Problem słabych keszy

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

Pyra
Wyjadacz

Re: Problem słabych keszy

Post autor: Pyra » wtorek 05 listopada 2013, 19:41

Witam
Mimo wielu propozycji padających w temacie ocen, powiem tak... o kant d... to można roztrząsnąć, dopóki zakładacze nic sobie nie będą robić z ocen. Już przy aktualnym systemie ocen, mamy sporo skrzynek z oceną "normalna" czy "poniżej przeciętnej" i autorzy nic sobie z tego nie robią, a szukający i tak szukają. Jest też grono keszerów, którzy starają się poprawić skrzynkę, jeśli ma ocenę "dobra".
Kolejne statystyki, rozwinięte systemy ocen i punktowania, zaciemnią tylko obraz i nie przyniosą żadnego skutku.

Pozdrawiam

Teokryt
Wyjadacz
Podziękował: 23 razy
Otrzymane podziękowania: 43 razy

Post autor: Teokryt » wtorek 05 listopada 2013, 20:36

Obowiązkowe ocenianie o czym kiedyś wspomniałem z komunikatem identycznym jak pusty log. Ja już mam dość pustych logów.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Teokryt za post:
parlando

Awatar użytkownika
Silent A
Rada Techniczna

Post autor: Silent A » środa 06 listopada 2013, 07:43

Teokryt pisze:Obowiązkowe ocenianie o czym kiedyś wspomniałem z komunikatem identycznym jak pusty log. Ja już mam dość pustych logów.
To tylko zepsuje oceny - jak wymusisz oceny to ludzie będą wszystkim skrzynkom walić tą samą ocenę (nieważne jaką) - i jak to wpłynie na wiarygodność ocen ? wcale.
Obrazek

Awatar użytkownika
kaliho
Nowy na forum

Post autor: kaliho » środa 06 listopada 2013, 08:39

Niektórzy ludzie zapominają o ocenach, tak samo jak o pustym logu, mało tego ja osobiście przez przypadek zauważyłam że jest takie coś jak ocena dopiero przy 20tej skrzynce. Fakt jest taki że w dzisiejszych czasach z braku czasu czy leserstwa wypełnia się pola tylko obowiązkowe. Taki nawyk większość ma ;)

Teokryt
Wyjadacz

Post autor: Teokryt » środa 06 listopada 2013, 08:50

To tylko zepsuje oceny - jak wymusisz oceny to ludzie będą wszystkim skrzynkom walić tą samą ocenę (nieważne jaką) - i jak to wpłynie na wiarygodność ocen ? wcale.
To po co w ogóle logować skrzynki? Przecież to wymuszanie że się znalazło...
Albo ktoś się bawi i stosuje do reguł panujących albo nie. Odfajkowanie bez komentarza w logu jest tak jakby tego znalezienia nie było bo nie wiesz co się dzieje ze skrzynka i w jakim jest stanie. A tak możesz dowiedzieć się tego i owego bez każdorazowego odwiedzania skrzynki.

Komunikat przy braku oceny taki sam jak przy komunikacie o braku logu nic by nie zaszkodził a listę rozwijana z ocena jakoś powiększyć. Bo jak mamy inaczej mierzyć jakość skrzynki? Nie ma wsadu ocen, nie ma komentarzy w logu i idziesz na pałę. Powiesz ze nie czyta się logów... bo to ułatwianie, cóż, informacje o przesunięciu miejsca ukrycia skrzynki, zmianie rodzaju maskowania czy informacja o kończącym się logbooku to przecież "takie ułatwienie" ułatwienie.

Przy okazji, dlaczego zamiast listy rozwijanej nie może być "rzędów radiobox"?

Awatar użytkownika
Silent A
Rada Techniczna

Post autor: Silent A » środa 06 listopada 2013, 09:01

Niektórzy nie logują - i co im zrobisz ? nie ma przymusu logowania, nie ma przymusu oceniania. Potwierdzeniem znalezienia skrzynki jest tylko i wyłącznie wpis w logbooku skrzynki.
Obrazek

Teokryt
Wyjadacz

Post autor: Teokryt » środa 06 listopada 2013, 09:17

Oprócz wpisu w dzienniku papierowym skrzynki, który jest podstawą do zaliczenia skrzynki (za wyjątkiem skrzynek wirtualnych), należy także dokonać wpisu w jej dzienniku internetowym w bazie, w której dana skrzynka jest zarejestrowana.
ABC Geocachingu.

