Geościeżki

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
łowca
Forumator
Podziękował;: 122 razy
Otrzymał podziękowań: 143 razy

Re: Geościeżki

Post autor: łowca »

Rob pisze: Dobrze, że punktacja i zaliczenie GŚ zostaje, bo szlak by mnie trafił.
A ja naiwnie myślałem, że w tej całej zabawie chodzi o odwiedzanie ciekawych miejsc i przygodę na świezym powietrzu ... :mrgreen:
Za ten post autor łowca otrzymał podziękowanie:
muitnelis
Obrazek Obrazek
Jeśli hobby koliduje ci z pracą - zmień pracę.

Awatar użytkownika
Rob
Forumator
Podziękował;: 64 razy
Otrzymał podziękowań: 62 razy

Post autor: Rob »

Jak najbardziej. Jedno nie wyklucza drugiego. A cóż złego jest w dodatkowej motywacji w postaci statystyk lub chęci zaliczenia całej ścieżki jak już ktoś ją stworzył i udostępnił. Po cóż chcesz to wyłączać? Powiem tak, raz podjedziemy do miasta zdobyć 10 podparapetowców, które coś pokazują. A innym razem przejadę na rowerze 50km w jedną stronę po jednego kesza w lesie. Obie formy keszowania dla nas jak najbardziej ok. A po tym wszystkim czasami lubię zerknąć w staty, więc proszę nie upraszczaj.
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Rob
Forumator

Co za problem w tym żeby umożliwić logowanie wyłączonych (zarchiwizowanych) GŚ?

To chyba pytanie nie do mnie.
A po co są w ogóle te dziwne statusy GŚ? Limity, ograniczenia, punkty?
Pytanie retoryczne?
Szczególnie że akurat w naszym przypadku decyzję o wyłączeniu podjął "automatyczny COG", który "zniknął" obydwie GŚ, bo nie spełniały jakichśtam warunków. Całkowite wyłączenie to tylko postawienie "kropki nad i".
Wypadałoby mieć troszkę cierpliwości.

Ps. szlak vs. szlag - no czasami walnę orta, przykro mi z tego powodu.
ObrazekObrazek

etnamars
Forumator
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 184 razy

Post autor: etnamars »

Rob pisze: To chyba pytanie nie do mnie.
To jest dyskusja otwarta. I pytanie również do Ciebie i dobry moment żebyś napisał: tak uważam, że powinno się logować/nie uważam/wszystko mi jedno.
Właśnie problemem z GeoŚcieżkami jest to że było mało dyskusji. Na początku tego projektu Łza zgłosił się do RR, ale chyba nawet nie otrzymał żadnej odpowiedzi. Później zrobił niespodziankę, GŚ weszły zupełnie bez echa.

Łza naprawdę przy nich się napracował, wprowadzał tyle zmian...I w ogóle wielki szacunek dla niego, bo co nie zrobi to wiatr ma w oczy, a jemu się jeszcze chce.
Ale w pewnym momencie stało się coś, że kolejne osoby które wcześniej zarejestrowały Ścieżki zaczęły je usuwać. I tu warto się zatrzymać i zapytać dlaczego tak się stało.
Każdy tłumaczy to jakoś inaczej, ale zniknęły i Gwiezdne Wrota, i GO i CO i możliwe że kilka innych...
Pewnie każdy miał jakieś inne oczekiwania wobec GŚ, my też mieliśmy inne.
Pytanie retoryczne?
Nie, to jest konkretne pytanie. Po co? Dla statystyk, dla utrudnienia, dla przyjemności, w imię zasad, a może coś zupełnie innego?
Wypadałoby mieć troszkę cierpliwości.
Ale do kogo? Do maszyny która automatycznie zawiesza Ścieżki? :D

Awatar użytkownika
Rob
Forumator

Odp: Re: Geościeżki

Co za problem w tym żeby umożliwić logowanie wyłączonych (zarchiwizowanych) GŚ?

