Problem słabych keszy

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
maryush
Forumator
Podziękował;: 119 razy
Otrzymał podziękowań: 256 razy

Re: Problem słabych keszy

Post autor: maryush »

Ciekawy pomysł, ale ja bym ustawił że każdy kesz musi być comnajmniej "mały", a nie tylko pierwsze trzy ;)
Tylko że przecież w Wawie często gęsto podrynnowy pojemnik pofilmowy dostaje rozmiar "mała"...
Awatar użytkownika
Rob
Forumator
Podziękował;: 64 razy
Otrzymał podziękowań: 62 razy

Post autor: Rob »

Jestem przeciwny takim nakazom. Ktoś nie chce szukać mikrusów? Jest opcja filtruj przy wyświetlaniu na mapie i po sprawie.
ObrazekObrazek
Teokryt
Wyjadacz
Podziękował;: 23 razy
Otrzymał podziękowań: 43 razy

Post autor: Teokryt »

Maa skrzynka to taka do której wejdzie przeictenj wielkości Geokret :) Niektórzy nadużywaja rozmiaru mała. Zmuszanie kogoś do załadania małej albo co tam, od azu normalnej spowoduje ze keszy będzie przybywało mniej niz bedzie ginac.
Awatar użytkownika
Karls
Forumator
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 34 razy

Post autor: Karls »

Rob pisze:Jestem przeciwny takim nakazom. Ktoś nie chce szukać mikrusów? Jest opcja filtruj przy wyświetlaniu na mapie i po sprawie.
Widzę, że źle zrozumiałeś. Byłem światkiem wielu naprawdę dobrych mikrusów, chcę ich szukać. Jeśli mikrusem nazwać np, fałszywą szyszkę na drzewie, albo podrobiony kamień to spoko. Natomiast kolejna mikrotutka wciśnięta pod jakąś barierkę już tak nie bawi. Dodajmy kategorię "skrzynka nudna" niech autor realnie oceni to będzie można łatwo odfiltrować ;D ale to propozycja nierealna. W takim ograniczeniu dla początkujących nie chodzi o zniechęcenie do mikrusów jako takich ale raczej zmuszenie do myślenia i odrobiny pracy. Natomiast po założeniu 3 skrzynek nie powinno być już żadnych ograniczeń. Chociaż co racja to racja - bardziej zawiłe zasady to mniej skrzynek, więc musimy z tym uważać.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
maryush
Forumator
Podziękował;: 119 razy
Otrzymał podziękowań: 256 razy

Post autor: maryush »

Rob, oczywiście że to nie jest pomysł na powaznie, ten zakaz mikrusów. Ale to że coś takiego przychodzi w ogóle do głowy to przejaw naszej desperacji w walce o to żeby było lepiej a nie słabiej.
A kwitowanie każdej takiej inicjatywy przez "to sobie odfiltruj" jest bronieniem obecnego status quo, a nawet więcej - legitymizowaniem zakładania miernych mikrusów.
Za ten post autor maryush otrzymał podziękowania (total 2):
łowcaRanwers
Awatar użytkownika
łowca
Forumator
Podziękował;: 122 razy
Otrzymał podziękowań: 143 razy

Post autor: łowca »

maryush pisze: Tylko że przecież w Wawie często gęsto podrynnowy pojemnik pofilmowy dostaje rozmiar "mała"...
To daletego, że oprócz logbooka mieści się tam ogryzek ołówka
Obrazek Obrazek
Jeśli hobby koliduje ci z pracą - zmień pracę.
Awatar użytkownika
Silent A
Wyjadacz
Podziękował;: 16 razy
Otrzymał podziękowań: 98 razy

Post autor: Silent A »

Różne są typy keszerów - jedni sami się nauczą że trzeba zakładać ambitniejsze skrzynki ale niektórzy będą zawsze walić mikrusy seriami i tych nie nauczysz.
Obrazek
Teokryt
Wyjadacz

Cii, założyłem kesza typu mikrus w lesie, ale to było for spontan. Nikt raczej po niego celowo jechać nie będzie przy okazji, podczas wędrówki się zatrzyma, zresztą to w opisie jest :). Jak zniknie to i wpis zniknie a nóż komuś zachce się wędrować niebieskim szlakiem.
Teokryt
Wyjadacz

