[Nowy Layout OCPL] Propozycje zmian i inne pomysły

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
mangus i 27@
Centrum Obsługi Geocachera
Posty: 44
Rejestracja: poniedziałek 02 kwietnia 2018, 17:49
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy

Re: [Nowy Layout OCPL] Propozycje zmian i inne pomysły

Post autor: mangus i 27@ »

Witajcie.
Dnf - to coś co niestety co jakiś czas się pojawia, ale jak da się zauważyć składa sie na to kilka zmiennych : aktywność użytkownika, miejsce ukrycia skrzynki, trudność terenu, rodzaj maskowania czy rodzaj skrzynki.
1. Aktywność użytkownika. Już dawno zatarło sie wyobrażenie w którym użytkownik zakładał skrzynki w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, lub miejsce w którym często bywa. Oczywiście ma się to nijak do zapisów regulaminu (ale to na osobny temat). W tym przypadku odległość niejednokrotnie zmniejsza do zera, możliwość sprawdzenia skrzynki.
Dodatkowy i ważny element to aktywność użytkownika w serwisie, czyli logowanie się do niego, Dla mnie brak logowania przez ponad pół roku, oznacza brak aktywności i nie oczekiwałbym odzewu w takim przypadku, chociaż są wyjątki.
2. Miejsce ukrycia skrzynki. Miasto, czy teren zurbanizowany to miejsce łatwe do weryfikacji obecności skrzynki przez właściciela, ale również wzrasta tez możliwość jej zaginięcia.
Odrębna sprawa to są np. góry (a na moim terenie ich nie brakuje) możliwość weryfikacji obecności skrzynki jest mocno ograniczona, a i zdobywalność takich skrzynek jest znacznie mniejsza.
3. Trudność terenu. Nie każda skrzynka jest dla każdego. Skrzynki extreme czy w miejscach trudno dostępnych. Ograniczona możliwość zdobycia.
4. Rodzaj maskowania. Powiedzenie co kraj to obyczaj ma zastosowanie i w naszej zabawie. Mam spore doświadczenie i nadal jestem w terenie zaskakiwany. Pomocna nie raz zdała się, mocno rozbudowana siatka znajomych keszerów. Nie każdy taką dysponuje, a już na pewno nie młodzi adepci (w kontekście doświadczenia) poszukiwań.
5. Rodzaj skrzynki. To chyba jest oczywiste, że o wiele łatwiej jest znaleźć skrzynkę tradycyjną niż np quiz- gdzie np. opensprawdacz znacznie ułatwia prawidłowość miejsca poszukiwania.
Tyle rozważań około tematycznych.
Wniosek: Nie da się stworzyć narzędzia, które będzie ułatwiać weryfikację dnf zarówno dla właściciela skrzynki, jak i dla COG. Pozostaje rozsądne i niesztampowe podejście do każdej sytuacji.

A z własnego podwórka i praktyki, którą wystawiam do oceny:
1. 3 x dnf - cykliczna akcja. Każdy użytkownik jest powiadamiany poprzez komentarz w swojej skrzynce : "proszę o reakcję na dnf" i ma na nią czas- czasem dwa tygodnie, czasem miesiąc. Brak reakcji skutkuje zgłoszeniem. Znalezienie skrzynki po komentarzu, skutkuje przerwaniem procesu weryfikacji.
2. 3 x dnf - wpisany przez grupę keszerów przy okazji jednego wyjścia - jest traktowany jako jeden i nie skutkuje podjęciem czynności, chyba że taki stan się utrzymuje przez dłuższy czas (ale brane są pod uwagę powyższe zmienne).
3. 3 x dnf - nie jest brany pod uwagę dnf użytkownika mało doświadczonego (poniżej 100 znalezień).
4. Odrębnym przypadkiem są zgłoszenia doświadczonych użytkowników, do których podchodzi się indywidualnie.5
Za ten post autor mangus i 27@ otrzymał podziękowania (total 3):
Ciacholdegr00t7

dzejbi
Stały bywalec
Posty: 134
Rejestracja: czwartek 22 maja 2014, 05:13
Podziękował;: 29 razy
Otrzymał podziękowań: 64 razy

