Skrzynki mobilne [Ankieta]

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

Czy jesteś za dalszą możliwością zakładania skrzynek mobilnych (pod warunkiem ich poprawy) ?

Czas głosowania minął czwartek 30 października 2014, 17:52

Tak
82
65%
Nie
45
35%

Liczba głosów: 127

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Kontakt:

Re: Skrzynki mobilne [Ankieta]

Post autor: miklobit » czwartek 16 października 2014, 12:35

maryush pisze: Po pierwsze - podobno to własnie wiekszość mobilniaków zrobiła się patologiczna, a nie mniejszość.
Po drugie - dawanie ludziom mozliwości samo w sobie nie stanowi wartości dodanej. Podstawowe pytanie brzmi - czy dana możliwość jest zgodna z ideą geocachingu i czy jest wykorzystywana w duchu geocachingu, czy nie.
Tu dochodzimy do sedna problemu. To nie skrzynki mobilne zeszły na psy czy zrobiły się patalogiczne tylko sposób ich traktowania przez znalazców jest zły.
Tylko dlaczego twórcy mają odpowiadać za działania szukających :?: :?:
Ja się na to nie zgadzam.
miklobit pisze:Pokaż w jaki inny sposób (bez skrzynek mobilnych) można zrealizowac projekt który zaproponowałem: http://forum.opencaching.pl/viewtopic.php?f=30&t=8175 ?
maryush pisze:Za pomocą geokretów podróżujących od kesza do kesza razem z keszerem.
Doskonale wiesz ile jest keszy bezpośrenio przy drogach oraz ile z nich ma wielkość odpowiednią do schowania czegoś o wymiarach PETa.
Więc ta propozycja to czysta demagogia....
miklobit pisze:Czy jest w nim chociaż jeden element niezgodny z ideą geocachingu ?
maryush pisze:Tak - umieszczanie keszy w NIECIEKAWYCH miejscach, jakimi są parkingi. Bo ideą g-c jest pokazywanie za pomoca skrzynek miejsc ciekawych, a nie po prostu miejsc.
Umieszczenie kesza w ciekawym miejscu jest tylko dodatkowym magnesem dla szukającego a idea geocachingu polega na szukaniu ukrytych skrzynek z pomocą gps'a. Czy same skrzynki są ciekawe (taka jest idea mojego projektu) czy miejscówki to już należy do oceny przez znalazcę.
miklobit pisze:Ale skoro taki guru tworzenia najlepszych keszy nie dostrzega tu potencjału to co mają mysleć Ci którzy chcą się na Tobie wzorować ? :(
maryush pisze:Ale po co ta uszczypliwość? Myślałem że rozmawiamy merytorycznie, bez złośliwości ;)
Nie ma mowy o żadnej uszczypliwości z mojej strony. Jeżeli jesteś postrzegany jako pewnego rodzaju gwarant jakości swoich keszy
to naturalne jest że wiele osób będzie słuchać twojego zdania na tematy związane z tworzeniem skrzynek.
Im wyższy szczebelek w hierarchi (nieważne czy formalnej czy nie) tym większa odpowiedzialność za słowa które kształtują opinie innych.
maryush pisze: W ankiecie jeszcze nie zagłosowałem, jeszcze może mnie ktoś jakos przekona, ze jest inaczej.
To zapytaj sam siebie co ma wiekszą wartość: wolność tworzenia dzieła (kesza) czy wolność sposobu jego interpretacji(używania) przez innych.

KTHM pisze:Przepraszam za pytanie: gdzie ta ankieta ?
Na początku tego wątku...
dallas pisze: pozostaje pytanie, czy ta dyskusja w ogóle ma sesn:
-RR nic nie wspomina o możliwości cofnięcia zakazu, więc ankieta jest wyłącznie poglądowa.
To RR powinna taką ankietę stworzyć, ale widocznie (na jakiej podstawie ?) uznali że wygodniej zrobić zakaz niż przedyskutować w szerszym gronie jak rozwiązać problem.
dallas pisze:- kolega miklobit jak będzie chciał, to i tak założy przed końcem miesiąca 1000 przedziwnych mobilniaków :lol: , czy większość będzie uważać to za słuszne czy nie. Jego prawo.
Oczywiście że tak będzie :-) Jeśli żadne argumenty nie trafią do RR to jedynym wyjściem jest stworzene dla mobilniaków "Arki Noego" , odholowanie jej na kordy 0,0 i w międzyczasie krzewienie pozytywnych doświadczeń i dobrych wzorów.

