Wyszukiwarka skrzynek - propozycja zmian

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

Teokryt
Wyjadacz

Re: Wyszukiwarka skrzynek - propozycja zmian

Post autor: Teokryt » środa 12 września 2012, 08:02

Ja bym prosił o ucywilizowanie eksportu do kml aby był wygodniejszym obsłudze. Nie używam SmartGPXa bo szlag mnie od niego trafia - nie działa jak trzeba [Noika E52] i strasznie dużo pieprzenia się [wgrywanie zdjęć, specjalne foldery, synchronizowanie pliku]). Czego mi potrzeba w eksporcie do kmla? więcej tekstu, poprawnie zrobione linki do skrzynki, Waypoinu i skrótu atrybutów. To co jest teraz to zawiera w zasadzie tylko nazwę i pozycje przyklejoną do google maps. wtedy trzeba sie posiłkować m.opencaching.pl ale i czasem t o nie wystarcza wiec trzeba wejsć na muliście działający w przeglądarkach komórkowych opencaching.pl

Ewentualnie dodać możliwość wyboru własnych pól do eksportu.

rubeus
Wyjadacz

Post autor: rubeus » środa 19 grudnia 2012, 21:53

Na marginesie pytań koleżanki DriadaK z wątku http://forum.opencaching.pl/viewtopic.p ... 15#p109438

Ponieważ pliki gpx-y w wersji garmin i zwykły gpx, różnią się od siebie wewnętrznie i w przypadku
wgrywania tych samych skrzynek Dakota 'widzi' tylko tego ze zdjęciami. Brakuje mi możliwości zaznaczenia kilku skrzynek, które chce się pobrać z całego wyniku wyszukiwania.

marx
Nowy na forum

Post autor: marx » wtorek 26 marca 2013, 00:09

Witam serdecznie
Na początek chciałbym zaznaczyć, że jestem nowym "keszerem". Zacząłem przygode w marcu i chciałbym zwrócić uwagę, na temat, który wśród doświadczonych keszerów może być zapomniany.

Planując wypad na zbieranie keszy korzystam z wyszukiwarki, ale niestety wykorzystywanie możliwości ustalania atrybutów skrzynki jest mało przydatne, a powinno być zupełnie odwrotnie. Wydaje mi się, że tematowi atrybutów zostało poświęcone zbyt mało uwagi.

Przede wszystkim brakuje atrybutu, który gdzieniegdzie sie pojawia jako dodatkowy, który mówiłby o dostępności kesza zimą. Jest to bardzo specyficzna pora roku, która uniemożliwia szukanie nie tylko zakopanych keszy, ale także tych, do których znalezienia potrzebne są informacje znajdujące sie na poziomie gruntu. Skuwanie lodu znalezionym patykiem jest pomyłką i nie polecam;)

Istnieje atrybut "zalecane szukanie nocą", ale niestety nie występuje "zalecane szukanie za dnia". Domyślam się, że prawdziwy keszer nie ma problemu z szukaniem nocą w lesie jakiegoś ledwo wystającego pnia w promieniu 400m od podanych koordynat, ale początkujący i owszem. Dlatego nie mogłby to być atrybut "brak możliwości szukania nocą", ale właśnie atrybut zalecenia.

Kolejnym atrybutem do którego mam zastrzeżenie to "okresowo niedostępna". W opengeowiki, jako wyjaśnienie atrybtu mamy: "Szczegółowe informacje o dostępności powinny znajdować się w opisie skrzynki." Problem jest w tym, że często się tam nie znajdują... Rozwiązaniem jest zwrócenie się do właścicieli wszystkich takich skrzynek z prośbą o doprecyzowanie. Oczywiście oferuje swoją pomoc w realizacji tego pomysłu, ale wolałbym poznać wasze - aktywnych uczestników - opinie oraz opinie właścicieli serwisu przed samowolną akcją:)

Kolejny atrybut kesza który chciałbym zaproponować to: "możliwa wspinaczka". Sam osobiście nie mam lęku wysokości, ale wydaje mi się, że istnieje znaczna ilość keszy, które powinny być w ten sposób oznaczone i warto byłoby to osobom z lękiem wysokości

W opencache występuje atrybut "szybka skrzynka". Wydaje mi się, że to jeden z ważniejszych. Jednkże warto byłoby wzorem geocache udoskonalić go przez wprowadzenie: "krótkiej wędrówki", "średniej wędrówki" i "długiej wędrówki". Istnieje co prawda: " Czas: b.d. Długość trasy: 6.00 km", ale nie jest obowiązkowy i nie jest stosowany.

