Problem słabych keszy

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
maryush
Forumator

Problem słabych keszy

Post autor: maryush » czwartek 20 czerwca 2013, 10:43

Istnieją słabe (każdy wstawi swoją definicję "słabego") kesze, wiemy to nie od dziś. Co z tym zrobić?
IMO ludzie robią słabe kesze z dwóch powodów:
-nie wiedzą jak zrobić dobre
-nikt im nie mówi szczerze że ten kesz to słaby jest.

Rozwiązaniem problemu 1 moga być tutoriale, poradniki oraz przede wszystkim zakładanie jak najlepszych keszy samemu. Uczenie przykładami.
Natomiast jak sprawić żeby ludzie byli szczerzy w swych ocenach? Tak:
-Edukowanie - przygotować poradnik oceniania zawierający wytyczne co to znaczy "Znakomita/dobra/normalna/poniżej przeciętnej/słaba". Może być na forum, na blogu, na stronie serwisu, lub przy ekranie logowania znalezienia, gdzie jest wybór oceny.
- Jawność ocen - teraz nie widać jak kto ocenił. Myślę że gdyby było iwdać kto jak oceniał danego kesza to ludzie bardziej by się starali zeby ich słowna treść logu pokrywała się z oceną numeryczną. To działałoby w obie strony - w górę i w dół, bo przecież są też przypadki że ktoś w logu słodzi, a ocenę tak naprawdę walnął "poniżej przeciętnej". Nie wiem ile to byłoby roboty programistycznej.
- Rozszerzenie ocen - i tu już na pewno to nie będzie łatwe, ale tak do zastanowienia - możnaby zamiast jednej oceny podczas logowania znalezienia dać 3 albo 5 skal : Oceń: temat kesza (od 1 do 5), sposób ukrycia (też 1 do 5), wykonanie kesza (1-5) itd. w zależności co tam jeszcze jest przy keszu ważne. W taki sposób zakładacze chyba bardziej by się przykładali do tworzenia fajnych ładnych keszy w fajnych miejscach i do tego dobrze z pomysłem ukrytych, bo oceniany byłby kazdy element kesza. Oraz dla oceniających byłoby łatwiej, bo ja czasem mam problem, kiedy mam oceniac minitutkę, z zamoknieta karteczką w środku, ale w przezajefajnym miejscu. A tak - za temat kesza 5, za ukrycie np. 4, a za wykonanie kesza 1.
Tak, wiem że to masa roboty w kodzie. Ale podyskutować można, i może kiedys tam... ;)

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera

Re: Problem słabych keszy

Post autor: brasia » czwartek 20 czerwca 2013, 12:36

Temat już kiedyś przewijał się na forum...
maryush pisze: - Rozszerzenie ocen - i tu już na pewno to nie będzie łatwe, ale tak do zastanowienia - możnaby zamiast jednej oceny podczas logowania znalezienia dać 3 albo 5 skal : Oceń: temat kesza (od 1 do 5), sposób ukrycia (też 1 do 5), wykonanie kesza (1-5) itd. w zależności co tam jeszcze jest przy keszu ważne.
Myślę, że dwie skale by wystarczyły: temat (czyli opis, miejsce itp) oraz wykonanie (skrzynka, sposób ukrycia, certy itd.).
Jest wiele osób, które nie oceniają kesza (niekiedy np. przez zapomnienie, tez mi się zdarza), jeśli będzie 5 skal to tym bardziej nie będzie się niektórym chciało oceniać.
Pytanie tylko co zrobić z obecnymi ocenami?
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Teokryt
Wyjadacz

Post autor: Teokryt » czwartek 20 czerwca 2013, 12:54

Zmienić ocenę opisowa na numeryczną i zamiast 3 typów, normalna, dobra, znakomita mieli byśmy skale ocen od 1 do 6. obecne oceny można by przeliczyć. Przedstawiać w skali na jakimś pasku. Ocenę podobnie nadawać, przesuwając suwakiem.

