filtrowanie formularzy - wulgaryzmy i słowa obelżywe

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

Czy w tekstach umieszczanych na portalu OC.pl używasz wulgaryzmów?

nie, nigdy
33
79%
tak, wtedy gdy to konieczne dla wyrażenia emocji
4
10%
tak, często i zamiast przecinków
5
12%
 
Liczba głosów: 42

Awatar użytkownika
Cebulka
Wyjadacz
Posty: 446
Rejestracja: wtorek 13 października 2009, 23:33
Podziękował;: 34 razy
Otrzymał podziękowań: 27 razy

Re: filtrowanie formularzy - wulgaryzmy i słowa obelżywe

Post autor: Cebulka »

spanish inquisition pisze: Z całym szacunkiem dla Twego wykształcenia, ale uczymy się przez całe życie, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Pokutuje stereotyp że nauka ma miejsce tylko w szkole, wszystko co z nią związane jest złe, a wszystko co poza nią to relaks. Tutaj wszyscy wiele się uczymy, na przykład zakładać porządne skrzynki i pisać dokładne opisy, co jest weryfikowane nie tylko przez samych użytkowników, ale i zewnętrzne mechanizmy sprawdzające :)
Nie rozumiem, co masz na myśli, pijąc do mojego wykształcenia, ale na wszelki wypadek nie będę się obrażać.
Skoro jak piszesz, czegoś się tu uczymy, może nauczmy się czytać dokładnie posty. Nie neguję tego, że się czegoś uczę, ani oczywistej prawdy, że człowiek przez całe życie nabywa wiedzę. Owszem, jak już napisałam, dowiaduję się wiele na temat polskiej architektury i historii. Natomiast stanowczo nie życzę sobie, aby ktoś miał za mnie decydować, czego będę się tu uczyć poza rzeczami związanymi bezpośrednio z szukaniem keszy. Bowiem serwis ten służy właśnie chowaniu i szukaniu keszy oraz ich opisywaniu, a nie wychowywaniu użytkowników.
Protestuję, szczególnie wobec słowa "ważne". Szczególnie jeśli wulgaryzmy w danym języku są zapożyczeniami z innych języków i bazują na sferze intymnej.
Za Poradnią Językową Uniwersytetu Śląskiego: "Wulgaryzmy mogą pełnić wiele funkcji, między innymi: funkcję ekspresywną (rozładowują napięcie, wyrażają emocje, znoszą dystans między nadawcą a odbiorcą), impresywną (wzmacniają komunikat), perswazyjną (służą przypodobaniu się odbiorcy, nawet w sytuacji oficjalnej), oraz funkcję ludyczną (rozbawiają odbiorcę)". Trzy pierwsze funkcje należą do najważniejszych w języku. Wulgaryzmy zwykle mają coś wspólnego ze sferą intymną, bowiem ta przez długie wieki była uważana za "nieczystą", "niegodną". Co masz na myśli, mówiąc o wulgaryzmach zapożyczonych z obcych języków?

To już druga w ostatnim czasie inicjatywa na forum służąca unormowaniu obyczajów keszerów. Ludzie, dajcie żyć innym po swojemu.
zyr
Forumator
Posty: 3247
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 141 razy

Re: filtrowanie formularzy - wulgaryzmy i słowa obelżywe

Post autor: zyr »

Problem wg mnie marginalny. Raz jeden wymoderowałem czyjąś wypowiedź w logu skrzynki na prośbę użytkownika.

Dużo większe szanse wprowadzenia miałby w formie przesłania gotowego skryptu na adres rt(at)openaching.pl, skoro to takie proste.
bebe
Stały bywalec
Posty: 127
Rejestracja: piątek 10 października 2008, 15:40
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy
Kontakt:

Re: filtrowanie formularzy - wulgaryzmy i słowa obelżywe

Post autor: bebe »

Zróbcie żeby zamieniał wulgaryzmy na cytaty z tego. ;D
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
spanish inquisition
Bywalec
Posty: 49
Rejestracja: sobota 10 października 2009, 08:39
Podziękował;: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: filtrowanie formularzy - wulgaryzmy i słowa obelżywe

