weryfikator współrzędnych dla quizów

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Podziękował;: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 307 razy

weryfikator współrzędnych dla quizów

Post autor: Lza »

Zastanawiałem się jakiś czas nad takim narzędziem, które potwierdziło by współrzędne kesza typu quiz. po rozwiązaniu quizu uzytkownik mógłby sprawdzić przed ruszeniem w teren czy uzyskał dobre koordy.

myślę, że mógłbym napisać cos takiego dla oc.pl
na razie uruchomiłem próbny skrypt dla swoich skrzynek quizowych.

http://www.wloczynutka.ugu.pl/checker.html
1. Jak sądziecie, czy coś takoiego jest wogóle przydatne?
2. Czy współrzędne w zapisane w bazie SQL na serwerze są bezpieczne? może komuś sie uda wyciągnąć prawidłowe współrzędne?

prosze o opinie i sugestie.

na razie skrypt weryfikuje wspolrzedne 3 moich skrzynEk - quizow: (OP3065), (OP308A), (OP2E48)
oraz kesz do testów dla każdego OPFFFF o współrzędnych finałowych N50 13.100 / E20 13.100
Ostatnio zmieniony środa 02 marca 2011, 14:38 przez Lza, łącznie zmieniany 1 raz.
Za ten post autor Lza otrzymał podziękowania (total 2):
r00t7m2m

zyr
Forumator
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 141 razy

Re: weryfikator współrzędnych dla quizów

Post autor: zyr »

Jak dla mnie bomba. Narzędzie zdecydowanie przydatne.
Użyłem raz tego z GC. Zastanawia mnie jedna rzecz - czy jest możliwość podania jakiegoś zakresu błędu - +/- 50m. Bo nie każda zagadka ma konkretne współrzędne?
Co do bezpieczeństwa - nie słyszałem, żeby komuś się włamano do notatek. Ale to może by się ktoś kompetentny wypowiedział.

Awatar użytkownika
Stryker
Forumator
Podziękował;: 40 razy
Otrzymał podziękowań: 77 razy

Post autor: Stryker »

http://geotjek.dk/ jest używane na GC czy coś innego?

Tutaj dokładność była "ustalalna" +/- 3/10/30m lub dowolna wartość liczbowa.

Rozszerz funkcjonalność tego, co stworzyłeś i linkuj, ew. zainteresowanym "użyczaj" formularza do wprowadzenia waypointa, który ma być weryfikowany i kordów.
Obrazek

Awatar użytkownika
RobertM
Stały bywalec
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Post autor: RobertM »

mwoz pisze:http://geotjek.dk/ jest używane na GC czy coś innego?
Najczęściej spotykałem się z http://www.geochecker.com/
Obrazek

Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna

w tej chwili skrypt akceptuje odchyłkę około 15 metrów od współrzędnych finałowych, po wprowadzniu współrzędnych "kopniętych" nie wiecej niż 15 metrów wywali napis "Podane przez Ciebie współrzędne są niedokładne ale mieszczą się w okręgu do około 15m od skrytki finałowej" natomiast po wprowadzeniu dokładnych współrzędnych wyświetla "Wygląda na to, że udało Ci się prawidłowo rozwiązać zagadkę :-)"
możecie pobawić się skrzynką do testów opFFFF, jej poprawne współrzędne to N50°13,100 E20°13.100

Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna

kolejne poprawki, teraz można wybrać dokładność współrzędnych.

Awatar użytkownika
r00t7
Centrum Obsługi Geocachera
Podziękował;: 315 razy
Otrzymał podziękowań: 215 razy

Post autor: r00t7 »

świetne narzędzie ! :)
Obrazek Obrazek Obrazek

u810
Wyjadacz
Podziękował;: 14 razy
Otrzymał podziękowań: 23 razy

Post autor: u810 »

Lza pisze: 2. Czy współrzędne w zapisane w bazie SQL na serwerze są bezpieczne? może komuś sie uda wyciągnąć prawidłowe współrzędne?
Jeszcze mi się nie udało ale php to nie moja branża. Twój poprzedni checker opierał mi się jakieś 30 sekund.

wykorzystaj mod_rewrite ponoć to poprawia bezpieczeństwo = użytkownik nie pozna nazwy "cache-check2.php"
.htaccess już widzę zastosowałeś bo nie udaje mi się wyświetlić zawartości skryptu, przynajmniej na moje umiejętności.

Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Podziękował;: 175 razy
Otrzymał podziękowań: 191 razy
Kontakt:

Post autor: Żywcu »

Tylko po co funkcja dokładności w metrach ? Jeśli rozwiązujemy quiz, w którym wyliczamy współrzędne - wynik pewnie jest jednoznaczny. Taka funkcja to możliwości obejścia, zwłaszcza że wiele finałów jest dość blisko współrzędnych startowych.

Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna

Są kesze, których rozwiązanie nie daje współrzędnych, ale miejsce ukrycia. (np. ulica Xxxxxx nr 3) wówczas określenie dokładności byłoby przydatne (wiadomo obszar przed budynkiem nr 3 na ulicy Xxxxxx ma kilka metrow kwadratowych.)
Można pozostawić decyzję założycielowi quizu, aby sam określił jaki błąd w uzyskaniu współrzędnych dopuszcza. Jeśli quiz jest matematyczny - ustawi błąd na 0. A jeśli rozwiązaniem jest miejsce - może podać np. 10metrów. Wówczas poszukujący nie będzie miał wyboru, skrypt sam pobierze dopuszczalny błąd podany przez założyciela i porówna ze współrzędnymi podanymi przez poszukującego.

Czy takie rozwiązanie byłoby lepsze?

Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Podziękował;: 175 razy
Otrzymał podziękowań: 191 razy
Kontakt:

Post autor: Żywcu »

Lepsze ale niepotrzebne i daje też "furtkę". Moim zdaniem ma to sens tylko przy rozwiązaniu matematycznym, które przygotowujemy w domu (często olewamy quizy na rzecz tradycyjnych - może szerzej keszy na kordach), gdy jedziemy dalej. To narzędzie pozwoli rozszerzyć listę planowanych.
W przypadku quizów typu "idź za piąte drzewo na wschód, skręć w ... i szukaj w charakterystycznym...", jest zupełnie niepotrzebne. Tam trzeba i tak być, co najwyżej można później sprawdzić, czy drzew nie przybyło :lol:

Awatar użytkownika
m2m
Stały bywalec
Podziękował;: 26 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Post autor: m2m »

Jak dla mnie bomba, lepiej sprawdzić współrzędne przed wyruszeniem w teren.

I już wiem, że mam dobre współrzędne do Mistrza Fryderyka (ostatnio nie jechaliśmy w teren będąc w okolicy, bo nie byliśmy pewni, czy współrzędne są ok)
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Podziękował;: 112 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy
Kontakt:

Post autor: miklobit »

Lza pisze:Zastanawiałem się jakiś czas nad takim narzędziem, które potwierdziło by współrzędne kesza typu quiz. po rozwiązaniu quizu uzytkownik mógłby sprawdzić przed ruszeniem w teren czy uzyskał dobre koordy.
Jeśli dobrze rozumiem idee, to na razie narzędzie sprawdza poprawność współrzędnych twoich quizów z jakąś twoją bazą albo wartościami wpisanymi na sztywno do skryptu ?
Bo żeby działał z dowolnym quizem z OC.pl to musiałby: 1. Działać na serwerze OC.PL i mieć dostęp do bazy. 2. Twórca quizu musiałby wpisać kordy rozwiązania jako dodatkowy waypoint właściwego typu.
Generalnie bardzo dobra idea i widziałbym coś takiego wmontowane w kod OC.pl

Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Podziękował;: 127 razy
Otrzymał podziękowań: 77 razy
Kontakt:

Post autor: lavinka »

Jak najbardziej zwłaszcza w przypadku quizów robionych "na odległość". I to tylko tych, gdzie współrzędne się oblicza. Chyba że skrypt zakłada zakresy współrzędnych.
edit: Ale też możliwe jest "strzelanie" w celu złapania rejonu. Więc nie przy każdym quizie to zadziała, jak trzeba :)
sześć zero siedem sześć jeden dwa trzy dwa siedem mejl: lavinka gazetowa
Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek

zyr
Forumator
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 141 razy

Post autor: zyr »

Przeca jak ktoś podejrzliwy i boi się, że ktoś będzie strzelał rozwiązanie jego quizu, to może:
a) nie podawać współrzędnych do sprawdzenia, czyli nie skorzystać. Na GC obowiązku nie ma.
b) zażądać dokładnych współrzędnych. Takie np 5 metrowe, skutecznie powinny metody brutal force ograniczyć - po dodaniu jakichś obrazkowych potwierdzeń czy innego cuda broniącego przed automatami.

ODPOWIEDZ