Pomysł na projekt: Granica II RP

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

mstachul
Bywalec

Pomysł na projekt: Granica II RP

Post autor: mstachul » niedziela 21 września 2014, 13:31

Mam taki pomysł :idea: na projekt Granica II RP. Zdaję sobie sprawę, że w historycznych realiach, tak naprawdę da się nim objąć tylko zachodnią i troszkę północną dawną przedwojenną granicę z Niemcami. Czemu miałoby to służyć - dawna II RP była tyglem narodów, ale jakoś sobie radziła. Po obu stronach jej granic mieszkały graniczące ze sobą narody i inne mniejszości. II WŚ zmieniła tą sytuację i przesunęła granice, a dawnych ciekawych miejscach i ich historii dziś już prawie nikt nie pamięta (np. Zbąszyń i http://poznan.gazeta.pl/poznan/56,36001 ... lakow.html).
Założyłem skrzynkę Strażnica Zbąszyń - OP84EJ http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=37609 i mam pomysł na kilka kolejnych, które mogłyby się znaleźć w ramach tego projektu. Natomiast zdaję sobie sprawę, że nie mam fizycznej możliwości samemu zrealizować takiego przedsięwzięcia.
Co sądzicie o tym pomyśle?
A i jeszcze, ponieważ boję się, że ktoś może to tak odebrać: nie propaguję rewizji granic i powrotu do przedwojennych :wink:

Jeśli wątek założyłem w niewłaściwym miejscu, to przepraszam, robię to po raz pierwszy :)
Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Re: Pomysł na projekt: Granica II RP

Post autor: ronja » poniedziałek 22 września 2014, 13:33

Pomysł bardzo dobry. Uważam, że powinieneś go wdrażać i koordynować. Wielkopolska pewnie się zainteresuje sprawą - do przegadania np. na WIO.
Obrazek Obrazek

mstachul
Bywalec

Post autor: mstachul » poniedziałek 22 września 2014, 21:17

Dzięki za pierwsze Wasze odpowiedzi (zwłaszcza te mejlowe :D ) i szczerze: pomyślałem "Oh My God", wiedziałem, że sam nie dam rady, ale teraz to się boję, że rzuciłem pomysł, który chyba mnie przerasta :shock: . Bez ogromnego wsparcia z Waszej strony (dzięki za pierwsze słowa otuchy) to pomysł z pewnością upadnie.
Tak naprawdę to nie wiem jak się za to zabrać, jak to ogarnąć, zorganizować? Może bardziej rozgarnięci keszerzy i keszerki mnie wesprą?
Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
łowca
Forumator

Post autor: łowca » poniedziałek 22 września 2014, 23:07

mstachul pisze: Tak naprawdę to nie wiem jak się za to zabrać, jak to ogarnąć, zorganizować?
Podzielić granicę na odcinki po kilka - kilkanaście kilometów i ogłosić przetargi na zagospodarowanie :mrgreen:
Obrazek Obrazek
Jeśli hobby koliduje ci z pracą - zmień pracę.

Awatar użytkownika
Highlander
Forumator

Post autor: Highlander » wtorek 23 września 2014, 00:08

A jaka byłaby planowana gęstość skrzynek rozstawianych wzdłuż granicy? Jakie kryterium dla ich postawienia (lokalizacja dawnego słupka / dawnej strażnicy / inne?)
ObrazekObrazekObrazek

Jano
Wyjadacz

Post autor: Jano » wtorek 23 września 2014, 09:12

Myślę, że o wiele prościej byłoby zrobić geościeżkę a'la Projekt PL. Na stosunkowo niewielkim obszarze - RP w dawnych granicach.
Pozdrawiam
Jano

Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: brasia » wtorek 23 września 2014, 09:38

Ajger pisze:Na stosunkowo niewielkim obszarze - RP w dawnych granicach.
Niewielkim? Myślę, że w obecnych granicach Polski znajduje się ponad 1000 km granic II RP.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Jano
Wyjadacz

