Geościeżki

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Kontakt:

Re: Geościeżki

Post autor: Lza » poniedziałek 02 grudnia 2013, 21:33

Zuber pisze:Dlaczego ograniczone zostało zakładanie mniejszych geościeżek i dlaczego zostało zrobione to tak nagle i bez zapowiedzi?
Gdyby Ci się zechciało przeczytać pomoc do geoŚcieżek to byś wiedział, że od początku pisało, że limity mogą ulec zmianie. I nadal tak pisze.
Mam wrażenie, że czas do tej pory był jedynie na zarejestrowanie już istniejących projektów, które później nie łapałyby się pod wymaganą ilość.
Uwierz mi, jakbym chciał założyć koledze geoŚcieżkę która ma 1 skrzynkę, to żadne limity by mnie nie powstyrzymały.. Więc nie wiem po co miałbym robić takie ceregiele.

Moduł dopiero co powstał - więc nie było i nadal nie ma pewności jak się zachowa czynnik ludzki. Muszę reagować na ten czynnik, żeby to narzędzie się nadal nadawało do tego, do czego je zaprojektowano. Taki przyrost GŚ był dla mnie sporym zakoczeniem.

Limit powiększyłem bo widzę, że conieco idą GŚ w złym kierunku - za dużo GŚ które powiiny być multakami. Gdyby limit zostawić, za pół roku byłaby poważnie zachwiana równowaga: mielibyśmy około 200-300 GŚ po 5-8 skrzynek i pewnie koło 10-15 GŚ powyżej 30 keszy. Nie o to chodzi, żeby robić z każdego multaka GŚ. GŚcieżkami powinny być serie, które są naprawdę warte przejechania na drugi koniec Polski - takie jak WLKP, PPL, IPL, Orawa, GO, Ślunski pyrlik i młotek itp.

System jest tak wykonany, że teraz w każdej chwili można zmienić limit, czy to w górę czy to w dół, z zachowaniem wstecznej komatybilności.
meteor2017 pisze:ale obecne podwyższenie minimalnej liczby skrzynek do 25, to w zasadzie zablokowanie tej funkcjonalności dla większości zainteresowanych i szkoda by było żeby tak to się skończyło.
Zobaczymy, moduł jest świerzutki więc dopiero musimy się wszyscy nauczyć jego "fizyki". Musimy zobaczyć, jak zachować równowagę między przejrzystością, utylitarnością i noawym zjawiskiem "parciem na posiadanie geoŚcieżki. Uważam, że naprawdę nie chodzi o to żeby powstało 400 GŚ po 10 keszy, chodzi o to żeby było moduł trzymał przejrzystość - kilkadziesiąt dużych GŚ to optimum dla tego narzędzia.

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: brasia » poniedziałek 02 grudnia 2013, 21:58

Moim zdaniem powinniśmy iść bardziej w jakość a nie w ilość. Parcie na statystyki jest ostatnio w modzie, wszystko aby było więcej (np. aparat 12Mpx w telefonie), a jakość? Jakoś to będzie.
Czy jeśli założę 200 mikrusów "śladami żuli" (obejmujące śmietniki, monopolowe i miejsca ucztowania) to będzie lepsza geościezka niż np. "WLKP" albo "W krainie Wikingów"? Zapewniam, że nie i to powinny zweryfikować oceny użytkowników.
Czy nie byłoby lepiej zarówno dla geościeżek jak i dla użytkowników, aby lista obejmowała najlepsze geościeżki i była czymś w rodzaju wyróżnienia. Np. wyświetlana lista 20 najlepszych + opcjonalnie "poczekalnia" obejmująca kolejne 20 czy 50 ścieżek. Oczywiście liczby przykładowe.
Pozostaje tylko ustalić kryteria wyświetlania (np. ilość rekomendacji / ilość keszy). Kryteria powinny być jawnie podane, zaś ilość ścieżek może być zmienna (zweryfikowana przez życie).
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Teokryt
Wyjadacz

Post autor: Teokryt » poniedziałek 02 grudnia 2013, 22:12

kilkadziesiąt dużych GŚ to optimum dla tego narzędzia.
Czyli jest nieoptymalne skoro istnieją limity "techniczne" :P
Nie o to chodzi, żeby robić z każdego multaka GŚ. GŚcieżkami powinny być serie, które są naprawdę warte przejechania na drugi koniec Polski
Zauważ ze multicache są 2-5 etapowe w większości. Podchodząc do Multicache masz nieznajomość punktów na mapie, obszaru działania a poszczególne punkty poza wędrowaniem często są mikrotutkami. Co gorsza większość multikeszy jest liniowa od punktu do punktu. Tu można raz skubnąć 3 skrzynki, innym razem 10...