Patrząc na rozwiązania geocache i pojawiające się kiedyś dodatkowe atrybuty warto moim zdaniem zastanowić się nad:
-uwaga można brodzić
-uwaga błota

Istnienie tak dużej ilości atrybutów pozwala w zbieraniu przypadkowych keszy. Jedziesz na ślub kumpla w gajerku, a widzisz ikone kesza w automapie? Wystarczy rzut okiem czy nie ma atrybutów błota i wspinaczki i idziesz w garniturze;) Nie trzeba sie wczytywać w opisy przed proba podjecia. Ja lubie przeczytać opis dopiero na miejscu - często przeczytanie wcześniej, może popsuć klimat.

Ostatnią propozycją jest zaimplementowanie w komentarzach formularza: "proponuje atrybut....". W jasny i czytelny sposób wywołanie takiej ankiety dałoby informacje zwrotną właścicielowi o postrzeganiu jego skrzynki. Oczywiście ostateczną decyzje zostawić właścicielowi/administracji lub po automatycznie po przekroczeniu jakiegoś progu.

Za to żeby atrybuty nie zajęły całej planszy proponuje zastanowić się nad sensem istnienia: "weź coś do pisania". Czy istnieje keszer, który na wyprawe nie bierze ołówka?:) (serio pytam, bez złośliwości).

Na koniec chciałbym wytłumaczyć się, iż moim celem nie jest atakowanie, wytykanie błędów, bezpodstawna krytyka, ale wywołanie dyskusji prowadzącej do zwiększenia jakości serwisu. Dzięki wszystkim aktywny wpływ na istnienie tej zabawy:)

Awatar użytkownika
Ranwers
Forumator

Post autor: Ranwers » wtorek 26 marca 2013, 07:49

Hej!

