Rekomendacje i ilość skrzynek....

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

parlando
Forumator

Re: Rekomendacje i ilość skrzynek....

Post autor: parlando » środa 06 listopada 2013, 20:36

Jeżeli za szukanie są gwiazdki, to dlaczego za zakładanie nic nie ma? Zaproponowałem gwiazdki po prostu przez analogię, jako najprostsze rozwiązanie. Jeżeli pomysł by został wdrożony, to tak na prawdę nie mielibyśmy do czynienia z czymś zupełnie nowym (co mogło by budzić kontrowersje).
Chciałbym, aby ewentualne zmiany sprzyjały powstawaniu keszy na obszarach z ich małą ilością. W mojej okolicy przykładowo 3-letnia skrzynka ma zaledwie 13 logów, prawie 2-letnie zaledwie 3-6. Z mojej perspektywy nie miałbym więc nic, gdyby zastosować takie restrykcje, jak proponujecie niżej (np. 1 reko za 10 dla jednego kesza). Takie rozwiązanie sprzyjałoby tylko obszarom (wielko)miejskim itd., gdzie i tak jest gęsto od keszy:). Raczej widziałbym to tak, że ilość dodatkowych byłaby:
- równa ilości otrzymanych rekomendacji,
- równa jeden, za jednego kesza rekomendowanego co najmniej X razy (X - do dyskusji, ale u mnie widziałbym w tym miejscu 2 lub 3).
- równa jeden, co X otrzymanych gwiazdek ze wszystkich skrzynek danego właściciela.

Zdaję sobie sprawę, że część z Was może nie dostrzegać w tym czynnika, albo składnika do polepszania poziomu keszy, tudzież ich zakładania, ale mnie osobiście w jakimś stopniu by cieszyło. Obecny system nie promuje (lub robi to słabo) postaw altruistycznych, takich właśnie jak zakładanie, czy choćby serwis skrzynek.

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator

Post autor: krystiant » środa 06 listopada 2013, 20:41

miklobit pisze:Ja w ogóle odnoszę wrażenie, że panuje ( nie tylko na OC) kult szukacza.
Jest np wątek do gratulacji z powodu znalezienia np 1000 keszy ( oraz innych kamieni milowych)
a nie ma takiego do gratulacji że ktoś zebrał np. 1000 gwiazdek za swoje skrzynki.
Bardzo słuszna uwaga... A przez brak docenienia się zakładaczom odechciewa i np. kawałki projektów się archiwizują :wink:
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Kontakt:

Post autor: miklobit » środa 06 listopada 2013, 23:22

parlando pisze: Obecny system nie promuje (lub robi to słabo) postaw altruistycznych, takich właśnie jak zakładanie, czy choćby serwis skrzynek.
Serwis, zwłaszcza cudzych keszy powinien być koniecznie promowany w jakiś sposób.
Ale trudno będzie go obiektywnie oceniać bo ani nie da się łatwo zweryfikować faktu serwisu ( jak założenia czy znalezienia ) ani nie da się porównywać np wrzucenia do kesza ołówka z reaktywacją całej zniszczonej skrzynki.
Trzeba by tak czy inaczej zacząć od dodania nowego typu logu "Wykonany serwis".
krystiant pisze: A przez brak docenienia się zakładaczom odechciewa i np. kawałki projektów się archiwizują :wink:
Nie wiązałbym tego z brakiem doceniania. Powody są zwykle bardziej przyziemne

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator

Post autor: krystiant » środa 06 listopada 2013, 23:33

miklobit pisze:
krystiant pisze: A przez brak docenienia się zakładaczom odechciewa i np. kawałki projektów się archiwizują :wink:
Nie wiązałbym tego z brakiem doceniania. Powody są zwykle bardziej przyziemne
Wiem, dlatego pisałem z przymrużeniem oka...
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Stryker
Forumator

Post autor: Stryker » czwartek 07 listopada 2013, 08:59

@parlando, aleś się uparł ;-) większość keszujących* ma zapas rekomendacji do przyznania, więc po co kolejne?

A że kult szukacza? Znalezienia to liczba proporcjonalna do czasu spędzonego w terenie i przebytych kilometrów. A czy łatwiej znaleźć 100 keszy niż założyć 10? To wcale nie takie oczywiste.
Dla zakładaczy też są staty, są też "gwiazdki roku", więc bez przesady..

* - sprawdziłem wyrywkowo kilka osób.
Obrazek

parlando
Forumator

Post autor: parlando » czwartek 07 listopada 2013, 10:56

Po prostu nie rozumiem dlaczego:
- promowane jest szukanie, a zakładanie nie;
- akceptowany jest ten stan rzeczy:)
Mnie nie chodzi o to by zwiększać komuś zapas reko, ale by zakładanie i szukanie działało na podobnych zasadach. Jeżeli za zakładanie skrzynek nic nie ma, to proszę o logiczne wytłumaczenie, dlaczego za znalezienie 10 skrzynek coś jest?
Nie chcę i nie lubię wypowiadać się za innych lub co gorsza, za "wszystkich", napiszę więc jak to wygląda z mojej perspektywy:
- szukanie wielu keszy jest trudne - okolica nie jest gęsto okeszowana, a na razie działam w promieniu 50 km (ogranicza mnie też podróżowanie rowerem).
- założenie skrzynek jest proste jeśli używam gotowych pojemników, ale jeśli chcę przygotować coś "ekstra" (w mojej subiektywnej ocenie;)), to trwa to około 2 tygodni na przygotowanie samej skrzynki (na razie tylko jedna jest opublikowana, 2 kolejne chyba się uda dopiero na przyszły sezon, choć są już gotowe...)

