Skrzynki mobilne [Ankieta]

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

Czy jesteś za dalszą możliwością zakładania skrzynek mobilnych (pod warunkiem ich poprawy) ?

Czas głosowania minął czwartek 30 października 2014, 17:52

Tak
82
65%
Nie
45
35%

Liczba głosów: 127

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Podziękował: 112 razy
Otrzymane podziękowania: 194 razy
Kontakt:

Re: Skrzynki mobilne [Ankieta]

Post autor: miklobit » środa 13 stycznia 2016, 21:18

art_noise pisze:Jakoś mnie ten wątek nigdy nie pociągnął, ale dziś przeczytałem cały.
Muszę przyznać że propozycja Miklobita ma sens.
Miklobit - czy widzisz szansę by dałoby się to oprogramować?
Szansę widzę - pod warunkiem ustalenia/potwierdzenia jakie dokładnie zasady przyjmujemy a wg mnie to:
- kesz mobilny ma wszystkie cechy tradycyjnego czyli przede wszystkim schowany na podanych kordach a jego podjęcie nie wymaga kontaktu z autorem ani aktualnym posiadaczem
- chowanie mobilnych w innych keszach to tylko opcja a nie reguła (Ci co noszą miesiącami w kieszeni zwykle się tłumaczą, że "nie było kesza do którego by się mobilniak zmieścił" :shock: )
- znalazca może (ale nie musi) przenieść znalezionego kesza
- znalazca, który znalazł i zabiera kesza powinien oprócz znalezienia jak najszybciej zalogować ( i tu będzie potrzebny nowy rodzaj wpisu) "zabranie kesza", które w systemie spowoduje ustawienie go w stanie "tymczasowo niedostępny" .
- kesz zabrany - tymczasowo niedostępny jest niewidoczny na mapie i niedostępny do logowania dla wszystkich innych osób poza właścicielem i aktualnym posiadaczem
- po przeniesieniu kesza i zrobieniu wpisu "przeniesiony" z nowymi kordami, kesz automatycznie wraca do stanu dostępności do szukania
- dyskusyjne jest dopuszczenie logowania dla wszystkich w stanie "zabrany" bo to zachęca do kontynuacji zwyczaju fikcyjnych znalezień . Jeśli ktoś znalazł, nie zabrał i nie zdążył zalogować bo ktoś inny zabrał to zawsze może dodać do obserwowanych i czekać aż będzie w stanie dostępnym do szukania.
- na przypadki kiedy ktoś np złośliwie zaloguje zabranie kesza (bez znalezienia) , jest autor, który może w każdej chwili przywrócić jego stan oraz COG który powinien ukarać żartownisia jeśli wyjdzie na jaw takie coś (i kolejny znalazca stwierdzi brak wpisu w logbooku).
To samo jeśli ktoś przetrzymuje długo znalezionego i zabranego - trzeba by jakiś sensowny limit czasu ustalić żeby nie było kwasów. Może najlepiej żeby system wysyłał maila również do aktualngo posiadacza, że kesz jest już w stanie niedostepnym tyle a tyle i że się zarchiwizuje.

Pytanie jeszcze co zrobić keszami które już są i tylko udają mobilne, a które zostały zrobione z założenia jako owny( i np nie są przystosowane do chowania w terenie) - takie chyba nalażałoby z urzędu konwertować na owny - tylko co wtedy jak ktoś już limit na owna ma wyczerpany ? MOja odpowiedź - podnieść/znieść limit ownów wyłączając je ze statystyk znalezionych.

W sensie technicznym, żeby to miało ręce i nogi (czyli nie było dziurawe) to wymaga zmian we wszystkich kanałach logowania czyli przez interfejs www oraz okapi
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi miklobit za post:
art_noise

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz

Post autor: dallas » środa 13 stycznia 2016, 22:02

miklobit pisze: - dyskusyjne jest dopuszczenie logowania dla wszystkich w stanie "zabrany" bo to zachęca do kontynuacji zwyczaju fikcyjnych znalezień .
A co z keszującymi w małych teamach? Nie jest tajemnicą, że jeżeli ktoś z naszego zespołu przywiezie skrzynkę to pozostała dwójka wpisuje się również do logbooka i potem ktoś z tej dwójki jest odpowiedzialny za odłożenie/przekazanie dalej. Jak by to miało wyglądać wg nowych zaleceń?
wpisy 2 osób bez przeniesień będzie uczciwy? Albo jeden bez przeniesień a drugi z przenosinami? To z kolei znów zacznie przypomina masowe logi na eventach. Bo skoro dwoje może, to czemu nie pięciu. A skoro pięciu to co to za różnica że zaloguje 8... i już jest po staremu.
miklobit pisze: MOja odpowiedź - podnieść/znieść limit ownów wyłączając je ze statystyk znalezionych.
Właśnie chciałem zaproponować dziś to samo rozwiązanie, które objawi całą prawdę o tym typie i miłującym go społeczeństwie.