Fajnie, że piszesz swoje uwagi i propozycje, chociaż wydaje mi się, że dałeś się ponieść chęci całkowitej standaryzacji ;)
marx pisze:Przede wszystkim brakuje atrybutu, który gdzieniegdzie sie pojawia jako dodatkowy, który mówiłby o dostępności kesza zimą. Jest to bardzo specyficzna pora roku, która uniemożliwia szukanie nie tylko zakopanych keszy, ale także tych, do których znalezienia potrzebne są informacje znajdujące sie na poziomie gruntu. Skuwanie lodu znalezionym patykiem jest pomyłką i nie polecam;)
Zima to taka pora roku, że zdobycie wielu keszy może utrudnić lub uniemożliwić. Z jednej strony prawie każda skrzynka schowana poza miastem mogłaby taki atrybut dostać domyślnie, a z drugiej strony... na ostatnim evencie leśnym (15III tego roku) w dobieraniu się do keszy służyły co najmniej 3 bagnety oraz saperka z kilofem :D (pozdrowienia dla niesamowicie przygotowanych keszerów z Łodzi :!: ). Z drugiej strony zima może umożliwić zdobycie niektórych keszy (podziemnych, kanałowych), których zdobycie wiosną może być niemożliwe. Rozwiązaniem jest poczytanie opisów przed wyruszeniem na zimowe keszowanie i ew. pominięcie niektórych keszy.
marx pisze:Istnieje atrybut "zalecane szukanie nocą", ale niestety nie występuje "zalecane szukanie za dnia". Domyślam się, że prawdziwy keszer nie ma problemu z szukaniem nocą w lesie jakiegoś ledwo wystającego pnia w promieniu 400m od podanych koordynat, ale początkujący i owszem. Dlatego nie mogłby to być atrybut "brak możliwości szukania nocą", ale właśnie atrybut zalecenia.
No tutaj, to się już zagalopowałeś. Przesunięcie koordów o 400m jest problemem, a nie noc. Jeżeli trafisz na dobre koordy (nawet mając niedokładność rzędu 20m), to szybko znajdziesz miejsce schowania :)
marx pisze:Kolejnym atrybutem do którego mam zastrzeżenie to "okresowo niedostępna". W opengeowiki, jako wyjaśnienie atrybtu mamy: "Szczegółowe informacje o dostępności powinny znajdować się w opisie skrzynki." Problem jest w tym, że często się tam nie znajdują... Rozwiązaniem jest zwrócenie się do właścicieli wszystkich takich skrzynek z prośbą o doprecyzowanie. Oczywiście oferuje swoją pomoc w realizacji tego pomysłu, ale wolałbym poznać wasze - aktywnych uczestników - opinie oraz opinie właścicieli serwisu przed samowolną akcją:)
Bardzo słuszne podejście, pisz w takim wypadku do właściciela kesza, poprzez "zgłoś problem" - być może po prostu zapomniał dopisać lub sytuacja zmieniła się od założenia kesza. Jeżeli to nie pomoże, to śmiało pisz do COGu.
marx pisze:Kolejny atrybut kesza który chciałbym zaproponować to: "możliwa wspinaczka". Sam osobiście nie mam lęku wysokości, ale wydaje mi się, że istnieje znaczna ilość keszy, które powinny być w ten sposób oznaczone i warto byłoby to osobom z lękiem wysokości
To jest ściśle powiązane z trudnością terenu (i/lub kesza) - przy trudniejszych skrzynkach lektura opisu powinna być obowiązkowa!
marx pisze:W opencache występuje atrybut "szybka skrzynka". Wydaje mi się, że to jeden z ważniejszych. Jednkże warto byłoby wzorem geocache udoskonalić go przez wprowadzenie: "krótkiej wędrówki", "średniej wędrówki" i "długiej wędrówki". Istnieje co prawda: " Czas: b.d. Długość trasy: 6.00 km", ale nie jest obowiązkowy i nie jest stosowany.
Jest stosowany, chociaż nie w każdym keszu. Skoro autor kesza nie uznał za stosownie określić długości marszu, to tym bardziej nie skorzysta z atrybutów.
marx pisze:Patrząc na rozwiązania geocache i pojawiające się kiedyś dodatkowe atrybuty warto moim zdaniem zastanowić się nad:
-uwaga można brodzić
-uwaga błota
Opisy, czytać opisy ;-)
marx pisze:Istnienie tak dużej ilości atrybutów pozwala w zbieraniu przypadkowych keszy. Jedziesz na ślub kumpla w gajerku, a widzisz ikone kesza w automapie? Wystarczy rzut okiem czy nie ma atrybutów błota i wspinaczki i idziesz w garniturze;) Nie trzeba sie wczytywać w opisy przed proba podjecia. Ja lubie przeczytać opis dopiero na miejscu - często przeczytanie wcześniej, może popsuć klimat.
Zły opis, psujący klimat, to problem kesza, błąd autora, a nie problem systemowy. Po raz kolejny: opisy, trzeba czytać opisy!
marx pisze:Ostatnią propozycją jest zaimplementowanie w komentarzach formularza: "proponuje atrybut....".[...]
Już jest - zgłoś problem.
marx pisze:Za to żeby atrybuty nie zajęły całej planszy proponuje zastanowić się nad sensem istnienia: "weź coś do pisania". Czy istnieje keszer, który na wyprawe nie bierze ołówka?:) (serio pytam, bez złośliwości).
W zamian za dodanie kilku atrybutów, w trosce o miejsce proponujesz usunięcie jednego... Nie masz przypadkiem jakiegoś związku z budżetówką? ;-) A tak na serio, to atrybut przydawał mi się raczej w trudniejszych technicznie keszach (wspinanych, czołganych itp), gdzie odwrót do plecaka jest problematyczny. Ale tutaj znowu kłania się czytanie opisów :)
marx pisze:Na koniec chciałbym wytłumaczyć się, iż moim celem nie jest atakowanie, wytykanie błędów, bezpodstawna krytyka, ale wywołanie dyskusji prowadzącej do zwiększenia jakości serwisu. Dzięki wszystkim aktywny wpływ na istnienie tej zabawy:)
Fajnie, że piszesz, fajnie, że czujesz zapał. Jeżeli wrócisz do swoich propozycji po zdobyciu chociaż pół tysiąca keszy, zobaczysz, że taka standaryzacja to nie jest najlepsza droga... A do tego czasu pisz, bardziej doświadczenie keszerzy pewnie będą opisywać :)
Jeśli góra idzie do Ciebie, a Ty nie jesteś Mahometem - spieprzaj, to lawina!
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani w każdym innym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator

Post autor: Krysiul » wtorek 26 marca 2013, 12:38

Do mnie trafił przykład z garniturem - sam bywałem w podobnej sytuacji, raz nawet w garniaku próbowałem zdobyć urbexa :D Tyle, że ponieważ wszystkie te atrybuty sprowadzają się do sytuacji: "Czy mogę zdobyć kesza i się przy tym nie ufajdać?", proponowałbym dodanie tylko jednego atrybutu o nazwie np. "Czysty kesz" - to naprawdę może być strzał w dziesiątkę i odpowiedź na wiele keszerskich problemów. Taki atrybut oznaczałby, że keszer może śmiało iść na żywioł nie martwiąc się, czy jest odpowiednio ubrany, bo kesz nie wymaga grzebania w ziemi, przejścia przez krzaki/druty kolczaste/śmieci/bagna/błota/fosy. Jest dużo takich keszy, zwłaszcza w warunkach miejskich, i myślę, że każdy, kto keszował na spontanie, wracając z pracy, jadąc na spotkanie itd. - zna ten problem.