Nie wiem jak dokładnie jest liczona punktacja ale może porpostu podzielić liczbę ścieżek per % punktów? wtedy te najlepsze z punktacją zbliżoną do 1000 będą na samej górze a im niższa punktacja - tym gorzej dla ścieżki. Zablokować możliwosc robienia ścieżki poniżej 100 punktów.

Nie kazdy projekt typu WLKP czy Obercoś jest warty tylko dlatego że jest wzorkiem na mapie. Np Interesująco wygląda Las Techniki na wschodzie polski czy Choćby projekt S-Ł na Mazowszu. Nie każdy projekt jest osiągalny, trzeba zarezerwować sobie kilka dni i parę stówek w kieszeń żeby go zdobywać. I nawet jak by on super nie był - część osób sobie na to pozwolić nie może. Wiec maja nie zdobywać żadnych ścieżek, bo tak.

Mozna ograniczać, ale trzeba to robić z głową. obecne 10 startowych skrzynek aby założyć swoją i weryfikacja rzech pierwszych jest "optimum" dla obecnej sytuacji. Tu, przy ścieżkach skala ograniczenia jest drastyczna. Na pierwsza skrzynkę 10 skrzynek. Na pierwsza gwiazdkę co 10 skrzynek. na przewodnika 20 gwiazdek (czyli 200 znalezionych) a na rozbudowanego multikesza - 500 i jeszcze żeby ten multikesz miał 25 skrzynek rozmiaru normalna.
Zoabcz, aby spełnić limit geościeżki trzeba mieć 25 założonych skrzynek. Żeby założyć 25 dowolnych skrzynek nie będących geościekża trzeba mieć tylko 10 znalezionych. Wiec jesli ktoś zrobi 25etapowego multikesza przy 10 znalezionych skrzynkach to w czym jest problem? Podnosząc limit wąłsnie obniży się jakość ścieżek bo bedzie sie "dorabiac" brakujące skrzynki, na odwal.

Awatar użytkownika
Zuber
Bywalec

Post autor: Zuber » poniedziałek 02 grudnia 2013, 22:22

Lza pisze:
Zuber pisze:Dlaczego ograniczone zostało zakładanie mniejszych geościeżek i dlaczego zostało zrobione to tak nagle i bez zapowiedzi?
Gdyby Ci się zechciało przeczytać pomoc do geoŚcieżek to byś wiedział, że od początku pisało, że limity mogą ulec zmianie. I nadal tak pisze.

Nie chodzi o fakt zmiany limitu, ale o drastyczność tej zmiany. Czy 10-15 nie byłoby lepsze od 25? Zamykasz jednym kliknięciem drogę innym użytkownikom do stworzenia być może czegoś ciekawego. Mi osobiście nie będzie się chciało nigdy zakładać byle "kliszówek" czy "moczówek", co by w limit się załapać.
Z drugiej strony te 5 skrzynek wcześniejsze, to była zdecydowanie zaniżona poprzeczka.

Zapewniam Cię też, że czytałem co było napisane i chciało mi się. Nie zakładaj z góry czegoś, czego nie wiesz.
Lza pisze:Moduł dopiero co powstał - więc nie było i nadal nie ma pewności jak się zachowa czynnik ludzki. Muszę reagować na ten czynnik, żeby to narzędzie się nadal nadawało do tego, do czego je zaprojektowano. Taki przyrost GŚ był dla mnie sporym zakoczeniem.
Zgodzę się z Tobą w 100% i pewnie nie tylko Ty miałeś takie odczucie. Spójrz na to jednak z innej perspektywy. Na przykład tej, skąd piszę. Jako, że GŚ tutaj praktycznie nie ma, większość użytkowników nawet się na nie nie natknie. Pomijając jedną nieaktywną, muszę jechać ładnych parę kilometrów, by zdobyć którąkolwiek. Z kolei gdybym chciał z kimś stworzyć coś być może wartościowego, trafiam na ten mur limitu w gruncie rzeczy ciężki do przejścia.

Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Kontakt:

Post autor: Lza » poniedziałek 02 grudnia 2013, 23:05

OK, argumentacja do mnie trafia.
Jaki limit uważalibyście za najbardziej sensowny? (niech każdy poda swoją propozycję, to wyciągniemy średnią i ustawię)

Teokryt
Wyjadacz

Post autor: Teokryt » wtorek 03 grudnia 2013, 00:03

Rozumiem że na razie ustalam limit "ręczny"? myśle ze dolna granica to 15 skrzynek ale algorytm powinien byc nieco bardziej złożony.
Mógłbyś napisać jak liczona jest punktacja per skrzynka? Bo chyba tu należny szukać ogranicznika. 30 mikrusów podparapetowych które sa nisko punktowane może być bardziej kiepskie niż 10 normalnych punktowanych. Jednak nie znamy mechanizmu wyliczania wartości sciezki.

