Skrzynki mobilne [Ankieta]

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

Czy jesteś za dalszą możliwością zakładania skrzynek mobilnych (pod warunkiem ich poprawy) ?

Czas głosowania minął czwartek 30 października 2014, 17:52

Tak
82
65%
Nie
45
35%

Liczba głosów: 127

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Podziękował: 112 razy
Otrzymane podziękowania: 194 razy
Kontakt:

Skrzynki mobilne [Ankieta]

Post autor: miklobit » środa 15 października 2014, 18:52

Dla wyjaśnienia tytułu ankiety:
Pytanie dotyczy poparcia dla dalszego tworzenia nowych skrzynek typu "mobilna"
(które decyzją RR ma zostać zablokowane) przy założeniu że poprawie ulegną:
1. Obsługa w systemie - m.in. utworzenie nowego typu wpisu do logu "Skrzynka zabrana" który ustawia kesza w stan tymczasowej niedostępności na czas przenoszenia
2. Traktowanie skrzynek mobilnych zgodnie z definicją typu: m.in. zakaz przekazywania z rąk do rak, znalezienie może byc zalogowane tylko na ostatnich współrzędnych a po zalogowanie kesz musi zostać przeniesiony na nowe współrzędne, które spełniają warunki jak dla kesza tradycyjnego (mozliwość podjęcia bez ograniczeń czasowych oraz interakcji z innym userem).
COG oraz właściciel mają prawo skasować wpisy znalezień niespełniające wyżej podanych wymagań (raz ew. dodatkowych wymagań właściciela np. co do dozwolonych lokalizacji skrzynki ).
Ostatnio zmieniony środa 15 października 2014, 19:34 przez miklobit, łącznie zmieniany 2 razy.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi miklobit za post (razem 3):
meteor2017Lzałowca

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera

Re: Skrzynki mobilne [Ankieta]

Post autor: brasia » środa 15 października 2014, 19:00

miklobit pisze:Dla wyjaśnienia tytułu ankiety:
Pytanie dotyczy poparcia dla dalszego tworzenia nowych skrzynek typu "mobilna" przy założeniu że poprawie ulegną:
1. Obsługa w systemie - m.in. utworzenie nowego typu wpisu do logu "Skrzynka zabrana" który ustawia kesza w stan tymczasowej niedostępności na czas przenoszenia
2. Traktowanie skrzynek mobilnych zgodnie z definicją typu: m.in. zakaz przekazywania z rąk do rak, znalezienie może byc zalogowane tylko na ostatnich współrzędnych a po zalogowanie kesz musi zostać przeniesiony na nowe współrzędne, które spełniają warunki jak dla kesza tradycyjnego (mozliwość podjęcia bez ograniczeń czasowych oraz interakcji z innym userem).
Przy spełnieniu tych punktów jestem za. W punkcie 2 dodałbym ...które spełniają warunki założyciela oraz jak dla kesza tradycyjnego.
Chodzi mi o to, że jeśli założyciel chce aby skrzynka odwiedzała np. stare stacje kolejowe a ktoś ją zostawi w innym miejscu to ma prawo taki log skasować. Okrutne? Być może ale tylko wtedy ma to sens.
Tylko... czy ankieta ma sens, co na to RR?
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Ranwers
Forumator

Post autor: Ranwers » środa 15 października 2014, 19:03

Wybrałem "NIE" nie dla tego, że uważam te propozycje za złe, tylko dla tego, że proponowane rozwiązanie to jak budowanie domu zaczynając od dachu. Lepiej jest zablokować dalsze zakładanie mobilnych, następnie wprowadzić postulowane zmiany a następnie ponowne ich dopuszczenie.
Jeśli góra idzie do Ciebie, a Ty nie jesteś Mahometem - spieprzaj, to lawina!
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani w każdym innym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Kontakt:

Post autor: miklobit » środa 15 października 2014, 19:23

Ranwers pisze:Wybrałem "NIE" nie dla tego, że uważam te propozycje za złe, tylko dla tego, że proponowane rozwiązanie to jak budowanie domu zaczynając od dachu. Lepiej jest zablokować dalsze zakładanie mobilnych, następnie wprowadzić postulowane zmiany a następnie ponowne ich dopuszczenie.
To szkoda, bo dom to my już mamy wybudowany a blokowanie i potem zmiany to jest właśnie wyrzucanie ludzi na bruk z powodu dziury w dachu, kiedy mozna dalej mieszkać uzgadniając w międzyczasie jak zrobić remont.

