Skrzynki mobilne [Ankieta]

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

Czy jesteś za dalszą możliwością zakładania skrzynek mobilnych (pod warunkiem ich poprawy) ?

Czas głosowania minął czwartek 30 października 2014, 17:52

Tak
82
65%
Nie
45
35%

Liczba głosów: 127

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz
Podziękował;: 98 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy

Re: Skrzynki mobilne [Ankieta]

Post autor: dallas »

karwdo pisze: ograniczmy ilość nowych do 1 per user, przy braku możliwości zakładania nowych mobili przez starych userów, którzy takowe posiadają!
Nannette pisze:jestem Za, z warunkiem jeden mobilniak na osobę - tak jak owny
To jest rozsądny kompromis :wink:

Awatar użytkownika
meteor2017
Wyjadacz
Podziękował;: 32 razy
Otrzymał podziękowań: 30 razy

Post autor: meteor2017 »

Jeszcze parę lat takich zmian i obudzimy się w Opencaching.pl gdzie można założyć 1 owna, 1 mobilniaka, 5 nietypowych, 10 quizów, 20 multaków, 50 tradycyjnych... z czego 10 mikro, 50 małych, 20 normalnych i 5 dużych 2 b. duże
Za ten post autor meteor2017 otrzymał podziękowania (total 3):
Pawel brasiamiklobitluftmause
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Podziękował;: 112 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy
Kontakt:

Post autor: miklobit »

dallas pisze: Skrzynka tradycyjna jest podstawą zabawy w geocaching. Mobilniak bliżej nieokreślonym obecnie tworem. (Sam mam jednego dla uprzedzenia kolejnych pytań)
Mobilniak jest skrzynką tradycyjną z jedną tylko dodatkwą opcją ktora poprawnie wykorzystana daje zupełnie nowe możliwości (których inne systemy nie mają). Niepoprawnie wykorzystana robi zamieszanie. Ale czy to jest wystarczający powód żeby uwalać idee ?
dallas pisze: Czy tak wygląda wzorzec porządnej skrzynki mobilnej o którą większość tu walczy? Czy naprawdę potrzebujemy wysypu mikro mobilniaków bez konkretnego motywu, które będą już niedługo leżały w każdej większej skrzynce?
Dajcie porządne argumenty a obiecuje że zmienię zdanie.
Jeśłi te mikro mobilniaki bez konkretnegi motywu będą przenoszone w ciekawe miejscówki ( gdzie nie ma żadnych keszy) to będę się tylko cieszyć. Ale nikogo nie zmusimy żeby takich miejsc szukał zamiast wrzucać mobila do innych keszy .
Możemy jednak edukować, informować, pokazywać pozytywne przykłady.
Jakby kesze mobilne były rozmiaru co najmniej normalnego, to każdy by się zastanowił gdzie go schować , nawet jak nie czytał reguł. OK - duże miejskie mobile trudno schować. Ale w miastach keszy nie brakuje. A brakuje w setkach małych wiosek, nad dziesiątkami malowniczych jezior które odwiedzamy czasem tylko raz w zyciu. Zbyt rzadko, żeby podjąć trud serwisu stałego kesza. Ale ten jeden raz wystarczy, żeby zrobić frajde (jednorazową) choćby jednej osobie która tam po mobila przyjedzie.
To słabe argumenty za ?
Ostatnio zmieniony środa 15 października 2014, 23:03 przez miklobit, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz

To bardzo dobre argumenty. Ale jak wyedukujesz ludzi aby zaprzestali zaliczania ich na spotkaniach bez fikcyjnych przenosin.
Cały mój sprzeciw (i nie tylko mój) bierze się z faktu wysypu w ostatnim czasie badziewia. Dobrej jakości mobilniaki (w większości te starsze) nie szkodzą i nadal są atrakcyjne. Ale mikrusy tworzone do zaliczania przy piwku, gwiazdkowane bo kolegi, są powodem aby nie były kontynuowane. Dobre na staty, niedobre dla idei zabawy. I nikt mnie nie przekona niestety do jednej rzeczy - że ludzie się zmienią. A gdyby ograniczyć mobilniaki w statystykach?
Za ten post autor dallas otrzymał podziękowanie:
Hern

Awatar użytkownika
meteor2017
Wyjadacz
Podziękował;: 32 razy
Otrzymał podziękowań: 30 razy