Ludzie nie chcą zlikwidować ownów, bo twierdzą że to świetna zabawa na eventach.

- Ciekawe czy była by nadal tak świetna, gdyby nie liczyło się to w statystykach? (znowu to pisze...) Fajnie się gra w kilka osób w ciekawe planszówki, ale jestem prawie pewien, że większości nie będzie interesowało już rozkręcanie telewizora, godzinna walka ze ściąganiem gumek z dziwnych kształtów, składanie gaźnika czy inna forma spędzania czasu przypominająca terapię grupową.
Każdy spędza czas jak lubi, ale nie oszukujmy się - ten element zabawy totalnie w niczym nie jest związany z geocachingiem. (przypomnę - szukanie skrzynek w terenie).
Osobiście mam je wyłączone z mapy i mam je gdzieś, ale wstyd mi jak słyszę, jak postrzegają nas ludzie ze świata równoległego widząc ekipy walczące o wpis przy wymianie logbooków od mobilów i ownów podczas wspólnych eventów.
Moja propozycja bardzo ugodowa aby obie strony były uczciwie pogodzone.
Statystyki jakieś muszą pozostać dla kompromisu, motywacji i zaspokojenia miłośników piwnych posiadówek przy pizzy z pierogami.
1) Proponuje zrobić oddzielne statystyki dla tego typu, nie wchodzące w żaden sposób w inne typy. Proszę nie przytaczać wpisów o możliwości filtrowania obecnie, bo nie o to chodzi. Ich nie powinno być w statystykach od zawsze.
2) Wprowadzić system innych form wartościowania zaliczeń - tu mogłyby się dobrze sprawdzić medale, nad którymi pracował Łza z ochotnikami. Pozostawić tylko takie statystyki bądź odznaczenia bez mieszania ich w prawdziwe skrzynki.
Ostatnio zmieniony środa 13 stycznia 2016, 22:04 przez dallas, łącznie zmieniany 1 raz.

areckis
Wyjadacz

Post autor: areckis » środa 13 stycznia 2016, 22:03

nieaktualne :?
Ostatnio zmieniony piątek 02 marca 2018, 11:50 przez areckis, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz

Post autor: dallas » środa 13 stycznia 2016, 22:09

No to może obowiązkowe przenosiny skoro "mobilniak"? Prawi każdy ma telefon z możliwością logowania z terenu na wypadek podejmowania skrzynek na wakacjach ograniczonych np. do obszaru projektu czy miasta.

areckis
Wyjadacz

Post autor: areckis » środa 13 stycznia 2016, 22:25

Ostatnio zmieniony piątek 02 marca 2018, 11:51 przez areckis, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
art_noise
Forumator
Podziękował: 321 razy
Otrzymane podziękowania: 307 razy

Post autor: art_noise » środa 13 stycznia 2016, 22:26

dallas pisze:
miklobit pisze: - dyskusyjne jest dopuszczenie logowania dla wszystkich w stanie "zabrany" bo to zachęca do kontynuacji zwyczaju fikcyjnych znalezień .
A co z keszującymi w małych teamach?
A jakby tak wprowadzić zasadę że jak logujesz znalezienie to musisz przenieść?
Tak myślę w sensie teamowego szukania - kto pierwszy mobilniaka znajdzie (ma go w łapie w czasie teamowego szukania) - no to go znalazł. Loguje znalezienie i z automatu kesz jest w stanie "zabrany". Nie ma możliwości żeby pomiędzy "stan zabrany" i kolejny "stan zabrany" były 2 logi "znaleziona".
To by niestety wykluczało zasadę że mogę się wpisać i zalogować do kesza mobilnego a następnie zostawić go na miejscu - muszę go przenieść. Ale czy to by było złe? Nie chcę/nie mogę mobilniaka przenieść - no to nie szukam go wogóle i nie loguję. Czyli jednak zasada - znalezienie=przeniesienie. W końcu mobilniak.