Taka luźna myśl która wyszła mi podczas rozmowy ze znajomym na temat oceny keszy. System oceny nie powinien być bezwzględny a względny i liczyć np ostatnie 25 ocen. Dlaczego taki wniosek? Ano dlatego że nawet jak skrzynka ma serię dobrych i znakomitych to taka normalna czy nawet słaba nie zaważy na ocenie skrzynki. Choćby potem ktoś dał 10 ocen słaba to nadal będzie ona ze znakomitej dobra. Innymi słowy ocena skrzynki powinna być świeższa nic ocena sprzed wielu lat.
dzazder
Stały bywalec
Podziękował;: 76 razy
Otrzymał podziękowań: 26 razy

Post autor: dzazder »

Może lepiej nie pomijać starych ocen, a uwzględniać je z mniejszą wagą i liczyć średnią ważoną?
ObrazekObrazekObrazek
Teokryt
Wyjadacz

Też nad tym myślałem ale robienie bardzo rozbudowanych algorytmów albo niewiele zmieni albo będzie przekombinowane.
25 ostatnich wpisów to sporo, od "zacności" skrzynki są rekomendacje w systemie zero-jedynkowym. Tam gdzie nie ma rekomendacji, o zacności skrzynki stanowi tylko ocena a to trochę mało wiarygodne jak przy 100 znalezieniach coś co jest mikrusem pod parapetowym i ma ocenę dobrą to echm. Początkujący walą dobra zamiast normalna czy słaba (jaka różnicą jest miedzy czymś dobrym a normalnym nie wiem i dlatego naprawdę warto by zrobić tu skale numeryczną lub przenieść te szkolną). Ci doświadczeni walną tam słaba albo poniżej przeciętnej, no ale ich ocena nie bedzie miała takiej mocy na stadko podjaranych mikrusami :]
Awatar użytkownika
Karls
Forumator

Dla mnie ocena słowna nie jest taka ważna, zwłaszcza że każdemu podoba się coś innego. System teraz nie jest zły, z tego co widzę to na ogół dobrze oddaj sprawę. Jeśli chcemy się zabezpieczyć przed tym, że z biegiem czasu jakość skrzynki może spaść, to najprościej będzie liczyć oceny z ostatniego okresu czasu, np, 1 rok. Jednak co zrobić z nietypowymi/trudnymi skrzynkami, które są znajdowane bardzo rzadko?
ObrazekObrazekObrazek
Teokryt
Wyjadacz

No nawet jak sa rzadko to maja mało ocen. Ocena dopiero by się zmieniła po 25 znalezieniach w ogóle. Najczęściej skrzynki bardzo trudne maja bardzo dobre oceny wiec ten system by im nie zaszkodził, chodzi o większe zróżnicowanie ocen wyświetlanych. Min dlatego nikt nie zwraca na nie uwagi bo wszystkie sa dobre i znakomite. A jak sie pojawia normalna to wtedy człowiek myśli ze to może być jakiś gniot :)

Można zmienić inaczej algorytm liczenia np na taki:
średnia(średnia[n'1, n'2, ..., n'25,średnia{n'26, ..., n'n}])
Awatar użytkownika
Karls
Forumator

Tylko jak to dostosować do realiów danej okolicy? W dużym mieście skrzynka może mieć 25 znalezień w ciągu miesiąca i wtedy ocena jest aktualna, natomiast w środku mało uczęszczanego lasku np. będzie miała jedno czy dwa znalezienia na kwartał i wtedy ten system dla niej nie będzie działał, bo 25 ocen minie w może w 3 lata. Dla takich mało popularnych skrzynek system w praktyce będzie liczył po staremu i nie wiadomo gdzie ta linię postawić. Pamiętajcie też, że przesadnie skomplikowany algorytm nie jest dobrym pomysłem - nie wiadomo jak może to wpłynąć na obciążenie serwera, tu już by się musiał ktoś kto się tym zajmuje wypowiedzieć.
ObrazekObrazekObrazek
Teokryt
Wyjadacz

Karls, teraz rozumiem w czym problem, ja założyłem że jak ocen mniej to liczy te co są. i tyle. Nie ze ocena pojawi a się dopiero po 25 ocenach ale bierze ostanie 25, jak nie ma 25 to bierze ile jest i już.
ODPOWIEDZ