Problem słabych keszy

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator

Re: Problem słabych keszy

Post autor: Krysiul » poniedziałek 01 lipca 2013, 01:59

Poza tym znalezienie fajnego miejsca to też czasem sztuka.
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Doc_with_the_dog
Forumator
Kontakt:

Post autor: Doc_with_the_dog » poniedziałek 01 lipca 2013, 15:19

Dokładnie tak jak mówi pyra. Rozgraniczenie ocen miejscówki od samego kesza może przynieść więcej szkody niż pożytku. Spójrzcie np. na PPL. Przecież 80% keszy posadzonych jest w kompletnej........ puszczy... Są tam skrzynki absolutnie genialne i co? Ocena za miejscówkę słaba, za kesza znakomita? Dziwnie to by wyglądało.
Chciałbym iść do nieba ze względu na klimat, ale wolę do piekła ze względu na towarzystwo.

tat11
Bywalec

Post autor: tat11 » środa 21 sierpnia 2013, 23:54

gdyby nie było słabych keszy .... nie byłoby znakomitych

Awatar użytkownika
maryush
Forumator

Post autor: maryush » czwartek 22 sierpnia 2013, 15:22

tat11 pisze:gdyby nie było słabych keszy .... nie byłoby znakomitych
To tak jakby mówić że w szkole nie byłoby dobrych uczniów gdyby nie było słabych. Albo że nie byłoby klasówek napisanych na piątkę gdyby nie było takich napisanych na dwóję.
Bzdura.

Vilku
Nowy na forum

Post autor: Vilku » czwartek 22 sierpnia 2013, 17:55

Czego brakuje aby były dobre kesze ? Rywalizacji ? Poczucia wstydu jeżeli nick ma kolor czerwony ?
Zacznijmy od tego, że ocena powinna być taka jak to najczęściej bywa w skalach od 1-10 (m.in. tak jak na znanym portalu filmowym) 1-tragedia, 5-średnia, 10-bomba
Do tego powinien być ranking zakładających skrzynki, ranking skrzynek (z grubsza tak jak to jest z rekomendacjami)... im większa skala tym klarowniejsze są różnice pomiędzy userami
Do skrzynki przypięte były by znaczniki ze średnią skrzynki i średnią założyciela (w odpowiedniej kolorystyce) [Średnia ze skrzynek czy średnia * współczynnik *ilość keszy?]
Widząc skrzynki z oceną ~3.0 keszer ma wybór czy warto czy nie, widząc ocenę dobra nie wiadomo nic w tym temacie..
User który wypada poza pewną ocenę (np 3.5), podlega automatycznej weryfikacji przez COG przy następnej zakładanej skrzynce
Nick usera przybiera barwę w zależności od rangi skorelowanej ze średnią oceną skrzynek
1.0-3.0 ->....
3.1-5.0->....
5.1-7.0->....
7.1-9.0->....
9.1-10.0->....

Teoria, że to nowi userzy zakładają wątpliwe skrzynki jest mocno naciągana ;) przynajmniej w Wielkopolsce raczej podnoszą poziom, ale tu i wzorce są niezłe :D
Pozostaje też problem kółek wzajemnej adoracji, tego lubię i znam to jaka by nie była skrzynka to jest fantastyczna, tego akurat się nie wyeliminuje

A jeśli chodzi o to czy warto coś zmieniać bo to sporo pracy i wiele kombinowania z tym co z robić ze starymi skrzynkami, myślę że warto kruszyć beton, geocaching się rozrasta i to co było zadowalające kilka lat temu nie musi wystarczać teraz