Re: [Nowy Layout OCPL] Propozycje zmian i inne pomysły

Post autor: dzejbi »

Tak. Wniosek nasuwa się sam :). COG nie miał i nie ma żadnych problemów z tym zagadnieniem a przyjęte kiedyś ustalenia są cacy. Nie jest istotne ile razy założyciel będzie musiał odwiedzać miejsce skrzynki (nie ma i nie będzie miał prawa samemu zadecydować), czy to w sprawie reaktywacji, serwisu albo potwierdzenia że jest na miejscu - istotne by szukający podjechał tam raz i odnalazł !, a nie zgłaszał jakiś problem ze skrzynką. Dla założyciela każdy DNF i każdy komentarz o problemie z odszukaniem jest równie ważny i każdy włącza zegar. Oczywiście że istnieją sposoby obejścia tego rodzaju zagrożenia ale nie po to zaproponowałem tą dyskusję by propagować jak je stosować.

Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Posty: 1796
Rejestracja: sobota 23 sierpnia 2008, 19:06
Podziękował;: 252 razy
Otrzymał podziękowań: 308 razy

Re: [Nowy Layout OCPL] Propozycje zmian i inne pomysły

Post autor: Pawel brasia »

Mangus zwraca uwagę nie na to, że COG potrafi załatwić wszystko cacy, tylko, że opracowanie algorytmu, który będzie to robił (zawieszał skrzynki po kilku dnf-ach) jest niezmiernie trudne. Aby to działało jak powinno trzeba stworzyć jakiś algorytm dla sztucznej inteligencji aby była w stanie wyłapać wszelkie możliwości. Tutaj czynnik ludzki chyba jest najlepszy, bo przyjęte kiedyś założenia dotychczas się sprawdzały.
Nawet 3 dnfy nie dają gwarancji że kesza nie ma. Tak samo jak doświadczenie szukającego, wiem to po sobie ;)
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

dzejbi
Stały bywalec
Posty: 134
Rejestracja: czwartek 22 maja 2014, 05:13
Podziękował;: 29 razy
Otrzymał podziękowań: 64 razy

Re: [Nowy Layout OCPL] Propozycje zmian i inne pomysły

Post autor: dzejbi »

To prawda. Kilkukrotnie zdarzyło się na moich skrzynkach 3 a nawet 4 DNF-y a skrzynka była na miejscu. Piszesz o "czynniku ludzkim" - ja właśnie pukam w tej sprawie :). Czemu tegoż czynnika pozbawia się założyciela ?, autora skrzynki, który najlepiej orientuje się w jaki sposób została ukryta, czy możliwie prawdopodobne jest jej przypadkowe odszukanie (i zniszczenie). Tylko COG potrafi z dużym prawdopodobieństwem prawidłowo ocenić np odbicie się od skrzynki początkujących użytkowników ?. Osoby mające dużo założonych skrzynek, przy nagromadzeniu w jednym okresie czasu zalogowanych DNF, mają problem z wyborem kolejności interwencji. Niektóre ze skrzynek zabezpieczone jakimś maskowaniem wymagają czasu na zdobycie potrzebnych - nazwijmy to materiałów, inne niekoniecznie ale doświadczenie podpowiada że skrzynka raczej na miejscu. Potrafię to ocenić może nawet trafniej niż ktoś z boku. Wiele osób może potwierdzić że staram się w miarę szybko reagować na tego typu sygnały ale nikt nielubi działać pod presją czasu. Wielokrotnie wyrażam telefoniczną zgodę na reaktywację, gdy założona przeze mnie skrzynka nie była zabezpieczona takim czy innym maskowaniem. Chyba że podejście jest sztampowe - liczy się sztuka aktywnej skrzynki, choćby nawet została reaktywowana eppendorfką. Więc równajmy w dół. O to chodzi ? Chcę się tylko dowiedzieć czy osoby mające dużo założonych i aktywnych skrzynek (ilość do ustalenia) nie mogłyby liczyć na możliwość dozwolonej większej ilości DNF na jednej skrzynce - co wprost przekłada się na dłuższy czas na podjęcie interwencji. Nie chciałbym wygospodarowywać czas loteryjnie logując "Wizyta kontrolna. Skrzynka na miejscu".