Post autor: spanish inquisition »

@ronja
Bez obrazy, ale Twój post nie wnosi nic oprócz bicia piany, wszystko co napisałeś (-aś) zostało już poruszone w toku tej dyskusji. Zaczyna się soczkowanie i przeklejanie. Wszystko co miałem do powiedzenia w temacie już napisałem, poczekajmy może aż wypowie się ktoś z szefostwa.
Pierwsze słyszę, żeby "Kutas Wielgus" miał coś wspólnego z Asterixem, którego "humor" najdelikatniej mówiąc ani trochę mnie nie rusza. Wg mnie pierwowzorem była postać z filmu Monty Phytona. Ale to wszystko na marginesie, bo kutas to jednakowoż kutas i bynajmniej nie chodziło tu o staropolskie określenie frędzla. Samo powoływanie się na świat świat muzyki i filmu to też lekkie nadużycie, bo tam zasób wulgaryzmów jest nieograniczony. Tylko w TV albo kinie mam wpływ na to, co oglądam, a tu - strach się odezwać... :?

@Seb-Ula
Nie jestem językoznawcą, ale słyszałem, ze przekleństwa polskie w większości pochodzą z j. rosyjskiego, a na pewno brzmią podobnie. Nawet jeśli z tą etymologią to niepotwierdzone, to akurat najmniejszy problem.
Oprócz szukania keszy regulamin serwisu zakłada jeszcze inne rzeczy, na które wszyscy - jak tu sobie miło gawędzimy - wyraziliśmy zgodę. Więc jeśli ktoś nie umie wypowiadać się bez przekleństw, o co Ciebie akurat nie podejrzewam, to musi się tego nauczyć. Jeśli przy okazji tej zabawy kilku młodych ludzi nauczymy poprawnej polszczyzny to będą nam dozgonnie wdzieczni i nie powinniśmy im tego odbierać. Po drugie, nie chodzi tylko o to, czego my się tu uczymy, ale czego ktoś inny nie życzy sobie czytać lub oglądać. Do takich elementarnie negatywnych treści obok pornografii i szerzenia nienawiści należą także przekleństwa. Nie dla każdego jest to codziennością i w imię szeroko pojętej tolerancji należy to uszanować, a przynajmniej stosować się do obowiązujących przepisów. Nawiasem mówiąc za przeklinanie na ulicy też można dostać mandat i nie sądzę, żeby karę złagodziło powoływanie się na wyjątkową funkcję wulgaryzmów w języku polskim.

@ZYR
Spoko, zaczyna się weekend, postaram się jakąś małą funkcyjkę napisać i przesłać na maila.
[url=http://www.opencaching.pl/viewprofile.php?userid=11040][img]http://www.opencaching.pl/statpics/11040.jpg[/img][/url][url=http://geokrety.org/mypage.php?userid=3278][img]http://geokrety.org/statpics/3278.png[/img][/url][img]http://img.geocaching.com/stats/img.aspx?txt=opencaching.pl&uid=1002b449-e0bd-4eaf-95e9-15aabdc6eddd&bg=1[/img]
Awatar użytkownika
rushcore
Forumator
Posty: 752
Rejestracja: środa 15 kwietnia 2009, 12:47
Podziękował;: 13 razy
Otrzymał podziękowań: 48 razy

Re: filtrowanie formularzy - wulgaryzmy i słowa obelżywe

Post autor: rushcore »