Inne atrybuty nie są potrzebne, bo jeśli ktoś oleje atrybut "Czysty kesz", to znaczy, że prawdopodobnie jest na planowanej wyprawie i jest w związku z tym odpowiednio ubrany i przynajmniej przejrzał kesze przed wyjściem z domu. Zresztą pozostałe, które proponujesz, będą trudne w użyciu i będą bardziej dezinformowały niż informowały - np. wbrew pozorom wcale nie tak łatwo określić, czy żeby dojść do kesza, trzeba przejść przez błoto - pomijając zmienność terenu, zależną dodatkowo od pór roku, trzeba by jeszcze przewidzieć, z której strony i z jakiego dystansu od kesza startuje keszer.
ObrazekObrazekObrazek

marx
Nowy na forum

Post autor: marx » wtorek 26 marca 2013, 15:10

edit: Przepraszam za długość tekstu, mam nadzieje, że nie odstraszy. Nie wiedziałem, że tworze taką kobyłę.
Ranwers pisze:Fajnie, że piszesz swoje uwagi i propozycje, chociaż wydaje mi się, że dałeś się ponieść chęci całkowitej standaryzacji ;)
Moje poniesienie wynika z chęci stworzenia aplikacji, która przygotowywałaby kesze jako punkty POI do Automapy. Na dzień dzisiejszy istnieje możliwość ściągnięcia jako plik *.uam, ale jego opis ogranicza się do nazwy skrzynki. Chciałbym aby aplikacja rozszerzała opis POI o atrybuty, opis i zdjęcia. Dzięki takiemu rozwiązaniu widziałbym możliwość rozważania wypadu po kesza przy okazji przejażdżki w innym celu. Czytanie opisów w takiej sytuacji, wymuszałoby zatrzymanie pojazdu i studiowanie długich treści. Natomiast rozwiązanie polegające na wspomnianej standaryzacji przez atrybuty, pozwalałoby na podjęcie szybszej decyzji o atakowaniu kesza lub nie.
Ranwers pisze:Zima to taka pora roku, że zdobycie wielu keszy może utrudnić lub uniemożliwić. Z jednej strony prawie każda skrzynka schowana poza miastem mogłaby taki atrybut dostać domyślnie, a z drugiej strony... na ostatnim evencie leśnym (15III tego roku) w dobieraniu się do keszy służyły co najmniej 3 bagnety oraz saperka z kilofem :D (pozdrowienia dla niesamowicie przygotowanych keszerów z Łodzi :!: ). Z drugiej strony zima może umożliwić zdobycie niektórych keszy (podziemnych, kanałowych), których zdobycie wiosną może być niemożliwe. Rozwiązaniem jest poczytanie opisów przed wyruszeniem na zimowe keszowanie i ew. pominięcie niektórych keszy.
Wiem, że nie ma rzeczy niemożliwych i można zdobyć prawie każdego kesza w każdych warunkach, ale to kwestia poniesionych starań. Jeśli potrzeba takiej ilości sprzętu jak piszesz, to dla mnie znaczy, że można byłoby oznaczyć go atrybutem: "niezalecane szukanie zimą".
Nie wiem jaka jest ilość keszy, o których piszesz, które są niedostępne wiosną, ale przypuszczam, że są oznaczone jako trudne. Natomiast przykrycie śniegiem i lodem elementu quizu potrzebnego do zdobycia nawet łatwego kesza, może uniemożliwić znalezienie. We wcześniejszym poście zaznaczyłem, iż mówię to z pozycji początkującego keszera i zdaję sobie sprawę, że te problemy nie występują u doświadczonych - ale to nie znaczy, że tych problemów nie ma.
Ranwers pisze:Istnieje atrybut "zalecane szukanie nocą", ale niestety nie występuje "zalecane szukanie za dnia". Domyślam się, że prawdziwy keszer nie ma problemu z szukaniem nocą w lesie jakiegoś ledwo wystającego pnia w promieniu 400m od podanych koordynat, ale początkujący i owszem. Dlatego nie mogłby to być atrybut "brak możliwości szukania nocą", ale właśnie atrybut zalecenia.No tutaj, to się już zagalopowałeś. Przesunięcie koordów o 400m jest problemem, a nie noc. Jeżeli trafisz na dobre koordy (nawet mając niedokładność rzędu 20m), to szybko znajdziesz miejsce schowania :)
To fakt, że metraż podany przeze mnie to hiperbola. Faktem jest, że leśne kesze na ogół są trudniej dostępne nocą. A zwłaszcza nocą i śnieżną zimą w lesie z gpsem z smartfona... tak jak ja próbowałem atakować - ale to była moja rozpaczliwa próba, bo przejeżdżałem obok;) Nie będę mocno forsował tej propozycji, raczej czekam na wasze opinie;)
Ranwers pisze:To jest ściśle powiązane z trudnością terenu (i/lub kesza) - przy trudniejszych skrzynkach lektura opisu powinna być obowiązkowa!
No tak, zgadza się. To po prostu kolejny mój pomysł w myśl filozofii "uprościć do symboli". Takie uproszczenie, miałoby pomóc w szybkim typowaniu keszy na trasie. Przykłady:
-mam lęk wysokości - odfiltrowuje kesze wspinaczkowe.
-jestem w nowych adidasach;) - odfiltrowuje brodzenie.
Ponadto zakładam, iż właścicielom keszy łatwiej jest zaznaczyć opcje: "wspinaczka", niż dodać tekst: "trzeba się wspiąć na dach 3 metrowego bunkra". Oczywiście nie jestem przeciwnikiem dodatkowego opisu słownego - ale to wyjście na przeciw i możliwościom szukania wg atrybutu i ułatwienia opisu.
Proszę spojrzeć na poniższe kesze:
http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=7223 - trudnośc terenu 4.5, a jednocześnie szybki kesz i można zabrać dzieci, opisu co jest takie trudne brak.
http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=7969 - brak opisu co sprawia trudność u doświadczonego keszera, może gdyby były atrybuty to by kliknął...
Ranwers pisze:Jest stosowany, chociaż nie w każdym keszu. Skoro autor kesza nie uznał za stosownie określić długości marszu, to tym bardziej nie skorzysta z atrybutów.
Moje założenie opiera się na tym, że właśnie skorzysta - bo jest szybsze i prostsze:)
Ranwers pisze:
marx pisze:Patrząc na rozwiązania geocache i pojawiające się kiedyś dodatkowe atrybuty warto moim zdaniem zastanowić się nad:
-uwaga można brodzić
-uwaga błota
Opisy, czytać opisy ;-)
Po co czytać 100 opisów, skoro można byłoby odfiltrować?:) Wiem, że w opisie z założenia powinno być wszystko. W skrajnym wypadku można by przecież nie używać ocen trudności terenu zdania, bo są w opisie. Ale im większa baza, tym więcej opcji wyszukiwania.
Ranwers pisze:
marx pisze:Za to żeby atrybuty nie zajęły całej planszy proponuje zastanowić się nad sensem istnienia: "weź coś do pisania". Czy istnieje keszer, który na wyprawe nie bierze ołówka?:) (serio pytam, bez złośliwości).
W zamian za dodanie kilku atrybutów, w trosce o miejsce proponujesz usunięcie jednego... Nie masz przypadkiem jakiegoś związku z budżetówką? ;-) A tak na serio, to atrybut przydawał mi się raczej w trudniejszych technicznie keszach (wspinanych, czołganych itp), gdzie odwrót do plecaka jest problematyczny. Ale tutaj znowu kłania się czytanie opisów :)
Hehe:) Rozumiem:)
Ranwers pisze:
marx pisze:Na koniec chciałbym wytłumaczyć się, iż moim celem nie jest atakowanie, wytykanie błędów, bezpodstawna krytyka, ale wywołanie dyskusji prowadzącej do zwiększenia jakości serwisu. Dzięki wszystkim aktywny wpływ na istnienie tej zabawy:)
Fajnie, że piszesz, fajnie, że czujesz zapał. Jeżeli wrócisz do swoich propozycji po zdobyciu chociaż pół tysiąca keszy, zobaczysz, że taka standaryzacja to nie jest najlepsza droga... A do tego czasu pisz, bardziej doświadczenie keszerzy pewnie będą opisywać :)
Drogi Ranwersie, prawdopodobnie nie wróce po zdobyciu takiej ilości keszy bo.... jeśli zmniejszy mi się ilość keszy na mapie - to nie bedę czuł tak silnej potrzeby odfiltrowywania "narazie niechcianych". Mój głos (nie wykluczam, że może pojedynczy) jest głosem początkującego, mającego zupełnie inne problemy;) Pobieżne, szybkie odfiltrowywanie jest możliwe w przypadku wielu możliwości. Ja mam w okół ich mnóstwo, Ty po znalezieniu 1000, masz ich naturalnie mniej;)
Natomiast czytanie drukowanych opisów w domu nie jest przyjemnością, kiedy czujesz zryw do wyjścia, a słońce zachodzi coraz niżej:) Tak samo jak z jakiegoś małego ekranu w nieswoim mieście szukasz odpowiednich keszy w takich warunkach jak stoisz(zima lub brak butów... itd).
Krysiul pisze:Inne atrybuty nie są potrzebne, bo jeśli ktoś oleje atrybut "Czysty kesz", to znaczy, że prawdopodobnie jest na planowanej wyprawie i jest w związku z tym odpowiednio ubrany i przynajmniej przejrzał kesze przed wyjściem z domu. Zresztą pozostałe, które proponujesz, będą trudne w użyciu i będą bardziej dezinformowały niż informowały - np. wbrew pozorom wcale nie tak łatwo określić, czy żeby dojść do kesza, trzeba przejść przez błoto - pomijając zmienność terenu, zależną dodatkowo od pór roku, trzeba by jeszcze przewidzieć, z której strony i z jakiego dystansu od kesza startuje keszer.
Rozumiem że czysty kesz (czyli brak krzaki/druty kolczaste/śmieci/bagna/błota/fosy) to odpowiedź na:
-uwaga można brodzić
-uwaga błota
Jeśli tak, to właśnie o to chodzi:) Choć czuje, że niedługo i tak dojdziemy do punktu wyjścia: jeśli chcesz czystego kesza to trudność terenu < 2:)

Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator

Post autor: Krysiul » wtorek 26 marca 2013, 16:38

Z tą trudnością terenu to niezupełnie, bo pojedyncza kępa krzaków albo brudna rynna/szczelina, do której trzeba włożyć głęboko rękę to trudność terenu <2, ale już nie "czysty kesz" według tej definicji.

Ja też jestem za wrzucaniem różnych rzeczy w miarę możliwości do atrybutów - atrybuty rzucają się od razu w oczy, zarówno na stronie, jak i w programach na platformy mobilne, a osobiście informacji o trudności terenu albo długości trasy zwykle nie rejestruję, poza tym nie można po nich filtrować. Gdyby zrobiła nam się większa liczba atrybutów, to można by wyeksponować najczęściej używane przy wyszukiwaniu, a dodatkowe udostępnić po kliknięciu w opcję "Więcej atrybutów" czy coś takiego.

Oczywiście, w wielu przypadkach trzeba czytać opisy, ale jeśli można ograniczyć ich czytanie, to do tego należy dążyć i oszczędzać czas użytkowników. Tak jest np. z łopatką - nie chcę grzebać w ziemi, to patrzę na atrybut i od razu wiem, że tego kesza sobie odpuszczam - nie muszę się wczytywać w opis i szukać informacji o sposobie ukrycia.
Rozumiem że czysty kesz (czyli brak krzaki/druty kolczaste/śmieci/bagna/błota/fosy) to odpowiedź na:
-uwaga można brodzić
-uwaga błota
I wielu innych - wspinaczka, skoki przez płot itd. też by raczej pod to podpadały. Tak, to jest odpowiedź na to, o czym mówisz.
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
łowca
Forumator

Post autor: łowca » wtorek 26 marca 2013, 17:01

Krysiul pisze:
-uwaga można brodzić
-uwaga błota
I wielu innych - wspinaczka, skoki przez płot itd. też by raczej pod to podpadały. Tak, to jest odpowiedź na to, o czym mówisz.
Czy przypadkiem nie ma atrybutu 'Szybka skrzynka'? Bo to jest - moim zdaniem - taki sygnał, że się podchodzi, bezproblemowo bierze, i się ma.
Obrazek Obrazek
Jeśli hobby koliduje ci z pracą - zmień pracę.

Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator

Post autor: Krysiul » wtorek 26 marca 2013, 19:02

Nie, to jest zupełnie co innego. Szybka skrzynka określa tylko ilość czasu, której potrzebujesz, żeby znaleźć kesza (mniej niż 15 minut). To, że będziesz szukał mniej niż 15 minut i podejmiesz bezproblemowo nie oznacza, że nie zdążysz się ubrudzić. Skrzynka wsadzona głęboko w dziuplę, wymagająca włażenia na niewysokie drzewo albo zakopana, mikrus miejski - to wszystko mogą być szybkie skrzynki, bo miejsce ukrycia może być oczywiste, ale żeby do nich dojść albo je wyjąć, często będziesz musiał się ubrudzić. I tak właśnie często jest.
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
maryush
Forumator

Post autor: maryush » środa 27 marca 2013, 12:41

Krysiul pisze:Do mnie trafił przykład z garniturem - sam bywałem w podobnej sytuacji, raz nawet w garniaku próbowałem zdobyć urbexa :D Tyle, że ponieważ wszystkie te atrybuty sprowadzają się do sytuacji: "Czy mogę zdobyć kesza i się przy tym nie ufajdać?", proponowałbym dodanie tylko jednego atrybutu o nazwie np. "Czysty kesz" - to naprawdę może być strzał w dziesiątkę i odpowiedź na wiele keszerskich problemów. Taki atrybut oznaczałby, że keszer może śmiało iść na żywioł nie martwiąc się, czy jest odpowiednio ubrany, bo kesz nie wymaga grzebania w ziemi, przejścia przez krzaki/druty kolczaste/śmieci/bagna/błota/fosy. Jest dużo takich keszy, zwłaszcza w warunkach miejskich, i myślę, że każdy, kto keszował na spontanie, wracając z pracy, jadąc na spotkanie itd. - zna ten problem.
Pomysł do mnie przemawia, szczególnie dlatego że odnosi się do rzeczywistych codziennych sytuacji - keszowanie na spontanie w drodze z pracy itp. A po przygodzie z czystym keszem żona nie zobaczy w domu, że po pracy się szlajam za skrzynkami, zamiast galopkiem na bazę naginać ;)
I tez od razu pomyślałem że jest "szybka skrzynka". Ale to jednak nie to samo, jak Krysiul napisał, bo do zapylonego urbexa też można szybciorem wpaść, capnąć kesza i wypaść.
Minus "czystej skrzynki" jest taki, że:
- dla róznych ludzi ta czystość jest względna - czy grzebanie za zakurzoną i zapajęczoną rynną (najczęstsze kesze) to jeszcze czyste zajęcie (bo można przecież podwinąc rękaw) czy już brudne (bo palce i tak będa ufajdane)?
- w róznych momentach i przy różnej pogodzie kesz może być czysty lub brudny - bo jeśienią czy przy roztopach się błoto na drodze do kesza zrobi, albo kryjówka zamoknie...różnie może być.
Powyzsze dwie sprawy mogą prowadzić do niesnasek - ktoś może mieć pretensje do założyciela za wpuszczenie w maliny atrybutem "czysta", a się utytłał. Atrybuty które teraz mamy, np. potrzebna łopatka, są praktycznie zero-jedynkowe - jesli kesz jest zakopany to jest potrzebna łopatka, a jak nie to nie, niezależnie od warunków (oczywiście są od reguły wyjątki, np. ktoś jest taki chwat, ze i półmetrową dziurę wykopie patyczkiem do lodów, to jemu faktycznie łopatka niepotrzeba).

Awatar użytkownika
Silent A
Rada Techniczna

Post autor: Silent A » piątek 29 marca 2013, 07:46

marx pisze: Proszę spojrzeć na poniższe kesze:
http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=7223 - trudnośc terenu 4.5, a jednocześnie szybki kesz i można zabrać dzieci, opisu co jest takie trudne brak.
http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=7969 - brak opisu co sprawia trudność u doświadczonego keszera, może gdyby były atrybuty to by kliknął...
Jeśli autor się nie pofatygował aby zrobić opis to skąd teza że pofatygowałby się zaznaczyć odpowiednie atrybuty ?

Oczywiście można zdefiniować 500 atrybutów i zrezygnować całkowicie z opisu, ale wcale nie ułatwi to szukania i wyboru skrzynek. Na GC jest dużo więcej atrybutów a wcale to nie ułatwia opisywania skrzynek i ich szukania.
Obrazek

Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator

Post autor: Krysiul » piątek 29 marca 2013, 16:38

Jeśli autor się nie pofatygował aby zrobić opis to skąd teza że pofatygowałby się zaznaczyć odpowiednie atrybuty ?
Bo zaznaczenie atrybutów jest dużo prostsze niż zrobienie opisu. Zresztą w podanych przykładach atrybuty akurat są, i nawet o czymś informują.