dzejbi
Stały bywalec
Posty: 134
Rejestracja: czwartek 22 maja 2014, 05:13
Podziękował;: 29 razy
Otrzymał podziękowań: 64 razy

Re: [Nowy Layout OCPL] Propozycje zmian i inne pomysły

Post autor: dzejbi »

Deg - "szybko i sprawnie" zaistniałeś jako translator, teraz może coś bliżej meritum ? Ale nie o problemach OC, tylko o sygnalizowanym problemie założycieli większej ilości skrzynek.

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Posty: 1988
Rejestracja: środa 29 października 2008, 23:55
Podziękował;: 121 razy
Otrzymał podziękowań: 410 razy

Re: [Nowy Layout OCPL] Propozycje zmian i inne pomysły

Post autor: krystiant »

dzejbi pisze: czwartek 10 września 2020, 12:21 3 X DNF = tymczasowo niedostępna
Ustalenia regulaminowe traktujące o przypadkach jak wyżej, powstały z początkiem zabawy na OC, a więc ponad 15 lat temu.
Mi nic nie wiadomo o tym żeby od początku zabawy tak było...
  1. Na początku nie było RR, COG, RT czy COD - był tylko serwis pozwalający rejestrować ukryte i logować znalezione/nieznalezione kesze
  2. Jeszcze w 2015 roku (ostatni kiedy byłem w COG) nie było takiej reguły - znowu przeoczyłem zmianę w "przepisach"?
    punkt 6.3. kodeksu działania CDO i COG mówi raczej trochę inaczej...
O ile się nie mylę COG dostał narzędzie do wyszukiwania keszy z 3xDNF pod rząd, ale 3xDNF to nie sygnał dla COG żeby zmienić status, tylko się przyjrzeć sprawie, tak samo jak przy zgłoszeniu...
Ja KAŻDY przypadek traktowałem INDYWIDUALNIE i tego oczekiwałbym od aktualnie nam "panujących" :D Miałem kilka razy sygnały żebym wrócił do COG, ale szkoda mi czasu i za bardzo przeszkadzają mi głosy osób przywiązujących zbyt dużą wagę formalnościom, zatracając przy tym ducha zabawy...

A dla założyciela - jaki problem w przypadku kilku DNF-ów napisać do tych co nie znaleźli i dopytać, ewentualnie coś podpowiedzieć i gdy z odpowiedzi wyniknie, że źle/słabo szukali dodać notatkę?
Ja logując DNF staram się od razu opisać jak szukałem,a DNF-a daję tylko jak się choć trochę przyłożyłem do poszukiwań, bo często zerkam na szybko, przy okazji i jak nie znajdę "od strzała" to daję tylko notatkę lub nic...
Za ten post autor krystiant otrzymał podziękowanie:
pawelko
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

dzejbi
Stały bywalec
Posty: 134
Rejestracja: czwartek 22 maja 2014, 05:13
Podziękował;: 29 razy
Otrzymał podziękowań: 64 razy

Re: [Nowy Layout OCPL] Propozycje zmian i inne pomysły

Post autor: dzejbi »

