Statystyki

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
r00t7
Forumator
Podziękował;: 368 razy
Otrzymał podziękowań: 274 razy

Re: Statystyki

Post autor: r00t7 »

łowca pisze:
tripper pisze:Dodano nowy stat: Ulubiony komentarz

Pozdrawiam
triPPer
Ja można 'toto coś' zablokować, żeby nie śmieciło mi po monitorze?
na krótką metę firebug + adblock. ale mam nadzieję że ktoś to zaraz odkręci na stałe
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Whatever
Wyjadacz
Podziękował;: 14 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Whatever »

Skoro jest już nowa RR która dużo obiecywala - czy będzie w końcu zrobiony porządek ze statystykami ?
Za ten post autor Whatever otrzymał podziękowanie:
subo
[url=http://www.opencaching.pl/viewprofile.php?userid=3306][img]http://www.opencaching.pl/statpics/3306.jpg[/img][/url][url=http://geokrety.org/mypage.php?userid=976][img]http://geokrety.org/statpics/976.png[/img][/url]
ArekPro
Bywalec
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Post autor: ArekPro »

Odkopuję temat. Pomysł wydaje się fajny. Czy coś z tym będzie zrobione?
dzejbi
Wyjadacz
Podziękował;: 46 razy
Otrzymał podziękowań: 118 razy

Post autor: dzejbi »

Jak odczytywać "Statystyki" - "Aktywność w województwach" Na chwilę obecną pod województwem warmińsko-mazurskim: 2076 - bez oznaczenia ? , 414 - oznaczone jako 0 ? , 147 - oznaczone jako Polska ?. Mając dostęp do edycji skrzynek i ich współrzędnych, może COG pomoże przynajmniej tę "Polskę" rozrzucić po województwach, gdy założyciel nie mógł sobie z tym poradzić ? Podobna sytuacja w statystykach "Liczba skrzynek w województwach". Kto wie co się kryje pod liczbami 2076 i 414 ?
kojoty
Rada Techniczna
Podziękował;: 15 razy
Otrzymał podziękowań: 236 razy

Post autor: kojoty »

dzejbi pisze: poniedziałek 06 maja 2019, 11:21 Jak odczytywać "Statystyki" - "Aktywność w województwach" Na chwilę obecną pod województwem warmińsko-mazurskim: 2076 - bez oznaczenia ? , 414 - oznaczone jako 0 ? , 147 - oznaczone jako Polska ?. Mając dostęp do edycji skrzynek i ich współrzędnych, może COG pomoże przynajmniej tę "Polskę" rozrzucić po województwach, gdy założyciel nie mógł sobie z tym poradzić ? Podobna sytuacja w statystykach "Liczba skrzynek w województwach". Kto wie co się kryje pod liczbami 2076 i 414 ?
Hmm - tak czy inaczej to powinno być obsługiwane inaczej - tj. "0" i "brak opisu" to nie jest poprawny opis.
Zrobiłem issue na to: https://github.com/opencaching/opencach ... ssues/2031

Może ktoś kiedyś na to zerknie i poprawi.

Dzięki za słuszne zwrócenie uwagi.
Za ten post autor kojoty otrzymał podziękowanie:
dzejbi
dzejbi
Wyjadacz

Pytanie do RT i analityków społeczności OC, potrafiących zinterpretować rozchodzenie się od II kwartału 2018 roku linii wykresów ilości aktywnych skrzynek i skumulowanych znalezień. (MENU GŁÓWNE – statystyki). Czym jest to spowodowane, czy jest to korzystna i oczekiwana tendencja, czy wprost przeciwnie ?. Jeśli niekorzystna to kto i jakimi środkami powinien ten trend próbować powstrzymywać ?. Czy jest to zupełnie nieistotne, ważne że obie krzywe są wznoszące ?.
parlando
Forumator
Podziękował;: 345 razy
Otrzymał podziękowań: 184 razy

Post autor: parlando »

To raczej złudzenie spowodowane takim, a nie innym przeskalowaniem obu wykresów.

Wykres znalezień osiągnął punkt przegięcia w okolicy 2016 roku i od tego okresu rośnie powoli.
Wykres założonych skrzynek, o dziwo, wciąż rośnie szybko. Powinno się to przekładać na liczbę znalezień, ale tak nie jest.

Zapewne jest to spowodowane słabym napływem nowych użytkowników.