Awatar użytkownika
meteor2017
Wyjadacz

Post autor: meteor2017 » wtorek 03 grudnia 2013, 08:47

10 skrzynek. Do tego podział na większe i mniejsze geoŚcieżki jest chyba dobrym pomysłem (tutaj granicę można przesuwać w przyszłości bez szkody dla całości), albo jakieś inne filtry, albo coś ;-)

Mam też propozycję, żeby dla serii/projektów poniżej limitów pozostawić okrojoną funkcjonalność, czyli żeby można było stworzyć i opublikować mikroGeościeżkę, jednak żeby nie była wyświetlana na mapie, zablokowana była możliwość zaliczenia... ale mimo to linki do GŚ były z poziomu stron wchodzących w jej skład skrzynek. Bo nawet bez prezentacji na mapie, taka strona GŚ jest bardzo wygodnym narzędziem dla ukrywających i szukających.
Teokryt pisze:
Nie o to chodzi, żeby robić z każdego multaka GŚ. GŚcieżkami powinny być serie, które są naprawdę warte przejechania na drugi koniec Polski
Zauważ ze multicache są 2-5 etapowe w większości. Podchodząc do Multicache masz nieznajomość punktów na mapie, obszaru działania a poszczególne punkty poza wędrowaniem często są mikrotutkami. Co gorsza większość multikeszy jest liniowa od punktu do punktu. Tu można raz skubnąć 3 skrzynki, innym razem 10...
Dodam jeszcze problem ginących etapów uniemożliwiających znalezienie całości, także czynnik ludzki, bo multi są mniej chętnie szukane niż seria kilku skrzynek (sam mam multi 9-etapowe - aż 3 znalezienia w czasie 2 lat aktywności). W temacie "gdzie się kończy multicache", to pierwotny limit dla GŚ był chyba właśnie dobrze ustawiony :-)
Lza pisze:GŚcieżkami powinny być serie, które są naprawdę warte przejechania na drugi koniec Polski - takie jak WLKP, PPL, IPL, Orawa, GO, Ślunski pyrlik i młotek itp.
Ale te największe GŚ i tak są doskonale znane większości geokeszerów... zwłaszcza że są praktycznie widoczne z Księżyca ;-) Pewnie różnimy się jeśli chodzi o to, do czego powinny służyć geoŚcieżki, dla mnie dużym plusem jest wyłapanie właśnie tych małych i średnich GŚ, na które inaczej trudno trafić... może niekoniecznie zaraz w skali Polski, ale np. bardziej w moich okolicach.
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
łowca
Forumator
Podziękował: 121 razy
Otrzymane podziękowania: 142 razy

Post autor: łowca » wtorek 03 grudnia 2013, 09:00

@Łza, limit - limitem, ale czy musi być ta 'punktacja' za GŚ? Bo ja nie widzę dla niej żadnego uzasadnienia, a jest to coś, co powstrzymuje mnie od zaangażowania w GŚ, takie parcie na statystyki.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi łowca za post (razem 2):
krystiantdzazder
Obrazek Obrazek
Jeśli hobby koliduje ci z pracą - zmień pracę.

Awatar użytkownika
Silent A
Rada Techniczna

Post autor: Silent A » wtorek 03 grudnia 2013, 09:34

Od pewnego czasu odnoszę wrażenie że w GeoŚcieżkach zabrakło nomen omen projektu. Dlatego mamy teraz miotanie się od jednej skrajności w drugą.
Ja na razie wycofuję swoje projekty bo to nie ma sensu.
Obrazek

Awatar użytkownika
Rob
Forumator

Post autor: Rob » wtorek 03 grudnia 2013, 09:36

ale czy musi być ta 'punktacja' za GŚ?
Możesz tą punktacje ignorować. Nikt nie każe ci na nią patrzeć. Ja z kolei lubię różnorakie statystyki i prosiłbym o nie wywalanie bo jednemu użytkownikowi w serwisie to nie pasuje.
ObrazekObrazek

Teokryt
Wyjadacz

Post autor: Teokryt » wtorek 03 grudnia 2013, 09:47

Akurat ja do punktacji nic nie mam, przecież to mniej więcej to samo co zdobywanie skrzynek normalnie.
Punktacja zastępuje rekomendacje na ścieżkach, bo możliwości oceny ścieżki sa bardzo małe (poza opisową)
może wyliczać wartość ścieżki na podstawie typu, rozmiaru, średniej oceny i rekomendacji skrzynek które wchodzą w jej skład?

etnamars
Forumator

Post autor: etnamars » wtorek 03 grudnia 2013, 10:36

Rob pisze:Możesz tą punktacje ignorować. Nikt nie każe ci na nią patrzeć.
Dokładnie tak.
Chociaż fajnie by było, gdyby dało się całą funkcję GŚ włączać wg uznania - aby nie wyświetlała się w lewym panelu "Menu główne", oraz by można ją było wg woli "zniknąć" z profilu użytkownika (tudzież w przeglądanych profilach innych użytkowników).
Np prostym szybkim odhaczeniem w http://opencaching.pl/myprofile.php kwadratu "Nie wyświetlaj GeoŚcieżek"
Jako że GŚ obecnie utraciły swoje informacyjne przeznaczenie, "automatyczny COG" miał do nich zastrzeżenia, to nasze GŚ (zarejestrowane jeszcze za czasów fazy betatestowej) również zniknęły z listy.

