Rekomendacje i ilość skrzynek....

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

parlando
Forumator

Re: Rekomendacje i ilość skrzynek....

Post autor: parlando » czwartek 07 listopada 2013, 21:12

Super, że pojawiają się nowe pomysły. Możliwość dawania wielu gwiazdek jest interesująca (można to ewentualnie zmodyfikować np. stosując różne kolory gwiazdki, który świadczyłby o jej "sile"), ale dalej jest to rozwiązanie wysoce skorelowane z liczbą znalezień. Ja pewnie przy takim systemie pewnie i tak z takiej możliwości nie skorzystam, jeśli w przyszłym sezonie więcej czasu poświęcę na poznanie i ewentualnie okeszowanie białych plam w mojej okolicy.
Może jeszcze raz, w ramach agitacji, odwołam się do Waszej wyobraźni: załóżmy, że portal opencaching dopiero powstaje i Wy uczestniczycie w projektowaniu całego systemu. Pojawia się pomysł tych rekomendacji za 10 kolejnych znalezień i to jest dobre! Ale jednocześnie powinno pojawić się pytanie, jaki "przywilej" powinien przysługiwać za zakładanie. Jego brak to dla mnie duże niedopatrzenie.
Tak to widzę i po raz kolejny chciałbym podkreślić, że nie upieram się przy tych dodatkowych gwiazdkach (choć do dla mnie najbardziej naturalne rozwiązanie, analogiczne do "znajdowania").

Teokryt
Wyjadacz

Post autor: Teokryt » czwartek 07 listopada 2013, 21:27

Chyba najprościej to by było że za każda skrzynkę z minimum 5 gwiazdkami użytkownik dostaje 1 gwiazdkę ekstra do rozdania.
Proste, skuteczne, nagradza zakładającego dobrą skrzynkę.

Nagradzać będzie zakładanie dużej liczby gwiazdkowatych skrzynek. Za byle jakie podparapeciaki nie będzie gwiazdek a tym samym nie będzie dodatkowych.

Wada rozdawania gwiazdek za zakładanie jest taka że przy odrobinie złej woli może nastąpić mała "nadprodukcja" gwiazdek.Czyli ktoś otrzymuje 5 gwiazdek i jedna oddaje znajomemu, który dzięki temu ma skrzynkę z 5 gwiazdkami i ten znów może rozdać komuś jedną. Ten ciąg się skończy kiedy przyzna gwiazdkę skrzynce która ma liczbę gwiazdek <> 4.

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator

Post autor: krystiant » czwartek 07 listopada 2013, 21:37

parlando pisze:Możliwość dawania wielu gwiazdek jest interesująca (można to ewentualnie zmodyfikować np. stosując różne kolory gwiazdki, który świadczyłby o jej "sile"), ale dalej jest to rozwiązanie wysoce skorelowane z liczbą znalezień.
Bo tylko ktoś kto znalazł więcej jest w stanie ocenić który z keszy był lepszy - jak znajdziesz jedną to nie wiesz czy czy ona jest lepsza od innych, bo nie masz z czym porównać, a im więcej znajdziesz tym więcej materiału porównawczego :D
parlando pisze:Ale jednocześnie powinno pojawić się pytanie, jaki "przywilej" powinien przysługiwać za zakładanie. Jego brak to dla mnie duże niedopatrzenie.
Ale po co? Teraz kesze są zakładane z chęci pokazania czegoś (pomijam kilka przypadków dzieciaków, którzy po prostu usilnie pragnęły posiadać własnego kesza żeby zaszpanować przed kolegami - narzekanie na niektóre z tych gniotów jest w innych wątkach). Jeśli za zakładanie keszy będą jakieś dodatkowe gratyfikacje - oprócz satysfakcji z zadowolenia znalazców - to obawiam się, że to się skończy "radosną twórczością" niektórych, bo będą chcieli koniecznie zasłużyć na ten "przywilej"...

