[Nowy Layout OCPL] Propozycje zmian i inne pomysły

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
mangus i 27@
Centrum Obsługi Geocachera
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy

Re: [Nowy Layout OCPL] Propozycje zmian i inne pomysły

Post autor: mangus i 27@ »

Witajcie.
Dnf - to coś co niestety co jakiś czas się pojawia, ale jak da się zauważyć składa sie na to kilka zmiennych : aktywność użytkownika, miejsce ukrycia skrzynki, trudność terenu, rodzaj maskowania czy rodzaj skrzynki.
1. Aktywność użytkownika. Już dawno zatarło sie wyobrażenie w którym użytkownik zakładał skrzynki w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, lub miejsce w którym często bywa. Oczywiście ma się to nijak do zapisów regulaminu (ale to na osobny temat). W tym przypadku odległość niejednokrotnie zmniejsza do zera, możliwość sprawdzenia skrzynki.
Dodatkowy i ważny element to aktywność użytkownika w serwisie, czyli logowanie się do niego, Dla mnie brak logowania przez ponad pół roku, oznacza brak aktywności i nie oczekiwałbym odzewu w takim przypadku, chociaż są wyjątki.
2. Miejsce ukrycia skrzynki. Miasto, czy teren zurbanizowany to miejsce łatwe do weryfikacji obecności skrzynki przez właściciela, ale również wzrasta tez możliwość jej zaginięcia.
Odrębna sprawa to są np. góry (a na moim terenie ich nie brakuje) możliwość weryfikacji obecności skrzynki jest mocno ograniczona, a i zdobywalność takich skrzynek jest znacznie mniejsza.
3. Trudność terenu. Nie każda skrzynka jest dla każdego. Skrzynki extreme czy w miejscach trudno dostępnych. Ograniczona możliwość zdobycia.
4. Rodzaj maskowania. Powiedzenie co kraj to obyczaj ma zastosowanie i w naszej zabawie. Mam spore doświadczenie i nadal jestem w terenie zaskakiwany. Pomocna nie raz zdała się, mocno rozbudowana siatka znajomych keszerów. Nie każdy taką dysponuje, a już na pewno nie młodzi adepci (w kontekście doświadczenia) poszukiwań.
5. Rodzaj skrzynki. To chyba jest oczywiste, że o wiele łatwiej jest znaleźć skrzynkę tradycyjną niż np quiz- gdzie np. opensprawdacz znacznie ułatwia prawidłowość miejsca poszukiwania.
Tyle rozważań około tematycznych.
Wniosek: Nie da się stworzyć narzędzia, które będzie ułatwiać weryfikację dnf zarówno dla właściciela skrzynki, jak i dla COG. Pozostaje rozsądne i niesztampowe podejście do każdej sytuacji.

A z własnego podwórka i praktyki, którą wystawiam do oceny:
1. 3 x dnf - cykliczna akcja. Każdy użytkownik jest powiadamiany poprzez komentarz w swojej skrzynce : "proszę o reakcję na dnf" i ma na nią czas- czasem dwa tygodnie, czasem miesiąc. Brak reakcji skutkuje zgłoszeniem. Znalezienie skrzynki po komentarzu, skutkuje przerwaniem procesu weryfikacji.
2. 3 x dnf - wpisany przez grupę keszerów przy okazji jednego wyjścia - jest traktowany jako jeden i nie skutkuje podjęciem czynności, chyba że taki stan się utrzymuje przez dłuższy czas (ale brane są pod uwagę powyższe zmienne).
3. 3 x dnf - nie jest brany pod uwagę dnf użytkownika mało doświadczonego (poniżej 100 znalezień).
4. Odrębnym przypadkiem są zgłoszenia doświadczonych użytkowników, do których podchodzi się indywidualnie.5
Za ten post autor mangus i 27@ otrzymał podziękowania (total 3):
Ciacholdegr00t7

dzejbi
Stały bywalec
Podziękował;: 29 razy
Otrzymał podziękowań: 63 razy

Post autor: dzejbi »

Tak. Wniosek nasuwa się sam :). COG nie miał i nie ma żadnych problemów z tym zagadnieniem a przyjęte kiedyś ustalenia są cacy. Nie jest istotne ile razy założyciel będzie musiał odwiedzać miejsce skrzynki (nie ma i nie będzie miał prawa samemu zadecydować), czy to w sprawie reaktywacji, serwisu albo potwierdzenia że jest na miejscu - istotne by szukający podjechał tam raz i odnalazł !, a nie zgłaszał jakiś problem ze skrzynką. Dla założyciela każdy DNF i każdy komentarz o problemie z odszukaniem jest równie ważny i każdy włącza zegar. Oczywiście że istnieją sposoby obejścia tego rodzaju zagrożenia ale nie po to zaproponowałem tą dyskusję by propagować jak je stosować.

Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Podziękował;: 245 razy
Otrzymał podziękowań: 296 razy

Post autor: Pawel brasia »

Mangus zwraca uwagę nie na to, że COG potrafi załatwić wszystko cacy, tylko, że opracowanie algorytmu, który będzie to robił (zawieszał skrzynki po kilku dnf-ach) jest niezmiernie trudne. Aby to działało jak powinno trzeba stworzyć jakiś algorytm dla sztucznej inteligencji aby była w stanie wyłapać wszelkie możliwości. Tutaj czynnik ludzki chyba jest najlepszy, bo przyjęte kiedyś założenia dotychczas się sprawdzały.
Nawet 3 dnfy nie dają gwarancji że kesza nie ma. Tak samo jak doświadczenie szukającego, wiem to po sobie ;)
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

dzejbi
Stały bywalec

To prawda. Kilkukrotnie zdarzyło się na moich skrzynkach 3 a nawet 4 DNF-y a skrzynka była na miejscu. Piszesz o "czynniku ludzkim" - ja właśnie pukam w tej sprawie :). Czemu tegoż czynnika pozbawia się założyciela ?, autora skrzynki, który najlepiej orientuje się w jaki sposób została ukryta, czy możliwie prawdopodobne jest jej przypadkowe odszukanie (i zniszczenie). Tylko COG potrafi z dużym prawdopodobieństwem prawidłowo ocenić np odbicie się od skrzynki początkujących użytkowników ?. Osoby mające dużo założonych skrzynek, przy nagromadzeniu w jednym okresie czasu zalogowanych DNF, mają problem z wyborem kolejności interwencji. Niektóre ze skrzynek zabezpieczone jakimś maskowaniem wymagają czasu na zdobycie potrzebnych - nazwijmy to materiałów, inne niekoniecznie ale doświadczenie podpowiada że skrzynka raczej na miejscu. Potrafię to ocenić może nawet trafniej niż ktoś z boku. Wiele osób może potwierdzić że staram się w miarę szybko reagować na tego typu sygnały ale nikt nielubi działać pod presją czasu. Wielokrotnie wyrażam telefoniczną zgodę na reaktywację, gdy założona przeze mnie skrzynka nie była zabezpieczona takim czy innym maskowaniem. Chyba że podejście jest sztampowe - liczy się sztuka aktywnej skrzynki, choćby nawet została reaktywowana eppendorfką. Więc równajmy w dół. O to chodzi ? Chcę się tylko dowiedzieć czy osoby mające dużo założonych i aktywnych skrzynek (ilość do ustalenia) nie mogłyby liczyć na możliwość dozwolonej większej ilości DNF na jednej skrzynce - co wprost przekłada się na dłuższy czas na podjęcie interwencji. Nie chciałbym wygospodarowywać czas loteryjnie logując "Wizyta kontrolna. Skrzynka na miejscu".

dzejbi
Stały bywalec

Deg - "szybko i sprawnie" zaistniałeś jako translator, teraz może coś bliżej meritum ? Ale nie o problemach OC, tylko o sygnalizowanym problemie założycieli większej ilości skrzynek.

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Podziękował;: 121 razy
Otrzymał podziękowań: 403 razy

Post autor: krystiant »

dzejbi pisze: czwartek 10 września 2020, 12:21 3 X DNF = tymczasowo niedostępna
Ustalenia regulaminowe traktujące o przypadkach jak wyżej, powstały z początkiem zabawy na OC, a więc ponad 15 lat temu.
Mi nic nie wiadomo o tym żeby od początku zabawy tak było...
  1. Na początku nie było RR, COG, RT czy COD - był tylko serwis pozwalający rejestrować ukryte i logować znalezione/nieznalezione kesze
  2. Jeszcze w 2015 roku (ostatni kiedy byłem w COG) nie było takiej reguły - znowu przeoczyłem zmianę w "przepisach"?
    punkt 6.3. kodeksu działania CDO i COG mówi raczej trochę inaczej...
O ile się nie mylę COG dostał narzędzie do wyszukiwania keszy z 3xDNF pod rząd, ale 3xDNF to nie sygnał dla COG żeby zmienić status, tylko się przyjrzeć sprawie, tak samo jak przy zgłoszeniu...
Ja KAŻDY przypadek traktowałem INDYWIDUALNIE i tego oczekiwałbym od aktualnie nam "panujących" :D Miałem kilka razy sygnały żebym wrócił do COG, ale szkoda mi czasu i za bardzo przeszkadzają mi głosy osób przywiązujących zbyt dużą wagę formalnościom, zatracając przy tym ducha zabawy...

A dla założyciela - jaki problem w przypadku kilku DNF-ów napisać do tych co nie znaleźli i dopytać, ewentualnie coś podpowiedzieć i gdy z odpowiedzi wyniknie, że źle/słabo szukali dodać notatkę?
Ja logując DNF staram się od razu opisać jak szukałem,a DNF-a daję tylko jak się choć trochę przyłożyłem do poszukiwań, bo często zerkam na szybko, przy okazji i jak nie znajdę "od strzała" to daję tylko notatkę lub nic...
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

ODPOWIEDZ