Teokryt
Wyjadacz
Podziękował: 23 razy
Otrzymane podziękowania: 43 razy

Post autor: Teokryt » czwartek 16 października 2014, 14:26

Geokrety nie sa integralna częścią OC. to tak żeby było na marginesie, to serwis w powiązaniu z OC ale bez oc może istnieć niezależnie. Sek w tym ze wiekszosc kretów to "pierdółki" czyli drobiazgi.
Nie było by limitów na owny nie było by patologii na mobilnych.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Teokryt za post (razem 2):
meteor2017miklobit

Awatar użytkownika
r00t7
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: r00t7 » czwartek 16 października 2014, 17:13

Teokryt pisze: Nie było by limitów na owny nie było by patologii na mobilnych.
ale byłaby patologia w keszowaniu. Takie rozwiązanie doprowadziłoby iż keszerzy szukali by skrzynek nie ruszając 4 liter z kanapy. W teren ludzie w teren - ruch to zdrowie :)

sajmon
Wyjadacz
Podziękował: 77 razy
Otrzymane podziękowania: 177 razy

Post autor: sajmon » czwartek 16 października 2014, 18:32

r00t7 pisze:
ale byłaby patologia w keszowaniu. Takie rozwiązanie doprowadziłoby iż keszerzy szukali by skrzynek nie ruszając 4 liter z kanapy. W teren ludzie w teren - ruch to zdrowie :)
Napiszę tu, ale dotyczy też propozycji powrotu vrtuali:
Bardziej ruszeniu w teren z kanapy sprzyjają mobilniaki niż virtuale. Mobilne są albo w terenie (nawet ostatnio coś przeniosłem), albo w plecaku na evencie (na który też trzeba ruszyć wspomniane litery). Virtuale większość kosi zza monitora w celu nabicia statów. Niestety widząc, że nawet gdy wymagane są np fotki właściciel nie reaguje na ich brak - pokusa jest silna :)
Mobilniaka dostępnego na evencie nie wygooglujesz...
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi sajmon za post:
meteor2017

Awatar użytkownika
r00t7
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: r00t7 » czwartek 16 października 2014, 18:42

sajmon pisze:
r00t7 pisze:
Napiszę tu, ale dotyczy też propozycji powrotu vrtuali:
Bardziej ruszeniu w teren z kanapy sprzyjają mobilniaki niż virtuale.

zgadzam się. aczkolwiek i mobilniaki zaczeły byc rączko - rączkowo - kanapowe.

sajmon
Wyjadacz

Post autor: sajmon » czwartek 16 października 2014, 18:46

r00t7 pisze: zgadzam się. aczkolwiek i mobilniaki zaczeły byc rączko - rączkowo - kanapowe.
jednak zza kompa go nie znajdziesz. nawet na tą kanapę trzeba się pofatygować, lub zaprosić kogoś i kawę zaproponować :) Ktoś się ruszy...