Brasia pisze:Tylko... czy ankieta ma sens, co na to RR?
Jeśli wynik ankiety będzie wskazywał inną opcję niż wybrała RR to 1.11 się okaże co na to RR ...

Awatar użytkownika
Ranwers
Forumator

Post autor: Ranwers » środa 15 października 2014, 19:43

miklobit pisze:To szkoda, bo dom to my już mamy wybudowany a blokowanie i potem zmiany to jest właśnie wyrzucanie ludzi na bruk z powodu dziury w dachu, kiedy mozna dalej mieszkać uzgadniając w międzyczasie jak zrobić remont.
Mocno przesadzasz - nikt nikogo na bruk nie wyrzuca. Tak by można porównać, gdyby RR zarchiwizowała wszystkie mobilniaki, a jedynie blokuje powstawanie nowych.

Na chwilę obecną nie ma środków technicznych, żeby utrzymać mobilniaki w ich zamierzonej formie. A ludzie... no cóż, to właśnie ludzie zaczęli wypaczać ideę keszy mobilnych.
Jeśli góra idzie do Ciebie, a Ty nie jesteś Mahometem - spieprzaj, to lawina!
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani w każdym innym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

Awatar użytkownika
karwdo
Wyjadacz
Podziękował: 38 razy
Otrzymane podziękowania: 83 razy

Post autor: karwdo » środa 15 października 2014, 19:46

Generalnie jestem za utrzymaniem, kliknąłem więc TAK.
Niemniej zmieniłbym TYLKO JEDEN ZAPIS w REGULAMINIE.
Mianowicie: To Założyciel MUSI OKREŚLIĆ ZASADY przenoszenia(zaliczenia) w opisie i wedle swych zasad (opisanych) usuwać nieprawidłowe znalezienia. Nic do tego COGowi czy RR!
Osobiście mam jednego mobila OP81K9 i wolę jak jest przekazywany z rąk do rąk, bo to gwarantuje fajną zabawę, a idiotyczne zapisy o schematycznym przenoszeniu, zabiją mi kesza, którego w terenie da się umieścić w średnio 1 na 200/300 skrzynek, ze względu na rozmiary!!!
Ideą skrzynki mobilnej ma być przenoszenie, to jak jest przenoszona, niech pozostanie w kwestii założyciela!
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi karwdo za post (razem 2):
TSW_teamtat11
Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek

destick
Nowy na forum

Post autor: destick » środa 15 października 2014, 19:57

Prawda jest taka że 80% keszy mobilnych to zwykłe śmieci
1. Ktoś tworzy geokreta z misia i loguje go jako skrzynkę mobilną. Jaki to ma sens?
2. Wpadła w moje ręce skrzynka stadionowa, która od 20-30 wpisów nie była na stadionie. Ja chcąc powrócić do idei, ukryłem ją nieopodal boiska w moim mieście i leżała tam od czerwca.
Poza tym kilka fajnych mobilów wpadło mi w ręce, ale generalnie jestem ich przeciwnikiem. Mam wrażenie że kończy się nam materia do tworzenia nowych ciekawych skrzynek tradycyjnych, nietypowych i czekałby nas teraz wysyp mobilów.
Dlatego też jestem za zablokowaniem możliwości zakładaniem nowych. Wirtuale też się zdarzały dobre, szkoda że tylko 1/20

Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Kontakt:

Post autor: lavinka » środa 15 października 2014, 20:00

Zdecydowanie jestem za jasnymi regułami i oficjalnym opisem w regulaminie, że można kasować logi w przypadku nieprawidłowego przeniesienia skrzynki. Nie ma sensów wylewać dziecka z kąpielą. Na tej zasadzie powinniśmy skasować możliwość zakładania mikrusów, bo 99% z nich jest beznadziejna. Naprawdę tego chcemy?

Weźmy taką norkę stworka fruwającą po przystankach autobusowych od lat. Może nie jest wybitna, ale w swej formule przenoszenia genialna. Widziałam naprawdę dużo świetnych mobilniaków, miałam nawet kilka z nich w ręku, ale nie dotrwałam do końca kolejki, żeby je zdobyć. Tak, do wielu mobilniaków czy nawet ownów ustawiają się kolejki. Jasne, że zdarzają się mobilne byle jakie, ale to też pochodna tego, że zamiast być umieszczane w terenie, są wożone po eventach. To jest bez sensu i dlatego powinien być zapis, że można zalogować znalezienia mobilniaka bez jego przeniesienia. Oczywiście utrudnia to przenoszenie zespołowe, ale to jeszcze można spróbować jakoś formalnie uzgodnić z założycielem.

