[Nowy Layout OCPL] Propozycje zmian i inne pomysły

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
deg
Rada Techniczna
Podziękował;: 225 razy
Otrzymał podziękowań: 503 razy

Re: [Nowy Layout OCPL] Propozycje zmian i inne pomysły

Post autor: deg »

brasia pisze:
deg pisze:Na OC są tylko dwa "zakresy uprawnień" - COG i "cała reszta".
Nie; COG, Przewodnicy i "cała reszta". Poza tym inne uprawnienia ma się w stosunku do swojej skrzynki, inne do cudzej ;)
Ronja pisze o uprawnieniach nadawanych przez RT. Przewodnik to status w systemie, który użytkownik sam sobie może włączyć po spełnieniu określonych wymogów. Tu RT niewiele do tego ma.
brasia pisze:Najprościej: ustalić (tu rola COG), że konto testowe musi mieć nazwę nazwę: "użytkownik_test" (lub inna propozycja), inne multikonta od razu kwalifikują się do bana. Wtedy łatwo odfiltrować te konta, nawet w przypadku wyborów można po prostu nie dopuścić takich kont.
Pomysł z ustaleniem nazwy konta dobry.
Gorzej z filtrowaniem kont. Nazwę konta można przecież zmienić - choćby tylko na czas dokonywania czynności głosowania.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

sajmon
Wyjadacz
Podziękował;: 78 razy
Otrzymał podziękowań: 186 razy

Post autor: sajmon »

Pytanie laika: jeśli konto sajmon-test ma takie same uprawnienia, jak "główne" sajmon, to po co mieć takie konto? Co można testować?
Za ten post autor sajmon otrzymał podziękowanie:
Jano

parlando
Forumator
Podziękował;: 344 razy
Otrzymał podziękowań: 182 razy

Post autor: parlando »

Ale oprócz testowych ktoś może prowadzić konto jakiejś grupy (jakaś świetlica, kółko, harcerze, ciała typu urzędy, stowarzyszenia czy instytucje itp.), albo do innych celów. Przykład takiego konta, które rzuciło mi się w oczy to WuchtaWiary, są konta powiązane z keszami (jakimś quizem), ktoś sobie założył konto wspólne do zakładania wspólnych keszy (tu już jednak trochę przegięcie, zwłaszcza że autorzy później mogą logować znalezienia własnych keszy) itp.
Zapewne są też konta do obserwowania innej okolicy.
W każdym razie nazwa nick_test to niezbyt dobry pomysł

Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Podziękował;: 255 razy
Otrzymał podziękowań: 319 razy

Post autor: Pawel brasia »

Ale juz konto brasia i brasia_test maja inne uprawnienia: COG/nieCOG, dużo znalezień/0 znalezień itd. Pamiętam, że założyłem konto aby poprowadzić kogoś przy poruszaniu się w systemie (a nie chciałem abym miał uprawnienia COG) i później jeszcze parę razy się przydało, choćby pisząc na wiki.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

parlando
Forumator

Na stronie głównej jest lista 10 nowych skrzynek i lista wydarzeń. Może warto dodać odnośniki "Pokaż więcej...", które linkowałyby do https://opencaching.pl/newcaches.php i https://opencaching.pl/newevents.php
?

parlando
Forumator

Dałem sobie chwilę na przestawienie się, ale jednak 'Moja okolica' nie bardzo mi pasuje w głównym menu. Za to chętnie bym tam widział 'Załóż skrzynkę'.
Za dużo jest też wyszukiwarek: prawy górny róg (szybkie wyszukiwanie skrzynek i użytkowników), w menu głównym wyszukiwarka skrzynek (zaawansowana) i w menu dodatkowym szukaj użytkownika.
Według mnie mogła by zostać tylko ta wyszukiwarka na górze po prawej, a pod nią odnośnik do zaawansowanej wyszukiwarki keszy.
Chętnie bym też widział zmiany w mapach, ale czy w ogóle da się tu coś zmienić? Jeśli jest pole do zmian (w sensie całego serwisu), to jak duże? Może potrzeba jest swego rodzaju burzy mózgów?
Za ten post autor parlando otrzymał podziękowanie:
deg

