Statystyki

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

triPPer
Rada Techniczna
Podziękował: 51 razy
Otrzymane podziękowania: 129 razy

Statystyki

Post autor: triPPer » czwartek 24 października 2013, 22:23

Wyszło na to, że za kilka chwil zajmę się statystykami. Będzie to praca bardziej u podstaw (nie widoczna dla użytkowników), ale przy okazji prac można wdrożyć kilka pomysłów, które ułatwiłyby Wam życie, uatrakcyjniły projekt, sprawiły że wzmocniłaby się aktywność użytkowników, a może po prostu zaspokoiły Waszą ciekawość.

Bardzo proszę o zgłaszanie postulatów, poprawek dotyczący STATYSTYK

A ponieważ zawsze ktoś musi zacząć to zacznę od siebie :p

1. Postulat: (to akurat zgłosił kolega z RT) niech ze statystyk znikną wszyscy nieaktywni użytkownicy (definicja aktywności: nie logował się od 6 mc)
2. Pomysł (to akurat mój )

Od jakiegoś czasu zastanawiam się jak można ew. wzmocnić aktywność naszych keszerów. (Nie)stety wielu z uczestników naszej zabawy uwielbia rywalizację. Na poziomie krajowym rywalizacja na zdobywanie / zakładanie itp (patrz odp statystyki) jest już ustalona (nuuuda powiedzą gracze). Na poziomie lokalnym jest to w pewnym sensie wciąż ziemia nieodkryta :). Przechodząc do sedna: rozważam wprowadzenie statystyk na poziomie lokalnym (np. w obrębie powiedzmy 100 km od twojego położenia, hmmm... 30 km, które jest obecnie wydaje mi się zbyt małą wartością - same Trójmiasto od granic do granic ma z 50 km jak nic, ale to można jeszcze przedyskutować ). I tak np. statystyka (ranking użytkowników) wg. ilości odkryć keszy na poziomie lokalnym, dotyczyłaby tylko skrzynek w obrębie przysłowiowych 100 km. I podobnie z zakładaniem skrzynek itp. Ogólnie rzecz biorąc: powtórzenie odwzorowania krajowych statystyk na poziomie lokalnym. Oczywiście zdaję sobie sprawę, iż wyniki nie byłyby do końca wymierne (zależałyby od tego ile skrzynek mieści się w Twoim, konkretnie Twoim, promieniu, a u każdego mogłaby być (i pewnie będzie) inna wartość z dokładnością do kilku skrzynek) ale z drugiej strony przy tak ogromnym promieniu byłaby to różnica pomijalna. (tak mi się przynajmniej wydaje - no aptekarze mogą się denerwować). Tak jak wspomniałem, funkcją celu jest osiągnięcie większej aktywności na poziomie lokalnym, a co za tym idzie zwiększenie zakładanych skrzynek (wg zasady: zakładam skrzynki >> ponieważ rywalizuję z sąsiadami zza miedzy).
Proszę o Wasze opinie.

3. Pomysł. Budowanie statystyk miesięcznych - co miesiąc zaczynamy zabawę od nowa. Czy będą przyznawane jakieś ordery za co mc aktywność w szukaniu i zakładaniu skrzynek - kwestia do dyskusji

Zdaje sobie sprawę, że powyższe postulaty mogą wydać się mocno kontrowersyjne - tym bardziej zapraszam do dyskusji

Pozdrawiam
triPPer
Ostatnio zmieniony czwartek 24 października 2013, 22:33 przez triPPer, łącznie zmieniany 1 raz.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi triPPer za post:
Ranwers
Łap chwile ...

dzazder
Stały bywalec

Re: Statystyki

Post autor: dzazder » czwartek 24 października 2013, 22:30

Nie włączajcie tych rywalizacji w Rzeszowie! :lol:
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Ranwers
Forumator

Post autor: Ranwers » piątek 25 października 2013, 06:23

Bardzo fajne postulaty, jestem zdecydowanie na tak :) .
Jeśli góra idzie do Ciebie, a Ty nie jesteś Mahometem - spieprzaj, to lawina!
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani w każdym innym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

Awatar użytkownika
muitnelis
Bywalec

Post autor: muitnelis » piątek 25 października 2013, 08:36

Co do 2:
Jeśli chodzi o statystyki na poziomie lokalnym to proponuję wprowadzenie statystyk % (liczba znalezionych skrzynek/liczba skrzynek na danym terenie). Będą one równe dla każdego bez względu na stopień zakeszowania terenu.