Nie potrafię powiedzieć dlaczego nowi poszukiwacze raczej pojawiają się na GC niż OC. Wydaje mi się, że z GC trochę trudniej zacząć (sam tam najpierw próbowałem), ale może w dobie smartfonów i cgeo nie jest to już problemem?
Nie ogarniam też dlaczego na terenie, gdzie na pewno było więcej skrzynek OC więcej jest znalezień w skrzynkach GC. Nawet zerknąłem do własnych - tylko w dziesięciu skrzynkach (wcale niemłodych) miałem przynajmniej 30 znalezień, podczas, gdy dla skrzynek GC zazwyczaj wystarcza rok, by taki wynik osiągnąć.

Swego czasu deg starał się ułatwić pewne rzeczy dla nowych użytkowników. To jest trudne - "wcielić się" w nowego użytkownika i spojrzeć na OC jego oczami. Mam wrażenie, że brakuje na OC takiego myślenia, ludzi z wizją. No, ale do tego dochodzi kwestia mocy sprawczej - wymyślać sobie można, ale kto to zrealizuje?
Za ten post autor parlando otrzymał podziękowanie:
dzejbi
Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Podziękował;: 123 razy
Otrzymał podziękowań: 436 razy

Post autor: krystiant »

parlando pisze: sobota 13 marca 2021, 20:13 Nie potrafię powiedzieć dlaczego nowi poszukiwacze raczej pojawiają się na GC niż OC.
Bo tam na forum sobie pomagają zamiast walczyć o reguły zabawy (bo są odgórnie narzucone) i/lub o "władzę" (bo nie ma wybieralnych władz), zostaje więc sama esencja zabawy, czyli chowanie i szukanie keszy oraz spotkania, w związku z czym atmosfera jest trochę inna...
parlando pisze: sobota 13 marca 2021, 20:13 Nie ogarniam też dlaczego na terenie, gdzie na pewno było więcej skrzynek OC więcej jest znalezień w skrzynkach GC.
Nie wiem jak u ciebie, ale w opolskim kilku mocno aktywnych keszerów przeniosło się całkowicie na GC, poza tym szukają Polacy, Czesi i Niemcy, a na OC tylko Polacy (oczywiście trochę uogólniam, bo znam przypadek, że w Opolu Czech założył kesza na OC). Na szczęście ostatnio trochę się OC ożywiło w rejonie :-)
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)
rapotek
Wyjadacz
Podziękował;: 118 razy
Otrzymał podziękowań: 111 razy

Post autor: rapotek »

parlando pisze: sobota 13 marca 2021, 20:13 Nie potrafię powiedzieć dlaczego nowi poszukiwacze raczej pojawiają się na GC niż OC. Wydaje mi się, że z GC trochę trudniej zacząć (sam tam najpierw próbowałem), ale może w dobie smartfonów i cgeo nie jest to już problemem?
Wydaje mi się, że o to właśnie chodzi: GC od mniej więcej 2017 roku bardzo mocno postawiło na rozwój i promocję własnej aplikacji mobilnej do geocachingu. Nie jestem z tym na bieżąco, ale czytając międzynarodowe wypowiedzi na forum GC, wychodzi na to, że tam aby keszować nie trzeba ani razu wchodzić na stronę WWW, wszystko można zrobić z poziomu aplikacji. Dopiero do założenia kesza trzeba wejść na stronę. I podobno jest sporo keszerów, którzy na stronie nigdy nie byli.
U nas nie ma takiej dedykowanej aplikacji. Są c:geo i Locus Map, ale nie kojarzą się one bezpośrednio z OC. Może gdyby była taka aplikacja, nowych keszerów też byłoby więcej?
Za ten post autor rapotek otrzymał podziękowania (total 2):
dzejbiwallon1
dzejbi
Wyjadacz

@krystiant pytanie kierowałem do osób potrafiących zinterpretować wykres. Jeśli chcesz przekonywać tu o wyższości GC bo tam się rokrocznie nikogo nie wybiera, to raczej wracaj do wątku Kodeks Wyborczy i zgłoś jedyny obowiązujący paragraf: jeden skład COG na wieki wieków. Jeśli zamieścisz dopisek "w zakresie administrowania" - masz mój popierający głos :) .
Awatar użytkownika
atris
Stały bywalec
Podziękował;: 16 razy
Otrzymał podziękowań: 49 razy

Post autor: atris »

