skrzynka to tylko pociągi

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

Spider
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Spider »

Post usuniety na prosbe autora.

Awatar użytkownika
Liszewski.36
Wyjadacz
Podziękował;: 23 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Post autor: Liszewski.36 »

Tak, ale co ma napisanie np. Po wejściu do bunkru, skręć w prawo i znajdź szczelinę w ścianie do quizu. Quiz raczej kojarzy się z potrzebą odgadnięcia jakiejś części kesza lub rozwiązanie zagadki...
ObrazekObrazek

Spider

Awatar użytkownika
Liszewski.36
Wyjadacz
Podziękował;: 23 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Post autor: Liszewski.36 »

No to w takim razie, osoby zakładające skrzynki bez GPS nie mają szansz na zalozenie skrzynki Tradycyjnej? bo szanse są znikome, że za pomocą GE czy innych map okresla dokladnie polozenie kesza. To nienormalne trzymanie się tak sztywno zasad. Jesli by się tak stało, że nagle multum keszerów będzie zmieniało typ z trad. na inny tylko dlatego ze wspolrzedne sa niedokladne lub nie mozna dokladnie ich okreslic (kanał/bunkier) to skrzynki typu inne będą niemalże podobne do skrzynek tradycyjnych, a te "inne z innego powodu"? stracą swój urok.
ObrazekObrazek

Spider

Awatar użytkownika
hipul
Forumator
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Post autor: hipul »

picek pisze:wiele wiele wiele wiele wiele innych to nie skrzynki tradycyjne?
Jezeli wspolrzedne nie wskazuja miejsca ukrycia to tak wlasnie - nie sa to skrytki tradycyjne.
Liszewski.36 pisze:No to w takim razie, osoby zakładające skrzynki bez GPS nie mają szansz na zalozenie skrzynki Tradycyjnej? bo szanse są znikome, że za pomocą GE czy innych map okresla dokladnie polozenie kesza.
A co to skrytki nietradycyjne to jakies gorsze? :)
To nienormalne trzymanie się tak sztywno zasad
Uwazasz, ze normalne jest oznaczanie multikeszy jako skrytek tradycyjnych, skrytek tradycyjnych jako multikeszy, quizow jako skrytek tradycyjnych itd? Skrytka tradycyjna jak sama nazwa wskazuje winna byc tradycyjna. Niestety na dzisiaj na OC skrytka tradycyjna to wlasciwie moze byc cokolwiek.
a te "inne z innego powodu"? stracą swój urok.
O atrakcyjnosci skrytki decyduje sama skrytka a nie typ ktory ja okresla.

Troche sie zrobilo nie na temat.
Mozna jakis watek wydzielic?

Awatar użytkownika
mushin
Forumator
Podziękował;: 13 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Post autor: mushin »

Skoro już offtopujemy.. :)
Do geocachingu potrzebny jest GPS i tyle.
Ja bym raczej napisał:
"Do zakładania keszy tradycyjnych potrzebny jest GPS i tyle."

Szukanie skrzynek bez GPSa dla niektórych jest bardzo przyjemne! I niech nikt mi nie mówi, że niemożliwe :twisted:
Obrazek Obrazek Obrazek

Spider

Awatar użytkownika
r00t7
Centrum Obsługi Geocachera
Podziękował;: 317 razy
Otrzymał podziękowań: 215 razy

Post autor: r00t7 »

Spider pisze:Tak, osoby nie posiadające GPS nie mają szans na założenie skrzynki tradycyjnej. Zasady są po to by się ich trzymać. Do geocachingu potrzebny jest GPS i tyle. A twoje pretensje są typu: "nie mam roweru ale chce jeździć na nim. dlaczego nie mogę? ja chce jeździć bez roweru!"
twój ton sugeruje że uważasz się za jakiegoś super bo masz GPS. Ja jakoś z 280 skrzynek co najmniej 200 znalazłem nie mając jeszcze gps i co da się ? Pewnie że się da, znam wiele osób które w ogóle z GPS nie korzystają.

Porównanie z nartami też mnie mocno rozbawiło :) w ogóle ni jak ma się do dyskusji i nic nie obrazuje bo jeżdżenie na nartach wodnych bez nart jest czystą głupotą a szukanie keszy bez GPSa nie. No chyba że ty inaczej nie potrafisz.

Ogółem ten wątek miał służyć czemu innemu, ale nagle wszyscy zaczęli wylewać swoje żale, w ogóle nie na temat.

może zalożyć typ skrzynki tradycyjna z * ? * dla miłośników GPS żeby wiedzieli że to inna niż ich ściśle związana z regulaminem ;)
pozdro
Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Highlander
Forumator
Podziękował;: 31 razy
Otrzymał podziękowań: 55 razy

Post autor: Highlander »

Spider pisze:
mushin pisze:Szukanie skrzynek bez GPSa dla niektórych jest bardzo przyjemne! I niech nikt mi nie mówi, że niemożliwe :twisted:
Dla niektórych, a nie dla wszystkich. Dla niektórych jeżdżenie na stopach bez nart wodnych też jest przyjemne, ale większość jak jeździ to jeździ na nartach.
No Spider, niezwykłe celne i bardzo sympatyczne porównanie. Dziwnie postrzegasz ludzi (mushina, mnie i pewnie wielu innych) którzy szukając chcą z tej zabawy wyciągnąć więcej dla siebie i ćwiczyć na skrzynkach klasyczną orientację w terenie?