Włączenie możliwości logowania zarchiwizowamych keszy (które odbyło się w podejrzanych okolicznościach także bez konsultacji z ludźmi) wiemy czym się skończyło. W tej kwestii jestem za możliwością logowania tylko przez określony czas jak i gś tak i keszy.
A po co są w ogóle te dziwne statusy GŚ? Limity, ograniczenia, punkty?
A po co limity, ograniczenia, punkty i statusy dla skrzynek? Żeby nie było burdelu, i też nie pojawiło się to od razu w niezmienionej formie.
Szczególnie że akurat w naszym przypadku decyzję o wyłączeniu podjął "automatyczny COG", który "zniknął" obydwie GŚ, bo nie spełniały jakichśtam warunków. Całkowite wyłączenie to tylko postawienie "kropki nad i".
Sam napisałeś, że po decyzji automatu całkowicie wyłączyłeś gś.
ObrazekObrazek

sajmon
Wyjadacz
Podziękował;: 78 razy
Otrzymał podziękowań: 186 razy

Post autor: sajmon »

pozwolę sobie wtrącić parę słów w temacie
jeżeli chodzi o geościeżki jako takie sądzę (i chyba nie tylko ja) że jest to świetna sprawa. wielkim plusem jest to, że planując jakiś wyjazd (np wakacyjny czy weekendowy) nie nastawiony czysto na kesze można sobie znaleźć mniejszy lub większy projekcik do poszukania. dlatego też myślę, że warto pozwolić na umieszczanie małych projektów (nawet poniżej 10 keszy). o dużych projektach "się wie". gorzej jest z małymi a czasami bardzo ciekawymi. a jadąc w nowe miejsce fajnie jest poszukać keszy związanych ze sobą tematycznie z dobrym bonusem w postaci finału zamiast łapać kesze pierwsze z brzegu.
dla przykładu z własnego mizernego doświadczenia: jechałem na urlop, wyselekcjonowałem sobie znakomite i gwiazdkowe kesze i całkowicie przypadkiem wyłapałem projekt kolei kowarskich. pięć czy sześć keszy lepsze lub gorsze ale stanowiące całość. i takie właśnie mało znane projekciki widziałbym w module geościeżek. oprócz oczywiście "flagowców" typu PPL WLKP czy OS.
tak więc według mnie mini geościeżki jak najbardziej powinny być dostępne. niekoniecznie wszystkie muszą być widoczne na zbiorczej mapie i wylistowane na jednej stronie, bo tak się faktycznie niewiele znajdzie. potrzebny byłby mechanizm sortowania i wyszukiwania.
a może jest możliwość wyróżnienia keszy stanowiących geościeżkę na mapie OC?
na koniec wracając do tematu zakładania to możliwość samodzielnego rejestrowania ścieżki uzależniłbym bardziej od ilości i JAKOŚCI założonych keszy (średnia ocen + gwiazdki), pozostawiając wersję z mentorem (ktoś ręczy za "świeżaka").
to chyba tyle z perspektywy przeciętnego użytkownika

Awatar użytkownika
Zuber
Bywalec
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Post autor: Zuber »

Lza pisze:OK, argumentacja do mnie trafia.
Jaki limit uważalibyście za najbardziej sensowny? (niech każdy poda swoją propozycję, to wyciągniemy średnią i ustawię)
Gdyby i mój głos miał się liczyć, chętnie widział bym GŚ możliwe do założenia od 10 skrzynek. Maksymalnie 15.

Do tego ciekawy pomysł rzucił meteor. Te "mikrościeżki" mogłyby być nawet ukryte, oby były po prostu, jako ten choćby i mały trail do zaliczenia. Wielkie GŚ oczywiście są fajne, a pewnie i pomysłowe w wykonaniu, ale nie zawsze wszyscy mają czas, możliwości i środki na szukanie setki keszy na drugim końcu Polski. Czasem chciałbym wpaść do miasta czy okolicy oddalonej o rzut kapciem ( +- 300km ) i odszukać ciekawą merytorycznie, czy koncepcyjnie GŚ.

Co do samych geościeżek, to ogólnie pomysł jest naprawdę dobry. Brakowało mi w OC statystyk, czy "orderów" w profilu, które można zdobyć podczas tej zabawy. Możemy mówić, że nie dla statystyk to robimy, ale w większości przypadków jednak tak nie jest. Ciekawe miejsca odwiedzałem i wcześniej z mapą, przewodnikiem czy historią regionu. Teraz doszło do tego też szukanie pojemnika, by móc zalogować go w intenecie.