Post autor: meteor2017 »

dallas pisze:Ale jak wyedukujesz ludzi aby zaprzestali zaliczania ich na spotkaniach bez fikcyjnych przenosin.
Fikcyjne wpisy pojawiają się już teraz i to nie przy mobilniakach, tylko przy wszystkich typach skrzynek... nieraz już kasowałem takie wpisy w swoich skrzynkach (a ilu nie wykryłem?), parę razy też zgłaszałem do COG, gdy użytkownik masowo logował fikcyjnie skrzynki. Krótko mówiąc, nic nowego ;-) ale z tego powodu nie blokuje się zakładania wszystkich innych typów.
dallas pisze:Cały mój sprzeciw (i nie tylko mój) bierze się z faktu wysypu w ostatnim czasie badziewia. Dobrej jakości mobilniaki (w większości te starsze) nie szkodzą i nadal są atrakcyjne.
Ale ten sam problem badziewia dotyczy nie tylko mobilniaków i tym samym argumentem można uwalić choćby tradycyjne mikrusy... ale moim zdaniem nie tędy droga, bo zaraz poblokujemy sobie całą zabawę.
dallas pisze:Ale mikrusy tworzone do zaliczania przy piwku, gwiazdkowane bo kolegi, są powodem aby nie były kontynuowane. Dobre na staty, niedobre dla idei zabawy. I nikt mnie nie przekona niestety do jednej rzeczy - że ludzie się zmienią.
A to jest efekt uboczny ograniczeń na owny, które były min. do zaliczania przy piwku - można założyć tylko jednego? No to zakładamy owno-mobilniaka. Ciekawe jak będzie obchodzone ograniczenie na mobilniaki ;-)

Jeśli byłby log "zabrana z terenu", dzięki któremu mobilniak by znikał z terenu, to wspomniane "badziewie do zaliczania przy piwku" będzie siedzieć u kogoś w plecaku i zniknie nam z mapy. Dzięki temu łatwiej by było wyłapać te rzeczywiście podróżujące.
dallas pisze:A gdyby ograniczyć mobilniaki w statystykach?
A czemu nie... tyle że ta propozycja padała choćby przy dyskusjach o zablokowaniu ownów, ale jakoś nikt nie kwapił się by to wprowadzić zamiast blokować.
Ostatnio zmieniony środa 15 października 2014, 22:56 przez meteor2017, łącznie zmieniany 1 raz.
ObrazekObrazekObrazek

piotrmichal
Bywalec
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Post autor: piotrmichal »

Ja jestem na TAK. Wydaje mi się że RR zbyt głęboko ingeruje. To tak jak z państwem, które zbyt ingeruje w obywatela, wtedy rozwój państwa wyraźnie spowalnia. Mobilniaki są pewnym urozmaiceniem. Mam ogólne wrażenie, że RR za wszelką cenę chce się "wykazać", tylko dlaczego akurat w taki sposób? Są większe problemy do rozwiązania niż skrzynki mobilne.
piotrmichal
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Obrazek

Teokryt
Wyjadacz
Podziękował;: 23 razy
Otrzymał podziękowań: 43 razy

Post autor: Teokryt »

Ciekawe jak będzie obchodzone ograniczenie na mobilniaki
Nietypowo :)

Awatar użytkownika
Hern
Forumator
Podziękował;: 38 razy
Otrzymał podziękowań: 40 razy

Post autor: Hern »

Z przykrością w ankiecie kliknąłem "NIE". Dlaczego? Otóż....
Proponowane zmiany są świetne, tylko ... właściwie tych "zmian" jest tyle co nic. Przecież od samego początku ideą mobilniaka było przenoszenie i znajdywanie go przez kolejne osoby w terenie samodzielnie. Czy kolejne przypomnienie zasad coś zmieni? Nie sądzę. A to dlatego, że przeważnie ludzie którzy teraz broniąc mobilniaków chcą wprowadzenia pewnych zasad, są najczęściej przeciwko wszelkim zasadom w OC. Widzę tu trochę działanie typu "obiecajmy, że będzie lepiej, sprawa przycichnie a my sobie i tak będziemy po staremu" ...
Naprawdę szkoda, ale tak to jest jak się przegina ...

PS:
A ankieta i tak nie jest wiążąca dla RR. Mogą, ale nie muszą na nią zwracać uwagi.
ObrazekObrazekObrazek
NIE wyhaczam, NIE zaliczam, po prostu znajduję. A reszta o drzewo ...