Może inaczej - czego oczekiwałbyś Ty jako zakładacz i czy na pewno wpisy np. wpisy w twoim keszu Cementownia Wierzbica nie są dla Ciebie wystarczającą satysfakcją?
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

parlando
Forumator

Post autor: parlando » czwartek 07 listopada 2013, 23:20

krystiant, to o czym piszesz jest oczywiste i zgadzam się z tym w 100%. Jednak kiedy zastosować Twoją retorykę, ja zapytam po co są gwiazdki co 10 znalezień? Przecież wystarczy opis w logu i ocena? Rozpoczynając zabawę w 'open' zastajemy pewne warunki, reguły, które akceptujemy itd. Brak proponowanej regulacji nie został zauważony (lub zgłoszony), co mnie szczerze dziwi...
Ja wiem, że to może dla wielu jest pierdoła, nad którą nie warto się rozwodzić i implementować jej, ale jakoś nikt nie odniósł się do tego, co pisałem wcześniej:
- co by było, gdyby taki system istniał od początku i nagle miałoby to być zmienione na kształt obecny?
- czy będąc projektantem serwisu celowo pominąłbyś system nagradzania założycieli dobrych skrzynek?
Domyślam się, że inne warunki początkowe też miały by tu obrońców (i jestem przeświadczony, że pojawiłyby się tu te same osoby, które teraz bronią tego, co jest;), ale mogę się mylić:))
Bo tylko ktoś kto znalazł więcej jest w stanie ocenić który z keszy był lepszy
Ci, którzy dostają gwiazdki nie nie mają takich zdolności?;)

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator

Post autor: krystiant » czwartek 07 listopada 2013, 23:55

parlando pisze:- czy będąc projektantem serwisu celowo pominąłbyś system nagradzania założycieli dobrych skrzynek?
Już kilka razy pisano ci, że system nagradzania założycieli nie został pominięty - to są gwiazdki, które dostają :D
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

Awatar użytkownika
Silent A
Rada Techniczna

Post autor: Silent A » piątek 08 listopada 2013, 07:59

Nie rozumiem po co ktoś chce na siłę zmieniać system rekomendacji - nie sprawdza się ? Dobre skrzynki nie są wyróżnione ? Brakuje rekomendacji do przyznania ?
Co nam da wprowadzenie rekomendacji za rekomendacje otrzymane ? To nie system przyznawania rekomendacji jest słaby tylko w większości skrzynki są słabe i nie otrzymują rekomendacji.

Pomysł z przyznawaniem więcej niż jednej rekomendacji skrzynce jest ciekawy ale trudny do zrealizowania (względy techniczne). Poza tym najlepsze skrzynki i tak mają niemal 100% rekomendacji więc widać że są super.
Obrazek

Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Kontakt:

Post autor: lavinka » niedziela 10 listopada 2013, 14:47

Mnie bardzo brakuje reko, bo mam w okolicy geokeszerkę zakładaczkę wybitną no i klops. Muszę jeździć do Warszawy na mikrusy (za którymi nie przepadam) i planuję ich szukac tylko po to, by zarobić na gwiazdki w skrzynkach w mojej okolicy. Jako że moje skrzynki dostały chyba w sumie ze 100 reko, bylby to duży plusik ;)
BTW zawsze można cofnąć reko w skrzynkach zarchiwizowanych, o ile się nie mylę i w ten sposób ileśtam odzyskać, zwłaszcza jeśli się keszuje od dawna i ma się ponad tysiąc znalezień. Może to nieetyczne, ale możliwe.
sześć zero siedem sześć jeden dwa trzy dwa siedem mejl: lavinka gazetowa
Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
meteor2017
Wyjadacz

Post autor: meteor2017 » niedziela 10 listopada 2013, 20:49

No tak... lavinka ciągle jest do tyłu z gwiazdkami i często słyszę na keszowaniu, "jeszcze tylko trzy skrzynki" i będę mogła przyznać zaległą gwiazdkę... po czym znajdujemy super skrzynkę i jest "jeszcze tylko dwanaście skrzynek i będę mogła przyznać zaległą gwiazdkę" ;-)
miklobit pisze:bo np jesli za każde 10 otrzymanych - jedna do rozdania, to ilość mozliwych rekomendacji w systemie rośnie tylko o 10%.
O, i to jest świetny pomysł :-) Ale moim zdaniem nie jest to tak naprawdę nagradzanie zakładacza... w każdym razie nie tego, ktoremu doładujemy gwiazdki, tylko tych którym on będzie mógł te gwiazdki przyznać ;-P

