nie wnoszą takiej możliwości jak mobilne czyli że chowasz gdzieś gdzie nie ma (innego) kesza.
Jakiej możliwości? Bo tego nie rozumie.
Mobilniaki (abstrahując od tego co się teraz z nimi dzieje) to i tak z założenia niepotrzebnie dublują skrzynki tradycyjne i geokrety.
Bo:
- jeżeli lubisz keszować to szukasz normalnych keszy i już,
- jeżeli jara Cię przenoszenie czegoś z punktu A do punktu B i śledzenie tego na mapie to masz geokrety.
A tak, mobilniaki to ani skrzynka, ani tym bardziej kret.
Rzecz podobna do warszawskiej syrenki. Pół ryba, pół kobieta. Ani to zjeść, ani podxxxić.* :wink:

Aaaa, chyba że lubisz posłuchać muzyki na penie w aucie i to nazywasz geocachingiem. Aaaa, to już inna sprawa.
Tyle, że moim zdaniem to nie ten adres i nie ten serwis. Ale zawsze mogę się mylić. :wink:

*- jest po 22-ej

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz

Post autor: dallas » czwartek 14 stycznia 2016, 08:36

miklobit pisze: Popatrz dookoła jakie rzeczy się lawinowo rozwijają w związku z geocachingiem ale bez żadnego związku z szukaniem keszy....."
Sam nie wiem czy większą większą patologią jest logowanie z domu virtualnego punktu na mapie po kiku godzinach spędzonych na szukaniu informacji o miejscu czy naginanie zabawy w kierunku udającym, że siedzenie przy układance w knajpie to geocaching. A swoją drogą o jakiej integracji mówimy, siedząc samotnie pół godziny nad zadaniem :lol: A w tym czasie to integracja jest, ale tych co rozmawiają ze sobą.
miklobit pisze: ludzie oprócz łażenia po lesie POTRZEBUJĄ różnych elementów integracyjnych a na OC mają je akurat w postaci np ownów...
...część lubi takie patenty rozkminiać i ograniczanie im tego (bo to nie kesze) jest niemądre - trzeba pozwolić i jedynie ustalić zasady ( np te statystyki) żeby się nie mieszało z głównym nurtem.
Ło matko... Pisałem to wiele razy w zeszłym roku, pisze to teraz a Wy cały czas że coś komuś się ogranicza. Znowu niedokładne czytanie.
Owny mogą zostać, nawet po 100 szt na osobę. Ale niech nie będzie TO NAZYWANE GEOCACHINGIEM!
Usuwając statystyki i tworząc osobne (lub coś ala medale) nie mające nic wspólnego ze statystykami skrzynek - zabawa trwa nadal (albo i nie :twisted:) Czy ja komuś coś zabieram? Jest jak było. Ba! Jest o wiele lepiej, bo limit posiadania możnaby podnieść do nieograniczonego.
Moim zdaniem KAŻDA osoba która uparcie chce utrzymać owny w statystykach skrzynek zalicza je wyłącznie dla statystyk a nie dla przyjemności. I chyba wszyscy się ze mną zgodzą (nawet może i KrystianT) że mam rację. Albo chce się bawić w owny bo mam taką potrzebę albo robię to dla +1. I wszystko prawie po staremu.

Co do mobilniaków to koniecznie jeszcze by było określenie od nowa czego oczekuje się po takiej skrzynce. Nie chciałbym teraz nikogo obrażać, ale jak wspomniał keisor muzyka na pedrivie w aucie niewiele kojarzy mi się z odwiedzaniem miejsc. Zwłaszcza, że najczęściej jest albo u kogoś i wtedy jest przekazywana z ręki do ręki albo musi być odłożona w szczelnej już istniejącej skrzynce tradycyjnej. Za dużo czyjejś pracy i kasy aby zostawiać ją samopas w krzakach i paradoksalnie przez szacunek do czyjejś pracy dochodzi do naginania zasad. To samo z albumami i innymi wielkimi mobilami które mają wskazania do przekazywania z ręki do ręki. Jak zmusić szukających aby zostawiali je jako mobile w terenie? Rozmiar po części też jest przyczyną skrzywienia zasad. Pojemniki są wielkie i nikt nie będzie jechał 30 km do skrzynki w rozmiarze bardzo duża aby ukryć kufer (no bo w krzakach czy gdziekolwiek na koordach strach zostawić żeby nie zginęła/zamokłą)

areckis
Wyjadacz

Post autor: areckis » czwartek 14 stycznia 2016, 10:55

nieaktualne :?
Ostatnio zmieniony piątek 02 marca 2018, 11:51 przez areckis, łącznie zmieniany 1 raz.