pozdrawiam

Awatar użytkownika
Silent A
Rada Techniczna

Post autor: Silent A » czwartek 22 sierpnia 2013, 21:58

Żaden system nie pomoże dopóki ludzie oceniać bedą znajomych (ja go znam on jest dobrym keszerem a ta skrzynka ma niesprawiedliwie niską ocenę więc podnoszę) a nie skrzynki. Problemem nie jest system ocen tylko to, że ludzie nie oceniają obiektywnie - młodzi nie potrafią ocenić, starzy albo idą na łatwiznę i wszystkie skrzynki oceniaja na max (a co) albo oceniają wg osoby zakładającej (kumpel dostaje max, tego nie lubię to walniemu mu słabą ocenę itd). NIe ma znaczenia czy skala ocen jest 1-5, 1-10 czy 1-100, nie skala ocen jest problemem.
Może najlepszym wyjściem byłoby usunięcie ocen i zostawienie tylko rekomendacji - rekomendacja "kosztuje" więc nie daje się jej każdej skrzynce a tylko tym naprawdę lepszym.
Obrazek

Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator

Post autor: Krysiul » czwartek 22 sierpnia 2013, 22:16

Nie zauważyłem w swoim rejonie jakiegoś wypaczenia systemu ocen i nie widzę problemu. Obecny system spełnia podstawową rolę, tzn. potrafi wydzielić skrzynki bardzo złe (<normalna) takie, które są po prostu kolejną skrzynką (normalna, ew. dobra), skrzynki bardzo dobre (znakomita) i wybitne (dużo rekomendacji). Przeglądając swoje okolice od razu w oczy rzucają się te najlepsze, i chyba o to chodzi.

Ocena z 10 stopniami nie ma dla mnie sensu - osobiście nie miałbym pojęcia, jak oceniać w tym systemie i kiedy dać 6, a kiedy 7. Sądzę, że mało komu chciałoby się nad tym zastanawiać i ten ranking miałby mało wspólnego z rzeczywistością.

Nie ma co narzekać, że ludzie oceniają "źle" czy "nieobiektywnie", bo nie ma nawet zgodności co do tego, jakimi kryteriami należy się kierować, i zmieniają się one zależnie od liczby znalezionych keszy. Tego, że kesze znajomych ocenia się inaczej, nie da się przeskoczyć: to naturalne, że łatwiej Ci zjechać osobę, która jest dla Ciebie paroma literkami na stronie internetowej, niż kogoś, kogo spotkasz za tydzień na evencie.
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Kontakt:

Post autor: miklobit » czwartek 22 sierpnia 2013, 23:44

Krysiul pisze:to naturalne, że łatwiej Ci zjechać osobę, która jest dla Ciebie paroma literkami na stronie internetowej, niż kogoś, kogo spotkasz za tydzień na evencie.
Najgorzej, jak zjedziesz te anonimowe literki a za tydzień poznasz gościa na evencie :mrgreen:

Awatar użytkownika
maryush
Forumator

Post autor: maryush » piątek 23 sierpnia 2013, 08:38

miklobit pisze:
Krysiul pisze:to naturalne, że łatwiej Ci zjechać osobę, która jest dla Ciebie paroma literkami na stronie internetowej, niż kogoś, kogo spotkasz za tydzień na evencie.
Najgorzej, jak zjedziesz te anonimowe literki a za tydzień poznasz gościa na evencie :mrgreen:
Eee tam, to jeszcze nic. Najgorzej to jak ON CIEBIE pozna :twisted:

tat11
Bywalec

Post autor: tat11 » piątek 23 sierpnia 2013, 14:52

chyba nie zostałem zrozumiany ,
niech znikną kesze 'poniżej przeciętnej" - to jakie bedą najgorsze ?
a jak znikna słabe ? itd
jeśli komuś bardzo przeszkadzaja słabe kesze niech ich nie loguje
ja myślę że wszystkie są potrzebne ,,
jak się trafi taka całkiem tragiczna to można kliknąć "zgłoś problem"

Pozdrawiam

dzazder
Stały bywalec

Post autor: dzazder » piątek 23 sierpnia 2013, 15:14

Ja bym głosował za tym, żeby oprócz/zamiast oceny opisowej wyświetlała się po prostu średnia ocen (taka jaką widać na mapie v2 na przykład).
Kesz oceniony na 0.3 i kesz oceniony na 1.2 - różnica niby jest, ale w ocenie opisowej obie mają wpisaną "normalna".
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Priapos
Bywalec