@Destick: Ile w swoim życiu widziałes skrzynek mobilnych i czy przypadkiem nie mylisz ich ze skrzynkami plecakowymi?
sześć zero siedem sześć jeden dwa trzy dwa siedem mejl: lavinka gazetowa
Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz

Post autor: dallas » środa 15 października 2014, 20:12

miklobit pisze: 2. Traktowanie skrzynek mobilnych zgodnie z definicją typu: m.in. zakaz przekazywania z rąk do rak
I będziemy mieć zgodnie z założeniami pseudo przenosiny. Skrzynki tuż po odstawieniu będą zupełnie przypadkiem znajdywane przez kolegów z zespołu. :?

Jestem za blokadą nowych i pozostawieniem obecnych. Sens i jakość mobilniaków wypuszczanych od zeszłego roku jest w większości przypadków po prostu tragiczna.

Awatar użytkownika
karwdo
Wyjadacz

Post autor: karwdo » środa 15 października 2014, 20:18

destick pisze:Prawda jest taka że 80% keszy mobilnych to zwykłe śmieci
Mam wrażenie że kończy się nam materia do tworzenia nowych ciekawych skrzynek tradycyjnych, nietypowych i czekałby nas teraz wysyp mobilów.
Dlatego też jestem za zablokowaniem możliwości zakładaniem nowych. Wirtuale też się zdarzały dobre, szkoda że tylko 1/20
Idąc tym torem myślenia, rzeczywiście 50% skrzynek tradycyjnych nadaje się do usunięcia ze względu na ich "jakość", a nikt o to nie krzyczy.
Nie tędy droga!

Jest system oceny skrzynki, jako najbardziej wiarygodna forma oceny jej jakości i po co kombinować z kolejnymi blokadami? Jest też opcja "Ignoruj"...
Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz

Post autor: dallas » środa 15 października 2014, 20:49

karwdo pisze: Idąc tym torem myślenia, rzeczywiście 50% skrzynek tradycyjnych nadaje się do usunięcia ze względu na ich "jakość", a nikt o to nie krzyczy.
Nie tędy droga!
Jest system oceny skrzynki, jako najbardziej wiarygodna forma oceny jej jakości i po co kombinować z kolejnymi blokadami? Jest też opcja "Ignoruj"...
Skrzynka tradycyjna jest podstawą zabawy w geocaching. Mobilniak bliżej nieokreślonym obecnie tworem. (Sam mam jednego dla uprzedzenia kolejnych pytań)

System oceny:
pierwszy z brzegu mobilniak (podaje bez jakiegokolwiek ataku personalnego)
GEO-PIESEK POZNAJE POLSKĘ - OP574C
"Ma zamiar poznać wszystkie ciekawe i mniej ciekawe miejsca w kraju." + dodatkowa atrakcja w postaci hasła.
Skrzynka ma ocenę dobrą.

Czy tak wygląda wzorzec porządnej skrzynki mobilnej o którą większość tu walczy? Czy naprawdę potrzebujemy wysypu mikro mobilniaków bez konkretnego motywu, które będą już niedługo leżały w każdej większej skrzynce?

Dajcie porządne argumenty a obiecuje że zmienię zdanie.

Edit
Bardzo nie lubię sugestii z przyciskiem ignoruj, ponieważ świadczy to wyłącznie o braku argumentów drugiej strony.
Dopóki nie zobaczę skrzynki to nie jestem w stanie określić czy to perełka czy gniot. A ignorując nie mam tej szansy.
Ignorować można rzeczy z założenia niebezpiecznie i wymagające, do których podjęcia nie ma się predyspozycji bądź sprzętu.

Awatar użytkownika
karwdo
Wyjadacz

Post autor: karwdo » środa 15 października 2014, 21:04

dallas pisze: Dajcie porządne argumenty a obiecuje że zmienię zdanie.

Edit
Bardzo nie lubię sugestii z przyciskiem ignoruj, ponieważ świadczy to wyłącznie o braku argumentów drugiej strony.
Dopóki nie zobaczę skrzynki to nie jestem w stanie określić czy to perełka czy gniot. A ignorując nie mam tej szansy.
Ignorować można rzeczy z założenia niebezpiecznie i wymagające, do których podjęcia nie ma się predyspozycji bądź sprzętu.
Walka słowna z Tobą, może być trudna;) Prosisz o argumenty, sam je podłożyłeś:
"Dopóki nie zobaczę skrzynki to nie jestem w stanie określić czy to perełka czy gniot."
Dlaczego zakładasz, że kolejny spotkany mobil, będzie gniotem? Dlaczego nowy keszer nie może się w tej materii wykazać (będą zapewne gnioty, ale będą też i ciekawe pomysły!) No więc dla uściślenia: nie ruszajmy starych mobili, tak jak pisałeś, ale ograniczmy ilość nowych do 1 per user, przy braku możliwości zakładania nowych mobili przez starych userów, którzy takowe posiadają!
Taka mała próba kompromisu;)
Obrazek

