Gwiazdka miesiąca

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Kontakt:

Gwiazdka miesiąca

Post autor: miklobit » środa 19 czerwca 2013, 10:51

Odgrzewam temat ostatnio poruszony tutaj:
http://forum.opencaching.pl/viewtopic.p ... 29#p112629
Po co kolejny plebiscyt ?
1. Bo "gwiazdka roku" nie daje szansy na pokazanie wielu wybitnych keszy, które są lokalne, na uboczu, nie mają dobrego PR, żeby się przebić przez wszystko co powstało w danym roku..
2. Bo plebiscyty/głosowania na forum docierają tylko do malej części wszystkich userów więc nie sa też reprezentaywną opinia ogółu.

Wg mnie założenia powinny być takie:
1. Głosowanie odbywa się na stronach serwisu OC.
2. Do głosowania łapią się z automatu wszystkie kesze opublikowane w danym miesiącu
3. Głosowac może każdy zarejstrowany user. Tutaj miałem wątpliwości bo z jednej strony nie powinno się głosowac na coś czegoś się samemu nie znalazło, i nie ma to być to plebiscyt na "fajnosć" opisu. Ale z drugiej takie podejście od razu faworyzuje kesze w duzych miastach z duża ilością znalezień.
4. Z p.2 wynika, że kesz może się łapać do plebiscytu tylko jeden raz. To trochę słabo. Ew. lista kandydtadów mogłaby (narastająco) obejmować nie tylko bieżace publikacje ale np do miesiaca -3 włacznie.
5. Nagrodą dla zwycięzcy byłby odpwiedni znaczek w listingu i satysfakcja ale jesłi bedą chętni (twórcy/darczyńcy) to powinna być opcja materialnej gwiazdki , albo czegoś w tym rodzaju.

Z w/w wynika, że to co się urodzi w wyniku dyskusji musi być zakończone odpowiednimi zmianami w kodzie, ale wydaje się (mnie), że to będzie w miarę proste do ogarnięcia.

Awatar użytkownika
łowca
Forumator

Re: Gwiazdka miesiąca

Post autor: łowca » środa 19 czerwca 2013, 11:35

Obawiam się, że przy takiej konstrukcji będa 'gwiazdkowane' skrzynki dobre, przyzwoite, ładne, solidne - a nie nie te ambitne i wybitne.
Obrazek Obrazek
Jeśli hobby koliduje ci z pracą - zmień pracę.

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Kontakt:

Post autor: miklobit » środa 19 czerwca 2013, 11:44

łowca pisze:Obawiam się, że przy takiej konstrukcji będa 'gwiazdkowane' skrzynki dobre, przyzwoite, ładne, solidne - a nie nie te ambitne i wybitne.
Można dodać dodatkowe kryteria do wciągania na listę - np otrzymanie jakiegoś tam % gwiazdek w stosunku do wszytkich znalezień lub jakaś minimalna ocena.
Wybitność kesza weryfikuje czas. Do tego lepiej sie nadaje idea "supergwiazdki" ktorą można rozdac np co sto znaezień.
A w przypadku gwiazdki miesiaca bardziej chodzi (wg mnie) o wydobycie nowych produkcji na światło dzienne.
Z innych propozycji: głosowianie mogłby trwać np. cały miesiąc na listę z mca - 1. Ogwiazdkowana skrzynka nie mogłaby już brać udziału w kolejnych edycjach.

Awatar użytkownika
Stryker
Forumator

Post autor: Stryker » środa 19 czerwca 2013, 12:09

miklobit pisze: 3. Głosowac może każdy zarejstrowany user. Tutaj miałem wątpliwości bo z jednej strony nie powinno się głosowac na coś czegoś się samemu nie znalazło, i nie ma to być to plebiscyt na "fajnosć" opisu. Ale z drugiej takie podejście od razu faworyzuje kesze w duzych miastach z duża ilością znalezień.
obawiam się, że głosowanie na coś, czego się nie znalazło, będzie wypaczać wyniki. chyba lepiej liczyć to wg jakiegoś współczynnika niż po prostu sumować.
Obrazek

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Kontakt:

Post autor: miklobit » środa 19 czerwca 2013, 12:20

Stryker pisze:obawiam się, że głosowanie na coś, czego się nie znalazło, będzie wypaczać wyniki. chyba lepiej liczyć to wg jakiegoś współczynnika niż po prostu sumować.
Zaproponuj coś.
Tak, żeby kesz znaleziony tylko 1 raz w ciągu pierwszych 3 miesięcy istnienia (bo jest na zadupiu) miał jakieś szanse - zakładając, że jedyny znalazca na niego zagłosuje.