Post autor: Priapos » niedziela 15 września 2013, 21:50

Słabe skrzynki chyba w większości powstają przez młodych , zielonych GeoCacherów. Znam to z doświadczenia. Zbieramy skrzynki byle do 10, aby założyc swoją pierwszą skrzynkę i tak do 3. Chura! COG odblokowany, mogę zakładać skrzynki do woli. I zakładamy te skrzynki hurtowo i nagle patrzymy na oceny: Słoba, poniżej przeciętnej. I te wpisy do logu: "co autor miał na myśli zakładając tego kesza", albo: "Co to jest?! Czy to wogule zsługuje na miano skrzynki?! i tak dalej.
No cóż zakładanie skrzynek od razu nie jest dobre, najlepiej znaleźć przynajmniej 30 - 50 aby móc wiedzieć jak założyć dobrą skrzynkę.

Pozdrawiam Piaps!
Nie robię już skrzynek słabych, ale te dobre. Zapraszam do wspólnych poszukiwań w Rzeszowie i nie tylko na stronie grupy na Facebooku: https://www.facebook.com/#!/groups/602367726470707/

Teokryt
Wyjadacz

Post autor: Teokryt » poniedziałek 16 września 2013, 07:19

Kazdy inaczej ocenia kesze, ja mam pewien "uraz" do keszy "kapliczkowych" mam czasami wrażenie ze jak się nie ma pomysłu na kesza to znajduje sie kapliczkę i montuje kesza.

Awatar użytkownika
maryush
Forumator

Post autor: maryush » poniedziałek 16 września 2013, 11:50

Teokryt pisze:Kazdy inaczej ocenia kesze, ja mam pewien "uraz" do keszy "kapliczkowych" mam czasami wrażenie ze jak się nie ma pomysłu na kesza to znajduje sie kapliczkę i montuje kesza.
No to bój się!:

http://olsztyn.gazeta.pl/olsztyn/1,3518 ... iczek.html

;)

A w temacie: niestety, z tymi słabymi keszami jako efektem małego stażu keszera nie jest tak prosto. Bo rzeczywistść jest taka, że i keszerzy z setkami i tysiącami znalezień i dziesiątkami założonych keszy walą mikro-podrynnowce. A bywa i tak że pierwsza skrzynka modego keszera jest superowa. Więc tłumaczenie w stylu "taki badziew założyłem, bo jestem niedoświadczony" jest mydleniem oczu, bo tak naprawdę po prostu się nie chciało przyłożyć. Z autopsji: ja też chciałem jak najszybciej uzbierać 10 znalezień zeby wreszcie móc coś samemu założyć. Ale jak już uzbierałem to wcale nie pobiegłem od razu walić jakieś byle co, tylko zrobiłem to porządnie, najlepiej jak umiałem. I ja się tu nie chwalę, tylko pokazuję że się da, ze można, wystarczy chcieć.

A jak kogoś mój argument nie przekonuje to prosze sobie zadać takie pytanie: co powstrzymuje keszera od poprawienia swoich słabych skrzynek, kiedy już nabierze więcej doświadczenia?
Moim zdaniem tylko tzw. leń.

Awatar użytkownika
Karls
Forumator

Post autor: Karls » wtorek 17 września 2013, 21:03

A może by pójść o krok dalej - jako słabe skrzynki wiele osób podaje mikrusy pod rynną/parapetem czy w innym miejscu bez pomysłu. Może by ustawić, że pierwsze 3 skrzynki mogą być tylko tradycyjne i w rozmiarze co najmniej mała? Niech się ludzie nauczą chodzić zanim zaczną biegać to dalej myślę, że pójdzie gładko. Z tym jest tylko jeden problem - jest sporo osób które dużo szukają a mało zakładają i dla nich takie ograniczenia są krzywdzące bo musieli by nawymyślać tradycyjnych po mimo dużego doświadczenia.
ObrazekObrazekObrazek

ODPOWIEDZ