Jeśli statystyki tak kręcą użytkowników to może wprowadzić statystykę serwisowania skrzynek? Jeśli ktoś zrobi serwis znalezionej cudzej skrzynki, zaznaczy to przy logu i powstaną z tego statystyki.
Często nie potrzeba wiele, aby przedłużyć żywotność skrzynki, ale ludziom się po prostu nie chce.
Jadę na Narodowy Zjazd Schizofreników. Każdy kto jest kimś tam będzie.

Elvis7
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: Elvis7 » piątek 25 października 2013, 08:40

Ja też jestem na tak :)

Teokryt
Wyjadacz

Post autor: Teokryt » piątek 25 października 2013, 10:31

Ja uwielbiam statsy (nawet jeśłi sam wypadam w nich słabo)

Tej kilometrażowej nie bardzo rozumiem ale musiał y m to zobaczyć.
Natomiast z chęcią bym zobaczył statystyki aktywności keszerskiej czyli.. liczba skrzynek znalezionych i założonych w przeciągu ostatniego roku, kwartału, miesiąca, tygodnia.

O co chodzi? Czasem jak widzę te kilkaset znalezień a użytkownik jest "martwy" to jednak zajmuje wysoka pozycje a w końcu w keszowaniu chodzi o aktywność na biezaco. Z własnych obserwacji jak przeglądam statystyki innych to widzę ze wielu już "szczyt" swojej aktywności ma za sobą ;) a młodzi gniewni nie sa zupełnie widoczni (ja ani młody ani gniewny). Takie coś jak "notowania keszerów" podobne do notowań na liście przebojów z tym że na pozycje na liście każdy zasługuje sobie sam a nie poprzez głosowanie klubu wzajemnej adoracji.

Przydało by się tez jakieś lepsze rysowanie mapki z województwami i wykresów skrzynek w ostatnim czasie.

Awatar użytkownika
brasia

Post autor: brasia » piątek 25 października 2013, 11:58

Moje propozycje:
Statystyki ogólne
Pomysł statystyk w ostatnim miesiącu/kwartale/roku jest dobrym pomysłem
Statystyka wg ilości założonych skrzynek z filtrowaniem według oceny (np. kto założył najwięcej dobrych i lepszych skrzynek).
Aktywność w województwach - według założonych skrzynek (tego brakuje)
W ogóle według mnie statystyka kto więcej znajdzie jest słaba, bo nic nie wnosi do zabawy. Mówi tylko ile kto ma czasu i zapału. Tylko statystyka ile kto założył dobrych skrzynek mówi o zaangażowaniu w rozwój serwisu.

/edit/ Oczywiście kesz o najwyższej ocenie w ciągu miesiąca, roku /edit/

Moje statystyki:
Najwięcej znalezień w dniu...
Najwięcej znalezień w tygodniu....
Najwięcej znalezień w miesiącu...
Najwięcej znalezień w roku...
Ilość FTF-ów
Średnio przy skrzynce ...

Osobnym zagadnieniem jest serwis skrzynki, brakuje wpisu "wykonano serwis skrzynki" aby osoby dokonujące serwisów też mogły o tym powiedzieć światu. Oczywiście te wpisy można włączyć do statystyki.
Ostatnio zmieniony piątek 25 października 2013, 13:10 przez brasia, łącznie zmieniany 1 raz.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
maryush
Forumator

Post autor: maryush » piątek 25 października 2013, 12:08

Pomysł nr 1 - nie podoba mi się. Legendarni keszerzy (ci, którzy kiedyś mieli duże dokonania) zasługują na swoej miejsce w statach. Pomysł ich wycięcia to tak jakby wywalić z listy rekordów np. Wilta Chambarlaina albo Michaela Jordana, bo już nie grają. Słabe.
Bo nie rozumiem podejścia takiego:
Teokryt pisze:a w końcu w keszowaniu chodzi o aktywność na biezaco.
Pomysł nr 2 - czy jeśli mam założone 40 keszy, ale 20 z nich jest daleko (poza promieniem 100 km) to w statach "lokalnych" będę miał 20 keszy (bo lokalnie mam 20) czy 40 (bo tyle mam w totalu), a jedynie będę na liście z keszerami z mojej okolicy (tych którzy mają koordy domowe ustawione bliżej niż 100 km ode mnie) ?

