Ignorowanie skrzynki - dane publiczne czy prywatne?

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

FelixP
Bywalec
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy

Ignorowanie skrzynki - dane publiczne czy prywatne?

Post autor: FelixP »

Witam,

Temat był poruszany przy okazji wyporów do RR, ale ponieważ za polityką nie przepadam :wink: pozwolę sobie zapodać go raz jeszcze w tym dziale.
Pytanie jest takie: czy informacje czy dana skrzynka jest przez kogoś ignorowana powinna być jawna (t.j. podawana w statystykach skrzynki np. pomiędzy liczbą komentarzy a liczbą obserwatorów) czy, też tak jak jest to na chwilę obecną, pozostać ukryta (o ignorowaniu wie tylko "ignorator")?

Osobiście jestem za tą pierwszą opcją (inaczej bym przecież tego tematu nie poruszał), ponieważ:
- taka informacja to dodatkowy sygnał, oprócz oceny, że dany rodzaj skrzynki nie odpowiada ludziom, więc może założyciel otrzymawszy dużo "ignorów", zastanowi się drugi raz zanim założy coś podobnego,
- statystyka " ignorowana X razy" zliczałaby tylko użytkowników którzy skrzynkę nie znaleźli (do dyskusji ewentualnie), tak więc oprócz komentarzy od znalazców byłby to głos (anonimowy) tych co nie podejmą próby podjęcia ze względu na opis (np. w ich odczuciu zbyt obraźliwy) lub lokalizację (np. w ich odczuciu, zbyt niebezpieczną) itp. Ktoś zaoponuje, że od tego są komentarze, ale one mogę być przecież usuwane przez właściciela.

Przejrzałem kod i zmiany w systemie to kwestia 5 minut pracy (oprócz tłumaczenia słowa "ignorowana" na kilka języków, ale od czego jest Wujek Translator - może nie być dokładnie, ale na pewno śmiesznie :wink: ). Wynikać to może z tego, że system był zaprojektowany na taką możliwość. Z tego co słyszałem w Opencaching.de informacje o "ignorach" jest podawana publicznie.

Informacja o ilości "ignorów" dla skrzynki byłaby anonimowa tj. nie podawałaby nicków "ignoratorów" (tak jak przy obserwatorach).

Co o tym myślicie?
Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator
Podziękował;: 26 razy
Otrzymał podziękowań: 78 razy

Re: Ignorowanie skrzynki - dane publiczne czy prywatne?

Post autor: Krysiul »

Pomysł mi się podoba.
ObrazekObrazekObrazek
Teokryt
Wyjadacz
Podziękował;: 23 razy
Otrzymał podziękowań: 43 razy

Post autor: Teokryt »

Pomysł ok, ja bym dodał jeszcze możliwość podejrzenia przez autora skrzynki kto obserwuje jego skrzynkę (bez powiadomień).
Wychodzę z założenia ze jak ktoś obserwuje to zamierza ja dorwać. W efekcie można by mieć pojęcie o tym kogo interesują jakieś skrzynki, obecnie wywnioskowanie co jest "magnesem" na skrzynkę trudno zbadać. Wtedy można by lepiej.
Belushi
Stały bywalec
Podziękował;: 18 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Post autor: Belushi »

O ile chciałbym wiedzieć kto ignoruje moja skrzynkę (i ewentualnie dlaczego), tak obserwującymi się nie przejmuje. Sam obserwuje prawie wszystkie skrzynki które znalazłem, chce wiedzieć co później się z nimi dzieje, tak wiec nie jest to tylko "dorwanie" ;)
Tak więc pomysł z ignorowaniem- jestem za.
Pozdrawiam
Belushi
http://www.rzeszuf.com
Awatar użytkownika
Karls
Forumator
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 34 razy

Post autor: Karls »

Pomysł z ilością ignorowań obok obserwowań jest dobry. Natomiast raczej nie podoba mi się wyświetlanie listy kto ignoruję. Czasem ktoś może nie mieć ochoty się tłumaczyć a jakiś przewrażliwiony autor może wypytywać wszystkich ignorujących.
ObrazekObrazekObrazek
FelixP
Bywalec

Teokryt pisze:Pomysł ok, ja bym dodał jeszcze możliwość podejrzenia przez autora skrzynki kto obserwuje jego skrzynkę (bez powiadomień).
Dobry pomysł i jak najbardziej wykonalny nie wielkim nakładem - wyglądałoby to tak jak przy rekomendacjach. Jednakże, zastanowiłby się czy byłoby to fair w stosunku do użytkowników, którzy przecież klikając "Obserwuj" są przekonani, że to anonimowe. Można by to zrobić na zasadzie dobrowolnej deklaracji (a la "Pokazuj mój nick dla skrzynek obserwowanych" T/N) w ustawieniach użytkownika i przy rejestracji - wszyscy obecni użytkownicy mieliby wartość domyślną na "nie" i jak ktoś by chciał mógłby to zmienić na "tak". Z tym byłoby trochę więcej zachodu programistycznego, ale oczywiście dałoby radę.
FelixP
Bywalec