TO po co w ogóle co logować, papierowy logbook i tyle, i co tydzień niech założyciel oblatuje wszystkie swoje skrzynki i sprawdza. Tylko właśnie, co ma sprawdzić? No ze jacyś użytkownicy tu byli. Potem otwiera sobie zeszyt i notuje gdzie kto był. albo nawet i tego nie robi, sadza skrzynkę i zapomina zupłenie o OC apotem ludzie marnują czas na szukanie skrzynki w której w papierowym logu znajduje się opis ze została przeniesiona.

Papierowy logbook jest tak samo ważny jak internetowy. Gdyby logbooki papierowe były odpowiedniejsze i większe tam tez ludzie by pisali to i owo jak w prawdziwym dzienniku ale podatność na wiele uszkodzeń powoduje że prawie każdy stosuje rozwiązanie typu tabela do wpisania nicku i daty (logbooki skrzynek tradycyjnych jak książkowe gdzie można sie wpisać mogę policzyć na placach jednej ręki).

Pójdźmy dalej. Zamknijmy serwis opencaching.pl a o skrzynkach dowiadujmy sie od znajomych i niech oni pocztą pantoflową przenoszą informacje o ukrytych skrzynkach.

chodzi o to że konieczna jest elektroniczna strona zabawy, choćby z tytułu szukania skrzynek i ich umiejscowienia na mapie elektronicznej i tego ze baza jest elektroniczna. Wiec im więcej danych w w formie elektronicznej tym lepiej da całej zabawy. Nie chodzi tu o mozolne księgowanie skrzynek przed komputerem ale zwyczajnie zobowiązana wobec autora skrzynki innych szukających. Autora by ten nie musiał co kilka dni sprawdzać stanu skrzynki i innych szukających by wiedzieli z czym należy mieć do czynienia bo niewielu autorów poprawia opis na bieząco.
Do papierowego dziennika ktoś tez może dopisać osoby widmo albo inne osoby po znajomości mimo że tam nie były nigdy tak samo jak do logu internetowego.

Tu nie chodzi o wymuszenie pisania super długich treści, nie chodzi o nakazy, ale pokazanie tego bardziej i zachęcanie chyba nie jest złe?

Pyra
Wyjadacz

Post autor: Pyra » środa 06 listopada 2013, 15:55

Witam
Cały problem w tym że... parafrazując słowa postaci z pewnego filmu animowanego... keszować każdy może, lecz nie każdy powinien.
Są ludzie, którzy w jakiś wypaczony sposób rozumieją swoją "wolność" i jeśli będzie przypominacz, będą robić na złość systemowi, autorowi, innym keszerom. Są osobniki, do których nie docierają żadne racjonalne argumenty, a wszelkie próby, powodują agresję i złośliwości.
Nie przeczę, zdarza się zapomnieć o ocenie, ale to są sporadyczne wypadki, jeśli chodzi o przypominacz pustych logów, to jest i działa i co???
System ocen, według mnie jest zbyt rozbudowany, wystarczyły by trzy oceny, dobra, średnia i zła, do tego recki.
Mój wykładowca, dawno temu, twierdził, że oceny powinny być tylko dwie, student wie, i student nie wie...

Pozdrawiam

Belushi
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: Belushi » środa 06 listopada 2013, 18:49

Chyba nikt nikogo nie zmusi do oceny skrzynki oraz komentarza w logu. Jak chcecie zobaczyć gnioty z oceną "znakomita" - służę linkami i zdjęciami.
Ja skrzynek nie oceniam z prostego względu- ktoś, kto zakładał skrzynkę to wie, że założył gniota i nic nie pomoże jakiekolwiek ocenianie lub też założył ją spontanicznie, z tego co miał i w najbliższym czasie albo on ją poprawi albo ktoś inny- wtedy ocena może być diametralnie inna.
Ocenę skrzynki staram się zostawić w komentarzu- przynajmniej ktoś wie dlaczego ją tak oceniłem i może to ze mną przedyskutować.
A z ocenami jest różnie, jak w szkole, przeważnie niesprawiedliwie ;)
Pozdrawiam
Belushi
http://www.rzeszuf.com

Awatar użytkownika
Silent A
Rada Techniczna

Post autor: Silent A » czwartek 07 listopada 2013, 11:52

Teokryt pisze:
Oprócz wpisu w dzienniku papierowym skrzynki, który jest podstawą do zaliczenia skrzynki (za wyjątkiem skrzynek wirtualnych), należy także dokonać wpisu w jej dzienniku internetowym w bazie, w której dana skrzynka jest zarejestrowana.
ABC Geocachingu.