Pyra
Wyjadacz

Post autor: Pyra » czwartek 07 listopada 2013, 11:25

Witam
Ale rekomendacja, nie jest dla szukającego, tylko dla zakładającego, a to że można przydzielić jedną na 10 znalezionych, świadczy właśnie o wyjątkowości skrzynki, która ją dostanie.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Silent A
Rada Techniczna

Post autor: Silent A » czwartek 07 listopada 2013, 11:46

Stryker pisze:Żeby ustalić czy (i ew. o ile) należy zwiększyć użytkownikom liczbę możliwych do przyznania rekomendacji, wypadałoby pobrać z bazy kilka wartości:

- ile % z puli rekomendacji zostało przydzielonych (globalnie)
- ile % użytkowników ma niedobór "gwiazdek" do przyznania (odrzucamy userów z <10 znalezień)
Drobne zapytania do bazy.
Wszystko dotyczy użytkowników > 50 znalezień i aktywnych. Dlaczego >50 - bo do 50 niedobór rekomendacji jest niejako naturalny, wszystko jest nowe, ciekawe i daje się gwiazdki za co popadnie.

Użytkowników >50 jest 2715, znaleźli 683730 skrzynek i przyznali 44281 rekomendacji.

Czyli przyznali 65% wszystkich możliwych rekomendacji.

Z tych 2715 osób 145 ma wyczerpany limit rekomendacji (znalezione/10-rekomendacje przyznane <1), z czego część dostanie możliwość rekomendacji już po znalezieniu jednej skrzynki, inni dopiero po 10 lub więcej (hm, 6 osób jest na minusie?) Czyli odpowiedź jest że 5% ma "niedobór" gwiazdek lub inaczej wydaje je na bieżąco.

ponad 24 tysiące rekomendacji nie zostało przyznane a ktoś potrzebujecie więcej ?
Obrazek

parlando
Forumator

Post autor: parlando » czwartek 07 listopada 2013, 13:25

Ale dlaczego nie odnosicie się do meritum? Dlaczego np. za znalezienie 10 słabych keszy mogę dać gwiazdkę, a za założenie dobrej nic nie ma?
Podkreśliłem, że "dobrej", czyli otrzymującej rekomendacje, chociaż analogicznie wypadałoby żeby również za 10 jakichkolwiek założonych skrzynek coś było.
Czepiacie się tych rekomendacji dowodząc, że nie ma potrzeby zwiększenia ich puli, ale w zamian nie dajecie innych propozycji, tak jakby obecna sytuacja była sprawiedliwa...
Nie mogę tego zrozumieć...
Natomiast wyobrażam sobie, że gdyby od początku istnienia serwisu istniały te (przykładowo) gwiazdki dla szukających i zakładających i nagle ktoś wyskoczyłby z pomysłem by zrobić system taki, jak obecnie, to wtedy: osoba taka zostałaby wzięta za idiotę, uparciucha itp:), a pomysł za głupi itd.:)
Pyra pisze:Ale rekomendacja, nie jest dla szukającego, tylko dla zakładającego
I co taka osoba, która otrzymuje gwiazdki może dalej z tym zrobić? Obecnie jest to tylko statystyka.
Jeszcze raz napiszę, że ktoś, kto zakłada dobre skrzynki i otrzymuje za to gwiazdki, nie będzie (w moim przekonaniu) przyznawał gwiazdek skrzynkom (dużo) gorszym.
Żeby chociaż np. "dobry zakładacz" miał jakiś wyróżnik, choćby w postaci innego koloru przyznawanych gwiazdek, czy cokolwiek innego.
Bardzo bym chciał, aby dyskusja poszła w stronę wymyślenia sposobu jak nagradzać założycieli (tych dobrych).

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator

Post autor: krystiant » czwartek 07 listopada 2013, 13:59

parlando pisze:Bardzo bym chciał, aby dyskusja poszła w stronę wymyślenia sposobu jak nagradzać założycieli (tych dobrych).
Dla mnie jako zakładacza (nie wiem czy jestem wystarczająco dobrym zeby sie wypowiadać) wystarczy jak logując znalezienia moich keszy będziecie pisali coś więcej o odczuciach i przygodach przeżytych przy tych właśnie keszach, a nie puste logi lub wszędzie to samo... A jak komuś się bardzo spodoba to proszę o gwiazdkę lub chociaż wpis, ze zasługiwał na gwiazdkę, ale nie ma się akurat wolnej gwiazdki...
Bo jaka inną gratyfikację byś sobie wyobrażał? Mogę ewentualnie podać nr rachunku dla tych, którzy chcieliby mnie jakoś ekstra wynagrodzić :D
A tak naprawdę kesze zakładam po to żeby innym pokazać ciekawe miejsca i dać trochę fajnej zabawy i naprawdę wystarczy mi jak poczytam o tej zabawie w logu...