Myślę, że efekt ten w znacznej mierze jest wynikiem wyskalowania wykresu. Znalezienia idą w miliony, więc przy takiej skali zmiany tendencji są mniej zauważalne, niż przy dziesiątkach tysięcy założeń.
Z drugiej strony w terenie i logach mi też się wydaje, że na przestrzeni ostatniego roku-dwóch tych znalezień jest znacznie mniej niż 3-4 lata temu. Z drugiej strony to jednoosobowy przykład z ograniczonego obszaru, więc bez znaczenia statystycznego.
Natomiast na pewno dzisiaj w Polsce, w porównaniu do OC, GC jest o wiele bardziej popularne niż miało to miejsce 12 lat temu kiedy zaczynałem.
parlando pisze: sobota 13 marca 2021, 20:13 Nie potrafię powiedzieć dlaczego nowi poszukiwacze raczej pojawiają się na GC niż OC.
Myślę, że to w znacznej i przeważającej mierze kwestia ogólnie rozumianej promocji.
Wpisujesz w Google geocaching - GC.pl jest na szczycie. OC.pl dopiero na 7 pozycji. Kto zagląda na siódmy wynik Google, chyba tylko jacyś desperaci ;-).
Zaglądasz na Wikipedię (2 wynik w Google) - jako pierwsze opisane GC z dopiskiem "największym, komercyjnym serwisem geocachingowym na świecie".
Dowiadujesz się o zabawie z bloga, artykułu czy wpisu gdzieś w odmętach neta - na 95% będzie ona opisana na bazie GC.com. OC.pl, przy odrobinie szczęścia, może będzie wspomniane epizodycznie. I to jeśli mówimy o polskojęzycznych portalach. Na anglo - bliżej 100%.
Wpisujesz frazę w App Store czy Google Play - wyskoczy Ci apka do GC.com. OC.pl w ogóle.
Nazwa GC.com mówi sama za siebie. Co to jest OC.pl? To już trzeba wytłumaczyć, opisać różnice itd. Myślę, że gdyby ktoś dawno temu OC.pl założył jako GC.pl (np. Geocaching Open Polska) mogłoby to wyglądać dzisiaj inaczej.

Przykłady można mnożyć, a efekt jest taki, że dla generalnej populacji geocaching jest praktycznie tożsamy z GC.com. Temat OC.pl to już dla bardziej zorientowanych.

I moim zdaniem nic z tym nie zrobimy. Jesteśmy grupką pasjonatów na stricte hobbystycznym portalu. Druga strona to międzynarodowa korporacja, z odpowiednim budżetem do zadbania o swoją pozycję. Dobrze, że nie na tyle duża aby pozwolić sobie na wykończenie konkurencji na różne średnio etyczne sposoby.
krystiant pisze: sobota 13 marca 2021, 21:38 zostaje więc sama esencja zabawy, czyli chowanie i szukanie keszy oraz spotkania, w związku z czym atmosfera jest trochę inna...
Na pewno mniej lub bardziej regularne starcia w społeczności OC nam nie pomagają, szczególnie jeśli przy tego typu okazjach odchodzą cenni, aktywni i zasłużeni użytkownicy jak to nie raz bywało.
Na GC jak komuś marzy się awantura, potyka się w trakcie zabawy o własne ego lub zaczyna mieć pretensje do wszystkich o wszystko, to za rogiem już czekają moderatorzy z działaniami prostującymi do pionu lub też zwykłym pospolitym banem. I nie ma że boli. Nie ma też kłótni o kształt zabawy, bo nikt decyzyjny nie ma zamiaru w niej uczestniczyć, a jak się komuś nie podoba - patrz wyżej.
Pieniądze nie lubią siania fermentu, firma to wie, a userzy czują przez skórę, że lepiej za bardzo się nie wychylać.
Za ten post autor atris otrzymał podziękowanie:
dzejbi
Awatar użytkownika
Karougeka
Bywalec
Podziękował;: 23 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Karougeka »

Jak chcecie przyciągnąć użytkowników to dedykowana appka załatwiłby sprawę. Chodzi o taką, z której poziomu można szukać, wpisywać, oceniać, kontaktować się z użytkownikami.
W tej chwili wszyscy wybierają najprostsze i najbardziej funkcjonalne rozwiązania.
Karougeka/ Karóżka :roll:
maciej.rutecki
Bywalec
Podziękował;: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 25 razy

Post autor: maciej.rutecki »

Karougeka pisze: niedziela 14 marca 2021, 09:58 Jak chcecie przyciągnąć użytkowników to dedykowana appka załatwiłby sprawę. Chodzi o taką, z której poziomu można szukać, wpisywać, oceniać, kontaktować się z użytkownikami.
W tej chwili wszyscy wybierają najprostsze i najbardziej funkcjonalne rozwiązania.
W sumie tym skończyła się dyskusja tutaj:
viewtopic.php?p=145220#p145220

Pytanie do osób bardziej znających bebechy serwisu: ograniczeniem jest API wystawiane przez OC, czy funkcjonalność aplikacji typu c:geo, które korzystają z tego API?