Post autor: Jano » wtorek 23 września 2014, 09:46

brasia pisze:Niewielkim? Myślę, że w obecnych granicach Polski znajduje się ponad 1000 km granic II RP.
Ale ja pisałem o takiej geo, jak Projekt PL. Cała II RP na obszarze kilku km.
Pozdrawiam
Jano

Obrazek Obrazek

Elvis7

Post autor: Elvis7 » wtorek 23 września 2014, 11:04

Ja Cię genialny pomysł :) Warto, warto :) Sam poza słowami wsparcia chętnię coś dorzucę jak będę w miejscu przebiegu granicy II RP :)

mstachul
Bywalec

Post autor: mstachul » sobota 27 września 2014, 09:14

Witam,
Ponieważ nie uczestniczyłem we wcześniejszych projektach, to też i nie chciałem narzucać żadnego rozwiązania - to miał być tylko pomysł do dyskusji (i przede wszystkim zabawa).

Początkowo myślałem w ten sposób aby "lokalni" keszerzy zakładali skrzynki w ciekawych miejscach na granicy II RP (lub jej pobliżu), a skrzynki zostały powiązane jakąś wspólną ścieżką lub mniej formalnie. Podejrzewam, że najczęściej to lokalni keszerzy najlepiej mogą znać ciekawe miejsca i historie.

Najbardziej spodobała mi się jedna z propozycji (oddająca to o czym początkowo myślałem) jaką dostałem na ten temat: kesze wpięte w ścieżkę (?), lecz zakładane dowolnie, w miejscach charakterystycznych, rzadziej i stopniowo uzupełniane.

pozdrawiam
mstachul
Obrazek Obrazek Obrazek

mstachul
Bywalec

Post autor: mstachul » środa 01 października 2014, 22:01

Wszystkim bardzo dziękuję za wszystkie maile i kolejne propozycje wsparcia projektu.

Małe résumé w sprawie granicy, po małej dyskusji mail'owej:
- dopuszczalne są wszelkie rodzaje keszy;
- w rozsądnej odległości od granicy;
- w lesie (gdzie przebiegała granica) też mogą być;
- ciekawe obiekty związane z dawną granicą, ale przede wszystkim fajnie by było gdyby z tymi miejscami wiązała się jakaś ciekawa historia, miejsce;
- geościeżka otwarta bez ograniczenia górnej ilości keszy - z dodawaniem kolejnych skrzynek do ścieżki;
- kesze wpięte w ścieżkę, zakładane dowolnie, w miejscach charakterystycznych, rzadziej i stopniowo uzupełniane;
- zakładają lokalni keszerzy znający historię swojej okolicy i "przyjezdni" po odkryciu czegoś wartego pokazania innym a związanego z w/w tematem na (i w pobliżu) dawnej granicy.

PS. :D A i okazało się przy okazji, że pomimo iż odpowiadałem na wszystkie maile, to nie wszyscy je otrzymali (proszę o sprawdzenie katalogu ze spamem :wink:).

pozdrawiam
mstachul
Obrazek Obrazek Obrazek

Elvis7

Post autor: Elvis7 » czwartek 02 października 2014, 09:15

No to czekamy tylko na jakiś zwiastun autora pomysłu ;)

Awatar użytkownika
brasia

Post autor: brasia » czwartek 02 października 2014, 13:16

Elvis7 pisze:No to czekamy tylko na jakiś zwiastun autora pomysłu ;)
W pierwszym poście:
mstachul pisze:Założyłem skrzynkę Strażnica Zbąszyń - OP84EJ http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=37609 i mam pomysł na kilka kolejnych...