parlando
Forumator

Post autor: parlando » czwartek 14 stycznia 2016, 11:18

Ponieważ owny (nie lubię tej nazwy:)) i mobilne to specyficzne twory na styku lub poza geocachingiem, to może należałoby naturalnie reglamentować ich ilość? Na przykład możliwość założenia owna/mobila co 10 założonych skrzynek (promujmy zakładanie keszy, do szukania nikogo nie trzeba specjalnie namawiać) lub co 10 otrzymanych rekomendacji?

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz

Post autor: dallas » czwartek 14 stycznia 2016, 12:33

To jest również jakieś rozwiązanie. 10 założonych do dobry limit, odpadnie większość przypadkowych osób pojawiających się w serwisie na kilka miesięcy a takich przypadków jest najwięcej.

areckis
Wyjadacz

Post autor: areckis » czwartek 14 stycznia 2016, 12:40

Ostatnio zmieniony piątek 02 marca 2018, 11:51 przez areckis, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz

Post autor: dallas » czwartek 14 stycznia 2016, 12:43

co 10 założonych

areckis
Wyjadacz

Post autor: areckis » czwartek 14 stycznia 2016, 12:54

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Kontakt:

Post autor: miklobit » czwartek 14 stycznia 2016, 16:21

dallas pisze: Ło matko... Pisałem to wiele razy w zeszłym roku, pisze to teraz a Wy cały czas że coś komuś się ogranicza. Znowu niedokładne czytanie.
Owny mogą zostać, nawet po 100 szt na osobę. Ale niech nie będzie TO NAZYWANE GEOCACHINGIEM!
Jeżeli geocaching to tylko chowanie i szukanie pudełek to po jaki ch* ludzie się spotykają od lewa do prawa w innych celach niż to szukanie ? Bo przecież większość eventów nie ma na celu stadnego szukania (które jest również osobną dziedziną patologii) ?
Odpowiedź może być tylko jedna: geocaching to nie jest to co co ktoś tam na początku sobie wymyslił i napisał w definicji tylko to coś co mamy dzisiaj, twór wieloletniej ewolucji ze wszystkimi mutacjami które matka natura wystawiła na ciężką próbę i jeśli przetrwały to znaczy że są częścią gatunku, cokolwiek "uczeni" będą twierdzić. A ten wątek,w którym jesteśmy nie jest po to, że kwestionować przynależność (mobilnych) do gatunku (geocache) tylko po to, żeby znaleźć dla nich właściwe miejsce w systematyce.
Bo na razie to mamy tak, że wiekszość powołuje do życia pingwiny a potem się dziwią, że inni są za likwidacja ptaków (bo skoro te co są nie latają to przecież wystarczą tylko ssaki - one się tak dobrze przystosowały do życia na ziemi... ).
dallas pisze: Co do mobilniaków to koniecznie jeszcze by było określenie od nowa czego oczekuje się po takiej skrzynce. Nie chciałbym teraz nikogo obrażać, ale jak wspomniał keisor muzyka na pedrivie w aucie niewiele kojarzy mi się z odwiedzaniem miejsc. Zwłaszcza, że najczęściej jest albo u kogoś i wtedy jest przekazywana z ręki do ręki albo musi być odłożona w szczelnej już istniejącej skrzynce tradycyjnej. Za dużo czyjejś pracy i kasy aby zostawiać ją samopas w krzakach i paradoksalnie przez szacunek do czyjejś pracy dochodzi do naginania zasad.
Akurat sobie wybrałeś na chłopca do bicia pomysł w który włożyłem trochę pracy (i nadal zapraszam do kontynuacji):
http://forum.opencaching.pl/viewtopic.p ... ze#p123593
Jeśli istnieją kesze na MOP'ach i mają się dobrze a żaden z licznym znalazców nie marudzi że nic nie pokazują (a niektórzy np. user dallas piszą nawet (cyt.) "Bardzo fajna skrzyneczka... " 8) ) to myślisz że taki user (ten dallas na przykład ) będzie marudził jak przy okazji znalezienia kesza dostanie szansę na drugi pit-stop w celu jego ponownego ukrycia ?
I druga część zarzutu - jeśli ktoś tworząc kesza już założył że nie da się go schować w terenie samodzielnie to on jest pierwszym winnym całego łańcucha zdarzeń zwanych kłamliwie "znalezieniami" tego kesza.
Czy kesz którego projekt jest w moim linku jest wg ciebie znacząco droższy od średniej krajowej porządnie wykonanych tradycyjnych keszy ?
Sam mam (albo miałem) takie tradycyjne których zrobienie kosztowało 3-cyfrowe kwoty a nikt nie używa tego argumentu, że obrzydzać zakładanie porządnych keszy tradycyjnych.