Awatar użytkownika
Stryker
Forumator

Post autor: Stryker » wtorek 03 grudnia 2013, 12:00

trochę strzał w kolano ze zmianą limitu (i zapowiedziami "a może zmienię na 10 albo 11, albo 3, albo.. 150") i podpisuję się pod opinią Silenta, że zabrakło projektu i konsultacji z użytkownikami przed wdrożeniem czegokolwiek. Teraz jest "miotanie" i z pewnością na tym się nie skończy - można przypuszczać, że za chwilę będą modyfikacje systemu punktacji, narzucenie wymagań typu "co najmniej 68% skrzynek tradycyjnych" albo "maksymalnie dwa atrybuty szybka skrzynka" czy "nie więcej niż pięć geościeżek na województwo".

Jak zechcę sobie pogrupować swoje (i nie tylko swoje) kesze, nawet wg klucza "moje trzy cudowne mikromagnetyki" to sobie poradzę a reszta.. cóż, jesteście zdani na Łzę ;-)
Obrazek

Awatar użytkownika
Rob
Forumator

Post autor: Rob » wtorek 03 grudnia 2013, 13:00

Taa, jeszcze się taki nie urodził, żeby wszystkim dogodził. I jeszcze się taki nie urodził coby wszystko przewidział co się będzie działo z jego projektem w przyszłości. Tym bardziej, że ludzie w naszym środowisku są bardzo kreatywni i nie wybaczają błędów. Projekt GŚ istnieje od niedawna i nie dziwne jest mi, że następują zmiany i jest to całkiem naturalne. Sam mam GŚ składającą się z 5ciu keszy i nawet jakby po podniesieniu limitu moja GŚ przestała istnieć to nie miałbym nic przeciwko.
Wycofywanie GŚ jest co najmniej dziwne i nie fair do tych, którzy ich nie zaliczyli. Myśmy zdobywali wycofane projekty (Projekt PL i K3) jeszcze przed wprowadzeniem GŚ, ale przyznam, że po dwa brakujące kesze z Projektu PL specjalnie przejechałem 80km na rowerze, żeby zaliczyć całą geościeżkę jak to mentor nakazał. A teraz wycofanie? Dobrze, że punktacja i zaliczenie GŚ zostaje, bo szlak by mnie trafił.
ObrazekObrazek

etnamars
Forumator

Post autor: etnamars » wtorek 03 grudnia 2013, 13:40

Rob pisze:Wycofywanie GŚ jest co najmniej dziwne i nie fair do tych, którzy ich nie zaliczyli. Myśmy zdobywali wycofane projekty (Projekt PL i K3) jeszcze przed wprowadzeniem GŚ, ale przyznam, że po dwa brakujące kesze z Projektu PL specjalnie przejechałem 80km na rowerze, żeby zaliczyć całą geościeżkę jak to mentor nakazał. A teraz wycofanie? Dobrze, że punktacja i zaliczenie GŚ zostaje, bo szlak by mnie trafił.
Dziwne to jest to, że z jednej strony niby "wolna wola" "nikt nikomu nic nie każe", ale jak ktoś podejmie jakąś stanowczą decyzję to jest to od razu "dziwne i nie fair".
Co za problem w tym żeby umożliwić logowanie wyłączonych (zarchiwizowanych) GŚ? A po co są w ogóle te dziwne statusy GŚ? Limity, ograniczenia, punkty?
Szczególnie że akurat w naszym przypadku decyzję o wyłączeniu podjął "automatyczny COG", który "zniknął" obydwie GŚ, bo nie spełniały jakichśtam warunków. Całkowite wyłączenie to tylko postawienie "kropki nad i".
Obydwoje mamy taką zasadę, że jak coś staje się ciężarem w tej zabawie to się tego pozbywamy. Albo gdy trafia nas szlag :wink: (szlag - nie szlak).

Bawią Cię GŚ, motywują? Baw się dalej, przecież tylko o zabawę chodzi. Jednak są tu ludzie którzy wolą bawić się w skrzynki, co nie zawsze musi wiązać się z tym że kręcą ich Ścieżki.

ODPOWIEDZ