Co do teamowego znalezienia - 2 osoby w teamie pewnie zrobią w ten sposób że jeden zaloguje (kesz przejdzie w stan "zabrany") po czym pierwszy znalazca musi go odłożyć w inne miejsce i znów będzie gotowy do szukania. Kolejny loguje i znów kesz przechodzi w stan "zabrany".
Ja wiem że to upierdliwe ale eliminuje w sposób zdecydowany masowe znalezienia na eventach. Komu by się chciało to kontrolować, zmieniać lokalizację, dogadywać się kto po kim loguje itp.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi art_noise za post:
Lza
http://www.youtube.com/watch?v=UymAoyAT_bI

Serce zostało na OC. Rozum przeszedł na GC.

Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Podziękował: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 307 razy
Kontakt:

Post autor: Lza » środa 13 stycznia 2016, 22:35

Ja bym wymuszał przeniesienie i to nie mniej niż określony dystans. W przeciwnym wypadku, będzie traktowany przez część keszerów jako tradycyjny, a nie po to typ zostyał wyodrębniony. W przypadku drużyn, mogą przecież się umówić, że każdy członek przenosi kesza o jakiś inny odcinek wzdłuż trasy którą się porusza i swój odcinek loguje adekwatnymi typami logów.

[edit] widzę, że powieliłem art_noisa :-) pomysły nam się sklonowały.. :P
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Lza za post:
art_noise

Awatar użytkownika
art_noise
Forumator

Post autor: art_noise » środa 13 stycznia 2016, 22:39

Lza pisze:Ja bym wymuszał przeniesienie i to nie mniej niż określony dystans. W przeciwnym wypadku, będzie traktowany przez część keszerów jako tradycyjny, a nie po to typ zostyał wyodrębniony. W przypadku drużyn, mogą przecież się umówić, że każdy członek przenosi kesza o jakiś inny odcinek wzdłuż trasy którą się porusza i swój odcinek loguje adekwatnymi typami logów.
Dokładnie. Drużyny się jakoś umówią i zalogują. Na eventach już się nie będzie chciało ludziom kombinować. Za dużo zachodu.

Obrazek Obrazek

areckis
Wyjadacz

Post autor: areckis » środa 13 stycznia 2016, 22:44

Ostatnio zmieniony piątek 02 marca 2018, 11:51 przez areckis, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Kontakt:

Post autor: Lza » środa 13 stycznia 2016, 22:47

wiki można zmienić, cwaniaczkowatej osobowości nie. Zawsze będzie jakaś część która będzie oszukiwać. trzeba tylko postarać się to zmarginalizować.

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Kontakt:

