Weryfikacja pierwszych skrzynek.

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

alex22
Forumator
Podziękował: 33 razy
Otrzymane podziękowania: 17 razy

Weryfikacja pierwszych skrzynek.

Post autor: alex22 » wtorek 07 października 2014, 20:35

Zgodnie z tym co ustalił i nad czym debatował poprzedni skład RR chcemy wprowadzić zmiany dla keszerów zakładających swoje pierwsze skrzynki.
Zmiana miała by dotyczyć ilości weryfikowanych skrzynek, oraz ilości znalezionych skrzynek, po których nowi keszerzy mogliby założyć swoją pierwszą skrzynkę. Jednocześnie pierwszej skrzynki nie mogliby założyć wcześniej niż po 30 dniach od rejestracji konta na OC.PL.
Zdajemy sobie sprawę, że są na mapie jeszcze takie miejsca, gdzie zdobycie 10 skrzynek jest mało realne, choć już nie niemożliwe. Zadany trud odszukania większej ilości skrzynek, może wyjazd do innej pobliskiej miejscowości pozwala zobaczyć/porównać większą różnorodność ukryć, pojemników i miejsc ukrycia. Mamy nadzieję, że to zaowocuje stworzeniem lepszego kesza przez autora w przyszłości. W obecnej chwili jest dość sporo skrzynek, które nie przechodzą weryfikacji COGu z powodu ich niskiej jakości. Słaby opis, a w zasadzie jego brak, koordynaty od czapy, pojemnik, który nie przetrwa opadów deszczu, czy choćby miejsca ukrycia itp. COG ma z tym sporo pracy co przekłada się na dłuższą weryfikację skrzynek. Duża liczba osób zakłada skrzynki typu quiz i nietypowa zamiast zwykłej tradycyjnej. Skala zjawiska jest na tyle duża, że chcemy trochę zmniejszyć przebiegłość niektórych założycieli. Skrzynka tradycyjna jest najbardziej wymagająca pod względem założenia, chodzi tu o kryteria do spełnienia, które stawia założycielom COG. Dlatego jeśli ktoś założy trzy poprawne tradycyjne lub multikesze, to z innymi nie będzie miał problemu. Natomiast zakładając pierwsze skrzynki jako nietypowe, bo łatwiej przejść weryfikację, bo kordy nie takie do tego chce mieć hasło, "bo tak", to istnieje spore ryzyko, że podejście do kolejnych zakładanych skrzynek będzie podobne, czyli dość kiepskie. Nagminne też stało się hurtowe zaliczenia 10 skrzynek w jeden dzień, tylko po to aby na drugi dzień założyć sobie własną keszynkę. Zaliczenia nie zawsze są uczciwe i zgodne z regulaminem- tzw. virtualne wpisy. Zwiększenie limitu znalezień, oraz czas jaki będzie musiał minąć od rejestracji do założenia pierwszej skrzynki, pozwoli się niektórym zastanowić nad zasadnością założenia kiepskiego kesza byle gdzie. Zaobserwowano też pomijanie weryfikacji COGu, poprzez adopcję skrzynek od innych keszerów. Nad tym problemem też trzeba będzie się pochylić.
Oczywiście nie mamy żadnej gwarancji, że zwiększając limit znalezień i dodając czas na przemyślenia podniesiemy jakość nowo zakładanych keszy, ale chyba warto spróbować.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi alex22 za post (razem 3):
Ranwersmaryushdzazder
[url=http://geokrety.org/mypage.php?userid=1110][img]http://geokrety.org/statpics/1110.png[/img][/url][url=http://www.opencaching.pl/viewprofile.php?userid=4502][img]http://www.opencaching.pl/statpics/4502.jpg[/img][/url]

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Kontakt:

Re: Weryfikacja pierwszych skrzynek.

Post autor: miklobit » wtorek 07 października 2014, 20:58

Poproszę o:
1. Info (bo go w tekście brakło) jaki jest ten nowy planowany limit znalezień.
2, Poparcie ogólnego uzasadnienia (że początkujący robia słabe kesze) konkretami w postaci statystyk z weryfikacji czyli np jaki procent keszy weryfikowanych przez COG został w ostatnim roku odrzucony z powodu że były "słabe" .
I dodatkowo na jakiej podstawie COG odrzuca kesza z powodu jego jakości (zakładając że jest założony zgodnie z regulaminem) ?

