Wycofywanie przyznanej rekomendacji

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Highlander
Forumator
Podziękował;: 31 razy
Otrzymał podziękowań: 55 razy

Wycofywanie przyznanej rekomendacji

Post autor: Highlander »

Do tej pory nie mi przyszło do głowy żeby cofnąć czyjejś skrytce uprzednio przyznaną rekomendację. Ale dzisiaj znalazłem taki wpis w jednym z logów.
Faktycznie interfejs użytkownika pozwala w prosty sposób wykonać taką operację. Znacznie więcej roboty jest z wycofywaniem oceny i dawaniem nowej (co było kiedyś również dyskutowane na forum).

Wg mnie wycofanie rekomendacji powinno być możliwe jedynie przez usunięcie wpisu z oceną i rekomendacją.

A jakie jest wasze zdanie?
ObrazekObrazekObrazek
zyr
Forumator
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 141 razy

Post autor: zyr »

A wg mnie sprawa jest dość prosta.
Przyznanie rekomendacji = poleceniu skrzynki innym. Jeśli skrzynka zostaje zarchiwizowana, to po co ją rekomendować? Także usuwam rekomendacje przyznane skrzynkom zarchiwizowanym, co pozwala mi rekomendować kolejne.
Usunięcie rekomendacji przyznanej, jeśli skrzynka jest aktywna, to trochę nie fair. "ten kto daje i odbiera..." :)
Za ten post autor zyr otrzymał podziękowanie:
Saracen
Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Podziękował;: 175 razy
Otrzymał podziękowań: 191 razy
Kontakt:

Post autor: Żywcu »

Maciej eŚ pisze:Do tej pory nie mi przyszło do głowy żeby cofnąć czyjejś skrytce uprzednio przyznaną rekomendację. Ale dzisiaj znalazłem taki wpis w jednym z logów.
Jaki był ten wpis do logu? i czy chodzi Ci o cofnięcie rekomendacji, bo z kimś masz zatarg? Mam nadzieję, że nie (tylko źle odczytałem problem). Taki powód cofnięcia rekomendacji jest dla mnie żenujący i nie ma nic wspólnego z jakością kesza.

Rozsądne powody cofnięcia rekomendacji to:
- archiwizacja skrzynki,
- znaczące pogorszenie jej walorów i brak zainteresowania opiekuna,

i myślę, że cofnięcie rekomendacji w tych przypadkach, niczym złym nie jest (zwłaszcza jak się wygwiazdkowałeś, a nieodpartą potrzebę uhonorowania innej czujesz :wink: )

Dodano po 10 minutach:

oops: widzę, że ZYR pierwszy, prawie to samo mapisał
Awatar użytkownika
Highlander
Forumator

Chodzi o sytuację że bliżej nieznany mi użytkownik przyznał rekomendację skrytce X, wpisując jednocześnie w logu, iż żeby móc ją przyznać wycofał rekomendację z bliżej nieokreślonej skrytki Y, po czym dodał na końcu emotikonkę pokazującą język. Domyślam się z tego że po prostu kolejna skrytka spodobała mu się bardziej niż poprzednio znaleziona. Nie sądzę żeby zaistniały okoliczności które podaliście.

Wasze przykłady wycofywania rekomendacji są ciekawe. Ale mimo wszystko szkoda że taka zarchiwizowana super-skrytka z powodu masowego wycofywania rekomendacji wypadnie z wysokiej pozycji w rankingu najlepszych skrytek (a w skrajnym przypadku zniknie bez śladu). Chyba że ranking skrytek nie obejmuje zarchiwizowanych - wtedy wycofanie rekomendacji i przerzucenie na aktywną skrytkę jest jak najbardziej rozsądne.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Kontakt:

Maciej eŚ pisze: Ale mimo wszystko szkoda że taka zarchiwizowana super-skrytka z powodu masowego wycofywania rekomendacji wypadnie z wysokiej pozycji w rankingu najlepszych skrytek (a w skrajnym przypadku zniknie bez śladu). Chyba że ranking skrytek nie obejmuje zarchiwizowanych - wtedy wycofanie rekomendacji i przerzucenie na aktywną skrytkę jest jak najbardziej rozsądne.
Niestety, w rankingu są też zarchiwizowane i faktycznie szkoda, że jakiejś galerii zasłużonych nie przewidzieliśmy :(
Awatar użytkownika
ted69
Forumator
Podziękował;: 44 razy
Otrzymał podziękowań: 73 razy
Kontakt:

Post autor: ted69 »

Wycofywanie rekomendacji w chwili archiwizacji skzrynki wydaje mi sie co najmniej dziwne.
Po pierwsze - jest to zmienianie historii - niby dlaczego? Skrzynka wraz z logami zostaje w bazie, mozna ja ogladac - a zmienia sie dane (rozumiem, ze zmienia sie odgornie, administracyjnie).
Po drugie - bywaja przypadki przywrocenia skrzynki zarchiwizowanej - i co wtedy ?
Obrazek . Obrazek
GeoNornik
Stały bywalec
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Post autor: GeoNornik »

rekomendacje są raczej dla aktywnych skrzynek i to im służą

skrzynka i jej okolica - całokształt
zmieniają się w czasie

niektóre skrzynki zyskują na wartości z powodu swojej historii (patrz. Piaskowy Ludek)
inne tracą na braku serwisu, czy dewastacji otoczenia

btw. rekomendacja wyświetla się przy wszystkich logach danego użytkownika w danej skrzynce, zatem gdzie tu historia skoro nie wiadomo od jak dawna ta rekomendacja tam wisi

zatem ich odbieranie i dodawanie powinno być możliwe
choćby nawet dlatego, że gust geocachera się zmienia/wyrabia
[img]http://www.opencaching.pl/tpl/stdstyle/images/cache/virtual.png[/img] Jestem ZA powrotem skrzynek wirtualnych.
etnamars
Forumator
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 184 razy

Post autor: etnamars »

Zasady są jasne. Mam dziesięć znalezień - mogę jedną skrzynkę zarekomendować. Rekomenduję ją na tą chwilę gdy wpisuję log i nie ważne, że za miesiąc gust mi się zmieni, bo znajdę pięćdziesiąt lepszych skrzynek i stwierdzę że zarekomendowana nie była wcale taka super.

