Zniesienie/zmiana limitów przy zakładaniu Geościeżki

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Silent A
Rada Techniczna
Podziękował: 17 razy
Otrzymane podziękowania: 97 razy

Re: Zniesienie/zmiana limitów przy zakładaniu Geościeżki

Post autor: Silent A » czwartek 17 maja 2018, 11:46

quo vadis oc ?
GŚ powstawały jako coś specjalnego, w założeniu miało być niewiele GŚ aby to było coś ciekawego do zdobycia (wzorem oczywiście był PPL), dlatego Łza ustawił limit 500 skrzynek.
Właśnie po to aby nie powstawały GŚ typu parapety mojego sąsiedztwa lub wszystkie śmietniki osiedla. Radosne obniżenie progu spowoduje wysyp takich śmieciowych GŚ, co sprowadzi wszystkie GŚ do poziomu zera bo komu się będzie chciało w śmieciowych GŚ wyszukiwać tych wartościowych.

Te GŚ zostały założone przez osoby mające 100 znalezień, bo jaki problem znaleźć, założyć GŚ i skasować znalezienia...
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Silent A za post:
erykradek
Obrazek

parlando
Forumator

Post autor: parlando » czwartek 17 maja 2018, 13:17

deg pisze:
czwartek 17 maja 2018, 11:07
Geościeżki też powinny mieć własny system ocen - jako całość.
hmmm... ale skoro składowe (kesze) są oceniane indywidualnie, to jest to konieczne? Może jakaś średnia lub mediana z tych ocen właśnie?
Chociaż i tak wolałbym, żeby każdy napisał parę słów od siebie - wrażenia, przygody itd.
Silent A pisze:
czwartek 17 maja 2018, 11:46
quo vadis oc ?
GŚ powstawały jako coś specjalnego, w założeniu miało być niewiele GŚ aby to było coś ciekawego do zdobycia (wzorem oczywiście był PPL), dlatego Łza ustawił limit 500 skrzynek.
Właśnie po to aby nie powstawały GŚ typu parapety mojego sąsiedztwa lub wszystkie śmietniki osiedla. Radosne obniżenie progu spowoduje wysyp takich śmieciowych GŚ, co sprowadzi wszystkie GŚ do poziomu zera bo komu się będzie chciało w śmieciowych GŚ wyszukiwać tych wartościowych.
No tak, geościeżki takie elytarne... :D Bo do tej pory powstawały same ścieżki wysokiej jakości tak jak GŚ spotkaniowe, mobilna i inne, które jakoś szału nie robią.

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » czwartek 17 maja 2018, 13:56

parlando pisze:
czwartek 17 maja 2018, 13:17
hmmm... ale skoro składowe (kesze) są oceniane indywidualnie, to jest to konieczne? Może jakaś średnia lub mediana z tych ocen właśnie?
Obecnie mamy ponad 700 geościeżek, niemal 500 z tego aktywnych. Za chwilę możemy mieć 1000, 1500 ścieżek aktywnych - fajnie byłoby mieć jakieś kryterium przy wyborze GŚ do zdobycia na weekend. Oczywiście kryteriów może być wiele, a ocena byłaby kolejnym elementem ułatwiającym podjęcie decyzji.

Mam wrażenie, że kierunek który objął @kojoty przy projektowaniu nowych geościeżek, to "upodobnienie" ich zachowania od keszy. Teraz widzę, że ktoś przyznaje gwiazdkę na finale GŚ nie zawsze dlatego, że chce rekomendować tę właśnie skrzynkę, ale "w podziękowaniu za geościeżkę" - co jest oczywistym błędem (pewnie sam tak robię ;) ). Jakby można było wyróżnić średnio co 3/5/10 ścieżkę - przyznać "gwiazdkę ścieżkową' - myślę, że byłoby fajnie i zniknęłoby przyznawanie pojedynczej skrzynce rekomendacji w imieniu całej ścieżki.
parlando pisze:
No tak, geościeżki takie elytarne... :D
Masz rację. Podejście, że OC jest "elitarne", że nie należy nikomu o nim mówić, bo przyjdzie gimbaza i wtedy byle kto będzie keszował - doprowadziło do utraty pozycji OC jako lidera. Na GC bylejakie traile przyciągają znacznie więcej keszerów niż odjechane skrzynki. Nie chce promować bylejakości, ale zauważam, że ciągłe nastawianie się na "my musimy mieć najlepsze, najcudowniejsze itp" prowadzi donikąd...
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: brasia » czwartek 17 maja 2018, 14:03