Pomysł nr 3 - Tu można pomyśleć, ale trzeba pamiętać, że kesze to nie byty o zywotności jednego miesiąca. Jak ktoś zakłada kesza, to ten kesz (przynajmniej w założeniu) istnieje i w tym miesiącu i w następnym i w jeszcze następnym itd. Więc takie statystyki krótkoterminowe nie do końca odwzorują real.

Awatar użytkownika
brasia

Post autor: brasia » piątek 25 października 2013, 13:12

maryush pisze:Pomysł nr 1 - nie podoba mi się. Legendarni keszerzy (ci, którzy kiedyś mieli duże dokonania) zasługują na swoej miejsce w statach. Pomysł ich wycięcia to tak jakby wywalić z listy rekordów np. Wilta Chambarlaina albo Michaela Jordana, bo już nie grają. Słabe.
Zrozumiałem, że staty, które są zostają, a klasyfikacja miesięczna/roczna będzie dodatkowo. W sporcie też masz rekord świata i rekord olimpiady, sportowiec roku itp.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Teokryt
Wyjadacz

Post autor: Teokryt » piątek 25 października 2013, 15:21

Bo nie rozumiem podejścia takiego:
Dajmy szanse sie wykazać nowym w bycia aktywnym, stary nazbierał kapitału za czasów kiedy wiekszosc o zabawie nawet nie miała pojęcia. W takim układzie stary zawsze będzie górą bo to szacowny użytkownik z paroma setkami znalezień. A nowy który zapierdziela po skrzynki jak królik po viagrze, keszuje po 20-30 skrzynek tygodniowo to i tak będzie młodym niedoświadczonym. Wszystkie statystyki oparte o liczby względne powinny być na pierwszym miejscu, statystyki bezwzględne opierające sie na całej liczbie skrzynek powinny być trochę mniej istotne.

W tym upływie czasu jest jeszcze jedna rzecz nie fair. Skrzynki niszczeją, są archiwizowane, no ale ktoś kiedyś je znalazł i punkciki ma. Ktoś kto zaczął później ma z definicji mniej skrzynek do znalezienia niż ktoś kto się bawi od początku. Kogoś kogo statsy nie interesują ilościowe może zyc na samych rekomendacjach, i w ten sposób można by zrobić preponowana kiedyś tu skrzynkę miesiąca czyli skrzynka która ma najwyższy wskaźnik rekomendacji w stosunku do liczby znalezień (coś takiego już jest tylko w skali całego istnienia serwisu)

Ponadto statystyka by nikogo nie krzywdziła, była by dodatkowa, przecież nikomu nikt nie zabierze zebranych skrzynek. Tylko w ten sposób ktoś kto jest bardziej zaangazowany w robienie DOBRYCH skrzynek i znajdowanie wielu dobrych skrzynek (w sumie czemu nie zrobic punktacji na podstawie trudności skrzynki i oceny?)

Chyba nie powiesz mi że zebranie 30 skrzynek miesięcznie to taki sam wyczyn jak zebranie 120 skrzynek miesięcznie? Tak samo jak sadzenie mikrusów podparapetowych nie moze byc równoznaczne z sadzeniem skrzynek dużych w urbexach?

Awatar użytkownika
maryush
Forumator

Post autor: maryush » piątek 25 października 2013, 16:07

Teokryt pisze:Dajmy szanse sie wykazać nowym w bycia aktywnym, stary nazbierał kapitału za czasów kiedy wiekszosc o zabawie nawet nie miała pojęcia. W takim układzie stary zawsze będzie górą bo to szacowny użytkownik z paroma setkami znalezień. A nowy który zapierdziela po skrzynki jak królik po viagrze, keszuje po 20-30 skrzynek tygodniowo to i tak będzie młodym niedoświadczonym. Wszystkie statystyki oparte o liczby względne powinny być na pierwszym miejscu, statystyki bezwzględne opierające sie na całej liczbie skrzynek powinny być trochę mniej istotne.