Awatar użytkownika
maryush
Forumator
Podziękował;: 119 razy
Otrzymał podziękowań: 255 razy

Post autor: maryush »

miklobit pisze: Mobilniak jest skrzynką tradycyjną z jedną tylko dodatkwą opcją ktora poprawnie wykorzystana daje zupełnie nowe możliwości (których inne systemy nie mają). Niepoprawnie wykorzystana robi zamieszanie. Ale czy to jest wystarczający powód żeby uwalać idee ?

Jeśłi te mikro mobilniaki bez konkretnegi motywu będą przenoszone w ciekawe miejscówki ( gdzie nie ma żadnych keszy) to będę się tylko cieszyć.
Jeśli jest ciekawa miejscówka, to albo już jest tam kesz o stałej lokalizacji w tym miejscu (niemobilny), albo powstanie lada dzień. A jeśli nie powstaje to znaczy że miejscówka jest do bani.
Natomiast ratowanie tej ciekawej miejscówki poprzez mobilniaka nie daje w zasadzie nic, bo z definicji mobilniaka wynika, że pokaże on tę miejscówkę tylko JEDNEMU keszerowi, który zabierze stamtąd skrzynkę.

A te zupełnie nowe możliwości to jakie konkretnie i dlaczego są takie cenne? Bo np. Wirtuale też dają możliwości, których tradycyjne nie dają (i to możliwości większe niż mobilniaki) a jednak nikt nie twierdzi że blokada virtów jest zła. Po prostu pamiętajmy, że nie wszystko jest geocachingiem i może nie każde udziwnienie warto utrzymywać. Szczególnie kiedy się wynaturza, jak ostatnio mobilniaki. A to jest znakuem wyczerpania się idei, kiedy ludzie zaczynają kombinować w złą, niegeocachingową stronę.

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Kontakt:

maryush pisze:A te zupełnie nowe możliwości to jakie konkretnie i dlaczego są takie cenne? Bo np. Wirtuale też dają możliwości, których tradycyjne nie dają (i to możliwości większe niż mobilniaki) a jednak nikt nie twierdzi że blokada virtów jest zła. Po prostu pamiętajmy, że nie wszystko jest geocachingiem i może nie każde udziwnienie warto utrzymywać. Szczególnie kiedy się wynaturza, jak ostatnio mobilniaki.
Wszystko zalezy od tego czy chcemy dać (w tym przypadku pozostawić) ludziom jakieś mozliwości czy tylko pilnować i karać większość za odchylenia mniejszośći.
Pokaż w jaki inny sposób (bez skrzynek mobilnych) można zrealizowac projekt który zaproponowałem: http://forum.opencaching.pl/viewtopic.php?f=30&t=8175 ? Czy jest w nim chociaż jeden element niezgodny z ideą geocachingu ?

Mobilniak z samej definicji to powinna być skrzynka którą da się skutecznie ukryć w bardzo róznych warunkach.
Powinna być wyzwaniem dla stworzenia dobrego maskowania czy jakiegoś uniwersalnego mocowania. Ale skoro taki guru tworzenia najlepszych keszy nie dostrzega tu potencjału to co mają mysleć Ci którzy chcą się na Tobie wzorować ? :(
Takie podejście to założenie z góry, że mobilny to krypto own. Czyli znowu zbiorowa odpowiedzialność zamiast edukacji i rozwoju :( .
Poza tym nad ownem z definicji jest kontrola, mobilny idzie w świat i często nie wiadomo czy ktoś go ma czy już zginał.
I co wtedy właściciel tego jednego dozwolonego mobila ma zrobić ? Zreaktywuje i będą dwa krązyć ? Czekać niewiadomo ile żeby potwierdzić śmierć kesza ? Myślałaś o takich aspektach ?