parlando pisze:
deg pisze:
czwartek 17 maja 2018, 11:07
Geościeżki też powinny mieć własny system ocen - jako całość.
Chociaż i tak wolałbym, żeby każdy napisał parę słów od siebie - wrażenia, przygody itd.
Właśnie, kilka słów od siebie i ocena. ;)
Średnia ocen skrzynek nie zawsze oddaje geościezkę jako całość. Mogą być zupełnie przeciętne skrzynki , powiązane ze sobą i prowadzące przez ekstra teren lub odwrotnie wypasione skrzynki sztucznie ze sobą powiązane, co niekoniecznie jako całość daje dobry efekt.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

R-Sol
Nowy na forum
Podziękował: 1 raz
Otrzymane podziękowania: 5 razy

Post autor: R-Sol » czwartek 17 maja 2018, 14:13

Witam
To będzie dopiero mój drugi wpis na forum, ale nie wytrzymałem, ja człowiek spokojny z natury i ugodowy. To co zrobiliście, moim zdaniem nie tylko nic nie polepszy, ale na pewno dokładnie odwrotnie - toż to ewidentnie deprecjonuje zacną ideę geościeżek. Do czego ma to prowadzić ? Do takich syfów jak np. " zakupy w Kłodzku " ? Myślicie, ze to jednorazowy wybryk ?Czy pęd do setek medali jest tego wart ? Jak tu porównać takie co do OS, PL-ki, GSB czy Gryfa ? Ludzie złoci ! Mam nadzieję, że jednak OC team jeszcze przemyśli tą decyzję. A jeżeli już bardzo chcemy obniżać limity ( choć ja nie wiem dlaczego i po co - przecież ostatnimi czasy geościeżki i tak pojawiały się jak grzyby po deszczu ), to przynajmniej wprowadźmy obowiązkową weryfikację dla tych poniżej pewnego progu, lub udowodnionego doświadczenia - ale to tylko w ostateczności bo to dowaliło by roboty COGowiczom. Przecież obecny system jest ok - masz coś ciekawego wartego pokazania, a nie masz 500 skrzynek - przekonaj kogoś z doświadczeniem (mentora), jak będzie to warte założenia ścieżki to na pewno nie odmówi, a jeszcze pomoże.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi R-Sol za post (razem 2):
AERerykradek

parlando
Forumator

Post autor: parlando » czwartek 17 maja 2018, 14:24

brasia pisze:
czwartek 17 maja 2018, 14:03
Średnia ocen skrzynek nie zawsze oddaje geościezkę jako całość. Mogą być zupełnie przeciętne skrzynki , powiązane ze sobą i prowadzące przez ekstra teren lub odwrotnie wypasione skrzynki sztucznie ze sobą powiązane, co niekoniecznie jako całość daje dobry efekt.
Coś w tym jest. Z drugiej strony nie chciałbym:
deg pisze:
czwartek 17 maja 2018, 13:56
Jakby można było wyróżnić średnio co 3/5/10 ścieżkę - przyznać "gwiazdkę ścieżkową'
Nie sądzę, by takie kryterium było optymalne. Nie mam póki co pomysłu i nie wiem, czy się będę zastanawiał:)
W każdym razie, kiedy pojawią się oceny, to dlaczego ktoś miałby zdobywać te słabsze ścieżki? Naturalnie wybierze w pierwszej kolejności te lepsze, ale będzie mógł nagrodzić tylko kilka z nich.
Jak już miała by być to gwiazdka, to chyba lepiej by mogła być przyznana bez limitów.
Albo niech to będzie ocena od 1-5 i wtedy niech będzie widoczna średnia z logów zaliczenia ścieżki. Gwiazdki niech może zostaną tylko dla skrzynek?