TO po co w ogóle co logować, papierowy logbook i tyle, i co tydzień niech założyciel oblatuje wszystkie swoje skrzynki i sprawdza. Tylko właśnie, co ma sprawdzić? No ze jacyś użytkownicy tu byli. Potem otwiera sobie zeszyt i notuje gdzie kto był. albo nawet i tego nie robi, sadza skrzynkę i zapomina zupłenie o OC apotem ludzie marnują czas na szukanie skrzynki w której w papierowym logu znajduje się opis ze została przeniesiona.
należy != musi
ABC Geocachingu jest poznawanie nowych miejsc a nie siedzenie i logowanie na stronie. Właśnie przez takie podejście powstają puste logi bo ktoś czuje "przymus" logowania a nie ma nic do powiedzenia o kolejnym zarynnowcu.

Widzę że masz mało swoich skrzynek bo myślisz że właściciele na bieżąco sprawdzają kto odwiedził ich skrzynkę.
Obrazek

Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator

Post autor: Krysiul » czwartek 07 listopada 2013, 14:32

Obowiązkowe ocenianie o czym kiedyś wspomniałem z komunikatem identycznym jak pusty log. Ja już mam dość pustych logów.
Przypomina mi się taki rysunek Jujki: dwóch górali patrzy na wilka ścigającego owcę, a jeden, zdziwiony, mówi: "Dziwne, przecież była ustawa o karmieniu wilków sianem..."
ObrazekObrazekObrazek

Teokryt
Wyjadacz

Post autor: Teokryt » czwartek 07 listopada 2013, 15:41

Właśnie przez takie podejście powstają puste logi bo ktoś czuje "przymus" logowania a nie ma nic do powiedzenia o kolejnym zarynnowcu.
Wybacz, ale po co w takim razie idzie po zarynnowca? niektóre skrzyni są dość wprost napisane ze pod parapetem, za rynną. Jeśli czuje się obrażony takim keszem to niech go stornie oceni.
ABC Geocachingu jest poznawanie nowych miejsc a nie siedzenie i logowanie na stronie.
Obecnie mogę siedzieć tylko na stronie, ale powiedzmy sobie szczerze, żeby iść po kesze musisz się przygotować a nie tylko kordy i w drogę. Jak ktoś tak keszuje to i mu serwis internetowy nie potrzebny, niech ma kordy od znajomego. Ile zajmuje Ci logowanie w stosunku do czasu potrzebnego na zebranie informacji o tym czego szukasz (nie mówię o czasie typu zrzucam sobie GPX'a). Nawet jak zrzucisz sobie bazę danych to jeszcze w terenie doczytujesz informacje, moze nawet czyjes logi internetowe, w razie kompletnej klapy posługujesz się zdjęciami. A wiec korzystasz z pracy innych którzy poświecili te parę chwil na napisanie JEDNEGO zdania w komentarzu i wykonaniu dwóch ekstra kliknięć celem oceny. Mówisz zę to nie siedzenie przy komputerze? Sa nawet aplikacje które pozwalają logowac w "terenie" choćby w czasie drogi o kolejnego kesza albo w czasie powrotu z keszowania. Czas poświęcony na logowanie to ułamek czasu i nie logowanie w dzienniku internetowym to chamstwo wobec zakładającego skrzynkę. Najpierw piszecie że kesze są słabe i że podrynnowce to ****. A potem wymagacie by ludzie zakładali dobre. Jak mają znać dobre czy złe skoro nie wiedza ze założyli podrynnowca który oceniany jest jako o **** bo jaśnie państwo nie chce oceniać keszy. Albo oceniasz słabe skrzynki i podnosisz w ten sposób jakość skazując gniot-kesze na śmierć poprzez omijanie ich albo godzisz sie na to ze zrobisz dwa kilometry po to by znaleźć skrzynkę "małą" wielkości opakowania po kliszy schowana w wychodku dla żuli.
Widzę że masz mało swoich skrzynek bo myślisz że właściciele na bieżąco sprawdzają kto odwiedził ich skrzynkę.
Przeciez wiem ze tego nikt nie sprawdza. Moze przy okazji jak się serwis robi. to tylko pokazuje że log internetowy jest ważny. Mi się zdarza "przepytac" znalazcę mojej skrzynki o otoczenie czy coś się nie zmieniło czy coś nie wymaga uwagi aby to w razie czego naprawić.