Pyra
Wyjadacz
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 67 razy

Post autor: Pyra »

Witam
Rob pisze:Wycofywanie GŚ jest co najmniej dziwne i nie fair do tych, którzy ich nie zaliczyli.
Dlaczego nie fair? Uważam, że właśnie nie fair było by gdyby zostały mimo niedopasowania do wymagań.
etnamars pisze:Każdy tłumaczy to jakoś inaczej, ale zniknęły i Gwiezdne Wrota, ...
Zniknęły, gdyż jak już wspomniałem przestały spełniać wymagania, niby nowe wymagania nie dotyczą już założonych skrzynek, ale... właśnie, uważam, że było by to nie fair, w stosunku do tych, którzy już aktualnie takich GŚ założyć nie mogą.
Sam pomysł na wyodrębnioną listę serii keszy, w postaci geościeżek, uważam za bardzo dobry, tym nie mniej wymagania postawiono trochę od d... strony. Lepiej było założyć wyższe limity i potem w miarę rozwoju sytuacji je obniżać umożliwiając rozrost listy.
Pozdrawiam

Belushi
Stały bywalec
Podziękował;: 18 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Post autor: Belushi »

Tak czytam i dochodzę do wniosku, że bardzo dużo dobrego te ścieżki zrobiły. Każdy się teraz na nie rzuca zostawiając tradycyjne w spokoju. Potem dojdzie do tego, że choćby nie wiem jakie banalne i proste te ścieżki były to bardziej trendy (chyba to takie słowo) jest zebrać bylejaką ścieżkę niż kilkanaście fajnych keszyków.
A potem już z górki- w każdym mieście mniejsza lub większa GŚ. I te superowe, jak Projekt PL czy ILP zostaną pogrzebane w natłoku innych.

Czego sobie i Wam nie życzę
B
Projektant Rzeszowskiej Geościeżki Ukazującej Podkarpacie (w skrócie - PRzyGUP ;)

Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Podziękował;: 247 razy
Otrzymał podziękowań: 306 razy

Post autor: Pawel brasia »

Lza pisze:OK, argumentacja do mnie trafia.
Jaki limit uważalibyście za najbardziej sensowny? (niech każdy poda swoją propozycję, to wyciągniemy średnią i ustawię)
Propozycję podałem w poście http://forum.opencaching.pl/viewtopic.p ... 60#p115821, ale jakoś pozostała bez echa.
Najważniejsze poniżej:

Kod: Zaznacz cały

Moim zdaniem powinniśmy iść bardziej w jakość a nie w ilość. 
Czy nie byłoby lepiej zarówno dla geościeżek jak i dla użytkowników, aby lista obejmowała najlepsze geościeżki i była czymś w rodzaju wyróżnienia. Np. wyświetlana lista 20 najlepszych + opcjonalnie "poczekalnia" obejmująca kolejne 20 czy 50 ścieżek. Oczywiście liczby przykładowe.
Pozostaje tylko ustalić kryteria wyświetlania (np. ilość rekomendacji / ilość keszy). Kryteria powinny być jawnie podane, zaś ilość wyświetlanych ścieżek może być zmienna (zweryfikowana przez życie).
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Podziękował;: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 307 razy

Post autor: Lza »

etnamars pisze: Szczególnie że akurat w naszym przypadku decyzję o wyłączeniu podjął "automatyczny COG", który "zniknął" obydwie GŚ, bo nie spełniały jakichśtam warunków.
Jeśli chodzi o to, to automat wstawił w status "w serwisie" wszystkie śceżki, bo miał źle ustawiony warunek. (moja pomyłka w kodzie, cóż zdaża się, zwłaszcza że nie ma testerów kodu, więc najtrudniejsze do wychwycenia błędy - w logice skryptu musi testować koder, co jest sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem - no ale takie są realia, więc czasem użytkownicy muszą to odczuć na własnej skórze. Za to już przepraszałem, mogę przeprosić jeszcze raz. )
W każdym razie błąd po kilku godzinach znalazłem, poprawiłem i przywróciłem wszystko do stanu sprzed.

Pozostaje mi podziękować wszystkim, którzy wybiegają w przyszłość trochę dalej niż 3 dni w przód i rozumieją zmiany i je wspierają. Dziękuję taż za kilka propozycji zmian, jednak po tym wszystkim wycofuję się.
Liczę, że SilentA ze Strykematorem podejdą do sprawy poważnie, zrobią konsultacje, projekt i oprogramują pożądane przez Was zmiany.