kojoty
Rada Techniczna
Podziękował;: 14 razy
Otrzymał podziękowań: 226 razy

Post autor: kojoty »

cześć Parlando, dzięki za uwagi - postaram się uzasadnić...
parlando pisze:Dałem sobie chwilę na przestawienie się, ale jednak 'Moja okolica' nie bardzo mi pasuje w głównym menu.
Moja-okolica jest najczęściej odwiedzaną stroną w serwisie (ma 2x więcej odsłon niż kolejna). Dlatego wydaje mi się, że fajnie by była "pod ręką".
parlando pisze:Za to chętnie bym tam widział 'Załóż skrzynkę'.
Za to "załóż skrzynkę" jest strona używaną dość rzadko (moja-okolica ma obecnie ~20x więcej odsłon). Do tego zakładanie skrzynki jest wg nie aktywnością dla już doświadczonych użytkowników.
parlando pisze: Za dużo jest też wyszukiwarek: prawy górny róg (szybkie wyszukiwanie skrzynek i użytkowników), w menu głównym wyszukiwarka skrzynek (zaawansowana) i w menu dodatkowym szukaj użytkownika.
Tak, "szuka-użytkownika" jest wybitnie powielone - ale tu nie wiem czy wiesz, że są tacy, którzy "nie zauważają" tej wyszukiwarki w prawym górnym rogu :)

Co do szukaj-skrzynki - to to nie jest to samo - tu bym zostawiła jak jest.

Według mnie mogła by zostać tylko ta wyszukiwarka na górze po prawej, a pod nią odnośnik do zaawansowanej wyszukiwarki keszy.
parlando pisze: Chętnie bym też widział zmiany w mapach, ale czy w ogóle da się tu coś zmienić? Jeśli jest pole do zmian (w sensie całego serwisu), to jak duże? Może potrzeba jest swego rodzaju burzy mózgów?
pogadać można - a co konkretnie proponujesz? :)

rapotek
Wyjadacz
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 99 razy

Post autor: rapotek »

kojoty pisze:nie wiem czy wiesz, że są tacy, którzy "nie zauważają" tej wyszukiwarki w prawym górnym rogu :)
Czas przeszły, teraz już widzę :wink:

parlando
Forumator

kojoty pisze: Moja-okolica jest najczęściej odwiedzaną stroną w serwisie (ma 2x więcej odsłon niż kolejna). Dlatego wydaje mi się, że fajnie by była "pod ręką".
No tak, ale z drugiej strony mamy całe Menu użytkownika, gdzie prawie wszystko to "Moje..." i stamtąd uciekło właśnie coś "mojego":)
Z mojego punktu widzenia najważniejsze są: Moja okolica, Moje skrzynki i być może Moje statystyki.
No i niestety stronę trzeba scrollować przez to, że nie ma w jednej grupie Mojej okolicy.
kojoty pisze: Za to "załóż skrzynkę" jest strona używaną dość rzadko (moja-okolica ma obecnie ~20x więcej odsłon). Do tego zakładanie skrzynki jest wg nie aktywnością dla już doświadczonych użytkowników.
Mimo wszystko to jedna z głównych funkcji serwisu ze skrzynkami, więc IMO, powinno być w głównym menu...

Co do wyszukiwarek: myślałem o przeniesieniu "Wyszukiwarka skrzynek" pod tę w prawym górnym rogu, jako "Wyszukiwarka zaawansowana". Jak ktoś by tego nie znalazł, to niech nie nazywa siebie geokeszerem:)
3 wyszukiwarki w 3 różnych miejscach? Hmmm:)
kojoty pisze:pogadać można - a co konkretnie proponujesz?
To gruby temat:)
Na początek niech będą mapy:
- zgromadzenie wszelkich map w jednym miejscu: mapa skrzynek, logów, mapa przewodników, geościeżek, obserwowanych skrzynek, może mapa rekomendacji, mapa obserwowanych skrzynek itd. itp.
- przełączanie powyższych za pomocą filtrów, lub odnośników. No i najlepiej tak, żeby to się dało zrobić paluchem na ekranie dotykowym.
Dzięki temu mogłyby wylecieć z menu: (geościeżki, przewodnicy, mapa logów już wyleciała:))

Ponadto Adopcje skrzynek też można by przenieść gdzieś pod listę własnych keszy, a najlepiej jakby dało się robić operacje zbiorcze na keszach : publikowanie, przestawianie w gotową do szukania, czy niedostępną czasowo, czy właśnie adopcje.
W każdym razie - adopcje pod listą keszy = zwolnienie miejsca w menu.