Awatar użytkownika
maryush
Forumator

Post autor: maryush » piątek 08 listopada 2013, 11:13

Teokryt pisze:Obowiązkowe ocenianie o czym kiedyś wspomniałem z komunikatem identycznym jak pusty log. Ja już mam dość pustych logów.
Ocenianie ok, może i niech będzie obowiązkowe (chociaż czy to coś zmieni, jeśli nadal wszyscy z automatu będą walić "normalna"?).
Ale obowiązkowe wpisywanie czegokolwiek w logu? Nie. Jaki kesz, taki log, ot co.

Teokryt
Wyjadacz

Post autor: Teokryt » piątek 08 listopada 2013, 11:53

Tu nie chodzi o to by pisać w logu " ". tylko po to aby "coś wpisać" aby zaliczyć" chodzi mi tylko o:
1. komunikat o braku oceny (nie można ocenić już skrzynki po zalogowaniu ale treść logu można już zmienić, myślę ze powinna być możliwość oceny dopóki sie jej w ogóle nie wystawiło).
2. pokazanie ze ocena jest ważna i zamieniając listę rozwijaną na kolorowe guziczki (zgodnie z tym co jest teraz) do mlaśnięcia z opisem.

etnamars
Forumator

Post autor: etnamars » piątek 08 listopada 2013, 12:09

Teokryt pisze:Czas poświęcony na logowanie to ułamek czasu i nie logowanie w dzienniku internetowym to chamstwo wobec zakładającego skrzynkę. Najpierw piszecie że kesze są słabe i że podrynnowce to ****. A potem wymagacie by ludzie zakładali dobre. Jak mają znać dobre czy złe skoro nie wiedza ze założyli podrynnowca który oceniany jest jako o **** bo jaśnie państwo nie chce oceniać keszy. Albo oceniasz słabe skrzynki i podnosisz w ten sposób jakość skazując gniot-kesze na śmierć poprzez omijanie ich albo godzisz sie na to ze zrobisz dwa kilometry po to by znaleźć skrzynkę "małą" wielkości opakowania po kliszy schowana w wychodku dla żuli.
Straszne słowa. Trudno się to czyta, a jeszcze trudniej napisać coś sensownego w odpowiedzi.
Nie ma obowiązku zabawy, nie ma obowiązku szukania ani zakładania, nawet jak się znajdzie to nie trzeba wpisywać się do logbooka.
Jedynie log internetowy "znaleziona" wymaga wcześniejszego wpisania się do papierowego logbooka.
Jakieś wymuszanie, albo pisanie o chamstwie to już naprawdę przesada. Nikt tu nikogo do niczego nie zmusza, ani do szukania ani zakładania. Ocenianie jest sugerowane, ale nie trzeba tego robić. Pisanie w logach jest miłe, ale nie obowiązkowe. Przyznawanie rekomendacji też jest wolną wolą.

Z własnych doświadczeń poszukujących można podzielić na:
1. Nie mają konta, OC traktują jak bazę danych ciekawych miejsc. Nie logują (bo nie mają możliwości), a do logbooka się wpisują / lub nie :wink:
2. Mają konto, ułatwiają sobie wyszukiwanie ciekawych miejsc, skrzynek nie szukają. Po prostu spędzają czas na świeżym powietrzu, skrzynka nie jest celem, celem jest miejsce.
3. Mają konto, do papierowego logbooka się wpisują, ale nie logują w internecie.
4. Szukają skrzynek, wpisują się do logbooka i tego papierowego i internetowego.

Ostatnio wybraliśmy się z serwisem naszej skrzynki, środek lasu, 3km na rowerze w jedną stronę - nie logowana kilka miesięcy. Może coś się stało? Na miejscu wszystko gra - czysto, sucho, fanty są. Od ostatniego logu w serwisie skrzynkę odwiedziły cztery osoby, które się wpisały do logbooka papierowego, a ostatnia "Agatka" była trzy dni wczesniej. I co? I nic, fajnie, że komus ta skrzynka sprawiła przyjemność, wybrał się na spacer, zobaczył ciekawe miejsce. Cel został osiągnięty. A że nie napisał o tym w logu? Trudno.

Bo to jest tylko zabawa (gra, czy jak kto chce). Wymuszanie żeby, ktoś zaczął bawić się "tak jak mi się podoba, bo jakość ma być!" spowoduje że zabawą być przestanie.

ODPOWIEDZ