Kiedyś pisałem filtr wulgaryzmów który zmieniał wszystkie słowa "k u r w a"(notka: właśnie ominąłem filtr przekleństw na forum) na "Jestem gejem!" ... niestety... zamiast poprzestać użycia tego słowa, ludzie zaczęli ostentacyjnie deklarować swoją orientację seksualną. :) Bardzo przyjemnie się czyta Waszą dyskusję, ale chyba niewiele ona wnosi. Jakie to ma znaczenie skąd się biorą przekleństwa i czy edukują czy degradują moralnie, skoro tak jak Zyr pisze, praktycznie one nie występują. Pojedyncze przypadki mogą być rozwiązywane choćby przez właściciela skrzynki - jego skrzynka to jego podwórko. W sytuacjach beznadziejnych zgłoszenie do COG. Nie bądźmy dziećmi.
[img]http://opencaching.pl/statpics/8595.jpg[/img]
skandal, cenzura i zgrzytanie zębów :)
[url=http://rushbase.net:5580/opencaching/index.php?page=logbook]generator logbook[/url]
Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Posty: 1956
Rejestracja: środa 24 września 2008, 19:51
Podziękował;: 163 razy
Otrzymał podziękowań: 259 razy

Re: filtrowanie formularzy - wulgaryzmy i słowa obelżywe

Post autor: ronja »

spanish inquisition pisze: @ronja
Bez obrazy, ale Twój post nie wnosi nic oprócz bicia piany, ....
Dlaczego miałbym się obrażać ? Podłożyłeś się, to odpisałem. Trzeba było zacząć od tej strony:
spanish inquisition pisze: @ZYR
Spoko, zaczyna się weekend, postaram się jakąś małą funkcyjkę napisać i przesłać na maila
---
spanish inquisition pisze: .... a tu - strach się odezwać... :?
Mam nadzieję, że nieuzasadnione lęki przejdą wraz z zamknięciem tematu. Przeczytaj raz jeszcze posty (Seb-Uli też). Znajdziesz w nich spory ładunek zdrowego, ludzkiego rozsądku. A potem napisz tę jakąś małą funkcyjkę, kruca fuks !
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
coza
Forumator
Posty: 556
Rejestracja: środa 28 maja 2008, 08:27
Podziękował;: 72 razy
Otrzymał podziękowań: 18 razy

Re: filtrowanie formularzy - wulgaryzmy i słowa obelżywe

Post autor: coza »

spanish inquisition pisze:Ja również zdaję sobie sprawę ze złożonośc takiego filtra, gdyby miał być w 100% skuteczny, dlatego po raz kolejny przypominam, że pisałem o rozwiązaniu minimalnym - najprościej jak się da. Co do "abstrachujów" i "ekstrahujów" to chyba jedyne znane false-positivy, więc mamy już gotową listę słów dla kontra-filtra :) [Edit: są jeszcze "dowcipy" i "podupadać", tak czy siak wszystkie wyjątki można wyliczyć na palcach obu rąk] :)
Jak będziesz już pisał ten filtr to nie zapomnij dorzucić: "szachuje".
W niektórych kręgach oznacza to: cisza panowie ;) a w innym środowisku pasjonatów jednej z gier planszowych zwyczajne postraszenie króla, co by miał się na baczności :).
A tak naprawdę jeśli ktoś będzie chciał to i tak to ominie.
Będzie chciał napisać: męski narząd rozrodczy to napisze KU7AS lub KOOTAS.
Będzie chciał napisać: Idź sobie szybko stąd to napisze SP/3RDAL@j.
Zamiast zajebiście napisze jedwabiście.
Więc filtr jaki nie napiszesz tak naprawdę można o kant poopi potłuc.
Niestety nadal nie odniosłeś się do skali problemu. Nie podałeś przykładów, o które prosiliśmy. Ja w dalszym ciągu go nie zauważam. Wydaje mi się, że to co proponujesz to tak jak by kupić koparkę do skopania ogródka.

Proponuje pójść w teren i poszukać skrzynek.
Za ten post autor coza otrzymał podziękowanie:
Żywcu
[i]Sponsorem mojej nieobecności był Żubr[/i]
Awatar użytkownika
spanish inquisition
Bywalec
Posty: 49
Rejestracja: sobota 10 października 2009, 08:39
Podziękował;: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: filtrowanie formularzy - wulgaryzmy i słowa obelżywe

Post autor: spanish inquisition »