Awatar użytkownika
maryush
Forumator

Post autor: maryush » środa 19 czerwca 2013, 12:34

Pomysł żeby nagradzać fajne skrzynki jest bardzo dobry w zasadzie, bo może motywować zakładaczy do tego żeby się starali robić coraz lepsze kesze.
Tylko że.
Tak jak pisze Stryker - głosowanie na coś czego się nie znalazło to bedzie konkurs popularności założyciela. Czyste fejsowe "lajkowanie" - zalajkujcie mojego kesza, bo jest mój, nieważne czy dobry.
Jeśli zaś głosować mogą tylko ci, którzy kesza znaleźli - znów wracamy do problemu "miastowy ma lepiej".
W jeden miesiąc skrzynka ambitna, co często wiąże się z "trudna do zdobycia/wymagajaca" ma mniejsze szanse nałapać równą ilość znalezień co banalnie prosty magnetyk.
Promowanie i wyciąganie na światło dzienne jest już w tej chwili robione na trzy sposoby - wspomniane gwiazdki (te normalne, zielone), Gwiazdki Roku oraz dział Skrzynki polecane na tym Forum.

Efekty jakie na pewno by się pojawiły po wprowadzeniu tak zaproponowanego pomysłu:
-nowe kesze będą zakładane zawsze pierwszego dnia miesiąca, żeby mieć najwięcej czasu na "bycie na rynku". A przez pozostałem dni miesiąca - cisza ;)
-nowe kesze będą coraz łatwiejsze do zdobywania, zamiast coraz bardziej wymagajace.

Żeby nie było - ja jestem jak najbardziej za nagradzaniem fajnych keszy, choćby dlatego że sam staram się żeby moje były najlepsze jakie umiem i denerwuje mnie zalew badziewiastych mikrotutek, ale nie wiem czy zaproponowane rozwiązanie by się sprawdziło. Być może lepiej pójść w inną stronę - na GC mają chyba coś jak skrzynka tygodnia czy coś podobnego (nie wiem, słabo bywam). Nie wiem kto ją wybiera, ale u nas myślę że wybierać mógłby po prostu COG, po dyskusji. COG, przynajmniej w założeniu to doświadczeni keszerzy, wiedzą który kesz jest coś wart, beleczym się ich na kolana nie powali, są (będą?) z różnych regionów kraju, więc lokalny patriotyzm nie zaciemni wyboru jeśli decyduje cała grupa. I głosy nie są anonimowe, kazdy będzie odpowiedzialny za swoje poparcie - dlaczego ten kesz a nie inny uważa za zasługujący na nagrodę.
A po wyborze wrzut opisu czy recenzji kesza na BLOG OC.

Teokryt
Wyjadacz

Post autor: Teokryt » środa 19 czerwca 2013, 12:59

Imho nie musimy robić kesza miesiąca wg daty założenia. miesięcznie mamy w najlepszym (bez projektowym rzecz jasna) okresie około 250 skrzynek na całą Polskę.
Imho wystarczy liczyć wg stosunku gwiazdek w ciągu miesiąca do ogólnej liczby znalezień. Niestety wtedy jakiś super urbex będzie miał przy 3 znalezieniach 3 gwiazdy, co mu da zwycięstwo od razu.
Już lepsze jest dodanie przy znajdowaniu "nominuj do kesza miesiąca"
na koniec ankieta taka jak wyborcza gdzie suma głosów na kesza x liczba nominacji. I wtedy kesz posiadjacy 30% gwiazdek ale podobający sie ogólnie ma wieksze szanse niż skrzynka na kominie czy w bunkrze - skrzynka miesiąca mus być zwyczajnie popularna. Miejskie kesze będa usiały byc jeszcze bardziej dopracowane tak samo jak na peryferiach.

Dajmy na to że kesz Y dostał 5 nominacji i 5 głosów: 25pkt. (tylko od osób które tam były i w ogól mają pojęcie)
kesz X dostał 1 nominacje ale az 30 głosów: 30pkt.

Nie jest to najuczciwszy system ale przynajmniej daje nie tylko jakość z gwiazdek ale także popularność. Ja bym jeszcze rozłożył to na województwa, żeby zaktywizować keszowanie na tych peryferyjnych jak lubelskie, podkarpackie.
Tak, żeby kesz znaleziony tylko 1 raz w ciągu pierwszych 3 miesięcy istnienia (bo jest na zadupiu) miał jakieś szanse - zakładając, że jedyny znalazca na niego zagłosuje.
Nie powienien mieć znacznej szansy, kesz miesiąca to nagroda popularności i fajności a nie unikalności ;) w ten sposób też zarynnowce nie będa miały szans.

Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Kontakt:

Post autor: Lza » środa 19 czerwca 2013, 13:11

Podpowiem, że nasza baza danych przypisuje automatycznie kesza do gminy/powiatu. Tym sposobem można z automatu (za pomocą kilkunastolinijkowego skryptu) wykluczyć kesze miejskie. (przypisane do np. zbioru gmin miejskich).

Natomiast jeśli chodzi o gosowanie - to coby nie robić, głosowania zawsze są konkursem piękności. Niszowych keszy nie wyłonisz w żaden sposób za pomocą publicznego głosowania - tak myślę. Żeby kesze niszowe dostrzec i uhonorować, jednak potrzba jakiegoś filtru osób głosujących, albo innego pomysłu na ich wyłanianie.

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Kontakt:

Post autor: miklobit » środa 19 czerwca 2013, 13:16

maryush pisze:Promowanie i wyciąganie na światło dzienne jest już w tej chwili robione na trzy sposoby - wspomniane gwiazdki (te normalne, zielone), Gwiazdki Roku oraz dział Skrzynki polecane na tym Forum.
Pomysł miałby służyć m.in temu, żeby bez używania forum zainstniała jakaś promocja dobrych nowości, widoczna bezpośrednio na stronach kesza/ na miapie OC
maryush pisze: -nowe kesze będą zakładane zawsze pierwszego dnia miesiąca, żeby mieć najwięcej czasu na "bycie na rynku". A przez pozostałem dni miesiąca - cisza ;)
-nowe kesze będą coraz łatwiejsze do zdobywania, zamiast coraz bardziej wymagajace.
Gdyby kesz się łapał do głosowania dużej niż miesiąc (np.3 ) to te argumenty się mocno osłabiają.
maryush pisze: Być może lepiej pójść w inną stronę - na GC mają chyba coś jak skrzynka tygodnia czy coś podobnego (nie wiem, słabo bywam). Nie wiem kto ją wybiera, ale u nas myślę że wybierać mógłby po prostu COG, po dyskusji. COG, przynajmniej w założeniu to doświadczeni keszerzy, wiedzą który kesz jest coś wart, beleczym się ich na kolana nie powali, są (będą?) z różnych regionów kraju, więc lokalny patriotyzm nie zaciemni wyboru jeśli decyduje cała grupa. I po wyborze wrzut opisu czy recenzji kesza na BLOG OC.
Niby słuszne rozumowanie, ale:
- COG nie jest radą jasnowidzów ani (chyba) łowców FTF'ów, żeby mogli wiedzieć więcej niż ktoś (inny) kto znalazł kesza osobiście.
- 10k+ userów ma wiekszą szanse pomacac najnowsze kesze niż 10 osób (czy ile ich tam będzie)

Ponieważ cedowanie ocen na jakieś nieliczne ( i słabo zmienne w czasie ) ciało mnie nie przekonuje to jest jeszcze inny mozliwy model:
coś w rodzaju kapituły, która początkowo mogłaby być i samym cog'iem a potem w kolejnych miesiącach dołączaliby do niej laureaci przyznanych gwiazdek.
Nominacje w takim modelu mogłby być albo z automatu albo każdy miałby prawo zgłosić kesza spełniającego warunki.

Awatar użytkownika
Ranwers
Forumator

Post autor: Ranwers » środa 19 czerwca 2013, 13:34

Teokryt pisze:
Nie powienien mieć znacznej szansy, kesz miesiąca to nagroda popularności i fajności a nie unikalności ;) w ten sposób też zarynnowce nie będa miały szans.
Według mnie właśnie odwrotnie - gwiazdka, to gwiazdka, a nie statystyka odwiedzin, czy populaności. Gdyby zarynnowce były takie ach-och, to miały by więcej gwiazdek - proste.
Stosunek gwiazdek/znalezień jest dobrym punktem startowym znalezienia gwiazdki miesiąca. Ale ;-) Faktycznie trzeba gdzieś postawić granicę początkową, bo ocena jednej osoby (1gwiazdka/1znalezienie) niczego jeszcze nie oznacza. Minimum 3/5/10 znalezień pozwoliłoby odsiać przypadki 1/1, a jednocześnie zachować "gwiazdkowość".