Awatar użytkownika
AER
Bywalec

Post autor: AER » czwartek 17 maja 2018, 14:26

Rozdzielmy może dwie kwestie, bo mam wrażenie, że się mieszają:

1. Obniżanie progów, przyciąganie chętnych, etc. Tu się nie wypowiem bo jednak wolę jakość niż ilość. Taka cecha osobnicza, ale jak kto co lubi i uznaje za ważne.

2. Uatrakcyjnienie ścieżek: No to już zupełnie inne temat. Tylko że:
- Kilka słów od siebie to chyba log przy zaliczeniu ścieżki wystarczy?
- Ocena: to by się przydało i tu Deg słusznie prawi, że taka ocena pomogłaby choćby w wyborze na co jechać a co olać. No i każdy element oceny motywuje (wielu) do podkręcania jakości.
Ale...
...może wystarczy przy ścieżkach zaznaczać np. ile zawierają w sobie skrzynek tygodnia i/lub jaki jest procent przyznanych rekomendacji w składowych keszo do ogólnej ilości podjęć? Wtedy ranking będzie a użytkownik nie będzie miał serwowanych dodatkowych ocen do przyznania (po co mnożyć byty i funkcjonalności)?

EDIT bo właśnie gdzieś powyżej:
Ale przecież użytkownicy oceniają wysoko i przeciętne keszo w super miejscówkach i wypasione skrzynie w miejscówkach średnich... Dla mnie jak najbardziej ocena składowych może przekładać się na ocenę ścieżki.

ÆternumRegnum
----------------------------
ars est celare misterium

Obrazek

parlando
Forumator

Post autor: parlando » czwartek 17 maja 2018, 14:33

R-Sol pisze:
czwartek 17 maja 2018, 14:13
Przecież obecny system jest ok - masz coś ciekawego wartego pokazania, a nie masz 500 skrzynek - przekonaj kogoś z doświadczeniem (mentora), jak będzie to warte założenia ścieżki to na pewno nie odmówi, a jeszcze pomoże.
Dotychczasowy system to był absurd! Doprawdy świetny pomysł, żeby osoba, która na przykład nie założyła ani jednej skrzynki mogła zakładać GŚ. Ja założyłem już 100 i też nie mogłem zakładać. Przez ten durny limit i głupie uzasadnienie zraziłem się do idei GŚ.
Nawet 2% użytkowników nie zakłada skrzynek na OC, a tu nagle lament, bo ktoś założył skrzynki o nieciekawym temacie? Pro tip - wcale nie trzeba logować zdobycia geościeżek. +1 ze zdobycia składowych możne się przydać do przyznania "nagrody" innym skrzynkom.

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » czwartek 17 maja 2018, 15:36

Abstrahując od tego, że wspomniane geościeżki zostały założone przez nieuczciwe działanie użytkownika i jednocześnie - przez błąd systemu, to mimo wszystko chyba wolę w dowolnym momencie zdobyć ścieżkę "kijowo wokół marketu w nigdziu" niż tylko elektronicznie popatrzeć spełniającą wszystkie stare wymogi ścieżkę "tylko dla 20 wybranych osób"... (https://opencaching.pl/powerTrail.php?p ... ptrail=753 - trzeba patrzeć szybko, bo za 2 dni zniknie). Wracając do kwestii ocen ścieżek - ta ścieżka "dla znajomych" ma same znakomite kesze. Ale... czy to jest wyznacznik, że ścieżka też jest znakomita, czy... totalne wypatrzenie idei geościeżek? To zaprzeczenie całej naszej dotychczasowej dyskusji i większości argumentów... Nisko OC upadło, jeśli musimy kusić keszerów "przyjdź na event, bo to jedyna okazja by mieć znaczek w profilu". Na Śląsku przychodzimy na eventy, by spotkać się z innymi i porozmawiać...
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Awatar użytkownika
erykradek
Bywalec
Podziękował: 33 razy
Otrzymane podziękowania: 12 razy

Post autor: erykradek » czwartek 17 maja 2018, 16:14

OC schodzi na psy. Mamy już wypaczenie idei geościeżek: ze spotkań, mobilne, do zdobycia tylko podczas eventów, a teraz powstają geościeżki w drodze na zakupy do zdobycia tylko w niedziele handlowe. Jakby ktoś nie miał pomysłu na dalsze psucie gry, to można założyć ścieżkę ze skrzynek zaarchiwizowanych.