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Kontakt:

Post autor: miklobit » środa 15 października 2014, 21:09

Ranwers pisze:Na chwilę obecną nie ma środków technicznych, żeby utrzymać mobilniaki w ich zamierzonej formie. A ludzie... no cóż, to właśnie ludzie zaczęli wypaczać ideę keszy mobilnych.
No i właśnie środki techniczne powinny usuwać tylko uciązliwe ograniczenia (żeby nie łazić po kesza, którego faktycznie już zabrano) a ludzkie wypaczenia załatwmy ludzką ingerencją bo technika nigdy nie ogarnie ludzkiej pomysłowości na obchodzenie reguł.
karwdo pisze: Osobiście mam jednego mobila OP81K9 i wolę jak jest przekazywany z rąk do rąk, bo to gwarantuje fajną zabawę, a idiotyczne zapisy o schematycznym przenoszeniu, zabiją mi kesza, którego w terenie da się umieścić w średnio 1 na 200/300 skrzynek, ze względu na rozmiary!!!
Mylisz kesza mobilnego z przedmiotem podróżnym... I chyba nie ty jeden.
Idea skrzynki mobilnej to jest ukrycie jej w terenie żeby była dostępna na współrzędnych jak klasyczny kesz.
A realizacja jest taka, że mobilniaki są robione de facto jak gokrety (częśto bez własnego pojemnika) i wędrują tylko po innych keszach (oraz po plecakach).
Istniejące oraz proponowane zasady w niczym nie ograniczają Ci mozliwości wyboru miejsca przeniesienia.
Wręćz przeciwnie - zamiast szukać innej (do tego dużej) skrzynki na schowanie mobilaniaka szukaj fajnej miejscówki w terenie, który jest np słabo okeszowany (jeśli autor nie okreslił terenu poruszania). Gdyby mobilne były traktowane jak klasyczne kesze tylko z większymi mozliwościami, to nikt by dzisiaj nie miał argumentów za blokowaniem tego typu.
Do plecaków sa owny, do przekazywania z rak do rak i kitrania po innych keszach są geokrety.
Niech mobilne robią swoją robotę czyli niosą geocaching na tereny gdzie nie ma jeszcze skrzynek, wędrują po miejscach gdzie stałe kesze trudno utrzymać itd.
karwdo pisze:Ideą skrzynki mobilnej ma być przenoszenie, to jak jest przenoszona, niech pozostanie w kwestii założyciela!
Ideą każdej skrzynki (oprócz owna) jest możliwość jej samodzielnego znalezienia na podanych współrzędnych.
Jeśli autorom to nie przeszkadza to ja osobiście nie mam nic przeciwko noszeniu mobili miesiącami przy sobie, ale wtedy kesz ma być w stanie niedostępnym (i na mapie i do logowania). W obecnym stanie technicznym system nie daje narzędzi do kontroli tego stanu "zawieszenia" który jest naturalnym (choć przejsciowym) stanem dla tego typu kesza.

Awatar użytkownika
Nannette
Forumator

Post autor: Nannette » środa 15 października 2014, 21:42

jestem Za, z warunkiem jeden mobilniak na osobę - tak jak owny
Lądy i morza przemierzam, kulę ziemską z otwartym czołem. Polski mam paszport na sercu. Skąd, pytam, skąd go wziąłem? A wziąłem go z dumy i trudu, ze znoju codziennej pracy, ze stali, z żelaza, z węgla. A węgiel to koks, to antracyt.

Awatar użytkownika
karwdo
Wyjadacz

Post autor: karwdo » środa 15 października 2014, 21:43

miklobit pisze: Ideą każdej skrzynki (oprócz owna) jest możliwość jej samodzielnego znalezienia na podanych współrzędnych.
Jeśli autorom to nie przeszkadza to ja osobiście nie mam nic przeciwko noszeniu mobili miesiącami przy sobie, ale wtedy kesz ma być w stanie niedostępnym (i na mapie i do logowania). W obecnym stanie technicznym system nie daje narzędzi do kontroli tego stanu "zawieszenia" który jest naturalnym (choć przejsciowym) stanem dla tego typu kesza.
To rozwiązanie świetne.
Obrazek

ODPOWIEDZ