KEISOR
Stały bywalec

Post autor: KEISOR » czwartek 16 października 2014, 19:04

sajmon pisze:Mobilniaka dostępnego na evencie nie wygooglujesz...
Zdziwiłbyś się... :lol:

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Podziękował: 111 razy
Otrzymane podziękowania: 324 razy

Post autor: krystiant » czwartek 16 października 2014, 19:23

sajmon pisze:
r00t7 pisze: zgadzam się. aczkolwiek i mobilniaki zaczeły byc rączko - rączkowo - kanapowe.
jednak zza kompa go nie znajdziesz. nawet na tą kanapę trzeba się pofatygować, lub zaprosić kogoś i kawę zaproponować :) Ktoś się ruszy...
Listonosz, który nawet nie wie co to geocaching?
r00t7 pisze:Takie rozwiązanie doprowadziłoby iż keszerzy szukali by skrzynek nie ruszając 4 liter z kanapy.
Przecież żeby wygooglać wirtuala trzeba ruszyć swoje 4 litery i to najlepiej obie RĘCE :mrgreen:

Mi nie przeszkadza w zabawie że ktoś nieuczciwie zalicza kesze - bardziej mnie martwią te wieczne wojny na forum...
"Kanapowe" zdobywanie keszy wcześjniej, czy później się wyda i taki keszer szacunku w środowisku raczej nie zdobędzie - choćby i prześcignął etna&mars-ów w statystykach...
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi krystiant za post (razem 3):
meteor2017lavinkaTeokryt
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Kontakt:

Post autor: miklobit » czwartek 30 października 2014, 02:42

Jako dodatkowe materiały poglądowe w temacie - lista keszy mobilnych załozonych przez aktualnych członków RR.
Niech każdy sam sprawdzi które z nich to faktycznie mobilne, które z nich w ogóle w założeniu (wg opisu) są mobilne i które są możliwe do podjęcia bez kontaktu z autorem lub aktualnym posiadaczem:

http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=14178
http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=9440
http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=31038
http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=29797
http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=35869
http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=29120

Ja tylko zapytam, ile razy autorzy w/w keszy zwrócili uwagę znalazcom, którzy skrzynki traktowali niezgodnie z regułami ustalonymi dla typu mobilnego ?

Klucken
Bywalec
Podziękował: 21 razy
Otrzymane podziękowania: 14 razy

Post autor: Klucken » czwartek 30 października 2014, 08:43

Z początku miałem sprecyzowaną opinię, niestety po przeczytaniu wątku, tu i na temat wirtualnych, zamieszało mi się w głowie. Ale w obu tematach (co powtórzę na wirtualach) za najgorsze wyjście z sytuacji uważam całkowite uniemożliwienie zakładania tego typu skrzynek.
Wszelkie zakazy na otwartych projektach mijają się z celem i ideą wolności projektu. Zakaz niczego nie da, jedynie spowoduje nieuczciwe omijanie zasad pod przykrywką dozwolonych działań. Nie będzie można legalnie, założą pod nietypową, quizem. A temat tak czy siak będzie regularnie wracał, śmiecił forum, mieszał w nastrojach.
Jedyny sposób to wymuszenie poprawy jakości ogólnie przyjętymi zasadami, opracowanie takich procedur, by jak najbardziej ograniczyć nieuczciwość i jak najbardziej wymusić na twórcach jakość. Zakaz budzi sprzeciw, co zrozumiałe, rządanie wzrostu jakości rzadziej, choćby z tego powodu że twórcy będzie głupio zgłaszać sprzeciw, jeśli ogół wymaga podniesienia poprzeczki.
Zakaz nie da niczego, spowoduje że co ambitniejsze osoby, mogące potencjalnie stworzyć świetnej jakości wirtuale i mobilne (a sami zauważacie że takie jednak są) nie stworzą ich, a ci, którzy mogliby je znaleźć, będą pozbawieni świetnej zabawy.
Skoro tak spadła jakość, to rzeczywiście weryfikować wszystkie skrzynki tego typu, surowo weryfikować. Ograniczyć ściśle określonymi zasadami, wypracować konkretne reguły, dopracowywać je w miarę potrzeby. Czy całkowicie wycofywać? Hm... Ludzie w większości w życiu i na świecie czynią złych rzeczy, czy likwidować gatunek ludzki, nie pozwolić rozwijać się garstce dobrych, bo większość jest zła, chora itp.? Spalić wieś, bo 90% wieśniaków chleje i nie pracuje, mimo tego że 10% to ciche dzieci, które mają marzenia?
Jeszcze o zgodności z ideą geo. Spotkałem się z quizem, zlokalizowanym w parku imienia X, etap prowadzi do kolejnego, tak pięć etapów, nie trzeba użyć GPSa, a jednak kesz dał mi dwa tygodnie zabawy, myślenia, zniecierpliwienia, przez dwa tygodnie wracałem do tego parku kilkanaście razy, gapiąc się na niego beznamiętnie w poszukiwaniu wskazówek. Gdzie tu idea geocachingu? GPSa nie trza, bardziej to przypominało questing, a jednak tu z najwiekszą przyjemnością dałem rekomendację.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Klucken za post:
Teokryt
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
pan_ryba
Wyjadacz

