Nalepka na skrzynkę - projekt

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
zbyszaty
Stały bywalec

Re: Nalepka na skrzynkę - projekt

Post autor: zbyszaty » niedziela 24 lipca 2011, 23:16

m2m pisze:Dzięki za odpowiedź. Pozostaje mu nauczyć się podstaw inkscape'a (do corela mam awersję..)
Inkscape nie znam zupełnie. Ale gdyby kiedyś, przypadkiem przeszła Ci awersja do Corela (którego ja osobiście bardzo lubię :) ) to mogę pomóc, coś podpowiedzieć itp :)

A tak btw. Corel Trace nie polecam, trochę zbyt niedoskonałe wyniki jak na mój zmysł estetyczny :P Wolę dłużej posiedzieć, ale porządnie coś zwektoryzować ;)

M.
Obrazek

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Kontakt:

Post autor: miklobit » poniedziałek 25 lipca 2011, 11:04

zbyszaci pisze: A tak btw. Corel Trace nie polecam, trochę zbyt niedoskonałe wyniki jak na mój zmysł estetyczny :P Wolę dłużej posiedzieć, ale porządnie coś zwektoryzować ;)
M.
Wynik wektoryzacji to jest dopiero materiał wyjściowy do dalszej obróbki. Pomijając jakość tego narzędzia w corelu ( inkscape radzi sobie dużo lepiej )
chyba jednak szybciej jest zwektoryzować automatem grafikę i usunąć/poprawić niepotrzebne elementy/obiekty niż robić tą wektoryzację na piechotę.
Bez tabletu graficznego to jest zadanie dla masochistów.
BTW. Centralny motyw z pliku png od housemdt był wektoryzowany w inkscape i nie wymagał żadnych poprawek.
Przed chwilą to samo próbowałem zrobić corelem i albo wychodzą schodki na krawędziach albo ( z opcją wygładzania ) tracą się drobne szczegóły.
Jest też problem z ilością kolorów. Plik w png ma kilkadziesiąt kolorów ( z powodu antialiasingu ) co nie ułatwia poprawnego znalezienia krawędzi.

Awatar użytkownika
Wanoga
Forumator

Post autor: Wanoga » wtorek 26 lipca 2011, 11:44

miklobit pisze:
Wanoga pisze:Oczywiście nie mam nic przeciwko temu, ale wypadałoby zapytać chyba...
Sugeruję, żeby każdy twórca dodawał do swojego dzieła informację o licencji na której można je wykorzystać ( najlepiej jakaś wersja CC - tak jak np tutaj ) i wtedy takie wymiany postów w większości nie będą potrzebne.
Gdy udostepniałem projekt tej naklejki (dawno dawno temu, gdzieś tu na forum jest informacja, nie mogę zlokalizować - wyszukiwarka nie działa?) pisałem o jego autorstwie - było wspólne, Aknahh (http://opencaching.pl/viewprofile.php?userid=2612) i moje. Oraz o zasadach jej wykorzystania (oczywiście każdy chętny czyli CC, także jak w ww. przykładzie bez "+" czyli samplowania).
Tu chodziło mi właśnie o:
a) podanie autorstwa (zabrakło Aknahh - gdyby było pytanie od założyciela wątku - nie byłoby mojego postu)
i b) wykorzystanie projektu do dalszej grafiki (a tego CC bez "+" nie obejmuje).

OK, niech będzie jak jest, niemniej proszę o umieszczenie Aknahh w informacji o autorach.
"A ja sobie jeżdżę na motorowerze i nocą na szosie łapię w worek jeże..." (Jan Krzysztof Kelus)
Obrazek

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Kontakt:

Post autor: miklobit » wtorek 26 lipca 2011, 13:14

Wanoga pisze: Gdy udostepniałem projekt tej naklejki (dawno dawno temu, gdzieś tu na forum jest informacja, nie mogę zlokalizować - wyszukiwarka nie działa?) pisałem o jego autorstwie - było wspólne, Aknahh (http://opencaching.pl/viewprofile.php?userid=2612) i moje. Oraz o zasadach jej wykorzystania (oczywiście każdy chętny czyli CC, także jak w ww. przykładzie bez "+" czyli samplowania).
Tu chodziło mi właśnie o:
a) podanie autorstwa (zabrakło Aknahh - gdyby było pytanie od założyciela wątku - nie byłoby mojego postu)
i b) wykorzystanie projektu do dalszej grafiki (a tego CC bez "+" nie obejmuje).
Co rozumiesz przez samplowanie w kontekście znaku graficznego ?
Wg aktualnej definicji licencji CC można mówić jedynie o tworzeniu utworów zależnych.
Samplowanie i znaczek "+" odnosi się do utworów muzycznych.
W sumie dobre pytanie teoretyczne - czy wykorzystanie bitmapowej miniaturki do zrobienia identycznej wersji w większej rozdzielczości ( albo wektorowej ) "od zera" to już jest utwór zależny czy jeszcze nie ... ( Pytanie nie dotyczy naszego przypadku - bo tu jednak były zmiany ).

A czy to logo też jest twojego autorstwa ?
Obrazek
( m.in użyte na tej stronie ).

Awatar użytkownika
Wanoga
Forumator

Post autor: Wanoga » wtorek 26 lipca 2011, 20:50

Samplowanie czyli przetwarzanie - nie tylko utworów muzycznych, także tekstu, grafiki, itd.
A czy to logo też jest twojego autorstwa ? ( m.in użyte na tej stronie )
Brawo Sherlocku! :wink:
Dokładnie tak, to moja robota - przez ładnych kilka lat byłem tej strony adminem (od września ub.r. ta strona i marka jest własnością innej firmy). I znów jest to współautorstwo z Aknahh, która ze mną pracowała.
To logo występuje jeszcze w tej formie także na stronie, którą zajmuję się do dzisiaj.
"A ja sobie jeżdżę na motorowerze i nocą na szosie łapię w worek jeże..." (Jan Krzysztof Kelus)
Obrazek

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Kontakt:

Post autor: miklobit » wtorek 26 lipca 2011, 21:33

Wanoga pisze:Samplowanie czyli przetwarzanie - nie tylko utworów muzycznych, także tekstu, grafiki, itd.
Abstrahując od terminologi dt. licencji CC, to samplowanie oznacza dokładnie jedynie próbkowanie - czyli w przypadku utworu muzycznego "wycięcie" fragmentu utworu.
W grafice to pojęcie jest używane do próbkowania/pobrania kolorów z jakiegoś elementu, albo do próbkowania/pobrania fragmentu grafiki
Dlatego trochę dziwnie mi to zabrzmiało jako synonim tworzenia utworu pochodnego, bo to jednak coś więcej niż samplowanie.

ODPOWIEDZ