Post autor: miklobit » środa 13 stycznia 2016, 22:48

areckis pisze:[
Tymczasowo niedostępny, ale widoczność jak innych keszy. Tzn. jeśli ktoś wyłączy pokazywanie takich, to nie widzi, a jeśli ma pokazywanie wszystkich niedostępnych to mobile też widzi. Bo może chcieć zalogować zaległą wizytę - nie przenosił, ale zalogować musi odwiedziny. Nie może wyczekiwać dostępności.
Chyba faktycznie najprościej ( technicznie też ) będzie żeby w stanie tymczasowo niedostepnym (wywołanym wpisem "zabrania") mobilny był jak każdy inny ( czyli jak ktoś bardzo chce to włączy widoczność i zaloguje.
Ale z cała pewnością musi być odgórnie ustalone, że opisy dopuszczające albo wręcz zalecające przekazywanie z rak do rąk są niedozwolone (bo sa sprzeczności z zasadą samodzielnego szukania na kordach )
dallas pisze:No to może obowiązkowe przenosiny skoro "mobilniak"? Prawi każdy ma telefon z możliwością logowania z terenu na wypadek podejmowania skrzynek na wakacjach ograniczonych np. do obszaru projektu czy miasta.
No właśnie koncepcji zmuszania do przeniesienia nie rozumiem. Jeśli nie wynika to z jakieś misji kesza itp to czemu nie może znaleźć i zostawić . Jak ktoś coś musi to zrobi to na odwal się, czyli zabierze i będzie trzymał w nieskończoność albo odda komuś do ręki albo schowa na siłę byle gdzie.
Jak zabierze bo będzie przekonany że ma pomysł gdzie schować to będzie lepiej dla kesza. Przecież za taiego kesza odpowiedzialność ponosi każdy kolejny znalazca.
dallas pisze: - Ciekawe czy była by nadal tak świetna, gdyby nie liczyło się to w statystykach? (znowu to pisze...) Fajnie się gra w kilka osób w ciekawe planszówki, ale jestem prawie pewien, że większości nie będzie interesowało już rozkręcanie telewizora, godzinna walka ze ściąganiem gumek z dziwnych kształtów, składanie gaźnika czy inna forma spędzania czasu przypominająca terapię grupową.
Każdy spędza czas jak lubi, ale nie oszukujmy się - ten element zabawy totalnie w niczym nie jest związany z geocachingiem. (przypomnę - szukanie skrzynek w terenie).
Popatrz dookoła jakie rzeczy się lawinowo rozwijają w związku z geocachingiem ale bez żadnego związku z szukaniem keszy :
- produkcja i wymiana drewniaków - większość nigdy do keszy nie trafia , za to wędruje pocztą, albo są głownym celem niektórych spotkań
- geocoiny - coraz więcej takich w cenie złota - których NIGDY NIKT nie włoży do żadnego kesza, a jak ktoś kupi to tylko żeby dac innym pooglądać na spotkaniach
Przyklady wprawdzie z GC, ale jakby potwierdzają, że ludzie oprócz łażenia po lesie POTRZEBUJĄ różnych elementów integracyjnych a na OC mają je akurat w postaci np ownów. Jedni się wolą spotkać żeby pić razem piwo, inni żeby spływać kajakiem, a część lubi takie patenty rozkminiać i ograniczanie im tego (bo to nie kesze) jest niemądre - trzeba pozwolić i jedynie ustalić zasady ( np te statystyki) żeby się nie mieszało z głównym nurtem.

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Kontakt:

Post autor: miklobit » środa 13 stycznia 2016, 22:53

Lza pisze:wiki można zmienić, cwaniaczkowatej osobowości nie. Zawsze będzie jakaś część która będzie oszukiwać. trzeba tylko postarać się to zmarginalizować.
Dokładnie - dlatego postulowane zmiany nie są po to żeby ścigać uszustów ale przede wszystkim dla tych, którzy chcieliby szukać uczciwie a oszuści ich robią w bambuko zmuszając do kopania w logach, domyślania się czy kesz jest, jak jest to gdzie naprawdę jest itd...

KEISOR
Stały bywalec

Post autor: KEISOR » środa 13 stycznia 2016, 22:58

Pomysły są dobre ale "tylko" na papierze.
W rzeczywistości będzie tak jak mówi areckis, czyli fikcyjne przeniesienia.
Czyli niewiele się zmieni.
Ale może to i słusznie? Będzie kolejny gorący temat na długie zimowe wieczory jak już zabraknie wirtuali :lol:

Jak jeszcze ktoś zaproponuje aby je wyłączyć ze statystyk to podpisuje się pod tym obiema ręcoma. :D

Chciałem się jeszcze tylko zapytać czy ktoś z zapalonych entuzjastów skrzynek mobilnych słyszał o czymś takim jak geokrety?
A to nic, tak tylko chciałem... :wink:

areckis
Wyjadacz
Podziękował: 45 razy
Otrzymane podziękowania: 45 razy

Post autor: areckis » środa 13 stycznia 2016, 23:07

Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi areckis za post:
miklobit

Awatar użytkownika
art_noise
Forumator

Post autor: art_noise » środa 13 stycznia 2016, 23:15

KEISOR pisze:Pomysły są dobre ale "tylko" na papierze.
W rzeczywistości będzie tak jak mówi areckis, czyli fikcyjne przeniesienia.
Czyli niewiele się zmieni.
Wiesz jeśli byśmy chcieli zrobić idealnie uczciwą zabawę w szukanie skrzynek to.... Nie da się.
Kesze tradycyjne - jak jeden koleś jedzie szukać kesza tradycyjnego i go znajduje po ciężkim szukaniu (bo to sprytnie ukryty kesz był) to sukces i sól tej zabawy.
A potem jedzie ekipa - 5 osób na tego kesza. Mają przewagą prawda?
I tak można by brnąć. Ale przecież to zabawa jest - na pewno delikwent który sam znalazł będzie miał satysfakcję większa niż ta ekipa 5-osobowa.

Obrazek Obrazek

ODPOWIEDZ