Właściwie to kontynuacja tego samego wątku, o którym wyżej, ale z innej beczki. Klikając w „zgłoś problem” włączamy zegar i oczekujemy reakcji COG. Czekamy raz dłużej, raz krócej. Ja spróbowałem troszkę inaczej zgłaszając problem z kilkoma GeoŚcieżkami drogą prywatną, bezpośrednio do mentora lub współautora skrzynek wchodzących w skład ścieżek, jednocześnie będącego przedstawicielem COG-u dla województwa, w którym te ścieżki funkcjonują. Od dnia 17 października do dzisiaj cisza … Użyłem więc w dniu 8 listopada funkcji „zgłoś problem”, przedstawiając ten sam temat drogą tzw. „oficjalną”. W dniu 18 listopada otrzymałem odpowiedź od przedstawiciela COG nie zajmującego się wskazanym województwem, ale sprawującego pieczę nad województwem, w którym mieszkam, o nadaniu numeru sprawie. Nie będę wybrzydzał – jest mi zupełnie obojętne od kogo nie otrzymałem żadnej odpowiedzi :) bo do dzisiaj cisza … Sprawa wydaje się być mało skomplikowaną. Poprzez kopiuj/wklej przytoczę tu pewien zapis: "Ilość skrzynek niezbędna do zdobycia GeoŚcieżki nie może być większa niż ilość skrzynek aktywnych na danej GeoŚcieżce. W przypadku gdy WIS nie spełnia tego warunku należy zmienić jej status na "W serwisie" , zmniejszyć WIS lub też zreaktywować skrzynki tworzące GeoŚcieżkę.W przypadku braku reakcji na taką sytuację założyciela, COG ma możliwość zablokowania takiej GeoŚcieżki." Nie wiem kto tworzył ten zapis. Czy RT, czy COG poprzednich edycji ? Wyraźnie nie pasuje on obecnym decydentom i wolą go ignorować. Nie spodziewam się więc odpowiedzi i jakichkolwiek reakcji w tym roku. Jak piszę wyżej, dotyczy to kilku ścieżek, ale przytoczę najbardziej jaskrawy przypadek. Ścieżka „Piwa bym łyknął ! A z czego?”. Jak ją zdobyć i zalogować ? O co tu chodzi ? Ktoś ? Coś ? Dla jasności sytuacji - nie mam zdobytych ścieżek, które zgłosiłem, ale nie ma też możliwości ich zdobycia !. Gdy po liftingu znów się pojawią, chętnie skorzystam. Obecnie tylko zamulają mapę.

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Posty: 1988
Rejestracja: środa 29 października 2008, 23:55
Podziękował;: 121 razy
Otrzymał podziękowań: 410 razy

Re: [Nowy Layout OCPL] Propozycje zmian i inne pomysły

Post autor: krystiant »

dzejbi pisze: poniedziałek 28 grudnia 2020, 22:08 zgłaszając problem z kilkoma GeoŚcieżkami drogą prywatną, bezpośrednio do mentora lub współautora skrzynek wchodzących w skład ścieżek, jednocześnie będącego przedstawicielem COG-u dla województwa, w którym te ścieżki funkcjonują. Od dnia 17 października do dzisiaj cisza … Użyłem więc w dniu 8 listopada funkcji „zgłoś problem”, przedstawiając ten sam temat drogą tzw. „oficjalną”. W dniu 18 listopada otrzymałem odpowiedź od przedstawiciela COG nie zajmującego się wskazanym województwem, ale sprawującego pieczę nad województwem, w którym mieszkam, o nadaniu numeru sprawie. Nie będę wybrzydzał – jest mi zupełnie obojętne od kogo nie otrzymałem żadnej odpowiedzi :) bo do dzisiaj cisza …
W tym przypadku to warto byłoby podać kto siedzi cicho, żeby wiedzieć na kogo nie głosować w kolejnych wyborach...
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

dzejbi
Stały bywalec
Posty: 134
Rejestracja: czwartek 22 maja 2014, 05:13
Podziękował;: 29 razy
Otrzymał podziękowań: 64 razy