Karls pisze:. Natomiast raczej nie podoba mi się wyświetlanie listy kto ignoruję. Czasem ktoś może nie mieć ochoty się tłumaczyć a jakiś przewrażliwiony autor może wypytywać wszystkich ignorujących.
Tak, jak napisałem powyżej - też nie jest za tym aby podawać nicki osób ignorujących - byłaby tylko liczba (tak jak obecnie ma to miejsce dla obserwatorów).
Awatar użytkownika
łowca
Forumator
Podziękował;: 122 razy
Otrzymał podziękowań: 143 razy

Post autor: łowca »

Przekombinowywujecie.
Ja nie mam najmniejszej ochoty wiedzieć, kto ignoruje które moje skrzynki i dlaczego. Jak ktoś ma personalny uraz do mnie i z definicji wszystko moje ignoruje, to niech ma, mnie to nie interesuje (gorzej, gdyby demolował).
Jak ktoś z definicji nie lubi quizów o Trudności > 2 - jego sprawa.
Jak ktośz definicji klepie 'ignoruj' przy mikrusach - jego święte prawo.
Po co tą wiedzą i cudzymi upodobaniami mam się obciążać?
Jeśli ktoś po trzecim nieznalezieniu zamiast napisać po hinta włącza ignorowanie - a proszę bardzo. Jego styl poszukiwań, mi nic do tego.

WIęc proszę, nie komplikujcie kodu i nie uszczęśliwiajcie na siłę.
Obrazek Obrazek
Jeśli hobby koliduje ci z pracą - zmień pracę.
FelixP
Bywalec

łowca pisze:Przekombinowywujecie.
WIęc proszę, nie komplikujcie kodu i nie uszczęśliwiajcie na siłę.
Co do komplikacji kodu, to nie ma obawy - jak pisałem - kod już jest i trzeba go tylko wydobyć (doszlifować). Z tego co wyczytałem OC PL powstał na bazie OC DE a tam funkcja wyświetlanie "ignorów" jest - można to zobaczyć na dowolnej skrzynce z ich serwisu, np: http://www.opencaching.de/viewcache.php?cacheid=153242 (nie trzeba mieć konta u nich) - tak to wygląda w skrócie:
Obrazek
Piostu
Stały bywalec
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Post autor: Piostu »

Mnie się podoba.
Tylko bez nicków, ale ogólna liczba jest jak najbardziej OK.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Silent A
Wyjadacz
Podziękował;: 16 razy
Otrzymał podziękowań: 98 razy

Post autor: Silent A »

Nie bardzo wiem po co to komu potrzebne. Kompletnie mnie nie obchodzi kto mnie ignoruje.
Jak sobie chce to niech sobie ignoruje, każdy ma prawo keszować jak chce.
Obrazek
nornick
Nowy na forum
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: nornick »

Ja chyba też nie chcę. Ignore nie zawsze używam "bo to zła skrzynka", to po prostu narzędzie techniczne. Tak jak np obserwowanie znalezionej skrzynki - znaczy tylko tyle, że patrzę czy ją ktoś znalazł po mnie, a nie że jest fajna.
A już wyświetlanie mojego nicka przy ignorowanych przeze mnie skrzynkach bardzo by mi się nie podobało, zabija ideę ignorowania. Jestem przeciw tym zmianom.

Wysłane z mojego XT910 przy użyciu Tapatalka
FelixP
Bywalec

Re:

nornick pisze: A już wyświetlanie mojego nicka przy ignorowanych przeze mnie skrzynkach bardzo by mi się nie podobało, zabija ideę ignorowania. Jestem przeciw tym zmianom.
Nie wiem dlaczego cały czas przewija się wątek podawania nicków osób ignorujących.
Tak jak pisałem - chodzi o podanie LICZBY osób którzy daną skrzynkę ignorują. Proszę zerknąć na niemiecką wersję (choćby: http://www.opencaching.de/viewcache.php?cacheid=153242) serwisu aby zobaczy jak to by działało u nas.
Interpretację co oznacza ignorowanie konkretnej skrzynki zostawiamy odbiorcy - chodzi o jawność tej informacji (jeszcze raz: LICZBY osób, które skrzynkę ignorują, NIE ich nicków).
ODPOWIEDZ