Zmniejszcie limit do 50/10/a moze do 0?, niech wakacyjni keszerzy też pozakładają ścieżki, a my będziemy mieć medale na profilu i będziemy zdobywać skrzynki w drodze do lidla, albo pralni, i staty lepsze i będziemy żyli długo i szczęśliwie. Żadnych limitów, żadnych granic i g.burze na forum

Porażka...
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi erykradek za post:
R-Sol
Pzdr

Erykradek

Awatar użytkownika
deg
Forumator
Podziękował: 177 razy
Otrzymane podziękowania: 422 razy

Post autor: deg » czwartek 17 maja 2018, 16:30

erykradek pisze:
czwartek 17 maja 2018, 16:14
Zmniejszcie limit do 50/10/a moze do 0?
Geościeżkę eventową założyła jakże sympatyczna keszerka posiadająca 5800 znalezień, bogate doświadczenie i zasiadająca w COG. Zmiana limitu nawet do 5000 w tym przypadku nic nie zmieni. Zmieni trzymanie się zasad i rozumienie sensu - po co coś zostało stworzone. Jakość OC jest w rękach każdego z nas, nie w poziomach limitów.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi deg za post:
Jano
Obrazek

R-Sol
Nowy na forum

Post autor: R-Sol » czwartek 17 maja 2018, 16:33

Dotychczasowy system to był absurd! Doprawdy świetny pomysł, żeby osoba, która na przykład nie założyła ani jednej skrzynki mogła zakładać GŚ. Ja założyłem już 100 i też nie mogłem zakładać. Przez ten durny limit i głupie uzasadnienie zraziłem się do idei GŚ.
To że ktoś miał ponad 500 znalezień gwarantuje, iż wie już jak powinna wyglądać przynajmniej dobra skrzynka. A to, że znajdzie się jakiś jeden lub kilku, którzy do tego czasu nie założyli jeszcze żadnego kesza, to tylko świadczy o tym, że nie rozumieją idei OC i chcą tylko korzystać nic od siebie nie dając , więc tym bardziej jest małe prawdopodobieństwo, że od razu szarpną się na geościeżkę. Z resztą taki wymóg dotyczący minimalnej liczby założonych wcześniej własnych keszy ( np. 10 czy 20 nie był by zły). A jeśli piszesz, że brak możliwości założenia GŚ z powodu zbyt małej liczby znalezień Ci zraził, a nie zmotywował to ja nie mam pytań.

parlando
Forumator

Post autor: parlando » czwartek 17 maja 2018, 17:15

R-Sol pisze:
czwartek 17 maja 2018, 16:33
To że ktoś miał ponad 500 znalezień gwarantuje, iż wie już jak powinna wyglądać przynajmniej dobra skrzynka.
Geocaching to nie fizyka kwantowa. Wystarczy chwila z youtubem, instagramem, pinterestem itp., żeby zobaczyć fajne kesze!
R-Sol pisze:
czwartek 17 maja 2018, 16:33
A jeśli piszesz, że brak możliwości założenia GŚ z powodu zbyt małej liczby znalezień Ci zraził, a nie zmotywował to ja nie mam pytań.
Nie spłycaj mojej wypowiedzi. Limit był z czapy i nie miał logicznego uzasadnienia. Nic nie gwarantował (tego, rzekomego poziomu). Przykłady były już podane.
Od momentu wprowadzenia GŚ założyłem prawie 90 skrzynek, chyba wszystkie znakomite, większość ma rekomendację, a Ty piszesz o braku motywacji? Może zamiast zakładać skrzynki (w końcu aż około 1,7% użytkowników zakłada kesze), też powinienem szukać? Mamy chyba przesyt keszy na OC. Część pewnie byłaby w jakiejś GŚ. Ale skoro w trosce o jakość GŚ nie dano mi możliwości, to podziękowałem. Tylko nie pisz mi o mentorach. "Geościeżka na słupa" - ręce opadają. Tylko autor odpowiada za swoje kesze, nie figurant, który kliknie w przycisk i na tym jego rola się kończy.
Tak jak wspomniałem - założenie przyzwoitej skrzynki to banał. Kto nie chce, to go żadna siła nie zmusi. Nawet jeśli znalazł już 500, 1000, czy 5000 skrzynek.