Nie rozumiem tego co piszesz - "Dajmy szanse sie wykazać nowym w bycia aktywnym". A czy ktoś im zabrania? Czy ktoś nowym nie pozwala chodzić i szukać keszy? Jak będzie keszował jak piszesz po 20 keszy w tygodniu, to po roku będzie miał 1000 na liczniku. Mało? Czy 1000 keszy to "młody, niedoświadczony"? A Ty chcesz z niego zrobić doswiadczonego w jaki inny sposób niż chodzenie i keszowanie?
Teokryt pisze:W tym upływie czasu jest jeszcze jedna rzecz nie fair. Skrzynki niszczeją, są archiwizowane, no ale ktoś kiedyś je znalazł i punkciki ma. Ktoś kto zaczął później ma z definicji mniej skrzynek do znalezienia niż ktoś kto się bawi od początku.

Ale co za bzdury opowiadasz?!
Spójrz sobie na wykresy ilości keszy w serwisie - http://opencaching.pl/graphs/new-caches-oc.php
Kiedyś było MNIEJ keszy do szukania niż teraz. Ktoś, kto teraz zaczyna ma z definicji WIĘCEJ keszy do szukania niż rok, dwa, czy pięć lat temu. Jeśli to jest nie fair to tylko na korzyść nowych keszerów.
Teokryt pisze:Chyba nie powiesz mi że zebranie 30 skrzynek miesięcznie to taki sam wyczyn jak zebranie 120 skrzynek miesięcznie? Tak samo jak sadzenie mikrusów podparapetowych nie moze byc równoznaczne z sadzeniem skrzynek dużych w urbexach?
A czy ja gdzieś tak napisałem, bo sobie nie przypominam? To własnie Ty chyba chcesz zrównać 120 keszy tylko dlatego że były znalezione kiedyś z 30 znalezionymi teraz, przez kogoś nowego.

Teokryt
Wyjadacz

Post autor: Teokryt » piątek 25 października 2013, 17:13

Tyle ze zbieranie skrzynka po skrzynce jedna po jednej to chyba trochę mniejszy wyczyn niż 20 w ciągu jednego dnia.
Tysiąc znalezień w rok, spoko, tylko jeśli ten który zbiera od kilku lat i ma już dajmy na to 3000 keszy i zbiera rocznie 500 to i tak ten nowy nie będzie w stanie nadgonić go 6 lat.

Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator

Post autor: Krysiul » piątek 25 października 2013, 21:47

Fajnie, że jest nowa energia, jeśli chodzi o rozwój serwisu, ale moim zdaniem te propozycje idą w złym kierunku. Mając do wyboru tyle statsów stworzy się wrażenie, że głównie o staty tu chodzi - i tak wiele osób traktuje je z mojego punktu widzenia patologicznie i ma na nie niesamowite ciśnienie - tworzenie nowych statów tylko pogorszy sytuację i zaostrzy bezsensowną rywalizację. Efektem będzie więcej wątpliwych logów i skrzynek skleconych na szybko, żeby podbić lub podtrzymać tygodniowe/miesięczne staty, o kwartalnych i rocznych nie wspomnę ("kurde, dawajcie, zamykamy rok/kwartał, a tamci mają o 2 więcej! Musimy ich przebić!".
ObrazekObrazekObrazek

Teokryt
Wyjadacz

Post autor: Teokryt » piątek 25 października 2013, 22:25

I jak przebijesz tych co maj ao dwie więcej jak nie znajdując skrzynkę?
Gdyby ludzie lecieli na statsy to byś miał bardzo dużo nieznalezień zalogowanych (bo te się liczą do ogólnej aktywności). Bo kto by ci zabronił zalogować nieznalezieni nawet jak tam nie byłeś? Nikt. Nikt tez tego nie pilnuje, choćby dlatego że jest nieweryfikowalne, no bo jak udowodnisz ze czegoś nie było?

Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator

Post autor: Krysiul » piątek 25 października 2013, 22:59

Wpisując lipne znalezienie. To się zdarza nie tak rzadko, a po wprowadzeniu proponowanych zmian, będzie się zdarzać częściej. Ludzie lecą na staty, ale nie na staty łączne, tylko skrzynek zdobytych.
ObrazekObrazekObrazek

ODPOWIEDZ