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz

Post autor: dallas » czwartek 14 stycznia 2016, 19:00

miklobit pisze:MOja odpowiedź - podnieść/znieść limit ownów wyłączając je ze statystyk znalezionych.
W jednym poście piszesz, że trzeba wywalić owny ze statystyk a za chwilę bronisz tego typu jakby wprowadzał jakiś gigantyczny przypływ świeżości i polotu w serwisie. Może określ, po której stronie się aktualnie opowiadasz. Cały czas piszemy tylko o usunięciu dla nich statystyk a swoje zdanie na temat wrzucam, bo mam do tego prawo. I to jest ich miejsce we wspomnianej systematyce - poza statystykami skrzynek geocache.

Co do spotkań - nie odpowiem na pytanie, chyba że było retoryczne. Popatrz ilu jest aktywnych użytkowników a ilu bierze udział w spotkaniach i przelicz to na procenty. Szału się nie spodziewam. Po raz kolejny napiszę to co wcześniej - niech się tworzą spotkania nawet co tydzień, niech się wszyscy gromadzą i wymieniają ownami nawet przez cały dzień i noc ale to nie jest geocaching. I mam prawo to twierdzić na takich samych prawach jak druga strona i Ty, że to właśnie jest geocaching. Ja w tym wątku przedstawiam swoje wizje a inni swoje. A skoro geocaching to żywy element to można zawsze zrobić głosowanie, co sądzą o tym pozostali. Jeżeli wolą ludu zostaną tylko owny a tradycyjne skrzynki zostaną uznane za niepotrzebne, uszanuje to i skończę dyskusje. Do tego czasu będę trzymał się swoich poglądów i przedstawiał je w dyskusji. Na chwilę obecną o losach i ograniczeniach decyduje garstka ludzi zasiadająca w zarządzie. Na forum z 10 osób dyskutuje. Jesteśmy promilem który chce regulować sprawy dla całego serwisu ale każdy może mieć swoje racje i niekoniecznie słuszne. Twoje, że owny są bardzo potrzebne, moje że należy je wydzielić ze statystyk.
Ale jak to w klasyce było, ktoś musi zacząć pierwszy i właśnie to czynię.

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Kontakt:

Post autor: miklobit » czwartek 14 stycznia 2016, 19:08

dallas pisze:
miklobit pisze:MOja odpowiedź - podnieść/znieść limit ownów wyłączając je ze statystyk znalezionych.
W jednym poście piszesz, że trzeba wywalić owny ze statystyk a za chwilę bronisz tego typu jakby wprowadzał jakiś gigantyczny przypływ świeżości i polotu w serwisie. Może określ, po której stronie się aktualnie opowiadasz.
...
Twoje, że owny są bardzo potrzebne, moje że należy je wydzielić ze statystyk.
Moje że owny są potrzebne (żeby innych typów nie naciągać) oraz że należy je wydzielić ze statystyk .
Czyli wychodzi na to, że jestem zarówno po swojej jak i po twojej stronie :D .

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz

Post autor: dallas » czwartek 14 stycznia 2016, 19:27

Czyli reasumując - w sprawie ownów jest kompromis - należy je wydzielić ze statystyk. A resztę spostrzeżeń zachowajmy dla siebie.
Pytanie zasadnicze: co dalej?

ODPOWIEDZ