Kiedyś też miałem problem z niedoborem gwiazdek, teraz szczęśliwie mam zapas 20 gwiazdek, ale to jest to zapas z macania rynien parę lat temu, bo np. tym roku to rozdałem tyle gwiazdek ile uzbierałem, ale jak zrobię na koniec podsumowanie roku, to pewnie jeszcze parę mi się rozejdzie i zapas stopnieje... tak więc te dodatkowe 38 by mi się przydało, przynajmniej nie musiałbym aż tak się szczypać przy rozdawaniu.
Silent A pisze:Obecnie nie jest wielkim problemem znaleźć 10 byle jakich skrzynek aby naładować rekomendacje. Przemiatasz kilka parapetów i jest ;-)
Niby tak... ale mi się nie chce ;-) to już wolę w tym czasie znaleźć jedną fajną, najlepiej gwiazdkową skrzynkę... i w ten sposób zamiast jedną gwiazdkę do przodu, jestem jedną do tyłu.
Silent A pisze:Czyli przyznali 65% wszystkich możliwych rekomendacji.

Z tych 2715 osób 145 ma wyczerpany limit rekomendacji (znalezione/10-rekomendacje przyznane <1), z czego część dostanie możliwość rekomendacji już po znalezieniu jednej skrzynki, inni dopiero po 10 lub więcej (hm, 6 osób jest na minusie?) Czyli odpowiedź jest że 5% ma "niedobór" gwiazdek lub inaczej wydaje je na bieżąco.

ponad 24 tysiące rekomendacji nie zostało przyznane a ktoś potrzebujecie więcej ?
Skoro jest tyle niewykorzystanych rekomendacji, to chętnie kilka przygarnę ;-)

A tak na serio - zdarzają się nawet osoby, które nie przyznają w ogóle, albo tak rzadko, że nawet połowy nie wykorzystają... ale pozostaje te 5% z niedoborem (można dyskutować czy to dużo, czy mało... moim zdaniem to dużo). Poza tym jak ktoś ma 1 czy 2 gwiazdki w zapasie, to dla mnie jest nadal "na bieżąco z gwiazdkami"(powiedzmy, licząc użytkowników ze 100+ znalezieniami), bo to tyle co nic i na pierwszym bardziej udanym keszowaniu się rozejdą.
lavinka pisze:BTW zawsze można cofnąć reko w skrzynkach zarchiwizowanych, o ile się nie mylę i w ten sposób ileśtam odzyskać, zwłaszcza jeśli się keszuje od dawna i ma się ponad tysiąc znalezień. Może to nieetyczne, ale możliwe.
A pfe! ;-P Na szczęście, o ile dobrze pamiętam, to właśnie taka możliwość została zablokowana.
ObrazekObrazekObrazek

Belushi
Stały bywalec
Podziękował: 18 razy
Otrzymane podziękowania: 22 razy
Kontakt:

Post autor: Belushi » niedziela 10 listopada 2013, 23:16

Za 10 gwiazdek - jedna gwiazdka w innym kolorze itd...
SuperKeszer...
Komentarze pozytywne, negatywne, neutralne...

Czy ja tu widzę zaczątki Allegro, czy mi się wydaje ??

B
KUP TERAZ !!
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Belushi za post:
gad

Awatar użytkownika
gad
Stały bywalec

Post autor: gad » poniedziałek 11 listopada 2013, 00:26

Po prostu ręce opadają i tyle. To co czytam ostatnio w wypowiedziach to ręce już opadają i nic więcej. Chyba znowu zapomnę hasło na jakiś czas i na te forum przestanę wchodzić. Jestem za likwidacją rekomendacji i ograniczeniem skali do trzy stopniowej.

triPPer
Rada Techniczna

Post autor: triPPer » poniedziałek 11 listopada 2013, 10:32

...pomysł z przyznawaniem dodatkowych starsów za reko Twojej skrzynki wydaje się interesujący... nawet biorąc pod uwagę wcześniejsze wypowiedzi..., np 1 za 1

...a nadmiar gwiazdek, który by się pojawił (i który podobno już jest) można były rozwiązać w ten sposób, iż szukaczom dawano by starsa do rozdania co np. 20 skrzynek....