Dalej Profil - niechby został tylko jeden odnośnik w prawym górnym rogu (nick). Najlepiej razem z avatarem (a co!)
Dopiero pod profilem byłby dostęp do danych (ustawień konta) i statystyk.

System powiadomień w ramach serwisu.
Widzę to tak, że ktoś wspomni mój nick w logu - przy profilu pojawi się powiadomienie. Pojawi się coś w aktualnościach - pojawia się powiadomienie.
Generalnie widzę coś na kształt "c:geo web" z dołożeniem najważniejszych funkcji serwisu.
No, taki szkic, trochę chaotyczny. Czekam na hejt:)

areckis
Wyjadacz
Podziękował;: 45 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Post autor: areckis »

parlando pisze: - zgromadzenie wszelkich map w jednym miejscu: mapa skrzynek, logów, mapa przewodników, geościeżek, obserwowanych skrzynek, może mapa rekomendacji, mapa obserwowanych skrzynek itd. itp.
- przełączanie powyższych za pomocą filtrów, lub odnośników. No i najlepiej tak, żeby to się dało zrobić paluchem na ekranie dotykowym.
Dzięki temu mogłyby wylecieć z menu: (geościeżki, przewodnicy, mapa logów już wyleciała:))
Podoba mi się. Ale nie robiłbym tego przełączaniem filtrów, bo za dużo ich będzie. Lepiej może duże zakładki nad mapą - będzie można przełączać łatwo palcami ;)

"Moje aplikacje zew." - wywaliłbym do profilu.
"Moje zapisane wyszukiwania" - ???
Za ten post autor areckis otrzymał podziękowanie:
parlando

parlando
Forumator

areckis pisze:Lepiej może duże zakładki nad mapą - będzie można przełączać łatwo palcami
Dokładnie! Na kompie łatwo kliknąć myszą, a na ekranie dotykowym można by nawet gestem przesunięcia:)
A propos na takiej samej zasadzie widziałbym dodatkową Moją okolicę:)

parlando
Forumator

Strona główna... :D

Już abstrahując wyglądu, chciałbym porozmawiać o pinezkach:)
Pinezki IMO są brzydkie i za duże (przez to też rozmazane przy powiększeniu, którego używam). Są większe niż rozmiar czcionki przy nagłówkach list.
Dlaczego w ogóle tam są pinezki? Na stronie głównej mamy tylko małą, statyczną mapkę, która pokazuje orientacyjnie gdzie coś jest. Po co do tego ostra pinezka? Dlaczego by nie skorzystać z ikonek, które są już znane z mapy v3? Nawet te kwadraty z 8 poziomu zoomu, a przy najechaniu na nazwę mogła by się wyświetlać już pełna ikonka w tym miejscu. Kwestia dorobienia tylko oznaczenia dla geościeżek i skrzynki tygodnia (mogła by to być np. gwiazdka).
Podobnie w Mojej okolicy, gdzie są inne pinezki:)
Aha, skoro pojawiła się druga kolumna, to może dałoby się powiększyć (rozszerzyć na szerokość kolumny) mapkę na głównej?

kojoty
Rada Techniczna
Podziękował;: 14 razy
Otrzymał podziękowań: 226 razy

Post autor: kojoty »