Awatar użytkownika
Rob
Forumator

jednak po tym wszystkim wycofuję się
W pełni rozumiem decyzję, ja z mojej strony chcę podziękować, że mimo wszystko Ci się chciało. Zdaję sobie sprawę ile czasu kosztuje kodowanie nawet małych rzeczy, nie mówiąc o tworzeniu całego modułu typu GŚ.
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Doc_with_the_dog
Forumator
Podziękował;: 42 razy
Otrzymał podziękowań: 115 razy
Kontakt:

Post autor: Doc_with_the_dog »

Przeczytałem sobie ten wątek i mam wrażenie, że dyskusja toczy się na kilku płaszczyznach.
1) Czym tak naprawdę powinny być geościeżki.
2) W jaki sposób nadmiernie nie ograniczać możliwośći tworzenia ich, jednocześnie broniąc się przed zalewem "śmieciowych" mikrościeżek.
3) Dlaczego GS rozwinęły się w stronę, że Łza zaczął interweniować.

Ad 1) Chyba będę wyrazicielem wszystkich zangażowanych w dyskuję osób, jeśli powiem, że GŚ (bez względu na wielkość) powinny przede wszystkim być "tematycznie spójne", pokazywać ciekawe, i związane z tematem, miejsca (z wyjątkiem geo-szkiców) oraz być po prostu fajne ;)

Ad 2) W pełni rozumiem obawy Łzy, że niedługo będziemy mieli 500 pięcioskrzynkowych GŚ i ok 10 większych projektów. Sam zdobyłem kilka mniejszych ścieżek (Bestiariusz, TdT, OiM, prawie całość OPS) i zgodzę się, że warto było. Niemniej jednak nie do końca podobałyby mi się proporcje 50:1. Może warto zatem, pomyśleć o innym rodzaju ograniczenia? Nie jestem dobry w statystyce, i nawet mierny w sprawach programistycznych, ale dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie kryterium proporcji. Mechanizm blokowałby możliwość zakładania małych GS po przekroczeniu procentowego progu. Krótko mówiąc, nie dałoby się założyć kolejnej mikrościeżki w momencie, gdy próg (strzelam!) przekroczyłby 50%. Oczywiście próg stawiam pod dyskusję.
Takie rozwiązanie skutecznie zapobiegłoby zachwianiu proporcji.
Jak odsiać śmieci od fajnych mikrościeżek? To już jest zrobione. 500 keszy znalezionych załatwia sprawę w znakomitej większości. Oczywiście wierzę, że ktoś z 10 znalezieniami jest w stanie założyć świetną GŚ, lecz niestety... będzie w zdecydowanej mniejszości. 1 na 200, więc jeśli mam zobaczyć 199 śmieciościeżek i 1 wartościową, wolę ich wszystkich nie widzieć. Wiem, niesprawiedliwe, ale cóż, życie również takie jest.
Kompletnie nie trafiają do mnie argumenty parlando, że jak się mieszka w pustyni keszowej, to się nie da znaleźć wymaganego limitu. "Kto chce szuka sposobu, kto nie - powodu".

Dołożenie przycisku, który odkrywa mniejsze GŚ to strzał w 10. Na stronie głównej GŚ powinny wyświetlać się tylko największe Projekty. Nie będzie mapka zawalona.

Ad 3) Widać mamy owczy pęd i parcie na tworzenie geościeżek. Dlaczego? Być może przyciąga magiczne słowo '"Mentor". Brzmi dumnie, nieprawdaż? Sam figuruję jako Mentor Projektu OS, którego tam naprawdę jestem uczestnikiem zaledwie w niecałych 10%. Nie czuję się nim absolutnie. Ani pomysł mój, ani wykonanie. Inicjatywa grupowa, niemniej jednak wyszło, że to ja jestem mentorem. Może tutaj tkwi problem? Dla nowych i niedoświadczonych userów bycie mentorem czegokolwiek jest nobilitujące i stwarza możliwość pochwalenia się tym. (Ot, taka moja luźna dywagacja).
Chciałbym iść do nieba ze względu na klimat, ale wolę do piekła ze względu na towarzystwo.

parlando
Forumator
Podziękował;: 341 razy
Otrzymał podziękowań: 182 razy

Post autor: parlando »