Awatar użytkownika
Doc_with_the_dog
Forumator
Kontakt:

Post autor: Doc_with_the_dog » czwartek 20 czerwca 2013, 13:56

Myślę, że tematem tego wątku było zaradzenie powstawaniu keszy słabych. Tak tylko wspominam, bo już robi się off top. Ja oprócz niewiedzy, za główny czynnik, uważam zwyczajne lenistwo. Umówmy się. Takie kesze zakładane "na siłę", nie mogą być dobre. Zauważyłem pewien schemat. Ktoś się rejestruje, znajduje 10 keszy i koniecznie musi coś założyć. Najczęściej sadzi gniota (choć to nie jest zasada, znam kilka fajnych keszy, założonych przez "rookie".

IMO, nic nie jesteśmy w stanie zrobić. Jedynym rozwiązaniem tego problemu byłoby ingerowanie np. COG w skrzynki najgorsze. Ale wiadomo, uznaniowości być nie może.
Inna sprawa, że gdyby były same dopracowane cacuszka, to zamiast kilkunastu tysięcy keszy, mielibyśmy kilkaset w całym kraju. Kesze - gnioty, choć tak bardzo denerwują, też są potrzebne.

A co do ocen. Tak jak zauważył Pyra. Im więcej kryteriów, tym mniej się ludziom będzie chciało oceniać.
Chciałbym iść do nieba ze względu na klimat, ale wolę do piekła ze względu na towarzystwo.

Pyra
Wyjadacz

Post autor: Pyra » czwartek 20 czerwca 2013, 14:07

Witam
Problem złych keszy istnieje dlatego.... że są szukane. Uważam, że najlepszą metodą jest ignorowanie skrzynek z najniższą oceną. Inną sprawą, co zostało wspomniane, jest brak dobrych wzorców, tu widzę przede wszystkim rolę przewodników niestety sam zakładający powinien się do nich zgłosić po pomoc, radę...
Sprawa kolejna, to małe doświadczenie zakładających, 10 znalezień, to w moim odczuciu za mało, aby wyrobić sobie odpowiedni pogląd na zasady zakładania dobrych keszy, zaproponował bym aby wymóg 10-ciu znalezień, zmienić na 10 z oceną "znakomita", może udało by się uniknąć zakładania keszy po znalezieniu samych mikrusów pod parapetem.
Według mnie, przede wszystkim edukacja, tutorial jest bardzo dobrym pomysłem, zacząłem coś takiego skrobać na wielkopolskim forum http://www.wio.fora.pl/przedszkole,23/? ... 3faa0502de, wydaje mi się, że kilku osobom to pomogło.
Co do systemu ocen, to wydaje mi się wystarczający, i jego zmiana na bardziej rozbudowany, mogła by faktycznie powodować "opory lenistwa". W końcu chodzi o to aby zakwalifikować skrzynkę do pewnego przedziału jakościowego a nie prowadzić precyzacją statystykę.

Pozdrawiam

rredan
Stały bywalec
Podziękował: 107 razy
Otrzymane podziękowania: 14 razy

Post autor: rredan » czwartek 20 czerwca 2013, 14:57

Rola przewodników ma potencjał tylko, że prawie nikt się do nich nie zgłasza. Myślałem, ze to wynika z mojej osobistej namolności ale inni przewodnicy potwierdzają, że inicjatywa przewodnika w rodzaju dobrych rad, podpowiadania dokonania zmian odbierany jest jak zamach na niepodległość i osobisty atak.
Więcej opcji oceny wygląda zachęcająco. Tylko, że dla niewielu z nas. Oczywiście te najlepsze kesze dostają sporo ocen ale nawet w ich przypadku zdarza się, że mają więcej gwiazdek niż ocen. Wielu z nas po prostu się nie chce wykonać jednego kliknięcia więcej, a co dopiero, gdy tych potrzebnych kliknięć będzie więcej? W przypadku nowych skrzynek nie jest źle ale w miarę upływu czasu liczby znalezień i ocen znacznie od siebie odbiegają.
Może zamiast rewolucyjnych zmian najpierw wprowadzić przypomnienie podobne do tego pojawiającego się w przypadku próby dodania logu bez komentarza? I jeszcze jedno - gwiazdki można cofnąć, a oceny zmienić się nie da. Nie wiem czy to zamierzone? Co gorsza, jeśli zapomniałem dać ocenę, to w czasie edycji logu nie mogę już tego naprawić. Jedyny sposób, to usunięcie logu i jego ponowne dodanie. A to już jest mnóstwo pracy...
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi rredan za post:
chinczyk

Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator

Post autor: Krysiul » czwartek 20 czerwca 2013, 14:59

Pyra pisze:Witam
Problem złych keszy istnieje dlatego.... że są szukane. Uważam, że najlepszą metodą jest ignorowanie skrzynek z najniższą oceną.
Różnie to bywa, ja wolę się sam przekonać. Nie zawsze od razu, po samym opisie czy ocenach, można poznać, że skrzynka jest kiepska.
ObrazekObrazekObrazek

Elvis7

Post autor: Elvis7 » piątek 21 czerwca 2013, 15:13

Dokładnie tak jak mówi Krysiul, nie każdy kesz, który ma słabe oceny jest de facto słaby. Myślę, że często przy ocenie skrzynek mogą decydować uprzedzenia do keszera czy zapominanie, że są inne walory- pokazanie miejsca itp. Wiele skrzynek powstaje właśnie przy takich okazjach i robione są spontanicznie bez przygotowania. Czy takie kesze krytykować czy doceniać?
Może faktycznie należy się zastanowić nad jakimś szerszym nadzorem ze strony COGu, może włączyć w ten proces przewodników? Dzisiaj miałem okazje zobaczyć dwie skrzynki Maryusha- Pomnik Lotnika i Pierwsza Pancerna- takie arcydzieła dają do myślenia i mogą skłonić mniej doświadczonych keszerów do lepszego przygotowania swoich keszy.

Awatar użytkownika
5nip3r
Wyjadacz

Post autor: 5nip3r » sobota 29 czerwca 2013, 00:37

Moim zdaniem słaby kesz to taki, który nic nie pokazuje i jest ukryty pośród śmieci. Zasadą było to, że kesze mają COŚ pokazywać. Jeśli tym czymś są śmieci rozwalone pod ruinami współczesnego obiektu i bez jakiejkolwiek wartościowej historii, to dziękuję. Zdobędę przechodząc, ale bez przyjemności. Kesz musi mnie obrzydzić, żebym dał mu słabą ocenę. Czasem wolę nie dać złej... miękkie serce. Być może źle robię...
Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Silent A
Rada Techniczna

Post autor: Silent A » sobota 29 czerwca 2013, 21:50

Skrzynki słabe biora się z małego doświadczenia i pomysłowości autorów, ale nie tylko - stare skrzynki dzisiaj mogą wydawać się "słabe" ale wynika to z rozwoju geocachingu, jakość skrzynek się zmienia i dzisiaj zakopiec czy słoik w drzewie nikogo nie zachwyci ale kiedyś to były normalne skrzynki.
System ocen jest całkowicie kulawy ale ja zamiast go rozbudowywać bym go uprościł do prostego "skrzynka na tak i skrzynka na nie", bez skali. Jeśli skrzynka by zebrała wiecej ocen na nie znaczy że jest z nią coś nie tak. Oceniającym również byłoby łatwiej ocenić zamiast zastanawiać się czy to jest jeszcze skrzynka normalna czy już dobra...
Obecny system jest niewiarygodny róznież z tego powodu że ludzie niepotrzebnie zawyżają oceny skrzynek - przyjęło się że skrzynka "normalna" to jest słaba i niektórzy specjalnie dają znakomitą aby "podnieść ocenę", pomimo tego że skrzynka jest "słaba" lub po prostu normalna, tzn jest ok ale nie zachwyca i nie odrzuca.
Obrazek