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz

miklobit pisze: Takie podejście to założenie z góry, że mobilny to krypto own. Czyli znowu zbiorowa odpowiedzialność zamiast edukacji i rozwoju :( .
Argumenty o edukacji i rozwoju w tym przypadku jakoś do mnie nie docierają.
Patrząc na Twój pomysł z mobilniakami można powiedzieć przekornie, że to nic innego jak kolejne dublowanie kretów. Mnie osobiście nie podoba się już z założenia. Po co tworzyć kilkadziesiąt identycznych skrzynek które będą wędrować po stacjach benzynowych, mopach, parkingach? Czy te miejsca są na tyle atrakcyjne że trzeba je promować. Sam wiesz, że MOPy służą głównie do zaliczenia +1 podczas postoju, bo nie sądzę aby ktoś specjalnie jechał zobaczyć parking przy autostradzie. Miłe w podróży ale bez większych emocji. Czy wolna muzyka jest na tyle atrakcyjna że będzie wabikiem? Każdy ma radio i własny zestaw mp3 to co lubi.
kolejne pomysły przypominają sytuację z http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=19655
Niewiele wspólnego z ideą zabawy ale odmienność jak widać się podoba. Tylko czy to jest naprawdę potrzebne?

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Kontakt:

dallas pisze: Patrząc na Twój pomysł z mobilniakami można powiedzieć przekornie, że to nic innego jak kolejne dublowanie kretów. Mnie osobiście nie podoba się już z założenia. Po co tworzyć kilkadziesiąt identycznych skrzynek które będą wędrować po stacjach benzynowych, mopach, parkingach? Czy te miejsca są na tyle atrakcyjne że trzeba je promować. Sam wiesz, że MOPy służą głównie do zaliczenia +1 podczas postoju, bo nie sądzę aby ktoś specjalnie jechał zobaczyć parking przy autostradzie. Miłe w podróży ale bez większych emocji.
Wciąż NIE ROZUMIESZ róznicy pomiędzy skrzynką mobilną a geokretem :(
Geokrety mogą wędrować tylko po istniejących skrzynkach.
Mobila możesz zostawić gdziekolwiek gdzie mógłbyś założyć tradycyjną. Czyli np. na każdym mopie, parkingu na którym chcesz się zatrzymać i nie musi tam być żadnego kesza ! Czy teraz jest jasne o co chodzi ?
Skrzynki w projekcie nawet jeśli byłyby identyczne (a nie będą) to będą rozrzucone po całym kraju bo mają służyć do czegoś jeszcze oprócz zaliczenia +1 na postoju.
Nie chodzi o promowanie mopów tylko wolnej muzyki do słuchania w trasie .
dallas pisze:Czy wolna muzyka jest na tyle atrakcyjna że będzie wabikiem? Każdy ma radio i własny zestaw mp3 to co lubi.
Ja słucham takiej muzyki w samochodzie i chcę żeby więcej ludzi wiedziało, że nie sa skazani tylko na to co serwuje radio i inne mainstream'owe media.
Nikt nikogo nie zmusza do słuchania a tylko daje dodatkowy wybór.
Poza tym jedne otwarte projekty powinny pomagać innym.

Awatar użytkownika
maryush
Forumator
Podziękował;: 119 razy
Otrzymał podziękowań: 255 razy

Post autor: maryush »