Ogólnie jestem za promocja jakości przez dobre przykłady, oceny wystawiane przez znalazców a nie przez śrubowanie limitów i arbitralną ocenę poziomu przez COG.

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: brasia » wtorek 07 października 2014, 21:26

Wnioskuję aby w limit skrzynek nie były wliczane skrzynki wirtualne. Poświęcając trochę czasu te 10 (czy nawet więcej) skrzynek można bez problemu wygooglować.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Teokryt
Wyjadacz

Post autor: Teokryt » wtorek 07 października 2014, 21:39

Już pisałem, powtórzę się, weryfikację wszystkich skrzynek ma autor do czasu uzyskania 33% rekomendowanych skrzynek, nie posiadanie skrzynki o ocenie poniżej normalnej. Koniec. żadne limity ilościowe nie zmusza nikogo do włożenia serca w posadzenie dobrego kesza jak radocha z przyznanej gwiazdki.

parlando
Forumator

Post autor: parlando » wtorek 07 października 2014, 21:43

miklobit pisze:Ogólnie jestem za promocja jakości przez dobre przykłady, oceny wystawiane przez znalazców a nie przez śrubowanie limitów i arbitralną ocenę poziomu przez COG.
Jak najbardziej popieram! Zaciska się pętla obostrzeń, co daje negatywny przekaz nie "rób tego i tego", zamiast "rób to i to". Dlaczego nie pójść w kierunku promowania dobrych przykładów skrzynek? Wiadomo, że problem jest złożony, ale wszystko zmierza do tego, żeby jeszcze "dokopać" początkującym. Tymczasem spotykałem się z tym, że doświadczony keszer (więcej niż 1000 znalezień) robi reaktywację z kawałka papieru i opakowania po chusteczkach... Tylko po to, by mieć +1 do statystyk? Albo inny przykład - doświadczony keszer znajduje super skrzynkę i podsumowuje, że "tak powinny wyglądać wszystkie kesze". Zaglądam na jego profil, a tam kilka jego skrzynek ocenionych na "poniżej przeciętna". Czyżby więc przykład płynął z góry?
Przychodzi mi do głowy pomysł, żeby na mapie, czy przy szukaniu skrzynek domyślnie włączał się filtr ukrywający kesze ocenione jako słabe lub poniżej przeciętnej. Nie wiem, czy realnie to coś by zmieniło, ale ja gdybym seryjnie zakładał słabiaki, to pewnie dałbym sobie spokój, jeśli nie byłoby chętnych na ich szukanie. Szczere logi - tak, ale to też jest prosta droga, by narobić sobie wrogów/mścicieli:)
Gdzieś też przewijał się pomysł zgłaszania skrzynek do COG z pominięciem wiadomości dla właściciela. Może dać wymóg, żeby pierwsze skrzynki były co najmniej małe?
Problem ustalania współrzędnych - w dobie smartfonów, do tutoriala warto dodać przykłady programów uśredniających pomiary. Myślę, że do początkującego keszera trzeba wyjść z konkretnymi rozwiązaniami, w razie niespełnienia któregoś punktu podczas weryfikacji.

Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Podziękował: 98 razy
Otrzymane podziękowania: 154 razy

Post autor: ronja » wtorek 07 października 2014, 22:37

Oczywiście, głosy będą różne. Zwróćcie jednak uwagę, że tekst RR jest wyważony i - przede wszystkim - podany do wiadomości. Napisano tam "chcemy", a nie "wprowadziliśmy", a właśnie czegoś takiego oczekiwaliśmy. Tak więc może nie eskalujmy żądań (weryfikacja, statystyki, itp.), tylko spójrzmy neutralnie na problem ? Wydaje mi się, że propozycja zmiany jest akceptowalna. Ze swojego doświadczenia w COG-u wiem, że wydłużenie czasu na weryfikację i przeznaczenie go na "rozmowy" z zakładającym dawało finalnie lepszy efekt, niż szybkie ruchy na podstawie szablonu (kordy, miejsce, pojemnik, logbook, itd. - klepnięte i w krzaki :wink: ). Złotego środka pewnie nie będzie. Żal będą mieli ci, którym przy zakładaniu pomogli bardziej doświadczeni keszerzy (chociaż ten problem powinien być możliwy do rozwiązania decyzją COG-u), jak i ci, którym się wydaje, że już wszystko wiedzą. Finalnie powinno wyjść wszystkim na plus.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi ronja za post:
maryush
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
art_noise
Forumator