Awatar użytkownika
łowca
Forumator

Post autor: łowca » sobota 29 czerwca 2013, 22:09

Silent A pisze:przyjęło się że skrzynka "normalna" to jest słaba i niektórzy specjalnie dają znakomitą aby "podnieść ocenę", pomimo tego że skrzynka jest "słaba" lub po prostu normalna, tzn jest ok ale nie zachwyca i nie odrzuca.
Nie wiem, gdzie się tak przyjęło, ale może niech się odejmie :)

Ja osobiście nie pamiętam, kiedy ostatnio 'znakomitą' dałem - bo to równoważne z gwiazdką jest.
Obrazek Obrazek
Jeśli hobby koliduje ci z pracą - zmień pracę.

Awatar użytkownika
Silent A
Rada Techniczna

Post autor: Silent A » sobota 29 czerwca 2013, 22:15

łowca pisze:
Silent A pisze:przyjęło się że skrzynka "normalna" to jest słaba i niektórzy specjalnie dają znakomitą aby "podnieść ocenę", pomimo tego że skrzynka jest "słaba" lub po prostu normalna, tzn jest ok ale nie zachwyca i nie odrzuca.
Nie wiem, gdzie się tak przyjęło, ale może niech się odejmie :)

Ja osobiście nie pamiętam, kiedy ostatnio 'znakomitą' dałem - bo to równoważne z gwiazdką jest.
Przywracasz mi wiarę w ludzkość... to ktoś oprócz mnie jeszcze daje inne oceny poza znakomitą ?
Obrazek

Awatar użytkownika
r00t7

Post autor: r00t7 » sobota 29 czerwca 2013, 22:16

łowca pisze:
hmm, nigdy nie zauważyłem żeby podczas dawania oceny znakomitej włączyła się z automatu gwiazdka ?

Otóż kesz może być znakomicie wykonany - maskowanie i środek = znakomita. Gwiazdka - często musi mieć jeszcze to "coś" więcej, przynajmniej ja tak uważam ;)

czasem można zarekomendować miejsce (dając gwiazdkę, ale za kesza samego dać ocenę dobrą/normalną ;) )
Obrazek Obrazek Obrazek

dzazder
Stały bywalec

Post autor: dzazder » sobota 29 czerwca 2013, 22:45

Jeśli chodzi o oceny, to mam wrażenie, że zawyżam średnie. Być może odczuwam więcej frajdy ze znalezienia skrzynki niż inni? Nie wiem, za wiele nie znalazłem póki co więc to możliwe. Każdy mierzy swoją miarą - nie da się ustalić systemu oceny, który byłby idealny. Boli mnie tylko, że nie ma rozróżnienia ocen na ocenę skrzynki i ocenę miejsca. Bo często wychodzi na to, że znakomitą ocenę dostaje kesz normalny tylko dlatego, że jest w genialnym miejscu. No ale cóż poradzić.
Tak samo, wydaje mi się, że sensowniej by było, gdyby oprócz wyświetlania ocen w stylu "znakomita", "dobra", itd. wyświetlać również średnią ocen (coś jak na mapie v2 widać).
ObrazekObrazekObrazek

Pyra
Wyjadacz

Post autor: Pyra » niedziela 30 czerwca 2013, 09:04

Witam
dzazder pisze:Boli mnie tylko, że nie ma rozróżnienia ocen na ocenę skrzynki i ocenę miejsca. Bo często wychodzi na to, że znakomitą ocenę dostaje kesz normalny tylko dlatego, że jest w genialnym miejscu.
Ale spróbuj spojrzeć na problem szerzej... fajne miejsca były bo oblegane, a reszta została by pustynią, bo nikt nie chciał by założyć kesza z góry skazanego na niepowodzenie, a aktualnie, wszyscy mają równe szanse na założenie dobrze ocenianej skrzynki. Obawiam się, ze wtedy projekty "tematyczne", też mogły by być zarzucone.

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