Cześć Parlando,
Jako, że jesteś naszym stałym konsultantem-specjalistą ds jakości pozwolę sobie napisać ci szerzej w tym temacie.
parlando pisze: wtorek 16 stycznia 2018, 09:34 Strona główna... :D
Tło:
Strona główna przeszła minimalne odświeżenie, które wyszło w sumie przypadkiem - robiąc coś zupełnie innego (dynamiczny routing przydatny nam w serwisie tak w ogóle - ale bardziej dla programistów niż dla użytkowników, którzy może skorzystają o tyle, że niektóre linki będą nico bardziej czytelne - ale to drobiazg zupełny) musiałem coś tam zmienić w stronie głównej, a mam taką chorobę, że jak już otworzę i zmieniam coś w jakiejś części kodu to nie mogę się opanować, żeby czegoś tam nie poprawić (jak patrzę na niektóre rzeczy w kodzie to mi oczy prawie krwawią), a jak zacznę poprawiać to mi zwykle wychodzi pełny refaktoring jakiegoś kawałka kodu - i tak stało się ze stroną główną... (traktuję moje zaangażowanie w tech-oc też jako zabawę, więc pozwalam sobie na takie rzeczy :) ).

O stronie głównej:
To co widać obecnie nie jest szczytem naszych marzeń a tylko krokiem w kierunku tego co byśmy chcieli mieć.
Ogólnie strona startowa serwisu powinna mieć 2 osobne wersje: dla zalogowanych i niezalogowanych.

Dla niezalogowanych mamy kontent "tłumacząco-zachęcający" o wiele bardziej ciekawy graficznie - jakiś filmik, jakaś prezentacja o geocachingu, opowieści itd...

Natomiast dla już zalogowanych, aktywnych użytkowników o wiele ciekawsze jest to co się dzieje w serwisie - a więc moim zdaniem coś co nazwałbym "zmodyfikowana-moja-okolica". Modyfikacja powinna polegać na tym, że user powinien mieć moim zdaniem możliwość wyboru pomiędzy "moją-okolicą-w-całym serwisie" - tj. te same dane ale dla całego kraju i "moją-okolicą-lokalną" - czyli mniej więcej to co jest obecnie. (tak na marginesie obecna moja-okolica też czeka na swój refaktoring, bo pewne rozwiązania tam stosowane to uff, uff - złe słowa mi się na usta cisną - trzeba zmienić :) ).

To tak w skrócie o wizji jaką gdzieś tam mamy - oczywiście na tym się nie kończy bo jeszcze zostaje sam layout strony - który nam się bardzo nie podoba w wielu aspektach i tam dalej.... ale to już temat rzeka.
parlando pisze: wtorek 16 stycznia 2018, 09:34 Już abstrahując wyglądu, chciałbym porozmawiać o pinezkach:)
Pinezki IMO są brzydkie i za duże (przez to też rozmazane przy powiększeniu, którego używam). Są większe niż rozmiar czcionki przy nagłówkach list.
Dlaczego w ogóle tam są pinezki? Na stronie głównej mamy tylko małą, statyczną mapkę, która pokazuje orientacyjnie gdzie coś jest. Po co do tego ostra pinezka? Dlaczego by nie skorzystać z ikonek, które są już znane z mapy v3? Nawet te kwadraty z 8 poziomu zoomu, a przy najechaniu na nazwę mogła by się wyświetlać już pełna ikonka w tym miejscu. Kwestia dorobienia tylko oznaczenia dla geościeżek i skrzynki tygodnia (mogła by to być np. gwiazdka).
Podobnie w Mojej okolicy, gdzie są inne pinezki:)
Aha, skoro pojawiła się druga kolumna, to może dałoby się powiększyć (rozszerzyć na szerokość kolumny) mapkę na głównej?
O pinezkach - już się tłumaczę:

Po pierwsze pinezki są dlatego, żeby zwizualizować gdzie znajduje się dany obiekt. Można by faktycznie użyć ikonek keszy - może to nawet jakiś pomysł w sumie. Trzeba by tylko faktycznie wymyślić ikonkę "skrzynki tygodnia" i ikonki dla geościeżek - może to nie jest zła idea. Jakieś rozkminy nad ikonkami też trwają już od jakiegoś czasu (idzie o to, żeby wyprodukować jeden uniwersalny zestaw ikon keszowych dla wszystkich mapek serwisu - obecnie mamy te ikonki z OKAPI (mapa) i te kuferkowe - w innych miejscach - trzeba by się nad tym pochylić - a jeszcze idealnie by było jakby wszystkie były w svg i w ogóle - się zobaczy - no i wiadomo - wszystko u nas trwa strasznie powoli, bo nikt nie siedzi nad tym codziennie.

