Marzą mi się grupy

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

tboniasty
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Marzą mi się grupy

Post autor: tboniasty »

Od pewnego czasu, ktoś w naszej okolicy niszczy skrzynki.
Nie pomagają utrudnienia w stylu usuwania spoilerów, komplikowania zadania. Wygląda na to, że bestia dociera wszędzie gdzie chce.
Mam wrażenie, że bezpieczniej było nim nastała medialna wrzawa i info o serwisie roznosiło się głównie drogą pantoflową (znajomy poleca znajomemu).

Za chwilę padnie hasło, na które pewnie kilka osób dostanie wysypki - premium members :)

Poszedłbym jednak dalej - w przeciwieństwie do GC.com nie byłaby to grupa skrzynek widoczna dla osób, które dokonały jakiejś tam opłaty (złodziej też może sobie wykupić konto jeżeli jest aż tak przebiegły). O nie.
Raczej osób, które zostały do danej grupy zaproszone/dopisane.

Widzi mi się to tak: istnieje sobie np. grupa opolska. Pojawia się nowy geokoeszer w okolicy. Powiedzmy, że widać że potrafi się bawić, nawet uczestniczy w jakimś spotkaniu. Opolskie grono stwierdza, że osoba jest chyba godna zaufania więc dodawany jest do ww. grupy i widzi bonusowe skrzynki (takie flagowe lub te z bezpiecznego rejonu - bo złodziej działa na szczęście lokalnie - na zachęcenie do geokeszowania pozostaną publiczne).

Jak się na to zapatrujecie? :)
GeoNornik
Stały bywalec
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Post autor: GeoNornik »

gdzieś przy dyskusji o hasłach też rzuciłem podobny pomysł

skrzynek dedykowanych / na zaproszenie czy temu podobnych

aktualnie w serwisie funkcjonuje kilka takich skrzynek
jak plecak czy aparat fotograficzny

typu mobilna lub inna
które można zaliczyć tylko w kontakcie bezpośrednim z założycielem

nie wiem czy wielkim problemem dla serwisu była by zmiana (pewnie jeszcze bardziej kontrowersyjna niż hasła)
uszczelnienia w stylu
że użytkownik zgłasza że chce daną skrzynkę odkryć
dostaje wsp.
a wpisać znalezienie może dopiero gdy
kolejny znalazca potwierdzi że skrzynka istnieje

jeśli jest inaczej to staje się podejrzanym o GeoKłusownictwo

doraźną próbą pozbycia się takiego osobnika jest założenie "atrakcyjnej" skrzynki na terenie monitorowanym
tam gdzie ma się znajomego w ochronie/obsłudze monitoringu

gdy taki ktoś wpadnie
sprawę można nadać organom ścigania, za pośrednictwem właściciela/zarządcy terenu
gdyż skrzynka była np. infrastrukturą promocją jakiś sklep/zakład
w internecie
[img]http://www.opencaching.pl/tpl/stdstyle/images/cache/virtual.png[/img] Jestem ZA powrotem skrzynek wirtualnych.
Thathanka
Wyjadacz
Podziękował;: 25 razy
Otrzymał podziękowań: 25 razy

Re: Marzą mi się grupy

Post autor: Thathanka »

tboniasty pisze:istnieje sobie np. grupa opolska. Pojawia się nowy geokoeszer w okolicy. Powiedzmy, że widać że potrafi się bawić
Nie podoba mi się pomysł z kapturowym klasyfikowaniem ludzi. To już wolę jasny system z GC, a generalnie im mniej regulacji, tym lepiej.
Rozumiem niezadowolenie z powodu niszczenia skrytek, ale chyba nie tędy droga. Którędy? Sam nie wiem.
kufel
Wyjadacz
Podziękował;: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Post autor: kufel »

tboniasty pisze: Za chwilę padnie hasło, na które pewnie kilka osób dostanie wysypki - premium members :)

Faktem jest,że ostatnio często giną skrzynki,szczególnie te wypasione,ale tworzenie grup regionalnych moi zdaniem nie zda egzaminu.Co z osobami z poza regionu?.Ja widział bym to raczej tak:Skrzynka której właściciel nie chce wszystkim pokazywać jest widoczna na mapie,ma ukryte dane GPS i opis jak dotrzeć do skrzynki.Widoczny jest tylko opis miejsca w które właściciel chce nas zaprowadzić.Dane Gps i opis były by chronione hasłem ,a hasło było by udostępniane przez założyciela na prośbę zainteresowanych osób.Wtedy założyciel miałby pełną kontrolę nad skrzynką.