Re: [Nowy Layout OCPL] Propozycje zmian i inne pomysły

Post autor: dzejbi »

Tu nie o wybory chodzi. Tu chodzi o wybiórczość COG-u w stosowaniu i egzekwowaniu zapisów w stosunku do poszczególnych uczestników. W świetle przytoczonego wyżej zapisu - jak wytłumaczysz pozostającą jako jako "Publiczna", a więc nie podlegającą ww zapisom ścieżkę np "Murale Warszawy", dla której WIS wynosi 123 a aktywnych jest 113 skrzynek ?. Chyba że zapis ten, oczywiście w wybranych przez COG przypadkach, może być martwy ?, Kogo zaś interesują wybory, to resztę niech sobie sam dośpiewa.

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Posty: 1988
Rejestracja: środa 29 października 2008, 23:55
Podziękował;: 121 razy
Otrzymał podziękowań: 410 razy

Re: [Nowy Layout OCPL] Propozycje zmian i inne pomysły

Post autor: krystiant »

dzejbi pisze: wtorek 29 grudnia 2020, 21:41 Tu nie o wybory chodzi. Tu chodzi o wybiórczość COG-u w stosowaniu i egzekwowaniu zapisów w stosunku do poszczególnych uczestników.
To nie COG jest wybiórczy w stosowaniu i egzekwowaniu zapisów, tylko konkretny człowiek w tym COG-u (albo kilku ludzi). A jeżeli tak działają, to znaczy, że nie powinni być w COG-u...
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Posty: 1837
Rejestracja: środa 24 września 2008, 19:51
Podziękował;: 133 razy
Otrzymał podziękowań: 209 razy

Re: [Nowy Layout OCPL] Propozycje zmian i inne pomysły

Post autor: ronja »

krystiant pisze: środa 30 grudnia 2020, 18:16 To nie COG jest wybiórczy w stosowaniu i egzekwowaniu zapisów, tylko konkretny człowiek w tym COG-u (albo kilku ludzi). A jeżeli tak działają, to znaczy, że nie powinni być w COG-u...
No co Ty? Przecież tyle dla nas zrobili :) Nie krytykuj, bo dostaniesz łatkę ronji :evil: Swoją drogą, skoro już mamy nowy 2021 rok, to pozostaje życzyć COG-owi większej aktywności, bo wybory idą i trzeba będzie się czymś pochwalić.
Obrazek Obrazek

dzejbi
Stały bywalec
Posty: 134
Rejestracja: czwartek 22 maja 2014, 05:13
Podziękował;: 29 razy
Otrzymał podziękowań: 64 razy

Re: [Nowy Layout OCPL] Propozycje zmian i inne pomysły

Post autor: dzejbi »