Przyznaję, skala problemu nie jest gigantyczna. Co do przykładów - po szybkim skanowaniu na samej liście użytkowników mamy jedną dupę, dwóch kutasów i jedną jeba(na)ną. Co do logów, nie będę podawać konkretów, bo musiałbym sie przebić przez tysiące wpisów, a wolę spożytkować ten czas na stworzenie filtra :) Ale takowe wystąpiły, bo, jak pisałem, odnotowałem to w mojej pamięci. Poza tym najpopularniejsza wyszukiwarka zwraca strony dwóch skrzynek z portalu w odpowiedzi na frazę opencaching+zajebisty, kolejne dwie skrzynki z "kurwami" i jednego "chuja" na forum. Powtarzam, problemem nie jest skala ale sam fakt wystąpienia przytoczonych słów, które już dość długo trzymają się na zaindeksowanych stronach.
Formularze standardowo obłożone są dziesiątkami róznych parserów, niezależnie od tego, czy ktoś próbuje ataków czy nie. Co za problem dołożyć jeszcze jedno kryterium? Moim zdaniem żaden, na wielu portalach taka "cenzura" funkcjonuje i nikt nawet się nad nią nie zastanawia, mimo zdarzających się błędnych wykropkowań. Nazwijmy to działaniami prewencyjnymi. Dyskusja w tym wątku rzeczywiście za bardzo zboczyła na tory ideologiczne. Konkluzja może być tylko jedna - nie tolerujemy wulgaryzmów na portalu, dyskutujmy więc o środkach.
[url=http://www.opencaching.pl/viewprofile.php?userid=11040][img]http://www.opencaching.pl/statpics/11040.jpg[/img][/url][url=http://geokrety.org/mypage.php?userid=3278][img]http://geokrety.org/statpics/3278.png[/img][/url][img]http://img.geocaching.com/stats/img.aspx?txt=opencaching.pl&uid=1002b449-e0bd-4eaf-95e9-15aabdc6eddd&bg=1[/img]
Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator
Posty: 1055
Rejestracja: środa 09 czerwca 2010, 21:35
Podziękował;: 26 razy
Otrzymał podziękowań: 78 razy

Re: filtrowanie formularzy - wulgaryzmy i słowa obelżywe

Post autor: Krysiul »

Będzie chciał napisać: męski narząd rozrodczy to napisze KU7AS lub KOOTAS.
Mówiąc szczerze mnie taka pisownia dużo bardziej wk...., yyyy znaczy się denerwuje, niż oryginalna, choć też nie lubię nadużywania tego typu słów (nie, żeby mi się nie zdarzało).
ObrazekObrazekObrazek
Qwerty256
Nowy na forum
Posty: 12
Rejestracja: środa 23 czerwca 2010, 09:25
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: filtrowanie formularzy - wulgaryzmy i słowa obelżywe

Post autor: Qwerty256 »

Nie no nie popadajmy w paranoje :) Zajebiście to tak przekleństwo jak napisanie K**** :) zreszta nie wiem uważam, że to bardzo lekkie (jeśli w ogóle) przekleństwo,

ps. fajny art: http://segritta.blox.pl/2006/05/WULGARYZMY.html

ps2.
http://www.google.pl/search?hl=pl&q=k.u ... =&gs_rfai= -> 3 wyniki wszystkie to chyba cytaty
http://www.google.pl/search?hl=pl&q=cip ... =&gs_rfai= -> 0 wyników
http://www.google.pl/search?hl=pl&q=chu ... =&gs_rfai= -> 0 wyników

ŚMIEM TWIERDZIĆ, ŻE MAMY BAAAAAAAAAAAAAARDZO KULTURALNE TOWARZYSTWO :)
nie ma sensu robić jakiegokolwiek mechanizmu :)

ps3. wlasnie ominalem mechanizm forum ktore zastepuje slowo **** a juz k.u.r.w.a nie :P
zyr
Forumator
Posty: 3247
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 141 razy

Re: filtrowanie formularzy - wulgaryzmy i słowa obelżywe

Post autor: zyr »