...w ten sposób nie spada wartość gwiazdki (dewaluacja), a z drugiej strony gwiazdki rozdawane są przez bardziej doświadczonych keszerów czy to w szukaniu, czy to przede wszystkim w zakładaniu, no i co najważniejsze dodatkowo promujemy (wzmacniamy) zakładanie baaaaardzo dobrych keszy...

a teraz subiektywnie:
... w dotychczasowym systemie nie podoba mi się, że "muszę" odwiedzić 10 byle jakich aby mieć gwiazdkę...ale akceptuję to....
...tym bardziej mnie to boli, iż bardzo rzadko wyruszam na łowy, a z tego względu bardzo starannie wybieram sobie "ofiarę", która w większości przypadków jest wybitnym keszem... i kończy się tym iż w opisie zostawiam głośne, że REKOMENDUJĘ, ale niestety nie mam wolnej gwiazdki....więc te kilka gwiazdek za reko moich skrzynek przydałoby się :)

pozdrawiam
triPPer
Łap chwile ...

parlando
Forumator

Post autor: parlando » poniedziałek 11 listopada 2013, 11:40

To ja jeszcze raz napiszę, bo niektórzy mnie tu próbują "naprostować" trochę myląc jednocześnie pojęcia i jednocześnie zmieniając założenia pomysłu (także z winy mojej nie do końca udanej argumentacji:)). Gwiazdka za otrzymane rekomendacje nie byłaby nagrodą, a przywilejem, który obecnie jest przyznawany jedynie dla szukających. Nagroda jest jedynie wtedy kiedy jeden keszer przyzna tę gwiazdkę innemu, czego nigdy nie negowałem i proszę mi nie wmawiać, że było inaczej;)

Jasne, że teraz można zostać przewodnikiem (o czym zapomniałem) po 20 otrzymanych reko (i jest to przywilej), ale to też nie do końca jest tylko przywilej zakładających. Wymienię tu może kilka możliwych paradoksów:
- przewodnikiem może być keszer z 10 znalezieniami, i np. 1 założoną dobrą skrzynką;
- przewodnik, choć może pomagać początkującym keszerom, niekoniecznie może założyć sam geościeżekę (ale może np. osoba z małym stażem, która nie ma jeszcze żadnych skrzynek założonych!:)).
To, że niektórzy nie wykorzystują rekomendacji, to już sprawa indywidualna i nie chcę tu szukać przyczyn, ani tego oceniać, ale proszę nie forsować tutaj zasady na "psa ogrodnika":) Jakoś nikt, kto nie korzysta z rekomendacji, nie wnioskował do tej pory o wyłączenie tej funkcji, ale jak pojawiła się propozycja analogiczna dla "zakładaczy", to już jest źle:). Wyłączenie w ogóle rekomendacji, to też jakieś wyjście, bo wtedy przynajmniej mamy jakąś symetrię:P
Tak jak wspomniałem wcześniej, najlepiej by było, gdyby zasada taka (lub podobna) istniała od początku - razem z przywilejem przyznania gwiazdki co 10 znalezień.

Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Kontakt:

Post autor: Lza » poniedziałek 11 listopada 2013, 22:48

parlando pisze:Ale jednocześnie powinno pojawić się pytanie, jaki "przywilej" powinien przysługiwać za zakładanie. Jego brak to dla mnie duże niedopatrzenie.
(...)
- czy będąc projektantem serwisu celowo pominąłbyś system nagradzania założycieli dobrych skrzynek?
System projektowali Niemcy, (co sporo tłumaczy). System był zaprojektowany nieco po marksistowsku: wszystkim wszystko po równo. To się już nieco zmieniło na szczęście, ale nadal najbardziej kreatywni zakładający nie mają żadnych wymiernych bonusów (poza satysfakcją za otrzymane reko). Gwiazdki za gwiazdki to trochę przypomina mi Izraelsko-Amerykaki kapitalizm (10$ generuje 1 wirtualnego $ extra, gdy się zbierze 10 wirtualnych $ generuje się kolejny 1 wirtualny $ i za jakiś niedługi czas mamy na rynku tysiące nieistniejących rekomendacji - piękna kryzysowa piramidka rekomendacyjna. Zaprzeczająca temu po co zastały rekomandacje wymyślone: by wyróżniać skrzynki wyróżniające się. i żadnej dodatkowej filozofii nie należy im dokładać. System rekomendacji działa jasno przejrzyście i spełnia swoją funkcję, jego naruszenie byłoby raczej równoznaczne z inflacją i dewaluacją gwiazdek.

Natomiast faktem jest, że nie ma promocji zakładania. Przez co są setki, jak nie tysiące keszerów-[nie-da-się]/[nie-chce-się]/[nie-ma-jak]/[nie-ma-gdzie] którzy mają bardzo niekorzystny stosunek założonych/znalezionych. (kilkaset znalezień, ale tylko jedna-dwie założone skrzynki albo wogóle). I tu jest pole do poprawy. Są też pomysły na to jak tą lukę zapełnić. Tylko, że chyba nie ma 'mocy przerobowych'. Wszelakie dyskusje powinno się zaczynać nie od "przydało by się żeby to i to...." tylko "chciałbym zrobić to i to, wiem jak to zrobić i za dwa tygonie będize gotowe". Jak narazie w takim gadaniu jak w tym wątku (i kilku innych jeszcze) więcej jest since-fiction niż potencjału realizacyjengo.

[edit: przepraszam za użycie niepoprawnej politycznie formy, poprawiam na politycznie poprawną, jednocześnie pragnę przeprosić wszystkich którzy poczuli się urażeni]
Ostatnio zmieniony wtorek 12 listopada 2013, 10:27 przez Lza, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
łowca
Forumator
Podziękował: 121 razy
Otrzymane podziękowania: 142 razy

Post autor: łowca » wtorek 12 listopada 2013, 00:48

Lza pisze: Przez co są setki, jak nie tysiące keszerów-pijawek którzy mają bardzo niekorzystny stosunek założonych/znalezionych. (kilkaset znalezień, ale tylko jedna-dwie założone skrzynki albo wogóle).
O, ale zdajesz sobie sprawę, że teraz obraziłeś sporą grupę ludzi?
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi łowca za post (razem 2):
gadStryker
Obrazek Obrazek
Jeśli hobby koliduje ci z pracą - zmień pracę.

Teokryt
Wyjadacz

Post autor: Teokryt » wtorek 12 listopada 2013, 02:12

jak na razie geościezki ostro ruszyły temat dla zakładaczy.

Z tym ze może zamiast robię barierę "wstępu" na podstawie znalezionych lepsza była by bariera rekomendacji skrzynek założonych? Dopóki nie masz minimum 20 rekomendacji za swoje skrzynki nie możesz założyć geoscieżki.

Zgodze się z Łzą że dorzucanie wirtualnych gwiazdek do tej samej puli tylko napędzi jakiś chory system. Stąd albo oddzielna kategoria albo grupowanie gwiazdek. Swoją droga, system z allegro gdzie grupuje sie gwiazdki w jedna o innej mocy nie był by zły. Za każde 10 gwiazdek dostajemy jedna brazową gwiazdkę, za każde 25 gwiazdek dostajemy srebrna gwiazdkę. za kazde 50 gwiazdek dostajemy zlotą gwiazdkę, za każde 100 gwiazdek - błekitną gwiazdkę.
Posiadanie przynajmniej jednej kategorii gwiazdki widziane jest przy nicku i przy profilu użytkownika (swoja sciezką można by cos pokombinowac aby go tylko upiększyć i uprzejrzyścić trochę) co dawało by znacznik jakości typu "złota odznaka założycielska". Takich skrzynek nie ma wiele, docenić wypadało by to co już jest.

ODPOWIEDZ