Sprawa świetnie kontrastuje z ostatnią dyskusją nt. reaktywacji. - Reaktywujmy, jeśli nie ma wyraźnego sprzeciwu autora. No super dbałość o jakość, nie ma co. Ostatecznie chyba najważniejszy jest +1 do statystyk:)

karwdo
Podziękował: 32 razy
Otrzymane podziękowania: 77 razy

Post autor: karwdo » czwartek 17 maja 2018, 22:16

1. Czy to była dobra zmiana... trudno oceniać po tygodniu. Pamiętajcie że prócz obniżenia nałożył się jeszcze fakt błędu w kodzie.

2. Pozbierajmy, wyłapmy, ukarajmy, przeanalizujmy wszystkie przypadki, powiedzmy przez kilka miesięcy i zobaczymy czy ma sens ta zmiana. Uczymy się na błędach. Ja, mimo że zupełnie nie przeszkadzał mi limit 500, odpowiedziałem się za zmniejszeniem, które MOŻE przyniesie ożywienie na OC? Poczekajmy powiedzmy do końca roku z analizą. Zaczęło się źle, ale ti nie znaczy że tak się skończy.

3. Najbardziej cieszy fakt, że JEST DYSKUSJA W KOŃCU, a nie beblanie 5 osób! Wniosek... gdyby głosy te słyszane były wcześniej, być może decyzja byłaby inna? WCHODŹCIE NA FORUM, WRZUCAJCIE POMYSŁY, DYSKUTUJCIE... JAK widać WARTO!
4.
Nikt nie kwestionuje istnienia Geoscieżek, ale już sens niektórych, np. Geoscieżek spotkaniowych, tak (według mnie absurdalne, gdyż zgodnie z definicją wydarzenie to typ skrzynki. Kolejny temat, ktorym się mam zamiar zająć! ).
Czyli co? Redefiniujemy całe zasady na OC?
1.Co oznacza "słaba geościeżka"?
2.Kto decyduje o tym?
3.Jakie są kryteria?

Dla jasności jestem za tym by istniały wszelkie typy Geoscieżek, tj. ekstremalne, spotkaniowe, mobilne, przyrodnicze, zakupowe itd. Do ch***** jasnej, jeśli komuś to pasuje i nie łamie to regulaminu, to W CZYM JEST PROBLEM?

Kto komu każe zdobywać daną geoscieżkę?

Ja mam w głębokim poważaniu ekstremalne kesze, ale czy z tego powodu mam psioczyć, że kogoś innego to jara? Nie należę do osób, które jak niepodległości bronią teorii o debiliźmie istnienia keszy ekstremalnych, mając z tyłu głowy urażoną dumę (czyt. brak umiejętności)

Konstruktywna krytyka TAK... ale konstruktywna, a NIE GRA emocji😀

Podpisano.
karwdo (pełny pozytywnych emocji)
Wyjątki ponoć regułę potwierdzają? :)
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi karwdo za post (razem 2):
parlandodeg
Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek

karwdo
Podziękował: 32 razy
Otrzymane podziękowania: 77 razy

Post autor: karwdo » czwartek 17 maja 2018, 22:23

parlando pisze:
czwartek 17 maja 2018, 17:15

Sprawa świetnie kontrastuje z ostatnią dyskusją nt. reaktywacji. - Reaktywujmy, jeśli nie ma wyraźnego sprzeciwu autora. No super dbałość o jakość, nie ma co. Ostatecznie chyba najważniejszy jest +1 do statystyk:)

Sorry za dwa posty...

Wręcz przeciwnie... tu i tu trwa KULT JAKOŚCI, a nie ZABAWY. W obu przypadkach takie podejście zabija OC. Nic tylko pierniczenie o jakości, patencie, o tym kto jest fajny, kto głupi!
Zapominamy wszyscy, że aby ISTNIAŁ PATENCIARZ, MUSI ISTNIEĆ PARAPETOWIEC, żeby był jakiś punkt odniesienia.
Skończmy biadolić o jakości, a zacznijmy się BAWIĆ. Zawsze będą mniej lub bardziej pomysłowi autorzy keszy i geoscieżek. :)
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi karwdo za post (razem 2):
brasiaTerian
Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