Na całym forum i we wszystkich logach jest mniej przekleństw niż w tym wątku.
Po co tu przeklinać? W wątku który teoretycznie ma temu zaradzić.
Trochę wstyd.
Za ten post autor zyr otrzymał podziękowanie:
Bazyl69
Awatar użytkownika
łowca
Forumator
Posty: 1141
Rejestracja: środa 30 grudnia 2009, 10:15
Podziękował;: 122 razy
Otrzymał podziękowań: 143 razy

Re: filtrowanie formularzy - wulgaryzmy i słowa obelżywe

Post autor: łowca »

Odnosiłem do tej pory wrażenie, że problem wulgaryzmów ani na forum, ani na stronie nie był jakoś szczególnie zauważalny. I myślę, ze nie ma co wytaczać armat przeciw muchom.
Obrazek Obrazek
Jeśli hobby koliduje ci z pracą - zmień pracę.
Awatar użytkownika
Limak
Stały bywalec
Posty: 106
Rejestracja: niedziela 16 sierpnia 2009, 22:25
Podziękował;: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: filtrowanie formularzy - wulgaryzmy i słowa obelżywe

Post autor: Limak »

Też jestem zdania, że dodawanie takiej funkcjonalności jest zbędne - rzadko się zdarzają przekleństwa, a jeśli się zdarzą, to można ręcznie wymoderować. No ale jak chcecie, to to żaden problem - 5 minut i jest - napisałem funkcje (właściwie to klasę funkcji):

Kod: Zaznacz cały

class Cenzor {

    private static $przeklenstwa = array('pupa','kurde','inne_przeklenstwo');
    
     public static function Gwiazdki($tresc){
        foreach(self::$przeklenstwa as $p) $tresc = preg_replace('/'.$p.'/ie',"substr('$0',0,1).str_repeat('*',strlen('$0')-1)",$tresc);
        return $tresc;
    }

    public static function Cenzura($tresc){
        return str_ireplace(self::$przeklenstwa,'[cenzura]',$tresc);
    }

    public static function CzyWulgarne($tresc){
        $ret=0;
        foreach (self::$przeklenstwa as $p) if(stripos($tresc,$p)!==false) {
            $ret=1;
            break;
        }
        return $ret;
    }
}
 
Pisane na szybko z palca, ale przetestowane (co prawda napisane i przestestowane w 5 minut łącznie, ale myślę, że jest ok). Działa to tak:
poniższy kod:

Kod: Zaznacz cały

$tekst="Ala ma kota pupa, Pupa, kURde. kurdekurde. A kot szuka keszy. \n";
echo Cenzor::Gwiazdki($tekst);
echo Cenzor::Cenzura($tekst);
echo Cenzor::CzyWulgarne($tekst)?"Tekst jest wulgarny!":"Tekst jest OK";
 
zwróci:

Kod: Zaznacz cały

Ala ma kota p***, P***, k****. k****k****. A kot szuka keszy. 
Ala ma kota [cenzura], [cenzura], [cenzura]. [cenzura][cenzura]. A kot szuka keszy. 
Tekst jest wulgarny!
Napisałem 3 funkcje, bo nie wiem jak to tam chcecie by było zrobione - mogą być gwiazdki, może być [cenzura] a może po prostu walidator nie przepuszczać takiego komenta/loga i wywalać błąd/ostrzeżenie.

p.s: przeklenstwa oczywiscie przykladowe dałem;)
Obrazek
Awatar użytkownika
Cebulka
Wyjadacz
Posty: 446
Rejestracja: wtorek 13 października 2009, 23:33
Podziękował;: 34 razy
Otrzymał podziękowań: 27 razy

Re: filtrowanie formularzy - wulgaryzmy i słowa obelżywe

Post autor: Cebulka »

Ale nie chcemy! :(
Awatar użytkownika
Limak
Stały bywalec
Posty: 106
Rejestracja: niedziela 16 sierpnia 2009, 22:25
Podziękował;: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: filtrowanie formularzy - wulgaryzmy i słowa obelżywe

Post autor: Limak »

Seb-Ula pisze:Ale nie chcemy! :(
ok ok ;) też jestem przeciwny - po prostu nudziło mi się to napisałem kawałek kodu :P
Obrazek
ODPOWIEDZ