Przecież problem - który słusznie zauważyłeś - leży z drugiej strony barykady, czyli u zakładaczy. Ja też zaczynałem z googlemaps bez świadomości że takie mapy są przesunięte i nie można im ufać. Jak się bardziej wciągnąłem to zainwestowałem w GPS właśnie po to by być fair wobec wszystkich poszukiwaczy, niezależnie od tego jaką metodą szukają. Sukcesywnie staram się też poprawić pomiary skrytek sprzed zakupu GPS'a, nawet jeśli nie są tradycyjne.

Z mojego doświadczenia wynika że 95% tradycyjnych skrzynek OC można znaleźć bez GPS'a. Jak masz kopaną skrzynkę to i tak lepiej zaufać spoilerowemu zdjęciu niż leśnemu wskazaniu GPS żeby niepotrzebnie nie rozkopywać terenu. Te pozostałe 5% to są najczęściej sprytnie ukryte, nietypowe pojemniki i żeby z nimi się zmierzyć trzeba mieć super dokładne koordynaty, które da Ci faktycznie tylko dobry odbiornik GPS (np. Wielka Synagoga Tłomackie).

Co można zrobić z tym problemem? Na GC mamy prewencję (edukację) w postaci reviewera. Na OC jedyna prewencja to mało widoczny przy zakładaniu skrzynki link "jeśli to Twoja pierwsza skrzynka, przeczytaj opis na wiki". Założę się że mało kto skorzystał, szczególnie za pierwszym razem.

Skoro większość nie chce wprowadzenia reviewerów, może postawić na automatyczne weryfikowanie wiedzy odnośnie zasad zakładania i klasyfikacji skrzynek. Czyli masz materiał do przeczytania (wybrane artykuły wiki), a potem automatyczny test wyboru do zaliczenia. Technicznie jest to proste do zrobienia. I po zaliczeniu można zakładać pierwszą skrytkę. Ja osobiście żałuję że nie byłem od początku "przymuszony" do lektury wiki, jakbym od tego zaczął to bym się ustrzegł błędów przy pierwszych skrzynkach.

Mnie się wydaje że takie narzędzie poprawiłoby jakość zakładanych skrytek, docelowo można by nawet znieść ograniczenie "min 5 tradycyjnych znalezionych" bo przecież jest duża szansa że pośród nich nowa osoba nie znajdzie wzorcowych przykładów - z dokładnymi koordami, szczelnym i suchym pojemnikiem. A potem kończy się na tym że po fakcie w logu takiej nowej skrzynki googlemapsowej z pudełka po lodach lądują ostre docinki i komentarze. W końcu ktoś - często za późno - autorowi napisze konstruktywnie na priv co poprawić. A tego wszystkiego można by uniknąć nakłaniając zakładaczy do uważnej lektury wiki.

Co o tym myślicie?
Za ten post autor Highlander otrzymał podziękowania (total 2):
r00t7Liszewski.36
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Podziękował;: 175 razy
Otrzymał podziękowań: 191 razy
Kontakt:

Post autor: Żywcu »

Maciej eŚ pisze:Co o tym myślicie?
Wyważenie i mądrze, choć nie w temacie.
Podpisuję się!

Awatar użytkownika
mushin
Forumator
Podziękował;: 13 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Post autor: mushin »

Maciej eŚ pisze:Co o tym myślicie?
Bardzo podoba mi się ten post. Zawiera dużo informacji, z którymi całkowicie się zgadzam, a których chyba nie mam cierpliwości i chęci forsować na forum...

Pomysł z testem z wiki - ciekawy :) Ciekaw jestem czy zaczną po necie krążyć odpowiedzi na blogach itd...? :) Ale nawet jeżeli, to i tak zdający 'egzamin' zapamięta te kilka kwestii które zostaną poruszone w pytaniach.
Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Highlander
Forumator
Podziękował;: 31 razy
Otrzymał podziękowań: 55 razy

Post autor: Highlander »

Nikt się niczego nie musi uczyć na pamięć. Przecież nikt nie zabroni podczas testu mieć na drugiej zakładce przeglądarki otwartej strony wiki. W mojej firmie w ten sposób się zdaje większość różnego rodzaju testów eLearningu.
Ale nawet jak wyszukujesz w tekście odpowiedź to i tak z tego coś zapamiętasz i chyba o to chodzi.

Klucza odpowiedzi nie ma w sumie co szukać, bo w tego typu testach standardowo losuje się X pytań z większej puli, losuje się ich kolejność w teście jak i kolejność odpowiedzi w ramach każdego z pytań. A jak ktoś mimo tych przeciwności stworzyłby opisowy klucz to nauczenie się tego klucza wciąż będzie mieć funkcję edukacyjną :)
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
r00t7
Centrum Obsługi Geocachera
Podziękował;: 317 razy
Otrzymał podziękowań: 215 razy

Post autor: r00t7 »

to by było ciekawe :) podpisuje się pod tym, lecz jeszcze trzeba by to jakoś dopracować
Obrazek Obrazek Obrazek

ODPOWIEDZ