Tylko widzisz Doc_with_the_dog liczba 500 nie jest w żaden sposób wyjaśniona, ani niczego nie gwarantuje. Przynajmniej to chciałem pokazać w wątku o tym limicie.
Do tego liczba ta jest abstrakcyjnie wysoka w porównaniu do innych limitów (co było tu przedstawione nieco wcześniej). Ponadto utworzono sztuczny podział na tych, którzy sami mogą decydować czy GŚ się nadaje i na tych którzy mają się pytać innych o zgodę. O paradoksach z tym związanych pisałem, ale powtórzę choćby to, że może być tak, że przewodnik ze stażem w serwisie i dużą ilością założonych keszy nie będzie mógł samodzielnie założyć GŚ, a ktoś, kto np. w miesiąc zbierze 500 już będzie mógł.
Jeżeli już ścieżka miała by mierny poziom, to zawsze można ją rozwiązać (np. COG), ale niech to będzie po utworzeniu GŚ. Nie podoba mi się prewencyjne założenie, że jak się nie ma 500 znalezień, to nie można samodzielnie założyć GŚ w oparciu o własny pomysł. Dodatkowo nie jest wyjaśnione lub przewidziane, co będzie, gdy jeden mentor nie zaakceptuje pomysłu, ale zrobi to inny.
Jeszcze w temacie mentorskim - póki co nikt, kto osiągnął limit nie pochwalił się jakie to głupie pomysły na projekty miał, zanim osiągnął 500 keszy:) Czyżby jednak poziom (pisząc ogólnie) zależał od konkretnej osoby, a nie od limitu (jakiegokolwiek)?
Zdaję sobie sprawę, że wiele osób ma różne wizje i spojrzenie na GŚ, ale rzeczy załatwiły by odpowiednie filtry (cieszę się Doc_with_the_dog, że też to zauważyłeś). Każdy mógłby sobie dostosować to wg własnych preferencji, czy też w zależności od obszaru, gdzie aktualnie przebywa (lub planuje przebywać).
Kolejna bardzo ważna rzecz, choć przemilczana, to "mandat" Łzy do wprowadzania i ustalania limitów i ograniczeń tego modułu. Przy całym szacunku do jego pracy przy tym module i całym opencaching.pl, uważam, że decyzje w takiej materii leżą tylko i wyłącznie w gestii RR. Tymczasem można było tu przeczytać, że moduł był wprowadzony z zaskoczenia i bez konsultacji... Może wtedy byłoby mniej kontrowersji i nieporozumień?
Doc_with_the_dog pisze:"Kto chce szuka sposobu, kto nie - powodu"
Formułka znana i oklepana, ale skąd wiesz, że właśnie te moje skromne środki, to właśnie nie jest ten "sposób"? Uważam, że maksymalnie wykorzystałem to, co mogłem i nie będę się z tego tłumaczył:)
W każdym razie na razie porzucam myśli o jakichkolwiek GŚ, czy innych "projektach" ponieważ z jednej strony nie zgadzam się z obecnymi ograniczeniami, a z drugiej strony "projekt" przegrywa z GŚ pewnymi ułatwieniami dla szukających, więc nie będę im tu utrudniał.
Jeżeli jesteś zainteresowany dalszą dyskusją, to zapraszam do tamtego wątku, by tego już nie zaśmiecać.

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Podziękował;: 121 razy
Otrzymał podziękowań: 404 razy

Post autor: krystiant »

parlando pisze:Tylko widzisz Doc_with_the_dog liczba 500 nie jest w żaden sposób wyjaśniona, ani niczego nie gwarantuje.
Bo jedyny limit, który zagwarantuje brak "śmieciowych" geościeżek to na chwilę obecną wartość większa od 6220 :wink:
parlando pisze:W każdym razie na razie porzucam myśli o jakichkolwiek GŚ, czy innych "projektach" ponieważ z jednej strony nie zgadzam się z obecnymi ograniczeniami, a z drugiej strony "projekt" przegrywa z GŚ pewnymi ułatwieniami dla szukających, więc nie będę im tu utrudniał.
A cóż to są za ograniczenia? Jakoś przed wprowadzeniem GŚ jakoś "projekty" funkcjonowały i nie pamiętam żeby ktoś się skarżył na jakieś ograniczenia...
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

ODPOWIEDZ