Chciałem zaznaczyć,że ja raczej nie korzystał bym z tej opcji.Zakładając skrzynkę ponoszę ryzyko że skrzynkę ktoś skręci.
Obrazek
tboniasty

kufel pisze: Skrzynka której właściciel nie chce wszystkim pokazywać jest widoczna na mapie,ma ukryte dane GPS i opis jak dotrzeć do skrzynki.Widoczny jest tylko opis miejsca w które właściciel chce nas zaprowadzić.Dane Gps i opis były by chronione hasłem ,a hasło było by udostępniane przez założyciela na prośbę zainteresowanych osób.Wtedy założyciel miałby pełną kontrolę nad skrzynką.
Generalnie chodziło mi o to by powstał sam mechanizm kontroli nad tym kto poznaje szczegóły dotyczące skrzynki. Reszta to tylko przykład realizacji, który trzeba przeanalizować czy ma większy czy mniejszy sens.
kufel pisze: Chciałem zaznaczyć,że ja raczej nie korzystał bym z tej opcji.Zakładając skrzynkę ponoszę ryzyko że skrzynkę ktoś skręci.
Do czasu aż trafisz na wyjątkową gnidę.
kufel
Wyjadacz
Podziękował;: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Post autor: kufel »

tboniasty pisze: Do czasu aż trafisz na wyjątkową gnidę.
Właśnie jest u nas taka gnida,kradnie skrzyneczki :evil:
Obrazek
kwieto
Forumator
Podziękował;: 23 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Post autor: kwieto »

IMO to nie ma sensu.
Albo skończy się tak, że wszystkie skrzynki będą dostępne tylko dla "wtajemniczonych", albo tak, że skrzynek "premium" nikt nie będzie chciał zakładać.

Poza tym pomysł ten utrudnia znacząco "okazyjne" szukanie. Powiedzmy że wybieram się na weekend na Mazury. W skrajnym przypadku, zanim tamtejsi lokalni geocacherzy stwierdzą, czy jestem godzien ich zaufania, to ja już zdążę z tych Mazur wrócić i zapomnieć że tam byłem.

Itd., itp.

Przy okazji - zastanawialiście się nad przyczyną tych zniszczeń? Zwykła złośliwość, czy jakaś myśl przewodnia?
Giną skrzynki wszelkiej maści, czy określony typ? (np. GPS Free?)

Może jednak warto odejść od zasady "wolnoć Tomku w swoim domku" i przyjąć pewien kanon zasad czy reguł co do skrzynek? Jest szansa, że to odstraszy ileś osób... przypuszczam że akurat takich, które stanowią "grupę ryzyka".
No i oczywiście najlepiej by było "wrócić do źródeł" (tajności zabawy) i odpuścić sobie wszelkiego rodzaju promocje serwisu.
[url=http://www.geocaching.org.pl][img]http://www.geocaching.org.pl/images/200x50.jpg[/img][/url]
[color=gray]Geokärcher[/color]
jaber
Bywalec
Podziękował;: 1 raz

Post autor: jaber »

kwieto pisze:....
...
No i oczywiście najlepiej by było "wrócić do źródeł" (tajności zabawy) i odpuścić sobie wszelkiego rodzaju promocje serwisu.
Hmmm, wobec tego nalezy wprowadzic zakaz sprzedazy ksiazek o geocachingu :-)

http://www.amazon.com/s/ref=nb_ss?url=s ... ng&x=0&y=0

i co ciekawe jedna z nich firmowana przez GC.com i jak oni daja sobie rade z rekalma bo w ksiazkach pisza tylko o geocaching.com. Zakazac publikacji na YouTube filmow http://www.geocaching.com/about/ itd :-)

Skrzynki beda ginac i to jest wpisane w ich zyciorys.
kwieto
Forumator

No właśnie mnie zastanawia, na ile duży jest to problem (znikanie skrzynek, nie promocja) dla innych serwisów?