Trochę inne podejście widziałem kiedyś przeglądając zasady oceniania keszy na TC. Polegało ono na szacowaniu trudności (oraz chyba też fajności) kesza na podstawie średniej z innych keszy w okolicy. Każdy kesz ma swoją ocenę, swoje gwiazdki, swoje zdobycia. Trudność była (chyba) wyliczana jako ilość znalezień w ciągu danego okresu czasu w porównaniu do ilości znalezień innych keszy w pobliżu (w tym samym okresie czasu). Może warto rozważyć adaptację tego systemu do gwiazdek miesiąca. Dla keszy, które mają minimum 3 znalezienia w ostatnim miesiącu (to jest minimum dla wyświetlenia oceny w keszu i tego się trzymajmy), gwiazdka miesiąca przypada keszowi, który ma największą ilość gwiazdek/znalezień (też liczone z tych z ostatniego miesiąca). Sposób będzie wyłaniał tylko kesze aktualnie najlepiej oceniane, nawet, jeżeli były założone wcześniej. Poza tym polega on na ocenach, które i tak przyznaje (chyba) większość keszerów.
Jeśli góra idzie do Ciebie, a Ty nie jesteś Mahometem - spieprzaj, to lawina!
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani w każdym innym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

Pyra
Wyjadacz

Post autor: Pyra » środa 19 czerwca 2013, 13:42

Witam
miklobit pisze:Ponieważ cedowanie ocen na jakieś nieliczne ( i słabo zmienne w czasie ) ciało mnie nie przekonuje to jest jeszcze inny mozliwy model:
coś w rodzaju kapituły, która początkowo mogłaby być i samym cog'iem a potem w kolejnych miesiącach dołączaliby do niej laureaci przyznanych gwiazdek.
Jedynym logicznym i sprawiedliwym podejściem, było by aby owa kapituła, w całości odnalazła kesze i je oceniła. Spotykałem się już z ocenami "super skrzynka schowana w grobie na starym cmentarzu, niesamowita atmosfera" oraz" super skrzynka, doskonale harmonizuje z tematem, oryginalne podejście, sporo pracy, ale nie lubię takich"... komu wierzyć?
COG ma sporo pracy, więc jeszcze głosowania na niewidziane kesze to spore dodatkowe obciążenie. No i to co już zostało wspomniane, kesz wybitny, ale oddalony od stacji kolejowej czy przystanku autobusowego znaleziony będzie przez kilka osób, a coś co tylko kolorem odróżnia się w mieście od stada ependorfek, zbierze laury, bo będą go zaliczać wszyscy, którzy będą mieli 5 minut przerwę w podróży...
1 miesiąc, a tym bardziej tydzień, to za mały przedział czasowy, aby kesz został oceniony.
A jeżeli ktoś odczuwa taka potrzebę, to nie ma co zwalać obowiązku na innych, tylko brać się za robotę, ustalić zasady, jeździć po kraju oceniać i przyznawać... taka "inicjatywa społeczna".

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony środa 19 czerwca 2013, 13:45 przez Pyra, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Kontakt:

Post autor: miklobit » środa 19 czerwca 2013, 13:44

Kwiestia miastowości tez nie jest taka oczywista, bo nie wynika z samego miejsca posadzenia, ale raczej z "ukeszowienia" okolicy.
Jeśli w okolicy nowego koesza jest np 10 keszy / km2 to nowy kesz będzie bardziej popularny niż jeśli będzie jedyny na wielu km2 nawet jesli to będzie duze miasto ( bo tam gdzie nie ma keszy tam też nie ma keszerów - odwrotne twierdzenie już nie jest prawdą).

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Kontakt:

Post autor: miklobit » środa 19 czerwca 2013, 13:58

Czyli na razie mamy trzy rózne podejścia do tematu:
1. GŁosowanie ( przez wszyskich ) na jakąs listę wyłonioną z automatu wg pewnych kryteriów (czasowo-jakosciowych)
2. GŁosowanie ( przez wybrane gremium ) na jakąs listę wyłonioną drogą nominacji
3. Wybranie skrzynki przez automat na podstawie ocen/gwiazdek przyznanych w danym okresie.