Pinezki są jakie są (czyli nie najpiękniejsze) bo robiłem je ja - jak się znajdzie jakiś grafik-uxowiec to moze by powedział jak je poprawić (do tego - taka ciekawostka - one nie są obrazkami tylko html-owymi div-ami - postanowiłem się pobawić w zrobienie takiej dynamicznej pinezki i tak sobie to wymyśliłem - czy efekt jest dobry - no nie wiem - wizualnie sam nie jestem szczęśliwy zupełnie, ale to jest pierwsza odsłona).

Jeśli natomiast coś ci się źle wyświetlają to podpowiedz mi jakiej przegladarki/wersji używasz bo to może mieć wpływ - różne przeglądarki różnie obsługują css - generalnie targetujemy się na najnowsze.
Za ten post autor kojoty otrzymał podziękowanie:
parlando

parlando
Forumator

kojoty pisze: wtorek 16 stycznia 2018, 11:57 Jeśli natomiast coś ci się źle wyświetlają to podpowiedz mi jakiej przegladarki/wersji używasz bo to może mieć wpływ - różne przeglądarki różnie obsługują css - generalnie targetujemy się na najnowsze.
Cześć:)
Nie wiem, czy się źle wyświetlają, czy tak po prostu jest. Teraz sprawdziłem i ostrze pinezki jest już w linii z wierszem (a wcześniej był także poniżej). Natomiast góra chyba dalej jest wyższa niż czcionka. Gdyby ostrze było na tej samej wysokości, co teraz, to pewnie o sprawie bym nie wspomniał:) O, nawet widać to na Twoim obrazku
https://user-images.githubusercontent.c ... f6773b.png

Teraz jeszcze zauważyłem cięciwę w pinezce:)
https://lh3.googleusercontent.com/KfenY ... w1910-h937
a postrzępienie/rozmycie jest jakby mniejsze
kojoty pisze: wtorek 16 stycznia 2018, 11:57 pinezki są dlatego, żeby zwizualizować gdzie znajduje się dany obiekt. Można by faktycznie użyć ikonek keszy
.
No właśnie o ujednolicenie chodzi:) Na mapie v3, gdzie dokładność jest bardziej pożądana mamy ikonki, a grocik pojawia się dopiero przy większym zoomie. Na stronie głównej dokładność nie jest w ogóle potrzebna - stąd pomysł, żeby zamiast pinezek były mniejsze kwadraciki znane z mapy v3 i ewentualnie ikonka jak już się najedzie kursorem na nazwę skrzynki/wydarzenia/ścieżki.

Dzięki za pracę nad rozwojem OC.

Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Podziękował;: 255 razy
Otrzymał podziękowań: 319 razy

Post autor: Pawel brasia »

Uważam podobnie jak Parlando, kwadraciki lepiej będą wyglądały i nieporównywalnie łatwiej je będzie dynamicznie narysować. A czy będą 10 km w lewo czy prawo to przy tej skali mapy nie ma najmniejszego znaczenia.
Inny pomysł, który mnie naszedł to kształty geometryczne np.: skrzynka - kwadrat, skrzynka tygodnia - wspomniana gwiazdka, geościeżka kółko, spotkanie trójkąt.
Przy okazji, jeśli będzie coś zmieniane, proponuję zastanowić się nad kolorami. Obecnie są one przytłumione i jakieś smutne a niebieski w gorszych warunkach jest zbliżony do zielonego.
Edit:
Dodam, że nowy układ strony wiele bardziej mi się podoba niż było poprzednio. Wreszcie mapka jest na odpowiednim miejscu i widać co się podświetla :)
Mam pytanie co oznacza w statystykach np. "Nowych użytkowników"? Nowy w ciągu roku, miesiąca...?
Za ten post autor Pawel brasia otrzymał podziękowanie:
parlando
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

ODPOWIEDZ