Inaczej na to patrzę i inaczej to widzę. Choć w szczegółach być może @krystiant ma rację. To wada przyjętego kilka lat wcześniej systemu, a właściwie braku jasnych, czytelnych zakresów i granic działań organu wybieralnego jakim jest COG. Już wcześniej ustaliliśmy że za rozwój OC , nadawanie mu kierunków et cetera, et cetera , odpowiedzialni są wszyscy uczestnicy. Nie wracamy do tego. Na COG-u spoczywa jedynie powinność administrowania platformą z czym się zgadzamy wszyscy. Niestety przez lata wykształciło się i utrwaliło administrowanie, które nazywam: przez „popych” i w takiej formie sobie skostniało. Zgłoszenie problemu, wyłuszczenie swoich racji, popychanie przez zgłaszającego realizacji zgłoszenia. Zauważmy że kontakt przedstawicieli COG z użytkownikami zwykle zaczyna się od słów „Dostaliśmy zgłoszenie dotyczące … itd.” . Coś wyprzedzająco ? – niekoniecznie :) . Osobiście byłbym zadowolony, ba - oczekiwałbym tego, że COG w osobie opiekuna województwa poinformuje mnie –„Stosunek przyjętego WIS do ilości aktywnych skrzynek twojej ścieżki „ … „ niebezpiecznie zbliża się do wartości granicznej co grozi jej zablokowaniem”. To byłby przecież wyraz i jego, a więc naszej wspólnej troski o ilość skrzynek i ścieżek na danym terenie. Krótkie, szybkie rachunki z zaokrągleniem liczb. W systemie istnieje 840 ścieżek - w podziale na COG wypada więc 84 ścieżki na osobę. Przyjmując sprawdzenie dziennie 4 szt. (słownie: czterech sztuk) do czego potrzeba około 5 minut (porównanie wysokości WIS i ilość aktywnych skrzynek), w okresie 21 dni (3 tygodni) COG jest w stanie sprawdzić wszystkie ścieżki w systemie. Tylko że … wiele osób, w tym pewnie kilku członków COG uzna to za utopię. Pozostaję realistą, schodzę na ziemię :) . Szybciej potrafię sobie wyobrazić, że poszczególne osoby w tym również z COG, po moim poprzednim poście nie zaczęły przeglądać ścieżki w przynależnych im województwach, ale ścieżki które ja założyłem, wypatrując w nich podobnych przypadków, które zgłosiłem jako problem :) . Nie należny też pomijać względów ambicjonalnych w znaczeniu – nie będzie nam tu ktoś, nie wiadomo skąd, sugerował lub wymuszał co mamy robić. Tak odczytuję ten brak działań i reakcji na zgłoszenie. A do ronii pytanie: w którym roku cech na trwałe przyszywał łatki ? :) .

Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Posty: 1837
Rejestracja: środa 24 września 2008, 19:51
Podziękował;: 133 razy
Otrzymał podziękowań: 209 razy

Re: [Nowy Layout OCPL] Propozycje zmian i inne pomysły

Post autor: ronja »

dzejbi pisze: piątek 01 stycznia 2021, 12:46 A do ronii pytanie: w którym roku cech na trwałe przyszywał łatki ? :) .
Chyba nadaje systematycznie, bez zastoju. To idzie sprawniej, niż reszta :D

Krótkie wyjaśnienie co do monitorowania ścieżek: w panelu administracyjnym COG ma zakładkę, pozwalającą monitorować niezdobywalne kesze i GŚ. Praca z tym narzędziem jest prosta i intuicyjna, nie wymaga niczego specjalnego. Jedyną przeszkodą jest tylko i wyłącznie brak zaangażowania recenzenta w regionie (czyli zaniedbywanie własnych obowiązków). Twoje rachunki stają się w tym momencie zbędne. Każdy w COG kilkoma kliknięciami (a siedzą tam prawie codziennie) jest w stanie w jeden dzień zainicjować stosowną akcję, a później tylko dopilnować jej efektów. Zamiast tego dostajesz brak odpowiedzi na swoje petycje, a w okresie okołowyborczym opowieści o heroizmie w administrowaniu serwisem :)
Obrazek Obrazek

dzejbi
Stały bywalec
Posty: 134
Rejestracja: czwartek 22 maja 2014, 05:13
Podziękował;: 29 razy
Otrzymał podziękowań: 64 razy

Re: [Nowy Layout OCPL] Propozycje zmian i inne pomysły

Post autor: dzejbi »

Siara. I wszystko jasne. :)
Za ten post autor dzejbi otrzymał podziękowanie:
xmall

Elvis7
Centrum Obsługi Geocachera
Posty: 766
Rejestracja: poniedziałek 10 października 2011, 10:29
Podziękował;: 158 razy
Otrzymał podziękowań: 70 razy

Re: [Nowy Layout OCPL] Propozycje zmian i inne pomysły

Post autor: Elvis7 »

Dzejbi - fakt, Twoje zgłoszenie trochę już wisi. Bardzo Cię za tą opieszałość przepraszam.

ODPOWIEDZ