Awatar użytkownika
maryush
Forumator

Post autor: maryush » środa 19 czerwca 2013, 14:37

miklobit pisze:Pomysł miałby służyć m.in temu, żeby bez używania forum zainstniała jakaś promocja dobrych nowości, widoczna bezpośrednio na stronach kesza/ na miapie OC
A kolejnym krokiem będzie wymyślenie pomysłu, służacemu temu, żeby bez używania mapy OC/strony kesza zaistniała promocja dobrych nowości? ;) A potem wymyślimy itd.. ad infinitum?
I ja tu widzę jeszcze jedną rzecz, bo mieszamy dwie sprawy:
-nagradzanie dobrych keszy (i tu nagroda dla założyciela w postaci tytułu kesza miesiąca się sprawdza)
-promowanie dobrych nowości - i tu już idziemy w maliny, bo nowe kesze same promują się swoją nowością, vide "wyścig szczurów po FTFa". Dwa - już teraz na mapie widać co jest dobre a co słabsze - same ikonki keszy mają te buźki i gwiazdki. A dla kogoś szukającego dobrego kesza na popołudniowy wypad nie ma różnicy czy ten kesz ma 10 gwiazdek i jest rok stary czy ma 3 i jest z zeszłego miesiąca.
miklobit pisze:
maryush pisze: -nowe kesze będą zakładane zawsze pierwszego dnia miesiąca, żeby mieć najwięcej czasu na "bycie na rynku". A przez pozostałem dni miesiąca - cisza ;)
Gdyby kesz się łapał do głosowania dużej niż miesiąc (np.3 ) to te argumenty się mocno osłabiają.
A niby dlaczego? Zakładasz kesza 1 maja i ma 90 dni czasu do zdobycia lajków. Zakładasz 30 maja i kesz ma już tylko 62 dni. Czyli opłaca się zakładać kesze tylo na samym początku miesiąca, niezależnie czy okres trwa 1 czy 3 miechy. A poza tym - wtedy przyznajemy nagrodę za maj, za czerwiec, czy zmieniamy formułę na "Skrzynkę kwartału"?
Drugi argument - Co za róznica czy 1 czy 3 miesiace, i tak więcej znalezień bedzie miał kesz łatwy niż trudny, nie?
miklobit pisze:
maryush pisze: Być może lepiej pójść w inną stronę - na GC mają chyba coś jak skrzynka tygodnia czy coś podobnego (nie wiem, słabo bywam). Nie wiem kto ją wybiera, ale u nas myślę że wybierać mógłby po prostu COG, po dyskusji. COG, przynajmniej w założeniu to doświadczeni keszerzy, wiedzą który kesz jest coś wart, beleczym się ich na kolana nie powali, są (będą?) z różnych regionów kraju, więc lokalny patriotyzm nie zaciemni wyboru jeśli decyduje cała grupa. I po wyborze wrzut opisu czy recenzji kesza na BLOG OC.
Niby słuszne rozumowanie, ale:
- COG nie jest radą jasnowidzów ani (chyba) łowców FTF'ów, żeby mogli wiedzieć więcej niż ktoś (inny) kto znalazł kesza osobiście.
Czyli pozwalamy oceniać tylko tym którzy znaleźli? No to po co kombinować, niech nam baza OC wypluje który nowy kesz dostał najwięcej gwiazdek w danym miesiącu i mamy zwycięzcę ;)
miklobit pisze: - 10k+ userów ma wiekszą szanse pomacac najnowsze kesze niż 10 osób (czy ile ich tam będzie)
Błąd. Trzeba rozumować raczej tak - każdy z tych 10K userów jest sam jeden i ma szanse znaleźć X nowych keszy w miesiacu. COG przy wybprze najpierw by dyskutował, czyli COGowiec z Pomorza nie musiałby widzieć na oczy kesza ze Śląska żeby go ocenić, bo przedstawi mu jego zalety COGowiec ze Śląska. Efekt - COG miałby tylokrotnie większą wiedzę od pojedynczego keszera ilu jest ludzi w COGu.
miklobit pisze: Ponieważ cedowanie ocen na jakieś nieliczne ( i słabo zmienne w czasie ) ciało mnie nie przekonuje to jest jeszcze inny mozliwy model:
Nominacje w takim modelu mogłby być albo z automatu albo każdy miałby prawo zgłosić kesza spełniającego warunki.
Kapituła spoko, tylko że traci się wtedy jeden bardzo ważny atutu COGu - jawność głosowania. Bo zakładam że COG głosowałby w swym gronie jawnie, a tylko jawne głosowanie pozwala na to że kazdy głosujący bierze za swój głos odpowiedzialność i można go poprosić o wytłumaczenie się czemu tak a nie inaczej głosował. A to wyłączyłoby oddawanie głosów po znajomości.

Awatar użytkownika
snp
Stały bywalec

Post autor: snp » środa 19 czerwca 2013, 14:52

Spytajcie u GC jak wybierają "skrytkę tygodnia" i już ;)
ObrazekObrazek

ODPOWIEDZ