Elvis7

Post autor: Elvis7 » czwartek 02 października 2014, 14:08

@ brasia - fakt

Awatar użytkownika
brasia
Podziękował: 194 razy
Otrzymane podziękowania: 237 razy

Post autor: brasia » niedziela 05 października 2014, 20:45

Kolega Ryczyn ma problemy z rejestracją na forum, prosił mnie o przekazanie postu:

Jesień piękna można poszukać i pochować, więc może moje 3 grosze do tematu kogoś zainspirują i pomogą w zakładaniu skrzynek na dawnej granicy. Ktoś dał pomysł aby zrobić geościeżkę w kształcie dawnej granicy na mniejszej powierzchni, jednak wykonanie jej w dużej skali wydaje mi się dużo lepszym pomysłem. Pamiętajmy, że jest swoisty pomnik odzyskania przez Polskę granic po 123 latach nieobecności (to cztery pokolenia żyjące bez ojczyzny). Dodatkowo, za 6 lat upłynie 100 rocznica ratyfikowania ustaleń traktatowych więc jest sporo czasu aby projekt ładnie się prezentował na tą rocznicę.

Co i gdzie można okeszować?
Słupki graniczne (znaki graniczne) są chyba najtrwalszym elementem dawnej granicy. Choć nigdy nie było oficjalnej akcji likwidowania znaków granicznych to z własnej inicjatywy robiły to PGRy lub okoliczni mieszkańcy.
Zasadniczo odnaleźć można w krajobrazie 2 rodzaje kamieni:
GŁÓWNY, o taki: http://polskaniezwykla.pl/web/place/229 ... iczny.html
Kamienie główne rozpoczynały i kończyły poszczególne odcinki granicy. Odcinki granicy nazwane zostały kolejnymi literami alfabetu.
Są również mniejsze kamienie NORMALNE, które wyglądają tak:
http://www.kepnosocjum.pl/photogallery. ... o_id=11318 .
Każdy z tych kamieni był nazwany literą odcinka i numerem oznaczającym zajmowaną kolejność w odcinku. Dobrze więc by było w nazwie kesza ukrytego nieopodal kamienia umieścić jego oznaczenie. Ponadto przy pierwszym oznaczaniu granicy, prawdopodobnie użyto kamieni takiego typu:
http://www.kepnosocjum.pl/photogallery. ... o_id=24601

Przejścia graniczne. Dosyć łatwe do namierzenia. Informacje o nich długo pozostają w pamięci lokalnych społeczności. Dodatkowo ich lokalizacja często pokrywa się z obecnymi granicami np województw, powiatów.

Budynki służb i administracji granicznej. Rozrzucone w bliższej i dalszej okolicy granicy. Zachowało się dużo takich obiektów. Najlepszym sposobem ich odnalezienia jest chyba wypytywanie ludzi.

Rowy graniczne, miedze graniczne, drogi graniczne. To też elementy które można odnaleźć. Namierzyć je analizując odpowiednie publikacje i mapy.

A teraz kilka linek mogących pomóc w projekcie.

Strona MUZEUM POLSKICH FORMACJI GRANICZNYCH:
http://www.muzeumsg.pl/
Na stronach muzeum duża dawka informacji i inspiracji :-)

Mapa z oznaczeniem kolejnych odcinków granicy:
http://www.muzeumsg.pl/index.php?view=i ... oomgallery

Do konkretnych poszukiwań w terenie polecam, legendarne pruskie mapy czyli messtischblatt-y.
Ogromne zbiory dostępne na stronie Archiwum Map Zachodniej Polski:
http://mapy.amzp.pl/maps.shtml

Całkiem niezłe są również mapy Wojskowego Instytutu Geograficznego:
http://polski.mapywig.org/news.php

Co ciekawe na dawnej granicy kesze już są. Np. niektóre kesze na geościeżce Wielkopolska Miedza.
Sam ukryłem kesza na dawnej granicy: Cztery kopce - OP803E. Jednak jest on "po środku niczego" i nie został jeszcze zdobyty.

Zapomniałem zaznaczyć, że to co napisałem dotyczy głównie zachodniej granicy. Może te informacje komuś się przydadzą do zakładania skrzyneczek.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi brasia za post:
Ryczyn

ODPOWIEDZ