Post autor: pan_ryba » czwartek 30 października 2014, 13:30

Zacząłem się nad tym wszystkim zastanawiać i mam już wyrobione zdanie.

Skrzynki wirtualne - ABSOLUTNIE nie! Nie widzę kompletnie żadnych powodów żeby miały powrócić. Nie ma miejsc nie do okeszowania fizycznie, są tylko leniwi chowający ;)

Skrzynki mobilne - ja bym optował za tym, żeby zostały. To, że w wielu przypadkach stało się to patologią i tak naprawdę ownem, nie oznacza, że cała idea jest zła. Jest wiele skrzynek, które wędrują od koordów do koordów i są na nie chętni, ba ścigają się z miejsca na miejsce!
Powinniśmy ustalić, że jeśli szkrzynka w ciągu np. 4 dób nie zostanie przeniesiona przez znalazcę (powinien być log "W czasie przenoszenia") to autor i przetrzymujący dostają odpowiednią informację - można wtedy podjąć kroki, ponaglić itp. Skrzynka mobilna powinna być do zdobycia w miejscu publicznie dostępnym dla innych keszerów. Taki system może trochę przyspieszy reakcję znajdywaczy albo po prostu nie będą brać skrzynki jeśli wiedzą, że szybko jej nie przeniosą (mobilnej w końcu nie trzeba przenosić po każdym znalezieniu).
Obrazek Obrazek
Mówię stanowcze nie: zakopywaniu, workom oraz rdzewiejącym pojemnikom!

Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Kontakt:

Post autor: lavinka » czwartek 15 stycznia 2015, 16:26

Czy w związku ze zmianą RR zmieniło się stanowisko odnośnie mobilniaków, np. wprowadzenia ich limitów i obostrzeń logowań (nie liczą się znalezienia bez przeniesienia na przykład) czy nadal pełen block?
sześć zero siedem sześć jeden dwa trzy dwa siedem mejl: lavinka gazetowa
Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
DeepBlue
Stały bywalec

Post autor: DeepBlue » czwartek 15 stycznia 2015, 19:55

RR 2015 przygląda się sprawie skrzynek mobilnych. Prosimy o cierpliwości chwil kilka.
Obrazek

Awatar użytkownika
kotehok
Nowy na forum
Podziękował: 1 raz
Otrzymane podziękowania: 5 razy

Post autor: kotehok » czwartek 11 czerwca 2015, 23:13

DeepBlue pisze:RR 2015 przygląda się sprawie skrzynek mobilnych. Prosimy o cierpliwości chwil kilka.
Odgrzebuję temat...

Czy "chwil kilka" już minęło?
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi kotehok za post:
art_noise
... powinien być prosty jak zegarek Świat...

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Kontakt:

Post autor: miklobit » piątek 12 czerwca 2015, 01:53

kotehok pisze:
DeepBlue pisze:RR 2015 przygląda się sprawie skrzynek mobilnych. Prosimy o cierpliwości chwil kilka.
Odgrzebuję temat...
Czy "chwil kilka" już minęło?
Ze smutkiem stwierdzam, że mimo początkowej nadziei, że tym razem będzie inaczej, nowa RR ma tak samo (jak poprzednie) w d**** swoje deklaracje nt. lepszego przepływu informacji.

ODPOWIEDZ