Post autor: art_noise » wtorek 07 października 2014, 22:43

Nierealne by COG podnosił jakość skrzynek. Nie da się na odległość patrząc w monitor. Ważne by wyłapywał chociaż najczęstsze błędy. Choćby tak banalne http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=36549
http://www.youtube.com/watch?v=UymAoyAT_bI

Serce zostało na OC. Rozum przeszedł na GC.

Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Post autor: ronja » wtorek 07 października 2014, 22:48

art_noise pisze:Nierealne by COG podnosił jakość skrzynek. Nie da się na odległość patrząc w monitor. Ważne by wyłapywał chociaż najczęstsze błędy. ..
Wpadki były i będą nadal. To kwestia doboru speców do COG-u. Temat poruszany często i często będzie wracał.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
art_noise
Forumator

Post autor: art_noise » wtorek 07 października 2014, 22:54

Ale jak takie bugi przechodzą to chyba nie ma sensu wymagać od COG by podnosili jakość skrzynek. Co najwyżej (i jest to trudne zadanie) niech dbają by podstawowe zasady zostały zachowane
http://www.youtube.com/watch?v=UymAoyAT_bI

Serce zostało na OC. Rozum przeszedł na GC.

Obrazek Obrazek

sajmon
Wyjadacz

Post autor: sajmon » wtorek 07 października 2014, 23:27

Propozycja podniesienia limitu i co istotniejsze wprowadzenia wymaganego stażu na OC wg mnie jest jak najbardziej słuszna. Pozwoli trochę powstrzemać wakacyjne radośnie zakładane skrzynki, o których po wakacjach już właściciel nie pamięta, bo mu się znudziło. I nie chodzi o zniechęcanie, bo szukać przecież może. Dodałbym też obowiązek dołączenia zdjęć pojemnika, logbooka i ewentualnie miejsca ukrycia.
Wymuszenie poprawy jest możliwe, pod warunkiem, że COG trochę bardziej zaangażuje się w weryfikację, niż wysłanie standardowych pytań.

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Post autor: ronja » środa 08 października 2014, 08:42

A może tak aktualny COG włączy się do dyskusji ? W końcu na bieżąco doświadczają problemów z weryfikacjami i mogą napisać, co dla nich byłoby/jest istotne.
Obrazek Obrazek

Elvis7
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: Elvis7 » środa 08 października 2014, 10:19

@Ronja
Wywołany do tablicy chciałem powiedzieć, że:
1) podniesienie ilość znalezień i czas od rejestracji w serwisie to dobry pomysł - ludzie znajdą kilka keszy więcej, zobaczą co i jak ukryć a przede wszystkim minie czas takiego "lol" ja też muszę założyć taką skrzynkę, które było spowodowane odkryciem zamaskowanego w worach zakopka pod drzewem;
2) aby wprowadzanie kordów finałów przy okazji skrzynek multi i quiz było wymogiem do rejestracji - unikniemy sytuacji, gdy na finale super trudnego quizu, ktoś zakłada kesza - nie znalazłem tego kesza to nie wiem, że on tam jest. Przy tej okazji powstaje jednak pytanie jak weryfikować kesze tego typu skoro tylko trzy są weryfikowane i tu jest moja propozycja - automat, który takie kesze wrzuca do weryfikacji COGu
3) podoba mi się pomysł Teokryta z procentami rekomendacji, które mogłyby zwalniać z weryfikacji ale może to jednak krok za daleko? Wszystko jest ok do momentu, gdy ktoś nie zechce założyć samodzielnie nowego projektu Kaszebe, Gryf czy Wlkp - no automatycznie spada procentowanie i może trochę utrudniać założenie takiego projektu.