Wycofywanie rekomendacji (niezależnie od powodu, nawet archiwizacji), lub stosowanie ich do gier politycznych (tego lubię to mu dam, a tamtemu nie) moim zdaniem to zagrania nie do końca uczciwe - i świadczą tylko o logującym użytkowniku, a nie o skrzynce czy jej właścicielu.

To że jest taka możliwość - wcale nie oznacza że należy ją stosować.
Marcin
Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Kontakt:

Kończy się keszobranie - idzie zima, a serwis zmieniać się będzie, więc może w temacie rekomendacji też coś się zmieni...
Temat rekomendacji poruszałem tu, uważam, że skrzynki aktywne od nieaktywnych trzeba rozdzielić (choć, to tylko statystyczny problem).
Sebciu36
Nowy na forum
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Sebciu36 »

Przyznaję się bez bicia, że to ja dokonałem tego niecnego czynu.

Rzeczywiście kolejny kesz podobał mi się dużo bardziej (właściwie to byłbym skłonny dać mu wszystkie swoje gwiazdki). Co więcej podczas wpisywania do logu w miejscu rekomendacji jest stosowna informacja o możliwości wycofania, więc skwapliwie z tej opcji skorzystałem.

Na pewno przyczyną nie były żadne zatargi, ani gierki polityczne- autor skrzynki, której tak bezczelnie cofnąłem rekomendację jest moim najlepszym znajomym i rekomenduję jego inne kesze.

Najprawdopodobniej całe zajście dałoby się potraktować z przymrużeniem oka, gdybyś pod uwagę wziął, że jestem dopiero początkującym szczylem i przy zaledwie 34 zdobytych skrzynkach, ciężko mi ocenić, czy jest ona godna zarekomendowania czy nie.

Na pewno udało mi się wyciągnąć naukę- następnym razem gwiazdkę przyznam dopiero po 10 zdobytych skrzynkach, analizując, która z nich była najlepsza.

Przepraszam za zamieszanie i pozdrawiam oburzonych wyjadaczy... ;)
Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Kontakt:

Sebciu36 pisze:Przepraszam za zamieszanie i pozdrawiam oburzonych wyjadaczy... ;)
Witaj, chyba nikt się nie oburzył :D , ja też dostrzegam różnice między rekomendowanymi skrzynkami i jak gwiazdek brakuje... - to latam, po keszach! Jeszcze nigdy rekomendacji nie cofnąłem, choć raz miałem taki zamiar z kesza zarchiwizowanego, udało się jednak dozbierać (ponad 2 tygodnie, to zajęło).
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Highlander
Forumator

Sebciu36 pisze: Przepraszam za zamieszanie i pozdrawiam oburzonych wyjadaczy... ;)
Jak widzisz podszedłem do sprawy neutralnie (tj. bez oburzenia) i specjalnie nie podawałem linka do konkretnego przypadku. Zaciekawiło mnie że jest taka możliwość techniczna i w sumie przy okazji dyskusji wyszły ciekawe kwestie (archiwizowanie, statystyki).
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Liszewski.36
Wyjadacz
Podziękował;: 23 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Post autor: Liszewski.36 »

Wspomniano wcześniej o tzw. "Liscie keszy zasłużonych" Czy jest to możliwe? Smutno jest patrzeć jak zarchiwizowany kesz, który wybił się ponad wszystkie nagle podupada z powodu zabierania rekomendacji. Co do zabierania przy skrzynkach nadal aktywnych. Jeżeli rzeczywiście kesz x jest lepszy od y, a ostatnią rekomendacje przyznaliśmy x to z dobrą intencją chcemy nagrodzić tego lepszego. Zawsze można poczekać i dobić do tych 10 keszy, albo tak jak Żywcu wspomniał powstrzymać się od wyboru i nagrodzić tego najlepszego :)

Niestety parę razy już zauważułem, że rekomendacje przyznawane są na siłe prawdopodbnie przez założyciela bo kesz ma 80 znalezień ocene +1.5 i 1 rekomendacje przyznana przez konto, które zaliczyło 10 Virtuali do wygooglowania w 5 minut :P
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
darkmoor
Wyjadacz
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Post autor: darkmoor »

Ho, ho ho...nie byłam na forum wieki a tu takie tematy. Nawet przez myśl nigdy mi nie przeszło, żeby zabrać rekomendację jakiejś starszej skrzynce chociażby była już zarchiwizowana, przecież to jest jej historia! Można nazbierać nowych znalezień i nimi nagradzać kolejne super-skrzynki!
Z keszerskim pozdrowieniem.
Darkmoorka :D
[url=http://www.opencaching.pl/viewprofile.php?userid=61][img]http://www.opencaching.pl/statpics/61.jpg[/img][/url]
[url=http://www.kel.com.pl]Wydawnictwo muzyczne[/url]
Thathanka
Wyjadacz
Podziękował;: 25 razy
Otrzymał podziękowań: 25 razy

Re: Wycofywanie przyznanej rekomendacji

Post autor: Thathanka »

Maciej eŚ pisze:A jakie jest wasze zdanie?
Rekomendację cofnąć można... choć nie wypada.
ODPOWIEDZ