Co do promocji - trochę inaczej to wygląda w przypadku książki (którą trzeba kupić i - o zgrozo - przeczytać), a inaczej w przypadku artykułu w GW czy innym popularnym dzienniku.
Co prawda w tym roku już się takie artykuły chyba nie zdarzają, jednak w zeszłym było ich sporo...

Tak czy siak, ciekawi mnie też co leży u podstaw takiego seryjnego niszczenia skrzynek?
[url=http://www.geocaching.org.pl][img]http://www.geocaching.org.pl/images/200x50.jpg[/img][/url]
tboniasty

kwieto pisze:Poza tym pomysł ten utrudnia znacząco "okazyjne" szukanie. Powiedzmy że wybieram się na weekend na Mazury.
Wolałbyś zapytać o udostępnienie danych czy wolisz znajdywać klocka?

Nie mówimy tu o globalizacji. Chciałbym zabezpieczyć w ten sposób pewien obszar po którym porusza się szkodnik.
jaber
Bywalec
Podziękował;: 1 raz

Post autor: jaber »

kwieto pisze: Co do promocji - trochę inaczej to wygląda w przypadku książki (którą trzeba kupić i - o zgrozo - przeczytać), a inaczej w przypadku artykułu w GW czy innym popularnym dzienniku.
To zobacz w ilu tzw "GW" zachodnich pisano o geocaching a tym samym o GC.com:

http://www.geocaching.com/press/
http://www.geocaching.com/press/archives.aspx

Ja mam wrazenie ze czasami magia GC.com przeslania optyke patrzenia ale moze tylko wydaj mi sie.
tboniasty

kwieto pisze: Albo skończy się tak, że wszystkie skrzynki będą dostępne tylko dla "wtajemniczonych", albo tak, że skrzynek "premium" nikt nie będzie chciał zakładać.
Może też skończyć się tak, że po prostu założyciel nie będzie po raz n-ty reaktywował skrzynki... Pół biedy z mikrusami, gorzej jak ktoś używa dużego kalibru. Złodzieja nic nie kosztuje zabranie wypchanego po brzegi pojemnika (podobno zależy nam na tym by skrzynki były też bogate).
kwieto
Forumator

jaber pisze:Ja mam wrazenie ze czasami magia GC.com przeslania optyke patrzenia ale moze tylko wydaj mi sie.
Chyba Ci się wydaje. Napisałem przecież wyżej, że jestem ciekaw na ile dotkliwy jest to problem dla innych serwisów (w tym oczywiście także GC).

Szczerze mówiąc, jestem zaskoczony, że artykułów na temat geocachingu jest aż tyle. Co prawda rozkłada się to na cały świat, jednak nawet wtedy wyjdzie pewnie kilkanaście rocznie / kraj.

Dodano po 5 minutach:
tboniasty pisze:Złodzieja nic nie kosztuje zabranie wypchanego po brzegi pojemnika (podobno zależy nam na tym by skrzynki były też bogate).
Naprawdę myślisz, że ktoś niszczy skrzynki ze względu na "skarby"?
Nie wiem co kładzie się do skrzynek w Twoim rejonie, z moich doświadczeń wynika, że "obrabianie" keszy się (chyba?) zwyczajnie nie opłaca.

Dlatego pytałem powyżej, czy macie jakieś przypuszczenia co do przyczyn takiego działania.
Awatar użytkownika
Mider
Wyjadacz
Podziękował;: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Post autor: Mider »

Ktoś niezadowolony z ocen swoich keszy?
Zawiść to silne źródło motywacji.
Obrazek
tboniasty

kwieto pisze: Naprawdę myślisz, że ktoś niszczy skrzynki ze względu na "skarby"?
Nie wiem co kładzie się do skrzynek w Twoim rejonie, z moich doświadczeń wynika, że "obrabianie" keszy się (chyba?) zwyczajnie nie opłaca.
Nie. Nie myślę tak. Myślę, że ktoś robi to złośliwie.

O wyposażaniu skrzynki pisałem w kontekście możliwości zniechęcenia się przez osobę, której skrzynki są niszczone.
ODPOWIEDZ