Awatar użytkownika
maryush
Forumator

Post autor: maryush » środa 08 października 2014, 11:05

Ja również, myśląc podobnie jak Ronja, chciałbym podziękować RR za to wprowadzenie do tematu zwiększenia limitów. Super że styl wprowadzania zmian zmienia się na taki gdzie mamy wyjasnienie, opis problemu, tok rozumowania, proponowane rozwiązanie - tak się traktuje PARTNERÓW jakimi IMO są RR i keszerzy. Dzięki, popieram, gratulacje i oby to była własnie narodzona nowa świecka tradycja ;)
Jedyne czego zabrakło to, jak pisał Miklobit - jakie konkretnie te nowe limity by były i od kiedy taka zmiana ma wejsć? Czy też ten wątek jest bardziej zajawką do dyskusji i dopiero potem RR podejmie decyzje co do konkretnych liczb (sugeruje to też Dział gdzie jest wątek)?

A merytorycznie - moje zdanie jest takie że popieram pomysł. Na moim przykładzie - na początku drogi myślałem "o raju, kiedy ja uzbieram te 10 znalezień żebym mógł sam coś założyć?!". A minęło jak z bicza strzelił. Ale keidy już mogłem zakładać, to zrozumiałem, że lepiej poczekać, zobaczyć "o co kaman" i dopiero coś zakłądąć. Dlatego pierszego kesza założyłem dopiero po chyba stu znalezieniach. I efekt jest taki że kesz ma 10 Rekomendacji na 20 znalezień, ocenę znakomitą. Pierwszy założony przeze mnie kesz. Wniosek - warto poczekać z zakładaniem. Warto ostudzić nieco zbyt szalony zapał do zakładania, bo wśród tych pierszych dziesięciu keszy niestety niekoniecznie znajdą się przykłady godne nasladowania. Wśród 20-30 czy 50 już prędzej.

@Brasia - nie jestem pewien, zle chyba virtuale własnie nie są wliczane do limitu? Tak mi się zdaje przynajmniej...

@Parlando: tez jestem za równaniem w górę poprzez dawanie dobrego przykładu. Stąd właśnie te moje tutoriale. Ale tutaj chodzi o to, że zwiększając limit potrzebny do zakładania daje się czas nowemu keszerowi, zeby mógł się zapoznać z tymi dobrymi przykładami. Teraz jest tyle keszy, że te pierwsze dziesięć keszy, które napotka wcale nie musi być dobre. Znajdzie 10 podparapetowców to sam tez założy podparapetowca. Ae jak już znajdzie 20 czy 50, to dużo wieksza jest szansa, że znjadzie jakiś dobry przykład.

parlando
Forumator

Post autor: parlando » środa 08 października 2014, 12:58

Więc może nie limit ilościowy, a ilościowo-czasowy? Miesiąc, czy dwa + np. min. 20 znalezień byłoby chyba OK? W ten sposób wyrównałyby się (w jakimś stopniu) szanse między tymi, którzy mieszkają w keszowych zagłębiach (duże miasta i aglomeracje) oraz tymi, którzy nie mają w okolicy wielu keszy, a chcą grać i rozwijać zabawę w swojej okolicy.

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz

Post autor: dallas » środa 08 października 2014, 17:53

Chwała wszystkim za pomysł z podniesieniem limitu. 20-30 sztuk to bardzo dobra koncepcja.

Chciałbym również, aby wreszcie wszedł z życie pomysł z rejestracją w systemie wszystkich etapów (nietypowych, multi i quizów) w celu uniknięcia wspomnianej sytuacji z umieszczeniem nowych skrzynek w nieznanych zakładającemu finałach innych OP. Tu chyba RT powinna się wypowiedzieć ile z tym roboty.

Sprawa weryfikacji poprzez zdjęcie przesyłane do COG przedstawiające pojemnik i miejsce ukrycia przed zatwierdzeniem była już wałkowana wielokrotnie i jak zwykle kończyło się na dyskusji. Pozostaje pytanie do COG, czy im się będzie chciało w ogóle to przeglądać.

ODPOWIEDZ