Nie mówimy tutaj o 500 atrybutach biorących pod uwagę wszystkie egzotyczne sytuacje, tylko w tej chwili o jednym, który odpowiada konkretnej sytuacji dotyczącej wielu keszerów i który w związku z tym będzie miał zastosowanie w wielu przypadkach. Każdy, kto czyta logi w skrzynkach, na pewno zauważył niejeden wpis o skrzynce podjętej: "W drodze do/z pracy", "Przejazdem", "Podczas delegacji", "W przerwie między zajęciami" itp. itd.

maryushu, to nieprawda, że nasze obecne atrybuty są zerojedynkowe, a nawet, jeśli w niektórych przypadkach takie są, to w praktyce wcale nie są w taki (prawidłowy) sposób stosowane do tego stopnia, że nikt już nawet nie zwraca na to uwagi. Poniżej kilka przykładów:

Szybka skrzynka - oznacza, że kesza da się znaleźć max. w 15 minut. Totalnie subiektywny atrybut, który raz może mieć zastosowanie, a raz nie, w zależności od wyczucia założyciela, pory dnia i roku.

Potrzebna łopatka - teoretycznie atrybut binarny, w praktyce większość osób daje go, gdy kesze są nawet lekko przysypane ziemią. W ogromnej większości przypadków takie kesze w ogóle nie wymagają jakiegokolwiek narzędzia poza rękami. Dla wielu zakładających ten atrybut znaczy tyle, że umieścili skrzynkę na poziomie gruntu. Zresztą przypomnijcie sobie, ile razy faktycznie musieliście użyć łopatki, żeby wydobyć kesze oznaczone tym atrybutem ;) Kiedy zaczynałem keszować, specjalnie kupiłem sobie saperkę, sugerując się tym atrybutem, który widziałem w opisie wielu keszy. Bawię się prawie 3 lata i saperkę zdążyłem zgubić, bo użyłem jej bodajże dwa razy tuż po zakupie, nie mogąc znaleźć keszy, które, jak się potem okazało, wcięło, a dopóki były w terenie i tak dało się je znaleźć bez łopatki :P

Dostępna tylko pieszo - bardzo często zakładający skrzynki używają tego atrybutu, skreślając w myślach słowo "tylko", co sprawia, że ten atrybut staje się bezsensowny i zupełnie bezużyteczny. Widać to po tym, że często w jednej skrzynce widnieją obok siebie te dwa atrybuty: "Dostępna TYLKO pieszo" oraz "Dostępna rowerem".

Dostępna rowerem - założę się, że jak zapytasz tych, którzy oznaczyli tym atrybutem swoje skrzynki, to jeden Ci odpowie, że ten atrybut pasuje tylko do skrzynek, które da się podjąć niemal nie zsiadając z roweru, a drugi, że do tej kategorii zalicza się też skrzynka, do której da się podjechać 100m, a później można zarzucić rower na plecy i podejść ostatnie metry, albo zostawić go w krzakach i wrócić za parę minut.

Skrzynka niebezpieczna - o subiektywności tego atrybutu świadczy kilka długich dyskusji na jego temat, które miały miejsce na tym forum.
ObrazekObrazekObrazek

ROBACZKUS
Nowy na forum

Post autor: ROBACZKUS » sobota 30 marca 2013, 20:06

Przecież te wszystkie atrybuty które proponuje marx są dostępne w naszym serwisie w dodatkowych atrybutach skrzynki http://opencaching.pl/cache-atr.php
i bez problemu można ich użyć w opisie kesza.
(Dodatkowo ich wstawienie do opisu dodaje +2 do lansu :) )

Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator

Post autor: Krysiul » niedziela 31 marca 2013, 00:52

Ale po tych atrybutach nie można filtrować.
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
maryush
Forumator

Post autor: maryush » poniedziałek 31 marca 2014, 11:59

A ja mam propozycję zmiany w wyszukiwarce, polegającej na tym, zeby znów dało się wyszukiwać kesze wg województw, jak kiedyś.
Bo teraz, nawet jak wybiorę w kraju "Polska", to jedyne co mogę wybrac niżej w polu Województwo to "Wszystkie województwa".
A ja nie chcę wszystkich. Bo plik się robi za duży i GB za wolno działa.

Obrazek

ODPOWIEDZ