miklobit pisze:
maryush pisze:A te zupełnie nowe możliwości to jakie konkretnie i dlaczego są takie cenne? Bo np. Wirtuale też dają możliwości, których tradycyjne nie dają (i to możliwości większe niż mobilniaki) a jednak nikt nie twierdzi że blokada virtów jest zła. Po prostu pamiętajmy, że nie wszystko jest geocachingiem i może nie każde udziwnienie warto utrzymywać. Szczególnie kiedy się wynaturza, jak ostatnio mobilniaki.
Wszystko zalezy od tego czy chcemy dać (w tym przypadku pozostawić) ludziom jakieś mozliwości czy tylko pilnować i karać większość za odchylenia mniejszośći.
Po pierwsze - podobno to własnie wiekszość mobilniaków zrobiła się patologiczna, a nie mniejszość.
Po drugie - dawanie ludziom mozliwości samo w sobie nie stanowi wartości dodanej. Podstawowe pytanie brzmi - czy dana możliwość jest zgodna z ideą geocachingu i czy jest wykorzystywana w duchu geocachingu, czy nie. Z mobilniakami wygląda na to że ostatnio nie ma to związku z GEOcachingiem, tylko z SPOTKANIO-WYMIENIngiem. A to już jest inna gra, inna zabawa i nie nazywajmy tego geocachingiem. Nikt nie broni się na spotkaniach wymianiać fantami, ale od tego są geokrety jesli już, chociaż i krety powinny mieszkać w keszach a nie w kieszeniach.
miklobit pisze:Pokaż w jaki inny sposób (bez skrzynek mobilnych) można zrealizowac projekt który zaproponowałem: http://forum.opencaching.pl/viewtopic.php?f=30&t=8175 ?
Za pomocą geokretów podróżujących od kesza do kesza razem z keszerem.
miklobit pisze:Czy jest w nim chociaż jeden element niezgodny z ideą geocachingu ?
Tak - umieszczanie keszy w NIECIEKAWYCH miejscach, jakimi są parkingi. Bo ideą g-c jest pokazywanie za pomoca skrzynek miejsc ciekawych, a nie po prostu miejsc.
miklobit pisze:Mobilniak z samej definicji to powinna być skrzynka którą da się skutecznie ukryć w bardzo róznych warunkach.
Powinna być wyzwaniem dla stworzenia dobrego maskowania czy jakiegoś uniwersalnego mocowania.
Powinna. Tak jak zreszta KAŻDA skrzynka powinna. Ale sam też dobrze wiesz, że niestety w realu nie jest. Bo o ile w przypadku kesza tradycyjnego to załozyciel (czyli ten który włozył pracę w stworzenie kesza i dlatego jemu najbardziej zależy) decyduje gdzie i jak kesz będzie schowany, to w przypadku mobilniaków musi liczyć na umiejętnośći i zaangażowanie innych, a to już ryzyko. I mamy efekt - mobilniaki to najcześciej mikrusy na magnesie, bo takie najłatwiej ukryć w różnych warunkach. Wystarczy sprawdzić na OC - najwięcej aktywnych mobilniaków jest rozmiaru mikro - 86.
Ja nie dyskutuję z tym jak to powinno wygladać, tylko z tym jak to wygląda obecnie.
miklobit pisze:Ale skoro taki guru tworzenia najlepszych keszy nie dostrzega tu potencjału to co mają mysleć Ci którzy chcą się na Tobie wzorować ? :(
Ale po co ta uszczypliwość? Myślałem że rozmawiamy merytorycznie, bez złośliwości ;)
Ale w sumie odpowiem - ja potencjał widzę. Natomiast nie widze żeby był wykorzystywany. Natomiast padają zarzuty że wykorzytywany jest ten potencjał negatywny - robienie z mobilniaków kreto-ownów. I kłopot w tym, ze założyciel takiego kesza może mieć jak najlepsze intencje i plany, ale sposób w jaki keszerzy spotkają sie z keszem już jest poza jego kontrolą. A rozwiązanie pt. niech własciciel kasuje nieprawomyślne logi to praktycznie pewne źródła sporów - "jakim prawem skasowałeś moje znalezienie?! - bo się wpisałeś na spotkaniu! -nieprawda, nie byłeś przy tym! - ale ktoś mi powiedział!.." itd itp.

Żeby była jasność - ja też byłem za mobilniakami i przeciw zakazom. Też wierzyłem w ten potencjał itd. Ale im dłużej o tym myślałem tym bardziej widzę że te mobilniaki mają wiecej negatywów niz pozytywów, a i te daje się "oblecieć" kretami. W ankiecie jeszcze nie zagłosowałem, jeszcze może mnie ktoś jakos przekona, ze jest inaczej.

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz

Rozumiem, rozumiem. Nie będę się dublował w wypowiedziach, maryush również dokładnie opisał problem.
Wyraziłem już swoje zdanie a jak widzę niektórzy brną wyłącznie w swoim kierunku bez chęci przyjęcia choć częściowo argumentów strony przeciwnej.

pozostaje pytanie, czy ta dyskusja w ogóle ma sesn:

-RR nic nie wspomina o możliwości cofnięcia zakazu, więc ankieta jest wyłącznie poglądowa.
- kolega miklobit jak będzie chciał, to i tak założy przed końcem miesiąca 1000 przedziwnych mobilniaków :lol: , czy większość będzie uważać to za słuszne czy nie. Jego prawo.

Awatar użytkownika
KTHM
Stały bywalec
Podziękował;: 14 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy

Odp: Skrzynki mobilne [Ankieta]

Post autor: KTHM »

Przepraszam za pytanie: gdzie ta ankieta ?
Poproszę linkę bo jakiś niekumaty jestem i nie znalazłem ;)

"Podyktowane przez Tapatalk"

(Dopisek z 17-10-2014/g.7:15
Tapek nie ogarnął ankiety i musiałem głosować tradycyjnie. Zauważone dzięki miklobit)
Ostatnio zmieniony piątek 17 października 2014, 07:16 przez KTHM, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