Ja mam bardzo krótki staż w OC, w dodatku raczej wybieram konkretne skrzynki (na podstawie opisu), niż idę na zaliczenie jak największej liczby, więc raczej nie jestem dobrym punktem odniesienia. Ale: wolę aplikację c:geo, szczególnie, że zarówno mapę jak i skrzynki mogę zachować off-line (są miejsca, gdzie zasięg telefonii komórkowej jest zerowy), no i współpracuje świetnie z OsmAnd.

Ale brakuje mi zaznaczenia skrzynki jako rekomendowanej, wyświetlanie zaszyfrowanej podpowiedzi, czy spojlera raczej nie działa.

Nie patrzyłem na wsparcie c:geo z punktu widzenia osoby zakładającej skrzynki, bo być może ograniczeń jest więcej.

Pytanie, czy w/w i to co napisała @Karougeka da się obsłużyć za pomocą np. wspomnianego c:geo, czy jednak musi być całkowicie autorska aplikacja?
xmall
Stały bywalec
Podziękował;: 138 razy
Otrzymał podziękowań: 63 razy

Post autor: xmall »

maciej.rutecki pisze: niedziela 14 marca 2021, 13:10
Ale brakuje mi zaznaczenia skrzynki jako rekomendowanej, wyświetlanie zaszyfrowanej podpowiedzi, czy spojlera raczej nie działa.
W c:geo wystarczy stuknąć w zaszyfrowany tekst.
Rekomendację można dać logując skrytkę w apce Szybki wpis.
Spojler w c:geo wyświetla się jawnie prawa strona za logami.
Ostatnio zmieniony niedziela 14 marca 2021, 14:45 przez xmall, łącznie zmieniany 1 raz.
Za ten post autor xmall otrzymał podziękowanie:
maciej.rutecki
rapotek
Wyjadacz
Podziękował;: 118 razy
Otrzymał podziękowań: 111 razy

Post autor: rapotek »

maciej.rutecki pisze: niedziela 14 marca 2021, 13:10 Pytanie do osób bardziej znających bebechy serwisu: ograniczeniem jest API wystawiane przez OC, czy funkcjonalność aplikacji typu c:geo, które korzystają z tego API?

Ja mam bardzo krótki staż w OC, w dodatku raczej wybieram konkretne skrzynki (na podstawie opisu), niż idę na zaliczenie jak największej liczby, więc raczej nie jestem dobrym punktem odniesienia. Ale: wolę aplikację c:geo, szczególnie, że zarówno mapę jak i skrzynki mogę zachować off-line (są miejsca, gdzie zasięg telefonii komórkowej jest zerowy), no i współpracuje świetnie z OsmAnd.

Nie patrzyłem na wsparcie c:geo z punktu widzenia osoby zakładającej skrzynki, bo być może ograniczeń jest więcej.

Pytanie, czy w/w i to co napisała @Karougeka da się obsłużyć za pomocą np. wspomnianego c:geo, czy jednak musi być całkowicie autorska aplikacja?
Ja widzę dwie kwestie.

Po pierwsze: OKAPI obsługuje zarówno serwisy działające w oparciu o nasz kod tzw OCPL (np. polski, rumuński, holenderski, brytyjski), jak i kod niemieckiej wersji OCDE i wszystkie wprowadzane zmiany muszą to uwzględniać i powinny zostać zaakceptowane przez obie strony. A fakt, że w obu wersjach jest coraz więcej różnic funkcjonalnych, dodatkowo utrudnia aktualizację kodu. Np. my mamy geościeżki, odznaki, skrzynki tygodnia itp., nie wiem czy wersja niemiecka to ma w tej lub podobnej formie.

Po drugie: tak jak już napisałem, nie chodzi o to co daje funkcjonalnie c:geo, tylko o to, że nie kojarzy się ono jednoznacznie z opencaching. Aplikacja autorska dla GC, bardzo promowana, z GC kojarzy się jednoznacznie. Jeżeli ktoś keszuje wyłącznie z komórki, to jak usłyszy o geocaching, znajdzie jako pierwszą aplikację GC, zainstaluje i o opencaching nawet się nie dowie.
Za ten post autor rapotek otrzymał podziękowanie:
maciej.rutecki
ODPOWIEDZ