Obrazek Obrazek Obrazek

Jażdżu
Bywalec
Podziękował: 18 razy
Otrzymane podziękowania: 2 razy

Post autor: Jażdżu » czwartek 07 listopada 2013, 14:14

parlando pisze: Dlaczego np. za znalezienie 10 słabych keszy mogę dać gwiazdkę, a za założenie dobrej nic nie ma?
Podkreśliłem, że "dobrej", czyli otrzymującej rekomendacje
chciałem zauważyć że za 20 otrzymanych rekomendacji można zostać przewodnikiem na OC jak się chce, więc nie jest tak, że nic nie ma. Oczywiście można je (rekomendacje) otrzymać dla dwudziestu różnych skrzynek, które się podobały pojedynczym osobom, a dla reszty były tylko dobre bądź znakomite. Ale są też skrzynki, które otrzymują gwiazdki od każdego znalazcy, który je zdobył. Więc jednak jakaś nagroda dla założycieli istnieje, oczywiście założyciel sam decyduje czy ją przyjmie czy też nie, gdyż nie każdy chce zostać przewodnikiem.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Jażdżu za post:
parlando

Awatar użytkownika
Rob
Forumator

Post autor: Rob » czwartek 07 listopada 2013, 14:32

Był kiedyś pomysł super rekomendacji, która byłaby przydzielana raz na 100 znalezień. Mimo braku obecności takowej w systemie niektórzy ją przyznają pisząc o tym w logu, żeby nagrodzić autora kesza wybitnego. Idąc tokiem myślenia tego wątku można by taką super gwiazdkę przyznawać nie za 100 znalezień tylko za przykładowo 10 otrzymanych gwiazdek. Co za tym idzie taka super rekomendacja z założenia przyznawana byłaby przez ludzi, którzy sami mają gwiazdkowe kesze, więc byłaby wiarygodna.
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Stryker
Forumator

Post autor: Stryker » czwartek 07 listopada 2013, 14:39

krystiant pisze:Bo jaka inną gratyfikację byś sobie wyobrażał? Mogę ewentualnie podać nr rachunku dla tych, którzy chcieliby mnie jakoś ekstra wynagrodzić :D
Przypomniał mi się ten post :D

W większym serwisie musisz zapłacić, aby mieć możliwość przyznawania "szlajfek" (rekomendacji), pomysł odwrócenia tej zasady jest może i ciekawy, ale niewykonalny (chyba, że znajdzie się sponsor, gotowy zapłacić za otrzymane rekomendacje ;-))
Obrazek

Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator
Podziękował: 26 razy
Otrzymane podziękowania: 78 razy

Post autor: Krysiul » czwartek 07 listopada 2013, 14:46

Po prostu nie rozumiem dlaczego:
- promowane jest szukanie, a zakładanie nie;
Nie zgodzę się. Pierwsza sprawa, to przewodnik, o którym wspomniał kolega wyżej. Druga sprawa: przecież rekomendacja nagradza zakładającego, a nie szukającego - szukający nic nie ma z tego, że może przyznać reko - nie dostaje za to żadnych punktów. Dla wielu właśnie reko to motywacja do zakładania dobrych skrzynek. Zwróć uwagę, że nie ma gwiazdek ani odznak za znalezienie określonej ilości skrzynek. A jeśli ktoś szuka skrzynek po to, żeby mieć dodatkową gwiazdkę do przydzielenia jakiejś skrzynce - to świadczy tylko o tym, że niektórzy myślą o zakładających i bardzo chcą ich docenić.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Krysiul za post:
krystiant
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
maryush
Forumator
Podziękował: 119 razy
Otrzymane podziękowania: 255 razy

Post autor: maryush » czwartek 07 listopada 2013, 15:42

łowca pisze:
maryush pisze: Właściwie to o 11,1(1)%
:wink:
O mniej. Bo nie masz ułamków rekomendacji. :wink:
Właściwie to nie o mniej. Policz sam. Zważ na ilość odkryć keszy na OC.
A dowód z granicy ciągu zostawiam już dla Twojej własnej przyjemności ;)
Stryker pisze:większość keszujących* ma zapas rekomendacji do przyznania, więc po co kolejne?
True, true... co pokazuje niestety jaki poziom prezentują kesze.

I tu rodzi się inny pomysł - a może by tak dać możliwość przeznawania danemu keszowi nie jednej gwiazdki per znalezienie ale np. jednej, dwóch lub trzech, w zależności jak bardzo kesz mi sie podobał? Bo mam w pytę wolnych gwiazdek, a te kesze, którym dałem gwiazdkę nie są wszystkie na tym samym poziomie - niektórym dałbym ze trzy zielone gdybym mógł, innym wystarczy jedna.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi maryush za post:
parlando

ODPOWIEDZ